ترمیم معدل برای کنکور 1403

ترمیم معدل برای کنکور 1403 | شرایط، هزینه و قوانین

قانون ترمیم معدل برای داوطلبین اهمیت زیادی دارد و فرصت جبران خوبی محسوب می شود. لذا واجب است نکات و شرایط ترمیم معدل را به خوبی بشناسید. در این مقاله به سوالاتی مانند زیر پاسخ خواهیم داد:

 1. منظور از سوابق تحصیلی چیست؟
 2. چرا ترمیم معدل برای کنکور 1403 اهمیت دارد
 3. شرایط و قوانین ترمیم معدل کدامند؟
 4. زمان ثبت نام برای ترمیم معدل 1403 چه موقع است؟
 5. هزینه ثبت نام ترمیم معدل برای کنکور 1403 چقدر است؟

 

تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور 1403

پیش از اینکه با نحوه ترمیم معدل در کنکور 1403 آشنا شویم لازم است بدانیم که منظور از سوابق تحصیلی چیست؟ و تفاوت تاثیر مثبت و قطعی معدل چیست؟
که در این به این سوالات پاسخ می دهیم.

منظور از سوابق تحصیلی چیست؟

منظور از سوابق تحصیلی، نمرات دروس عمومی و تخصصی دوره دوم متوسطه در نظام آموزشی ۳-۳-۶ و دیپلم و پیش دانشگاهی در نظام آموزشی قبلی هر رشته تحصیلی دوره متوسطه گفته می‌شود که امتحانات آن در حالت استاندارد، توسط وزارت آموزش و پرورش به صورت سراسری و کتبی برگزار می شود.

تفاوت تاثیر مثبت و قطعی معدل چیست؟

تعریف تأثیر مثبت: تأثیر مثبت معدل یا سوابق تحصیلی در کنکور، به این معنا است که اگر نمرات امتحانات نهایی سبب کاهش رتبه کنکور داوطلب در کنکور سراسری شود، این نمره در نتیجه کنکور داوطلب محاسبه نخواهد شد.

تعریف تأثیر قطعی معدل: اما تأثیر قطعی معدل در کنکور بدین معنا است که سوابق تحصیلی و معدل دیپلم، بدون توجه به رتبه داوطلب چه به صورت مثبت و چه به صورت منفی در تعیین رتبه قبولی او در آزمون سراسری تأثیر خواهد گذاشت.

بنابراین در تاثیر مثبت تنها زمانی نمرات امتحانات نهایی داوطلب در کنکور تاثیر داده می‌شوند، که این نمرات باعث بهبود تراز و رتبه کنکور آن داوطلب شود. به همین دلیل پویشی به راه افتاد که دانش آموزان خواستار اصلاح مصوبه تاثیر قطعی سوابق تحصیلی برای کنکور 1403 شدند اما تا کنون تغییری در این مصوبه ایجاد نشده است.

ترمیم معدل برای کنکور 1403

تاثیر سوابق تحصیلی برای کنکور 1403 به چه صورت است؟

در جدول زیر پایه های تاثیر گذار و درصد تاثیر سوابق تحصیلی را برای کنکور سالهای مختلف مشخص کردیم:

سال کنکور امتحانات نهایی تاثیر گذار درصد تاثیر سوابق تحصیلی
1402 دوازدهم 40%
1403 دوازدهم 50%
1404 یازدهم و دوازدهم 60%
1405 و بعد دهم، یازدهم و دوازدهم 60%

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه برگزاری کنکور سراسری 1403 مقاله زیر را مطالعه کنید.

 

اهمیت ترمیم معدل برای کنکور 1403

همانطور که می دانید در این چند سال معدل امتحانات نهایی تاثیر قطعی در کنکور سراسری دارد بنابراین خیلی از داوطلبان به دنبال جبران نمرات خود و کسب نمراتی بالاتر هستند. داوطلبینی که قصد دارند رتبه زیر 2000 کسب کنند، باید تراز بالای 8000 داشته باشند. برای داشتن تراز بالای 8000 معدل داوطلب باید 18 به بالا باشد بنابراین اگر سابقه تحصیلی مطلوبی ندارید از فرصت ترمیم معدل استفاده کنید.

قانون ترمیم معدل امتحانات نهایی در سال 1394 تصویب شد و هدف آن، دادن فرصت جبران به داوطلبان برای شرکت مجدد در امتحان و دریافت نمره بالاتر است. پس ترمیم معدل فرصتی مناسب برای داوطلبانی است که به هر دلیلی نمرات دلخواه خود را در امتحانات نهایی کسب نکرده اند و خواهان کسب نمرات بالاتری هستند.

شرایط و قوانین ترمیم معدل برای کنکور 1403

اگر قصد دارید در امتحانات ترمیم معدل برای کنکور 1403 شرکت کنید لازم است باید ها و نباید های آن را بشناسید. در ادامه مقاله نکات کلیدی که لازم است بدانید برایتان قرار داده ایم.

ترمیم معدل برای کنکور 1403

چه کسانی مجاز به ترمیم معدل هستند؟

 1. داوطلبینی که دارای دیپلم سال قبل از 84 هستند، باید برای ایجاد سابقه تحصیلی اقدام کنند. اگر این افراد در ترمیم معدل شرکت نکنند در کنکور سراسری تراز منفی برای آنها لحاظ می شود.
 2. فارغ التحصیلان دوره متوسطه (از سال 84 به بعد) و دارندگان مدرک پیش دانشگاهی ( از سال 91 به بعد) می‌توانند در طرح ترمیم معدل شرکت کنند.
 3. داوطلبانی که از نمره خود رضایت نداشته و قصد ترمیم آن را دارند، می‌توانند در این امتحانات شرکت کنند.

 

 لازم به ذکر است که هر داوطلب تنها یک بار می تواند در امتحان ترمیم معدل هر درس شرکت کند و فرصت دومی وجود ندارد!

کاربرد ترمیم معدل چیست؟

توجه داشته باشید که نمرات کسب شده در کارنامه افراد ثبت نمی‌شود و صرفا جهت اعمال سنجش دانشجو در دانشگاه‌های داخل کشور است. بنابراین افرادی که قصد مهاجرت تحصیلی دارند و باید ریزنمرات خود را به دانشگاه مقصد ارائه کنند، نمی‌توانند از ترمیم معدل استفاده کنند.

اگر نمرات کسب شده پایین تر از نمرات قبلی باشد، همان نمرات قبلی به عنوان سوابق تحصیلی اعمال می شود و جای نگرانی نیست.

زمان ثبت نام ترمیم معدل برای کنکور 1403

معمولا حدود دو ماه قبل از امتحانات، زمان ثبت نام است. زمان دقیق توسط سازمان سنجش اطلاع رسانی خواهد شد. برای ثبت‌نام ترمیم معدل باید به مدارس بزرگسالان منطقه خود مراجعه کنید. علاوه بر آن باید در نظر داشته باشید که شما در همان منطقه‌ای که قبلا فارغ‌التحصیل شده اید باید امتحان بدهید.

در سال های گذشته این امتحانات در سه نوبت دی، خرداد و شهریور برگزار می شد. طبق خبر منتشر شده در تاریخ 1402/6/14  به گفته معاون وزیرآموزش‌ و پرورش، از امسال امکان «ایجاد سابقه تحصیلی» و «ترمیم نمره» برای داوطلبان کنکوری فقط در خردادماه، امکان‌پذیر است. 

ترمیم معدل برای کنکور 1403

هزینه ثبت نام ترمیم معدل برای کنکور 1403 چقدر است؟

هزینه‌های برگزاری امتحانات ترمیم معدل برا کنکور 1403 از 20 تا 100 هزار تومان متغیر است و به شهر و مدرسه ای که برای ثبت نام مراجعه می کنید بستگی دارد. محدودیتی برای انتخاب تعداد دروس در امتحانات ترمیم معدل برای کنکور 1403 وجود ندارد و داوطلبان هر تعداد که بخواهند می‌توانند دروس برای ارتقا نمره انتخاب کنند.

آیا در امتحانات ترمیم معدل برای کنکور 1403 شرکت کنیم؟

همانطور که می دانید از سال 1402 به بعد تاثیر سوابق تحصیلی به صورت قطعی خواهد بود. بنابراین داوطلبانی که به دنبال نتایج کنکور بهتری هستند ترمیم نمرات برایشان ضروری است. در کنکور سالهای 1401 و قبل از آن تاثیر معدل به صورت مثبت بود. تاثیر مثبت به این معناست که اگر نمرات بدی کسب کنید در کنکور لحاظ نخواهد شد. بنابراین ضرورت ترمیم معدل برای داوطلبان کنکور 1402 و بعد از آن می باشد.

اگر هنوز در مورد نحوه شروع و مطالعه برای کنکور 1403 مردد هستید مطالعه مقاله زیر را به شما پیشنهاد می کنیم:

مقاله مهم  از کی برای کنکور 1403 شروع کنیم؟ برای کنکور 1403 از کجا شروع کنیم؟ 🏃

دریافت کارنامه ترمیم معدل ۱۴۰۳

برای دریافت کارنامه ترمیم معدل برای کنکور 1403، دو راه وجود دارد:

 1. مراجعه به سایت my.medu.ir، داوطلبین بعد از وارد کردن اطلاعات خود قادر به مشاهده کارنامه خواهند بود.
 2.  مراجعه حضوری به مدرسه ای که ثبت نام انجام شده است. بهتر است در موعد مقرر به مدرسه مراجعه و کارنامه دریافت شود چراکه در صورت مغایرت نمره ها، امکان اعتراض برای داوطلب وجود داشته باشد.

جمعبندی و نتیجه گیری

به طور خلاصه، تاثیر سوابق تحصیلی از سال 1402 به بعد قطعی شده است. بنابراین نمرات سوابق تحصیلی و ترمیم آن از اهمیت بسیاری برخوردار است. ترمیم معدل از سال 1403 و بعد از آن تنها در خرداد ماه امکان پذیر است. ثبت نام ترمیم معدل از حدود دو ماه قبل امتحانات نهایی انجام می پذیرد. داوطلبان کنکور های آینده باید بر روی امتحانات نهایی تمرکز داشته باشند تا نمرات دلخواهی کسب کنند.

ترمیم معدل تنها یکبار قابل انجام است و فرصت دومی وجود ندارد.

اگر نمرات کسب شده پایین تر از نمرات قبلی باشد، همان نمرات قبلی به عنوان سوابق تحصیلی اعمال می شود و جای نگرانی نیست.

معمولا حدود دو ماه قبل از امتحانات، زمان ثبت نام است. برای اطلاعات بیشتر در مورد نحوه ثبت نام، هزینه و مکان ثبت نام به مقاله مراجعه کنید.

برای دریافت کارنامه ترمیم معدل برای کنکور 1403، دو راه وجود دارد دریافت حضوری و اینترنتی. برای راهنمایی و کسب اطلاعات بیشتر مقاله را مطالعه کنید.

دسته بندی : قوانین کنکور
برچسب : کنکور 1403
لینک کوتاه مقاله:
مهندس مسعود کریمی
درباره من

اگر خودت شخصاً با جستجو و پشتکار محدودیت‌ها رو نادیده بگیری و در سخت‌ترین شرایط موفق بشی، انگیزه زیادی برای کمک به دیگران پیدا می‌کنی! من مسعود کریمی رتبه برتر کنکور و بنیانگذار دورخیز به همراه تیمم آماده کمک به تو هستیم 🧡

از ما کمک بگیر!

اگر بخوای رانندگی یاد بگیری کمک یه مربی خوب میتونه خیلی کارساز باشه! چون سریع‌ و اصولی و بدون خطر میتونی رانندگی رو ازش یاد بگیری. اگر بخوای رتبه برتر بشی هم حضور یه مشاور در کنارت میتونه همین اتفاقات رو رقم بزنه! سریع، اصولی و بدون خطر!

ما در آکادمی دورخیز راه پر پیچ و خم کنکور رو برات روشن و ساده میکنیم تا تلاش‌هات بی نتیجه نمونه! ما کارمون رو خوب بلدیم، چون 12 سال سابقه داریم و خودمون رتبه برتر کنکور بودیم! پس همین الان دکمه درخواست مشاوره رو بزن تا شروع کنیم.

درخواست مشاوره

 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

مطالب پیشنهادی
پکیج‌های فنون موفقیت در کنکور

هر آنچه که باید درباره فنون موفقیت کنکور، تند خوانی، تقویت حافظه، تست زنی و … بدانید.

نظرات و سوالات شما درباره محتوای این مطلب
لطفا فقط نظرات و سوالات مربوط به این موضوع را این جا درج کنید.
مشاوران دورخیز به تمامی سوالات شما پاسخ میدهند.
با توجه به تعداد زیاد سوالات لطفا بعدا برای مشاهده جواب خود به سایت مراجعه کنید.
اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
ساغر
ساغر
15 ساعت قبل

سلام. من پارسال یکبار ترمیم کردم . امسال دوباره میتونم ترمیم کنم ؟ از نمره پارسالم راضی نیستم

 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .
دنبال مشاوره و برنامه ریزی برای کنکور هستی ؟
برای اطلاع از هزینه‌ها و شرایط مشاوره و برنامه ریزی خصوصی این فرم را تکمیل کنید.
خیلی زود و کمتر از 24 ساعت با شما تماس میگیریم.
دنبال مشاوره و برنامه ریزی برای کنکور هستی ؟
خیلی زود و کمتر از 24 ساعت با شما تماس میگیریم.
برای اطلاع از هزینه‌ها و شرایط مشاوره و برنامه ریزی خصوصی این فرم را تکمیل کنید.
 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .