تحلیل سوالات کنکور تجربی 1400

کنکور تجربی 1400 هم با تمام سختی ها و استرس ها برگزار شد . در این مقاله قصد داریم به تحلیل سوالات کنکور تجربی 1400 بپردازیم .

تحلیل سوالات کنکور از مهم ترین اقدامات است که هم به داوطلبانی که در کنکور تجربی 1400 شرکت کرده اند و هم به داوطلبانی که قصد شرکت در کنکور 1401 را دارند کمک زیادی می کند .

به کسانی هم که پشت کنکور ماندند و هنوز نتوانستند این آزمون دشوار را پشت سر بگذارند ، پیشنهاد می کنم حتما این مقاله را تا آخر بخوانند.

در این مقاله به سوالات زیر پاسخ داده می شود :

  • آیا کنکور تجربی 1400 سخت بود ؟
  • سخت ترین درس کنکور تجربی 1400 کدام بود؟
  • کنکور تجربی 1400 با سال های قبل چه تفاوتی داشت ؟

تحلیل آماری کنکور تجربی 1400

در کنکور 1400 بیشترین تعداد داوطلبان برای گروه تجربی بود. در کنکور تجربی 1400 ، 554 هزار و 860 نفر از طریق سایت سنجش در کنکور ثبت نام کرده اند. به نظر می رسد تعداد شرکت کنندگان در کنکور تجربی 1400 نسبت به سال گذشته کاهش پیدا کرده است.

در ادامه به تحلیل درس به درس و جزئی کنکور تجربی 1400 می پردازیم:

 

تحلیل سوالات کنکور تجربی 1400 دروس عمومی

ادبیات

درس ادبیات کنکور تجربی 1400، برخلاف سال گذشته از نظر اکثریت داوطلبان آسان ارزیابی شده است و این درس از 25 سوال طراحی میشود که شامل لغت ، املاء ، آرایه ، تاریخ ادبیات ، قرابت معنایی و دستور زبان است.

زمان در نظر گرفته شده برای درس ادبیات 18 دقیقه می باشد که این زمان متناسب با سوالات نیست و وجود سوالات زمان بر در درس ادبیات باعث سختی آن بود.

سوال مبهم این درس ، سوال 3 از بخش لغت و واژه جراره بود که نمی شود آن را غلط در نظر گرفت. همچنین تناسب هر ساله در سوالات واژگان رعایت نشده و بیشتر واژگان از کتاب فارسی 3 آمده است.

سوالات بخش املاء ، سوالات خوبی است که میان کسانی که برای این مبحث زمان گذاشته اند و دیگران تفاوت قائل شده اند ، به این صورت که طراحان به فهم معنای عبارت صورت سوال در تشخیص غلط املایی توجه کرده اند.

در بخش آرایه های ادبی هم سوالات ترکیبی با سطح دشوار ، زمان پاسخگویی به سوالات را افزایش داده است.

قسمت (ب) سوال 14 که مربوط به بخش دستور زبان می شود ، ایراد علمی دارد و سوالات 15 و 16 دارای نکات ظریف و سطح دشواری هستند.

یکی از بخش های بسیار مهم این درس ، قرابت معنایی است که شامل 9 سوال می شود و 36 درصد از تراز را به خود اختصاص داده است پس حذف آن اصلا به نفع شما نبوده و بهتر است در این زمینه به تسلط خوبی برسد.

درس ادبیات کنکور تجربی 1400 در کل برای داوطلبان قابل انتظار بوده است و با مطالعه مناسب قابل پاسخگویی بوده است.

مبحث سوالات تعداد سوال سطح سوالات
لغت و املاء 6 متوسط
تاریخ ادبیات 1 متوسط
آرایه های ادبی 4 سخت
دستور زبان 5 متوسط
قرابت معنایی 9 ساده

 

عربی

درس عربی  شامل 25 سوال از مباحث  ترجمه و تعریب ، قواعد و تحلیل صرفی است.

سوالات بخش ترجمه و تعریب ، سوالات ساده ای بودند و به جز یک سوال ، سایر سوالات پیچیدگی خاصی نداشتند. سوال 35 که از مبحث تعریب هم بود ، سوال سختی نبود اما فراتر از اهداف ذکر شده در کتاب درسی بود.

در بخش اعراب و تحلیل صرفی نکته موجود این بود که سوال از عین الصحیح به عین الخطا  تغییر کرده بود و دور از انتظار داوطلبان بود.

یکی از سوالات مربوط به واژگان هم به صورت ترکیبی از مترادف و متضاد و مفرد و جمع مطرح شده بود و دیگری توضیح متناسب با واژه بود که به صورت مفهومی طرح شده و از واژگان شبیه به هم استفاده شده بود.

در بخش قواعد هم بودجه بندی رعایت نشده  و از سال دهم سوالی طرح نشده است.

درس عربی در کنکور تجربی 1400 ، جزء درس های آسان و ساده ارزیابی شده است . زمان در نظر گرفته شده برای درس عربی 25 دقیقه است . داوطلبان با بررسی سوالات سال های گذشته و مطالعه اصولی قادر به پاسخگویی به سوالات این درس می شدند.

مبحث سوالات تعداد سوالات سطح سوالات
ترجمه 10 ساده
درک مطلب 4 ساده
تحلیل صرفی 3 ساده
قواعد 8 متوسط

 

دین و زندگی

درس دین و زندگی هم مانند  دروس ادبیات و عربی شامل 25 سوال است که باید در 17 دقیقه به آن ها پاسخ دهید. حدود 80 درصد از داوطلبان این درس را ساده و در حد انتظار دانسته اند.

همانطور که می دانید درس دین و زندگی هر سال به سمت مفهومی شدن می رود و طراحان تمایل به طرح سوالات مفهومی دارند و برای حل سوالات دینی باید ارتباط بین مفاهیم دروس و آیات را درک کنید.

سوالات دشوار این درس شامل سوالات 52 ، 67 و 69 است . همچنین سوالات 70 و 71 به صورت ترکیبی مطرح شده اند که سطح دشواری هم دارند.  سوال 72 مرتبط با هر سه بخش شعر و متن و آیه است.

شما باید بخش های پیام آیه ها ، مفهوم آیه ها و احادیث را مفهومی بخوانید.  سوالات پیام آیات 14 عدد است که  نیازمند دقت زیادی است.

تحلیل سوالات کنکور 1400

 

زبان

آخرین درس از دفترچه عمومی ، درس زبان است. سوالات درس زبان شامل مباحث واژگان ، گرامر ، درک مطلب و کلوز تست می شود . می دانیم که وضعیت این درس کمی متفاوت است و لغات فقط از کتاب درسی مطرح نمی شود و فراتر از کتاب درسی می رود که با مطالعه منابع مناسب دیگر می توانید از پس آن بربیایید.

پیشنهاد مطالعه  روش مطالعه زبان انگلیسی

زمان در نظر گرفته شده برای این درس 20 دقیقه می باشد که با تمرین و تست زنی می شود در این زمان محدود به سوالات پاسخ داد. اما سوالات بخش درک مطلب مقداری وقت گیر بود و داوطلبان نسبت به زمان داده شده و عدم تناسب آن با این سوالات اعتراض داشتند.

غیر از بخش درک مطلب که طبیعی هم است ، در هیچ بخشی لغات خارج از کتاب نیامده است.

یک سوال از بخش قیود و یک سوال از ضرب المثل ها مطرح شده است که کاملا قابل پیش بینی بود.

یکی از روش های خوب برای تسلط بر بخش درک مطلب تمرین هر شب یک متن می باشد تا در آن به مهارت لازم برسید.

زبان کنکور تجربی 1400 از نظر دانش آموزان جزء درس های متوسط رو به آسان محسوب میشد و در حد انتظار آن ها بوده است.

مبحث سوالات تعداد سوال سطح سوالات
گرامر 4 متوسط
واژگان 8 ساده
کلوز تست 5 متوسط
درک مطلب 8 متوسط

 

تحلیل سوالات کنکور تجربی 1400 دروس اختصاصی

زمین شناسی

اولین درس از دفترچه اختصاصی ، درس زمین شناسی است که برای رشته های زیرگروه 1 تاثیری ندارد و نیازی به پاسخ دادن به این درس ندارند.

از درس زمین شناسی معمولا سوالات دشوار و چالش برانگیزی طرح نمی شود. این درس در کنکور تجربی 1400 هم به صورت ساده ارزیابی شده است بنابراین با توجه کردن به متن و تصاویر کتاب به راحتی می توانید از پس آن برآیید.

مباحث پر سوال این درس شامل ، آفرینش کیهان و تکوین زمین ، منابع معدنی و ذخایر انرژی ، زیربنای تمدن و توسعه و پویایی زمین هستند.

تعداد سوالات حفظی نسبت به کنکور 99 بیشتر است. همچنین توجه طراحان به شکل های کتاب درسی بیشتر شده  و 4 سوال از شکل ها مطرح شده است.

کنکور تجربی 1400

 

ریاضی

درس ریاضی پس از زمین شناسی در دفترچه اختصاصی قرار می گیرد. این درس شامل 30 سوال است که 47 دقیقه زمان برای پاسخگویی به سوالات آن دارید. درس ریاضی در کنکور تجربی 1400 ، دشوار ترین درس ارزیابی شده است و 83 درصد داوطلبان این درس را دشوار دانسته اند.

چینش سوالات تغییر کرده است و می توان گفت که در این کنکور چینش سوالات برحسب مبحث بوده است. وجود اشتباهات تایپی متعدد باعث افت درصد داوطلبان شده است و استرس داوطلبان را چندین برابر می کند.

یکی دیگر از ویژگی های درس ریاضی در کنکور تجربی امسال ، وجود سوالاتی با محاسبات طولانی بود که تعداد این سوالات کم نیست.

همچنین طبق گفته رئیس سازمان پژوهش در این درس 9 سوال خارج ار اهداف کتاب ، 2 سوال بدون پاسخ صحیح و 3 سوال با دشواری بسیار بالا وجود داشت که این درس را غیر استاندارد کرده است.

در سوال 153 وتر مشترک را خواسته است ، با اینکه سوال سختی نیست اما در کتاب درسی هیچ اشاره ای به وتر مشترک نشده است. سوال 138 هم حد در بی نهایت است که این تیپ سوالات در کنکور های نظام قدیم مطرح میشد.

تعداد سوالات هندسه افزایش پیدا کرده است و همچنین مباحث معادله درجه دوم و مشتق اهمیت بیشتری پیدا کرده اند. اما نکته جالب توجه این بود که از مباحث آمار ، نامعادله، الگو و دنباله که پای ثابت کنکور بودند ، سوالی طرح نشده است.

در کنکور تجربی 1400 ، فقط 4 سوال ساده مطرح شده است و 10 سوال متوسط که پاسخگویی به این سوالات هم در زمان تعیین شده ممکن نیست ، اکثر سوالات دشوار ارزیابی شده اند یعنی تعداد 16 سوال دشوار.

کسب درصد خوب از درس ریاضی فقط و فقط با تمرین زیاد به دست می آید ، همچنین اکتفا کردن به کتاب درسی پاسخگوی سوالات کنکور نیست و شما باید از منابع مناسب دیگر کمک بگیرید.

 

مبحث سوالات تعداد سوال سطح سوالات
تابع 4 سخت
معادله درجه دو 3 متوسط
مثلثات 3 سخت
حد 3 سخت
مشتق و کاربرد مشتق 5 سخت
توابع نمایی و لگاریتمی 2 سخت
هندسه 6 سخت
احتمال 3 متوسط
عبارت های جبری 1 متوسط

 

زیست شناسی

درس زیست شناسی مهم ترین درس کنکور تجربی است. این درس شامل 50 سوال می باشد که 36 دقیقه برای آن زمان داده می شود. این درس در کنکور تجربی 1400 ، به صورت متوسط ارزیابی شده است.

با توجه به کنکور های چند سال اخیر ، سوالات درس زیست شناسی در کنکور تجربی 1400 نسبتا دشوار بود اما با توجه به کنکور سال گذشته داوطلبان آمادگی لازم را برای اینگونه سوالات داشتند و برای آن ها قابل انتظار بود.

تحلیل کنکور 1400

طراح توجه ویژگی ای به کتاب سال دوازدهم نشان داده است. و از فصل سوم سال دوازدهم و مبحث گیاهی سوالات بیشتری مطرح شده است. همچنین سوالات بخش جانوری سخت تر از سال گذشته هستند.

اخیرا سوالاتی از تصاویر در این درس مطرح می شود ، داوطلبان باید به تصاویر کتاب درسی دقت زیادی کنند.

همچنین وجود سوالات شمارشی در کنکور افزایش یافته است که کنکور تجربی 1400 هم از این قاعده مستثنی نبود و همین سوالات باعث می شود تا داوطلبان با کمبود زمان مواجه شوند که راه حل آن بالا بردن سرعت تست زنی است.

در کنکور تجربی 99 بیشتر از سال یازدهم سوال طرح شده بود اما در کنکور تجربی 1400 بیشتر سوالات از پایه دوازدهم بود.

سوال 177 سوال مناسبی نبود و داوطلبان مجبور بودند بین بد و بدتر یکی را انتخاب کنند. همچنین درمورد سوال 202 در متن سوال ابهام وجود داشت. سوالات 195 و 181 سخت ترین سوالات این درس بودند.

 

مبحث سوالات تعداد سوال سطح سوالات
گوارش و جذب مواد 3 متوسط
تبادلات گازی 2 سخت
دستگاه حرکتی 2 متوسط
تقسیم یاخته 1 متوسط
پاسخ گیاهان به محرک ها 1 سخت
انتقال اطلاعات در نسل ها 3 متوسط
از انرژی به ماده 2 سخت
رفتارهای جانوران 2 متوسط
گردش مواد در بدن 3 سخت
تنظیم اسمزی و دفع مواد زائد 3 سخت
از یاخته تا گیاه 3 سخت
تولید مثل 3 سخت
مولکول های اطلاعاتی 2 متوسط
تغییر در اطلاعات وراثتی 2 متوسط
فناوری های نوین زیستی 1 متوسط
ایمنی 3 متوسط
جذب و انتقال مواد در گیاهان 2 سخت
تنظیم عصبی 3 سخت
حواس 3 سخت
از ماده به انرژی 1 سخت
تولید مثل نهاندانگان 2 متوسط
جریان اطلاعات در یاخته 3 سخت

 

پیشنهاد مطالعه  مباحث آسان و تست خیز زیست شناسی کنکور (شروع دیرهنگام)

 

فیزیک

درس فیزیک نسبت به دروس اختصاصی دیگر در کنکور تجربی ضریب کمتری دارد و همین باعث می شود داوطلبان توجه کمتری به این درس کنند. درس فیزیک هم مانند ریاضی دارای 30 سوال است اما زمان پاسخگویی به سوالات کمتر و 37 دقیقه است.

نیروی سطح از مباحث مهم است که دو سوال از فصل دینامیک را به خود اختصاص داده است. سوالات چالشی این درس مربوط به سوالاتی است که محاسبه طولانی تری دارند مانند سوالات 213، 221 و 222.

تعداد سوالات ساده این درس نسبت به سال گذشته بیشتر شده است مانند سوالات 220 ، 229 و 233.

تعداد سوالات فصول فیزیک اتمی و هسته ای  و دینامیک بیشتر از سال گذشته است و از فصل نوسان و موج دو سوال کم شده است.

این درس اساسا محاسباتی است و راه حل پیشرفت در آن حل تمرین بسیار و حفظ کردن فرمول های اصلی است.

درس فیزیک در کنکور تجربی 1400 ، به صورت متوسط ارزیابی شده است و سوالات خوب و مناسبی داشت، داوطلبانی که تمرین داشته اند ، می توانستند درصد خوبی از آن کسب کنند.

مبحث سوالات تعداد سوال سطح سوالات
اندازه گیری 1 ساده
کار و انرژی 1 متوسط
ویژگی فیزیکی ماده 2 سخت
دما و گرما 2 متوسط
الکتریسیته ساکن 4 متوسط
جریان الکتریکی 4 متوسط
مغناطیس و القا 2 ساده
حرکت شناسی 4 متوسط
دینامیک 3 سخت
نوسان و امواج 4 متوسط
اتمی و هسته ای 3 متوسط

 

شیمی

شیمی هم از دروس مهم کنکور تجربی است. درس شیمی شامل 35 سوال و 35 دقیقه زمان برای پاسخگویی است.چند سالی است که سوالات شیمی به سمت مفهومی شدن می روند و تعداد سوالات مفهومی و مسائل بیشتر از سوالات حفظی است.

و هرچه سوالات مفهومی تر شود ، زمان مورد نیاز برای پاسخگویی به آن ها بیشتر می شود پس یکی ازدغدغه های داوطلبان برای این درس کمبود زمان نسبت به نوع سوالات است، برای بهتر پاسخ دادن به سوالات این درس باید به تمرین زیاد بپردازید.

تعداد سوالات شمارشی نسبت به سال گذشته بیشتر شده بود اما اعداد مسائل خوب بود. سوالات 236 و 250 محاسبات و مراحل سختی داشتند و همچنین 4 تست از مسائل به صورت دومرحله ای بود.

تست های مسائل و الکتروشیمی سخت نبودند.

در کنکور تجربی 1400 سطح سوالات را متوسط و استاندارد ارزیابی کرده اند اما در این درس هم سوالات خارج از اهداف درسی مطرح شده بود.

 

 

مبحث سوالات تعداد سوال سطح سوالات
کیهان الفبای زادگاه هستی 3 ساده
ردپای گازها در زندگی 2 متوسط
آب آهنگ زندگی 3 سخت
قدر هدایای زمینی را بدانیم 6 ساده
در پی غذای سالم 5 سخت
پوشاک نیازی پایان ناپذیر 3 سخت
مولکول ها در خدمت تندرستی 4 سخت
آسایش و رفاه در سایه شیمی 4 متوسط
شیمی جلوه ای از هنر و زیبایی 2 سخت
شیمی راهی به سوی آینده 3 سخت

جمع بندی

در پایان تحلیل سوالات کنکور تجربی 1400 باید گفت که این آزمون دشوار و وقت گیر بود و با ایرادات فنی که داشت باعث اعتراض داوطلبان شد. اما نگران نباشید زیرا کنکور برای همه سخت بود پس خود را برای انتخاب رشته آماده کنید.

یکی از کاربردی ترین اقدامات تحلیل سوالات کنکور است که این امکان را به شما می دهد تا آشنایی بیشتری با نحوه طراحی سوالات پیدا کرده و مطالعه خود را با آن هماهنگ کنید . اگر داوطلب کنکور 1401می باشید و به دنبال کسب رتبه ی خوبی در کنکور هستید با استفاده از نکات بیان شده در این مقاله و تقویت مهارت های آزمون دادن، اصولی درس خواندن را شروع کنید.

ممنون که در طول این مقاله طولانی همراه ما بودید.

لینک کوتاه مقاله:
مهندس مسعود کریمی
درباره من

اگر خودت شخصاً با جستجو و پشتکار محدودیت‌ها رو نادیده بگیری و در سخت‌ترین شرایط موفق بشی، انگیزه زیادی برای کمک به دیگران پیدا می‌کنی! من مسعود کریمی رتبه برتر کنکور و بنیانگذار دورخیز به همراه تیمم آماده کمک به تو هستیم 🧡

از ما کمک بگیر!

اگر بخوای رانندگی یاد بگیری کمک یه مربی خوب میتونه خیلی کارساز باشه! چون سریع‌ و اصولی و بدون خطر میتونی رانندگی رو ازش یاد بگیری. اگر بخوای رتبه برتر بشی هم حضور یه مشاور در کنارت میتونه همین اتفاقات رو رقم بزنه! سریع، اصولی و بدون خطر!

ما در آکادمی دورخیز راه پر پیچ و خم کنکور رو برات روشن و ساده میکنیم تا تلاش‌هات بی نتیجه نمونه! ما کارمون رو خوب بلدیم، چون 12 سال سابقه داریم و خودمون رتبه برتر کنکور بودیم! پس همین الان دکمه درخواست مشاوره رو بزن تا شروع کنیم.

درخواست مشاوره

  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

مطالب پیشنهادی
پکیج‌های فنون موفقیت در کنکور

هر آنچه که باید درباره فنون موفقیت کنکور، تند خوانی، تقویت حافظه، تست زنی و … بدانید.

نظرات و سوالات شما درباره محتوای این مطلب
لطفا فقط نظرات و سوالات مربوط به این موضوع را این جا درج کنید.
مشاوران دورخیز به تمامی سوالات شما پاسخ میدهند.
با توجه به تعداد زیاد سوالات لطفا بعدا برای مشاهده جواب خود به سایت مراجعه کنید.
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
بهناز
بهناز
2 سال قبل

اگه امکانش هست تحلیل سوالات کنگور ریاضی رو هم بزارید

مهندس مسعود کریمی
مهندس مسعود کریمی
پاسخ به  بهناز
2 سال قبل

سلام. بله بزودی گذاشته میشه

  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .
دنبال مشاوره و برنامه ریزی برای کنکور هستی ؟
برای اطلاع از هزینه‌ها و شرایط مشاوره و برنامه ریزی خصوصی این فرم را تکمیل کنید.
خیلی زود و کمتر از 24 ساعت با شما تماس میگیریم.
دنبال مشاوره و برنامه ریزی برای کنکور هستی ؟
خیلی زود و کمتر از 24 ساعت با شما تماس میگیریم.
برای اطلاع از هزینه‌ها و شرایط مشاوره و برنامه ریزی خصوصی این فرم را تکمیل کنید.
  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .