برنامه ریزی کنکورقوانین کنکورمشاوره و برنامه ریزی

ضرایب دروس کنکور تجربی

یکی از موضوعات مهم برای داوطلبان کنکور تجربی اطلاع از ضرایب دروس کنکور تجربی است. اهمیت هر درس را می‌توان از روی ضریب آن فهمید. بنابراین دانستن ضریب هر درس برای برنامه ریزی و مدیریت زمان سر جلسه کنکور لازم است. در کنار حذف زیرگروه‌ها، حذف سوالات عمومی از کنکور و به دنبال آن تغییر در تعداد سوالات و مدت زمان آزمون، ضرایب دروس کنکور تجربی 1402 نیز شامل تغییر شده است. برای اطلاع از این تغییرات، تا پایان با دقت این مقاله را بخوانید.

 

چرا ضرایب دروس کنکور تجربی مهم هستند؟

میزان اهمیت و تاثیر هر درس در نتیجه کنکور، بستگی به ضریب آن درس دارد. دانستن ضرایب دروس کنکور تجربی کمک بسیاری به شما می‌کند. تا کنکور 1401 در گروه آزمایشی تجربی 5 زیرگروه تعریف می‌شد که هر زیر گروه شامل یک سری رشته‌های دانشگاهی بود. برای مثال رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی در زیرگروه 1 قرار می‌گرفتند؛ اما رشته داروسازی در زیر گروه 2 قرار داشت.

ضرایب دروس کنکور تجربی در زیرگروه های مختلف، متفاوت بود. بنابراین هر کسی با توجه به رشته‌ مورد علاقه خود برای خواندن دروس برنامه ریزی می‌کرد. برای مثال ضریب درس زمین‌شناسی در زیرگروه 1 صفر بود. بنابراین کسانی که فقط قصد قبولی در رشته پزشکی را داشتند، دزس زمین‌شناسی را نمی‌خواندند. اما همین درس زمین‌شناسی در زیرگروه 2 که شامل رشته داروسازی می‌شد، ضریب 1 را داشت.

ضرایب دروس کنکور تجربی

 

ضرایب دروس عمومی کنکور تجربی

دروس عمومی برخلاف دروس اختصاصی کنکور تجربی، در همه زیرگروه‌ها ضرایب ثابتی داشتند که در جدول زیر آورده شده است.

نام درس ضریب
زبان و ادبیات فارسی 4
زبان عربی 2
فرهنگ و معارف اسلامی 3
زبان خارجه 2

 

اما از کنکور 1402 به بعد که دروس عمومی از آزمون سراسری حذف شده‌اند، تاثیر آن‌ها فقط از طریق سوابق تحصیلی محاسبه می‌شود. در مقاله‌ای دیگر به طور مجزا به بررسی چگونگی و میزان تاثیر سوابق تحصیلی در قبولی دانشگاه پرداخته‌ایم.

توجه داشته باشید که ضریب درس معارف برای داوطلبان اقلیت‌های مذهبی (کلیمی، زرتشتی، مسیحی) و ضریب درس زبان خارجه برای متقاضیانی که به یکی از سوالات زبان‌های متفرقه مانند (روسی، آلمانی، فرانسوی و ایتالیایی) پاسخ می‌دادند نیز مانند ضرایب گفته شده در جدول بالا بود.

 

مقاله مهم  دانلود بخشنامه ترمیم معدل و ایجاد سوابق تحصیلی کنکور 1402 (نظام قدیم و جدید)

 

ضرایب دروس اختصاصی کنکور تجربی

دروس اختصاصی تجربی در زیر گروه های مختلف ضرایب متفاوتی داشتند که در جدول زیر می‌توانید مشاهده کنید. البته در مقایسه دروس عمومی و اختصاصی این را هم باید گفت که ضریب دروس اختصاصی 3 برابر دروس عمومی بود.

نام درس زیرگروه 1 زیرگروه 2 زیرگروه 3 زیرگروه 4 زیرگروه 5
زمین‌شناسی 0 1 4 1 1
ریاضی 2 3 3 4 3
زیست‌شناسی 4 4 2 2 2
فیزیک 2 2 2 3 2
شیمی 3 4 2 2 2

 

مقاله مهم  نحوه برگزاری کنکور 1402 | بروزرسانی 24 مرداد 1401

 

طی تغییرات زیادی که برای کنکور 1402 به بعد در نظر گرفتند، دروس اختصاصی از 2 طریق در قبولی دانشگاه تاثیر می‌گذارند:

  • سوابق تحصیلی (نمرات امتحانات نهایی)
  • درصد هر درس در آزمون سراسری

همانند دروس عمومی، در مقاله‌ای دیگر به طور مجزا به بررسی چگونگی و میزان تاثیر سوابق تحصیلی دروس اختصاصی در قبولی دانشگاه پرداخته‌ایم. اما در جدول زیر ضرایب هر یک از دروس اختصاصی را در آزمون سراسری تجربی، آورده‌ایم.

نام درس ضریب
زمین‌شناسی 1
ریاضی 7
زیست‌شناسی 12
فیزیک 7
شیمی 9

 

تغییر ضرایب دروس کنکور تجربی

 

جمع بندی

در فرمت جدید برگزاری کنکور تجربی، 2 دفترچه سوال خواهیم داشت. دفترچه اول شامل سوالات دروس زیست‌شناسی و ریاضی و دفترچه دوم نیز شامل سوالات دروس فیزیک و شیمی و زمین‌شناسی خواهد بود. در جدول زیر اطلاعات کامل هر درس را می‌توانید پیدا کنید.

رشته تجربی
درس ضریب تعداد تست زمان پاسخگویی ارزش هر تست
زمین شناسی 1 20 16 دقیقه 5%
ریاضی 7 30 50 دقیقه 3.3%
زیست 12 50 40 دقیقه 2%
فیزیک 7 30 37 دقیقه 3.3%
شیمی 9 35 37 دقیقه 2.85%

 

لینک کوتاه مقاله:

مهندس مسعود کریمی
درباره من

اگر خودت شخصاً با جستجو و پشتکار محدودیت‌ها رو نادیده بگیری و در سخت‌ترین شرایط موفق بشی، انگیزه زیادی برای کمک به دیگران پیدا می‌کنی! من مسعود کریمی رتبه برتر کنکور و بنیانگذار دورخیز به همراه تیمم آماده کمک به تو هستیم 🧡

چرا مشاوره کنکور مفیده؟!

اگر بخوای رانندگی یاد بگیری کمک یه مربی خوب میتونه خیلی کارساز باشه! چون سریع‌ و اصولی و بدون خطر میتونی رانندگی رو ازش یاد بگیری. اگر بخوای رتبه برتر بشی هم حضور یه مشاور در کنارت میتونه همین اتفاقات رو رقم بزنه! سریع، اصولی و بدون خطر!

ما در آکادمی دورخیز راه پر پیچ و خم کنکور رو برات روشن و ساده میکنیم تا تلاش‌هات بی نتیجه نمونه! ما کارمون رو خوب بلدیم، چون 11 سال سابقه داریم و خودمون رتبه برتر کنکور بودیم! پس همین الان دکمه درخواست مشاوره رو بزن تا شروع کنیم.

درخواست مشاوره

با تکمیل کردن این فرم ظرف 24 ساعت با شما تماس میگیریم و برای ثبت نام راهنماییتان میکنیم!

  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

پکیج‌های فنون موفقیت در کنکور

هر آنچه که باید درباره فنون موفقیت کنکور، تند خوانی، تقویت حافظه، تست زنی و … بدانید.

نظرات و سوالات شما درباره محتوای این مطلب
لطفا فقط نظرات و سوالات مربوط به این موضوع را این جا درج کنید.
مشاوران دورخیز به تمامی سوالات شما پاسخ میدهند.
با توجه به تعداد زیاد سوالات لطفا بعدا برای مشاهده جواب خود به سایت مراجعه کنید.
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها