تحلیل سوالات کنکور99

تحلیل سوالات کنکور انسانی 99 نظام جدید

کنکور انسانی 99 هم با تمام سختی ها و استرس ها برگزار شد . در این مقاله قصد داریم به تحلیل سوالات کنکور انسانی 99 نظام جدید بپردازیم . تحلیل سوالات کنکور از کاربردی ترین اقدامات است که کمک زیادی به دانش آموزان پایه دوازدهم و حتی پایه های دهم و یازدهم جهت آشنایی با کنکور می کند . به کسانی هم که پشت کنکور ماندند و هنوز نتوانستند این آزمون دشوار را پشت سر بگذارند ، پیشنهاد می کنم حتما این مقاله را تا آخر بخوانند .

در این مقاله به سوالات زیر پاسخ داده می شود :

  • آیا کنکور انسانی 99 سخت بود ؟
  • سخت ترین درس کنکور 99 انسانی کدام بود؟
  • کنکور انسانی99 با سال های قبل چه تفاوتی داشت ؟

برای دانلود سوالات کنکور 99 انسانی روی بخش زیر کلیک کنید:

پیشنهاد مطالعه  سوالات کنکور 99 انسانی با پاسخ تشریحی

 

تحلیل آماری کنکور انسانی 99

در کنکور انسانی 99 ، 355 هزار و 580 نفر برای شرکت در کنکور ثبت نام کردند . از بین این تعداد داوطلب 319 هزار و 622 نفر کارت ورود به جلسه کنکور انسانی را دریافت کردند و احتمالا در آزمون شرکت کردند پس حداقل 35 هزار و 958 نفر در کنکور غیبت داشتند . این در حالی است که تهداد شرکت کنندگان در کنکور انسانی سال 98 ، 282 هزار و 151 نفر بود پس تعداد شرکت کنندگان در گروه انسانی بیشتر شده و درنتیجه به معنای افزایش رقابت در کنکور 99 است .

در ادامه به تحلیل درس به درس و جزئی کنکور انسانی 99 می پردازیم :

تحلیل سوالات کنکور انسانی 99 دروس عمومی

ادبیات

درس ادبیات کنکور انسانی 99 از نظر اکثریت داوطلبان دشوار ارزیابی شده است و طبق آمار و تحلیل این درس برخلاف سال گذشته  سخت ترین درس کنکور انسانی 99 بود . این درس از 25 سوال طراحی میشود که شامل لغت ، املاء ، آرایه ، تاریخ ادبیات ، قرابت معنایی و دستور زبان است .

مبحث سوالات تعداد سوال سطح سوالات
لغت و املاء 6 متوسط
تاریخ ادبیات 1 سخت
آرایه های ادبی 4 متوسط
دستور زبان 5 متوسط
قرابت معنایی 9 سخت

6 سوال اول مربوط به بخش لغت و املاء است که سوالات پرچالشی نبوده اما برای حل سوالات املاء باید به معنی جملات و کلمات دقت کنید پس با تمرین و تکرار در ذهن می نشیند و به خوبی می شود به آن ها پاسخ داد . سپس یک سوال تاریخ ادبیات مطرح شده که سوال نسبتا سختی بوده و برای پاسخ به آن باید شعر های کتاب و شاعر آن ها را بشناسید .

در ادامه 4 سوال آرایه مطرح شده است که سوالات خوب و استانداردی بود و اما بخشی که اکثر داوطلبان از آن هراس دارند ، سوالات دستور زبان است که 5 سوال از آن طرح می شود. در کنکور 99 سوالات دستور زبان قالب مشابهی داشت و تفاوت چندانی نکرده بود . اگر با نحوه طرح سوال و قالب این سوالات  آشنا شوید بی شک برای شما بسیار آسان خواهد شد .

معمولا دشوارترین بخش مربوط به قرابت معنایی است که طرح این سوالات معیار ثابتی هم ندارد و معمولا در هر سه سطح ساده ، متوسط و دشوار طرح می شود . تست های قرابت معنایی بیشترین تعداد تست ها را دارد و شامل 9 سوال است پس بهتر است که بیخیال آن نشوید و با تمرین و تکرار زیاد سعی کنید تا به این بخش مسلط شوید .

سوالات کنکور انسانی 99

عربی

درس عربی  شامل 25 سوال از مباحث  ترجمه و تعریب ، قواعد و تحلیل صرفی است.

در بخش ترجمه سوالات طولانی و گزینه های نزدیک تر مطرح شد که با مهارت در حذف گزینه قابل حل است.  سوالات تحلیل صرفی و اعراب که شامل 3 سوال است قابل پیش بینی و حل هستند و در کنکور 99  این سوالات با نکات مزید ثلاثی قابل پاسخگویی بودند .

سوالات واژگان  در این کنکور دشوارتر بودند  ، اگر می خواهید به درستی به آن ها پاسخ دهید زمان بیشتری برای خواندن لغات صرف کنید . برای مثال سوال 45  به دلیل استفاده از واژگان شبیه به هم و طرح سوال واژگان از آن ها خلاقانه بود  که  جزء سوال های دشوار و وقت گیر نیز بود . سوالات قواعد پیچیدگی کمتری داشت و می توانید با زدن تست زیاد و مطالعه متن کتاب و تمرین ها  به تسلط  در این بخش برسید .

مبحث سوالات تعداد سوالات سطح سوالات
ترجمه 10 سخت
درک مطلب 4 متوسط
تحلیل صرفی 3 متوسط
قواعد 8 متوسط

سطح این درس در کنکور انسانی 99 متعادل و استاندارد بود و از نظر ساختار ، نحوه چینش سوالات و سطح دشواری تفاوت چندانی با کنکور سال 98 نداشت . سوالات در حد انتظار مطرح شده بود و برای داوطلبان کاملا قابل پیش بینی بود .

دین و زندگی

درس دین و زندگی هم مانند  دروس ادبیات و عربی شامل 25 سوال است که 17 دقیقه زمان دارد پس مهارت تست زنی از ملزومات این آزمون است که تنها با تمرین بسیار حاصل می شود .  حدود 41 درصد از داوطلبان این درس را دشوار و نسبتا دشوار دانسته اند . نکته ای که دردرس دین و زندگی کنکور انسانی 99 مطرح است ، وجود سوالات چند عبارتی بیشتر است که نیازمند دقت بیشتری نسبت سایر سوالات است .

درس دینی هر سال به سمت مفهومی شدن می رود و طراحان تمایل به طرح سوالات مفهومی دارند و برای حل سوالات دینی باید ارتباط بین مفاهیم دروس و آیات را درک کنید و سوالات پیام آیات 14 عدد است که باید دقت زیادی در پاسخ دادن به آن ها به کار گرفته شود . . این درس نرمال و در حد انتظار داوطلبان بوده و شما می توانید با خواندن دقیق کتاب درسی درصد خوبی از این درس بگیرید .

پیشنهاد مطالعه  روش مطالعه دین و زندگی

زبان

سوالات این درس شامل مباحث واژگان ، گرامر ، درک مطلب و کلوز تست می شود . می دانیم که وضعیت این درس کمی متفاوت است و لغات فقط از کتاب درسی مطرح نمی شود و فراتر از کتاب درسی می رود که نیازمند استفاده از منابع دیگر است تا به خوبی از پس آن برآیید . برای پاسخ گویی به سوالات درک مطلب نیاز به دامنه وسیعی از لغات خواهد بود که با توجه به زمان اندک در جلسه کنکور باید مطالب را به خوبی در حافظه ذخیره کنیم تا به سرعت به این مطالب دسترسی داشته باشیم و بتوانیم زمان خود را مدیریت کنیم .

مبحث سوالات تعداد سوال سطح سوالات
گرامر 4 ساده
وازگان 8 ساده
کلوز تست 5 متوسط
درک مطلب 8 متوسط

یکی از روش های خوب برای تسلط در درک مطلب تمرین هر شب یک متن است تا در آن به مهارت لازم برسید . برای پاسخ گویی به سوالات گرامر باید هم در ترجمه خوب باشید و هم گرامر را کاربردی یاد گرفته باشید که معمولا تسلط بر بخش گرامر از سایر بخش ها دشوارتر است .

زبان کنکور انسانی 99 جزء درس های متوسط رو به آسان محسوب میشد و داوطلبان را غافلگیر نکرده و در حد انتظار آن ها بوده است .

تحلیل سوالات کنکور انسانی 99 دروس اختصاصی

ریاضی

به جرئت می توان گفت یکی از دغدغه های دانش آموزان گروه انسانی درس ریاضی است . این درس در کنکور 99 هم تفاوت چندانی با سال های گذشته نداشت و طبق روال هر سه سطح سوال یعنی بسیار آسان ، متوسط و دشوار را دارا بود.

تحلیل سوالات

اکثر داوطلبان سطح این درس را دشوار دانسته اند. همچنین در کنکور انسانی سال 99 اشتباهات تایپی متعدد باعث افت درصد داوطلبان شد اما در ریاضی برخی سؤالات بسیار آسان وجود دارد که می تواند به داوطلبان انسانی در کسب رتبه دلخواه  کمک زیادی کند و با توجه به شرایط داوطلبان در این درس باید بدانیم که هر درصد مثبتی خیلی بهتر از صفر است.

مبحث سوالات تعداد سوالات
عبارت های جبری 3
معادله درجه دوم 2
تابع 3
آمار 3
گزاره ها 1
احتمال 2
نمایش داده ها 2
الگو های خطی و غیر خطی 3
مجموعه ها 1

اگر بتوانید در این درس درصد قابل قبولی کسب کنید ، کمک زیادی به بهتر شدن رتبه شما می کند. همانطور که می دانید اکتفا کردن فقط به کتاب درسی پاسخگوی شما نیست و همچنین محاسبات زیاد و پیچیده کار را سخت تر می کند! اما همه میدانیم که کسب درصد خوب از درس ریاضی امکان پذیر نیست مگر با تمرین زیاد. با توجه به ماهیت این درس ، با تمرین و تکرار زیاد می توان به تسلط کامل رسید و عملکرد خوبی در این درس از خود نشان داد .

اقتصاد

درس اقتصاد  جزء درس های دشوار رشته انسانی محسوب می شود که ظاهر آن به صورت سؤال های طولانی با اعداد و ارقام بسیار است و باعث ایجاد استرس در داوطلب می شود. پاسخ های چند جمله ای هم باعث می شود دشوارتر به نظر برسد. اما نکته خوب این است که سؤالات درس اقتصاد یک قالب کلی دارند واین اعداد و ارقام هستند که تغییر می کنند و لازم است تا شما بر این قالب تسلط پیدا کنید .

مبحث سوالات تعداد سوالات
تولید 3
شاخص های اقتصادی 3
پول 2
بازار سرمایه 1
فقر و توزیع درآمد 1
سوالات ترکیبی 5

این درس شامل سؤالات حفظی هم می شود که باید هنگام پاسخگویی دقت لازم را داشته باشید تا پاسخ صحیحی به آن ها دهید. در کنکور انسانی سال 99، 15 سوال از فصل های تولید، پول، شاخص های اقتصادی، بازار سرمایه، فقر و توزیع درآمد و تعدادی از سوالات به صورت ترکیبی طرح شده بودند. نکته مهم برای کنکور انسانی 99 این است که در این کنکور سطح سؤالات مفهومی نسبت به سال های گذشته ساده تر بود و سؤالات در حد متوسط طراحی شده بودند، و دانش آموزان هم نظر مساعدی نسبت به این درس داشتند.

ادبیات اختصاصی

داوطلبان گروه انسانی درسی با عنوان علوم و فنون اذبی دارند که جزء دروس اختصاصی این رشته است. ادبیات اختصاصی به عنوان یکی از دروس تعیین کننده در رشته انسانی است . درکنکور سال 99 تغییراتی در بودجه بندی این درس ایجاد شده بود و یک تست کمتر از بخش آرایه ها آمده بود و همچنین برخلاف سال 98 خبری از تست مربوط به واژگان نبود .

سوالات بخش تاریخ ادبیات مانند سال های گذشته به صورت جزئی بود که برای پاسخ گویی نیاز به مطالعه دقیق داشت . سوال 138 هم مانند سوال 7 ادبیات عمومی سوالی ابتکاری بود .

سوالات سبک شناسی تفاوت چندانی با سوالات سال های گذشته نداشت و تفاوت اصلی مربوط به سوالات 136 و 144 بود که جنبه کاملا حفظی داشت و باعث آسان شدن سوالات این بخش شدند.

در بخش آرایه ها برخلاف سال های قبل که تاکید زیادی روی آرایه های بدیع معنوی داشتند در کنکور سال 99 بیشتر  آرایه های بیانی استعاره ، مجاز ، تشبیه و کنایه به چشم می خورد . سه سوال پایانی این درس نسبت به سایرین سخت تر بود ولی در کل سوالات آرایه برای داوطلبانی که درک ادبی خوبی داشتند قابل پاسخگویی بود .

سوالات بخش عروض به استثنای سوال 159 که سوالی ابتکاری بود نسبت به سال قبل بسیار ساده تر بود و تقریبا تمامی سوالات قابل پیش بینی بود. اما در بخش قافیه ترکیب سوال 152 با دستور زبان و ترکیب سوال 158 با عروض فارسی سوالاتی با هدف سنجش درک ادبی داوطلبان بودند .

سوالات بخش قرابت معنایی  از نظر کیفی متعادل بودند وتفاوت چندانی نکرده بود و مانند سال های قبل علمی و دقیق بودند و همگی مربوط به نکات کتاب درس بود .

مبحث سوالات تعداد سوالات سطح سوالات
تاریخ ادبیات 9 متوسط
آرایه های ادبی 7 سخت
عروض و قافیه 9 سخت
قرابت معنایی 5 متوسط

عربی اختصاصی

درس عربی اختصاصی که از دروس اختصاصی رشته انسانی است نسبت به عربی عمومی دشوارتر و گسترده تر است . کمتر از نیمی از داوطلبان این درس را دشوار و نسبتا دشوار تلقی کرده اند پس این نشان می دهد در کنکور انسانی سال 99 درس عربی اختصاصی جزء دروس متوسط و در حد انتظار داوطلبان بوده است .

در بخش ترجمه اختصاصی نیازمند دامنه لغات وسیع تری هستید و استثنائاتی در این بخش وجود دارد که باعث پیچیدگی بیشتر آن می شود . در سوال 180 ابتدا درک مطلب داوطلب سنجیده می شود سپس شناخت عدد و استفاده کاربردی از عملیات مطرح می شود .

سوال 182 تنها با دانستن جزم فعل شرط و جواب شرط قابل حل بود که در کتاب درسی بیان نشده است و سوالی غیر استاندارد است .

در بخش قواعد مباحث جزئی تری مطرح می شود که مختص رشته انسانی است اما با وجود سخت تر بودن عربی اختصاصی داوطلبان از جهت اینکه آشنایی بیشتری با این نوع سوالات دارند ، بهتر به آن ها پاسخ می دهند . در کنکور سال 99 سوالات ترجمه ساده طراحی شده بودند و پیچیدگی بسیاری نداشتند و تست های قواعد استاندارد و قابل پیش بینی برای داوطلبان بودند . پس با مطالعه درست این درس کسب درصد خوب از این درس خیلی دور از ذهن نبوده است .

تاریخ و جغرافیا

این درس هم یکی دیگر از درس های اختصاصی گروه انسانی است که در کنکور از هر سه کتاب پایه های دهم ، یازدهم و دوازدهم سوال طرح می شود . با توجه به اینکه بیش از نیمی از داوطلبان در کنکور سال 99 این درس را دشوار و نسبتا دشوار دانسته اند ، آیا واقعا اینطور بوده است ؟

از نظر کیفی سطح سوالات تاریخ متعادل بود و سوال چند قسمتی و ترکیبی وجود نداشت و برخلاف سال 98 گزینه های تک کلمه ای کمتر بود و بیشتر جمله کامل به کار برده شده بود . اما  درس جغرافیا سوالات مفهومی و دشوار بود که حتی شکل های موجود در  سوال هم کمکی به داوطلبان نکرد و برای پاسخ گویی به سوالات نیاز به تمرکز و دقت زیادی بود و زمان زیادی از داوطلبان  میگرفت . اما تمام سوالات هر دو درس در محدوده کتاب درسی بودند و سوالی خارج از آن طرح نشده بود .

سوالات انسانی 99

نکته قابل ملاحظه در کنکور سال 99 برخلاف سال 98 این بود که چیدمان سوالات در هر دو درس به ترتیب پایه آمده بود و سهم هر پایه 5 سوال بود .

سوالات درس تاریخ در پایه دهم بیشتر از درس های ساسانیان ، هخامنشیان و تاریخ شناسی بود که اهمیت زیادی دارند. در پایه یازدهم بیشتر سوالات از فصل سوم ( ایران ، از ورود اسلام تا پایان صفویه) و در پایه دوازدهم از مباحث قاجاریان و انقلاب مشروطیت بود .

همچنین در درس جغرافیا در پایه دهم بیشتر از فصل اول و دوم ،پایه یازدهم فصل دوم و چهارم و پایه دوازدهم هم از فصل اول و دوم کتاب بوده است .

نام کتاب تعداد سوالات
تاریخ دهم 6
تاریخ یازدهم 4
تاریخ دوازدهم 5
جغرافیا دهم 6
جغرافیا یازدهم 3
جغرافیا دوازدهم 6

علوم اجتماعی

در درس علوم اجتماعی از مطالب هر سه پایه دهم ، یازدهم و دوازدهم 30 سوال  مطرح می شود . اما آنچه این درس را از سایر دروس کمی متفاوت می کند این است که تنها خواندن سطحی کتاب پاسخ گوی سوالات کنکور نیست و سوالات این درس به شدت مفهومی  هستند تا جایی که حتی تست های حفظی این درس نیز صورت مفهومی دارد و سوالات به صورت ترکیبی است .

پیشنهاد مطالعه  چطور مفهومی درس بخوانیم؟ 8 قدم تا فهم عمیق درس

از تحلیل سوالات کنکور های قبل هم متوجه می شویم که در این درس برخلاف بعضی دروس دیگر نمی توان فصل هایی را از پایه های مختلف حذف کرد زیرا تست ها کاملا مفهومی هستند و پیوستگی زیادی با هم دارند و به همین دلیل نیاز به تست زنی و تمرین بسیاری دارد .

اما در کنکور سال 99 سوالات این درس به سادگی مطرح شده بودند و تقریبا تمام مباحث حتی مسائل ترکیبی هم ساده طرح شده بود و تنها نیمی از داوطلبان سوالات آن را دشوار و نسبتا دشوار بیان کردند .

مبحث سوالات تعداد سوالات
پدیده های اجتماعی 2
تحولات هویتی جهان اجتماعی 2
جهان های اجتماعی 1
فرهنگ جهانی 2
نظام نوین جهانی-چالش های جهانی 4
بیداری اسلامی 1
علوم اجتماعی در جهان اسلام 1
جامعه شناسی دوازدهم 6
سوالات ترکیبی 1

فلسفه و منطق

درس فلسفه و منطق هم شامل 25 سوال است که از این سوالات 9 سوال منطق و 16 سوال از درس فلسفه طراحی شده است . چیدمان سوالات مانند سال های قبل بود و ابتدا سوالات منطق و سپس فلسفه امده است . سوالات منطق به صورت کاربردی و محک قدرت تشخیص شما است یعنی باید مطلبی را خوب متوجه شده سپس روی مثال ها آن را پیاده کنید .

کنکور انسانی 99

از طرفی سوالات درس فلسفه با درک و فهم همراه است و به صورت مفهومی مطرح می شود. برخلاف کنکور سال 98 که سوالات برمبنای کتاب درسی بود ، در کنکور سال 99 طراح در بعضی سوالات وارد فضای استدلالی شده بود و برخی سوالات در قالب سوالات کنکور دهه 80 بود که در سال های اخیر کمتر دیده میشد .

از بین 25 سوال تنها 4 سوال چالشی (250 ، 255 ، 256، 260 ) مطرح شده بود و اکثر سوالات در سطح ساده بودند.

نام کتاب تعداد سوالات
منطق 9
فلسفه یازدهم 6
فلسفه دوازدهم 10

 روانشناسی

درس روانشناسی شامل 20 سوال است که با توجه به اینکه اخیرا تغییراتی در محتوا و چیدمان این کتاب ایجاد شده است ، در طرح سوالات نیز تغییراتی اتفاق افتاده است و سوالات کاربردی تر شده است . این تغییرات را با مقایسه سوالات کنکور 99 و 98 می توان به وضوح دید که سوالات این درس در کنکور 99 مفهومی تر و کاربردی تر شده بود و مطالعه سطحی و حفظی دیگر پاسخ گوی تست های درس روانشناسی نیست .

در کنکور انسانی 99 هم سطح سوالات این درس آسان بوده و می توان به جرئت گفت که با مطالعه خوب می شود درصد خیلی خوبی از آن بدست آورد که بسیار کمک کننده برای داوطلبان است . از بررسی سوالات کنکور 99 متوجه می شویم که درس روانشناسی ساده ترین درس این کنکور بوده است .

مبحث سوالات تعداد سوالات
روانشناس، تعریف و روش مطالعه 4
روانشناسی رشد 3
احساس، توجه، ادراک 2
حافظه و علل فراموشی 3
حل مسئله 2
تصمیم گیری 4
انگیزش و نگرش 2

جمع بندی

در پایان تحلیل سوالات کنکور انسانی 99 این نکته مشخص می شود که مهم ترین منبع هر داوطلب کتاب درسی و سوالات کنکور سال های اخیر است و شما باید بیشتر وقت و انرژی خود را صرف مطالعه و بررسی  کتاب درسی و این سولات کنید تا به تسلط کامل برسید . تحلیل سوالات کنکور این امکان را به شما می دهد تا آشنایی بیشتری با نحوه طراحی سوالات پیدا کرده و مطالعه خود را با آن هماهنگ کنید . اگر به دنبال کسب رتبه ی خوبی در کنکور هستید با استفاده از نکات بیان شده در این مقاله و اراده قوی اصولی درس خواندن را شروع کنید .

ممنون که در طول این مقاله طولانی همراه ما بودید .

لینک کوتاه مقاله:
مهندس مسعود کریمی
درباره من

اگر خودت شخصاً با جستجو و پشتکار محدودیت‌ها رو نادیده بگیری و در سخت‌ترین شرایط موفق بشی، انگیزه زیادی برای کمک به دیگران پیدا می‌کنی! من مسعود کریمی رتبه برتر کنکور و بنیانگذار دورخیز به همراه تیمم آماده کمک به تو هستیم 🧡

از ما کمک بگیر!

اگر بخوای رانندگی یاد بگیری کمک یه مربی خوب میتونه خیلی کارساز باشه! چون سریع‌ و اصولی و بدون خطر میتونی رانندگی رو ازش یاد بگیری. اگر بخوای رتبه برتر بشی هم حضور یه مشاور در کنارت میتونه همین اتفاقات رو رقم بزنه! سریع، اصولی و بدون خطر!

ما در آکادمی دورخیز راه پر پیچ و خم کنکور رو برات روشن و ساده میکنیم تا تلاش‌هات بی نتیجه نمونه! ما کارمون رو خوب بلدیم، چون 12 سال سابقه داریم و خودمون رتبه برتر کنکور بودیم! پس همین الان دکمه درخواست مشاوره رو بزن تا شروع کنیم.

درخواست مشاوره

  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

پکیج‌های فنون موفقیت در کنکور

هر آنچه که باید درباره فنون موفقیت کنکور، تند خوانی، تقویت حافظه، تست زنی و … بدانید.

نظرات و سوالات شما درباره محتوای این مطلب
لطفا فقط نظرات و سوالات مربوط به این موضوع را این جا درج کنید.
مشاوران دورخیز به تمامی سوالات شما پاسخ میدهند.
با توجه به تعداد زیاد سوالات لطفا بعدا برای مشاهده جواب خود به سایت مراجعه کنید.
اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
آرمان کاویی
آرمان کاویی
2 سال قبل

خوب بود