شروع از اسفند برای کنکور

استراتژی شروع برای کنکور از اسفند چیست؟

سال کنکور معمولاً پر از چالش‌های جذاب و در عین حال هیجان‌انگیز است. حتی اگر 11 ماه سال را از دست دادید نگران نباشید، شروع برای کنکور از اسفند می‌تواند برای شما استارتی با انگیزه بالا باشد. چون قرار است با شروع از اسفند ضمن توجه به نقاط قوت و ضعف خود، با برنامه‌ای منطقی و اصولی پیش ‌بروید. در این مقاله دورخیز هم قرار است به مهم‌ترین موضوعات حائز اهمیت در برنامه‌ریزی از اسفند برای کنکور بپردازیم. همچنین به استراتژی شروع از اسفند و نکات شروع برای کنکور از اسفند اشاره می‌کنیم. پس تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

با مطالعه کنکور از اسفند قبول می‌شوم؟

این سؤالی است که ذهن اکثر داوطلبان کنکور از جمله شما را به خودش مشغول می‌کند. جواب آن هم به خود شما بستگی دارد، چون طبق تجربه داوطلب‌های سال‌های گذشته، لزوماً شروع زود و به موقع، تضمین کننده موفقیت 100 % و قطعی شما نیست. خیلی از آنها در مدت زمان کوتاه و با یک برنامه دقیق و حرفه‌ای، به موفقیت رسیده‌اند.

اما افرادی که زودتر مطالعه خود را آغاز می‌کنند، با کاهش استرس، آرامش ذهنی بیشتری را در سال کنکور خود تجربه خواهند کرد. این را هم بدانید که اگر تا اینجای کار مطالعه زیادی نداشتید، می‌توانید شروع برای کنکور از اسفند ماه را پلی به سوی موفقیت خود بدانید به شرط آنکه دو فاکتور درست درس خواندن و با استراتژی عمل کردن را در نظر داشته باشید.

زودتر شروع کردن دلیل قطعی موفقیت نیست و مطالعه دیرهنگام هم به معنای شکست شما نخواهد بود.

با انتخاب استراتژی درست، مسیر موفقیت در شروع برای کنکور از اسفند لذت بخش می‌شود

استراتژی شروع از اسفند

اصل ماجرای کسب موفقیت نهایی در کنکور همین است که اگر 11 ماه سال را برای مطالعه و برنامه‌ریزی از دست دادید، شروع از اسفند می‌تواند شما را به چرخه یادگیری و درس خواندن برای کنکور  برگرداند.

در قدم اول، برای برنامه‌ریزی از اسفند برای کنکور باید این را بدانید که روی چه مطالبی وقت بیشتری بگذارید، چه بخش‌هایی را هوشمندانه حذف کنید و به طور کلی با چه ایده و فکری جلو بروید.

بسیاری از داوطلبان سال‌های قبل کنکور که اکنون در بهترین دانشگاه‌های کشور و در رشته دلخواه‌شان مشغول به تحصیل هستند می‌دانند که وقت‌شان را چطور سپری کنند تا عملکرد آنها به نتیجه‌ای قابل توجه و سودمندی تبدیل شود. آنها از این مدل درس خواندن در دانشگاه هم استفاده می‌کنند.

مسیر موفقیت تنها با قبولی در کنکور به انتهای راه خود نمی‌رسد و می‌توانید در آینده از تجارب ارزشمند خود که در سال کنکور به دست آوردید، استفاده کنید و آنها را با دیگران به اشتراک بگذارید.

در ادامه به دو نکته مهم یعنی شروع از صفر با پایه ضعیف و شروع از صفر با پایه متوسط و قوی اشاره می‌کنیم که می‌توانید با دنبال کردن آنها به یک برنامه هدفمند متناسب با سطح مطالعاتی خود برسید.

شروع برای کنکور از اسفند با انتخاب مباحث مهم و کلیدی و استفاده از یک برنامه هدفمند آغاز می‌شود

شروع برای کنکور از اسفند با پایه ضعیف

اگر پایه ضعیفی برای شروع از اسفند دارید اول باید روی تقویت دروس پایه خود کار کنید. به همین دلیل باید با توجه به بودجه‌بندی به تسلط قابل قبولی روی این موارد برسید:

این نکته را در نظر بگیرید که قرار نیست به همه سؤالات کنکور پاسخ دهید. بنابراین باید در اولین فرصت، بخش‌های آسان، دشوار و تست خیز  دروس تخصصی را به خوبی بشناسید. در ادامه به جدول تقویت پایه اشاره می‌کنیم.

جدول تقویت پایه در شروع برای کنکور از اسفند

مطابق جدول بالا برای تقویت پایه، مسلط شدن روی مباحث پیش نیاز هر درس ضروری است. بعد از اینکه روی مباحث پایه به تسلط قابل قبولی رسیدید، باید روی مباحث سال دوازدهم خود تمرکز کنید. چون 50 % از موفقیت شما برای رسیدن به رشته دلخواه، به کسب نمره بالا در امتحانات نهایی بستگی خواهد داشت. بنابراین از مطالعه تشریحی دروس عمومی اصلاً غافل نشوید چون تأثیرگذار و تعیین کننده است.

با توجه به سهم 50 % نمره امتحانات نهایی و تأثیر 50 % رتبه کنکور در کسب موفقیت، در اینجا ما دو هدف مهم و حائز اهمیت داریم:

  1. موفقیت در امتحانات تشریحی نهایی سال دوازدهم

  2. کسب نتیجه مورد علاقه در کنکور

به همین دلیل در شروع برای کنکور از اسفند با یک پایه ضعیف نباید ناامید باشید. فقط در قدم اول دو هدفی که در بالا به آنها اشاره کردیم را در نظر بگیرید. همچنین برنامه‌ریزی از اسفند برای کنکور را می‌توانید به دو صورت حجمی و زمانی انجام دهید. به این نکته هم توجه کنید که در برنامه خود همزمان حل تست از مباحث پایه دوازدهم را در کنار مطالعه تشریحی قرار دهید.

در مقاله برنامه ریزی کنکور ۱۴۰۳ مطابق با آخرین تغییرات مفصل به این موارد مهم و کلیدی مورد نظر برای داشتن یک برنامه منسجم و جامع پرداختیم. چون برنامه شما باید پوشش‌دهی کافی و مقبولی داشته باشد. به این نکته هم اشاره می‌کنیم که مبحث یا فصلی از هر درس را کاملاً حساب شده حذف کنید.

شروع برای کنکور از اسفند با پایه متوسط و قوی

مطالعه و شروع برای کنکور از اسفند تقریباً می‌تواند مسیر هموارتری نسبت به پایه ضعیف باشد. در این صورت شما می‌توانید بخش‌هایی از مطالب پایه را هم در برنامه‌ریزی از اسفند برای کنکور خود قرار دهید. اگر تا این جای کار روی مباحث پایه دوازدهم خود به طور نسبی مسلط هستید می‌توانید روی بخش‌های مهم دروس اختصاصی پایه خود زمان بیشتری بگذارید و برای امتحانات تشریحی هم باید خود را آماده کنید.

مطالعه تستی و تشریحی باید به طور همزمان و در کنار هم انجام شود. به این نکته مهم توجه کنید که با پایه متوسط و قوی نباید این تصور برایتان ایجاد شود که می‌توانید صرفاً روی تست و یا فقط روی سؤالات تشریحی کار کنید. به طور متعادل و چند وجهی درس بخوانید تا به طور میانگین نسبت به برنامه درسی‌تان، عملکرد مطلوبی داشته باشید.

برای کسب بهترین نتیجه، در برنامه‌ریزی از اسفند برای کنکور متناسب با سطح پایه خود (ضعیف، متوسط و قوی) درس بخوانید. شما منحصر به فرد هستید و قرار نیست خودتان را با دیگران مقایسه کنید.

در شروع برای کنکور از اسفند برنامه ریزی را متناسب با پایه تحصیلی انجام دهید

نکات شروع کنکور از اسفند

در این بخش و در ادامه صحبت درباره شروع برای کنکور از اسفند، به 5 نکته طلایی و مهم می‌پردازیم. به یاد داشته باشید که مطالعه و برنامه‌ریزی از اسفند برای کنکور صرفاً به معنای دانستن چگونه درس خواندن و پیروی ربات گونه از برنامه روتین نیست. بلکه شما به یک برنامه کاملاً منعطف و متعادل نیاز دارید. چون قرار است مسیری را طی کنید که ممکن است گاهی برای شما سختی به همراه داشته باشد.

باید قبل از آغاز مطالعه کنکوری بدانید برای آغاز سفر یادگیری خود، چه ابزار و تجهیزات هوشمندانه‌ای همراه‌تان داشته باشید تا در مواقع لزوم از آنها استفاده کنید. موفقیت در کنکور مثل راه رفتن با یک کوله پشتی است. هر مبحثی و نکته‌ تازه‌ای که یاد می‌گیرید به توشه راه شما اضافه می‌شود. بنابراین باید از یک مسیر لذت‌بخش و هموار حرکت کنید تا شما را خسته و ناامید نکند.

گذشته را فراموش کنید

شروع برای کنکور از اسفند به این معنا است که باید اتفاقات گذشته و 11 ماهی را که به مطالعه اختصاص ندادید فراموش کنید. فکر به گذشته و گفتن جملات منفی مثل این که  ای کاش زمان بیشتری داشتم فقط انرژی، انگیزه، حوصله و توان شما را برای آغاز مطالعه اصولی از بین می‌برد.

بنابراین فقط به مسیر روبروی خود نگاه کنید و خیلی به روزهایی که گذشت فکر نکنید. چون شما اکنون این زمان را در اختیار دارید و می‌توانید در مدت زمان باقی مانده با برنامه‌ریزی از اسفند برای کنکور به موفقیت برسید.

در شروع برای کنکور از اسفند هر زمان که خسته شدید، استراحت کنید، به زمان حال برگردید و به گذشته فکر نکنید

اشتباهات خود را بشناسید

می‌گویند اگر تا به حال اشتباهی نداشتی به این معنا است که اصلاً چیزی یاد نگرفته‌ای

در واقع اشتباهات متداول، بخش رایجی از فرآیند یادگیری و آموزش‌ همه ما در سال کنکور است. بنابراین داوطلبان موفق کسانی هستند که قبل از برنامه‌ریزی از اسفند برای کنکور نسبت به نقاط قوت و ضعف خود آگاهی کاملی پیدا کردند. البته این موضوع مهمی است که بدانیم سال کنکور، فرصت آزمون و خطا نیست و باید زمان را غنیمت بشمارید.

در این راستا، اگر می‌خواهید جزء این دسته از دانش‌آموزان کنکوری باشید باید قبل از شروع کار، یک لیست از کارهایی که باعث اتلاف وقت شما شده‌است تهیه کنید. این لیست به شما کمک می‌کند که بتوانید اشتباهات متداول خود را در درس خواندن بشناسید و چیزهایی که حواس شما را پرت می‌کند کنار بگذارید.

مواردی مثل استفاده بیش از حد از شبکه‌های اجتماعی، تلویزیون، بازی‌های کامپیوتری، استفاده افراطی از موبایل و تبلت و زیاد خوابیدن در طول روز، می‌توانند تمرکز شما را مختل کنند. چون زمانی که باید صرف درس خواندن و ساخت آینده خود کنید را به طور دیگری سپری می‌کنید.

اما صحبت بالا به این معنا نیست که برنامه‌ریزی از اسفند برای کنکور باید کاملاً خشک، حوصله سر بر یا افراطی، یکنواخت و به دور از تفریح باشد. چون داشتن سرگرمی و خوشگذرانی بخش معمول زندگی همه ما است. اما این را بدانید که در سال سرنوشت ساز کنکور خود، باید فعالیت‌های روزانه خودتان را مدیریت کنید که به نتیجه دلخواه‌تان دست پیدا کنید و حسرت فرصت از دست رفته را نخورید.

در شروع برای کنکور از اسفند شناخت اشتباهات ضروری است.

صبور و قوی باشید

کسب موفقیت در هر مرحله از زندگی قطعاً سختی خاص خودش را دارد. اینطور نیست که تصور کنید در این راه تنها هستید. بنابراین با یک نگاه کوتاه به گذشته و برنامه‌ریزی دقیق برای آینده خود، در مسیر شروع برای کنکور از اسفند قدم‌های استوار بردارید. البته ممکن است با خود بگویید”اما من وقت لازم برای صبور بودن را ندارم!”.

البته تا حدی حق با شما است چون سخت است که منتظر پیشرفت باشیم، به خصوص زمانی که در دنیایی زندگی می کنیم که همه چیز به سرعت در حال رشد است. اما این را به یاد داشته باشید که در سال کنکور میزان شکیبایی شما در راه موفقیت‌تان قطعاً تعیین کننده خواهد بود. چون نباید زمان خود را صرف غر زدن و گله از این و آن کنید. فقط به برنامه شخصی‌سازی شده خودتان توجه داشته باشید و از درگیر شدن با مسائل حاشیه‌ای پرهیز کنید.

بعد از شروع برای کنکور از سفند، در چند ماه آخر نزدیک به کنکور با صبوری به برنامه خود متعهد باشید

امتحانات نهایی را جدی بگیرید

قبل از شروع به مطالعه برای کسب موفقیت در امتحانات نهایی، حتماً برنامه امتحانات را بررسی کنید. اینکه چند روز برای هر درس فرصت دارید و در هر درس در چه سطحی از تسلط و مهارت قرار دارید. با این برنامه‌ریزی، با آرامش بیشتری به استقبال امتحانات نهایی خواهید رفت و استرس شما کم می‌شود. چون از قبل می‌دانید باید برای هر درس چگونه مطالعه کنید.

باتوجه به اینکه سؤالات کنکور در حال حاضر  فقط از دروس اختصاصی طرح می‌شود، به این معنا نسیت که ما دروس عمومی را به طور کامل فراموش کنیم و آنها را کلاً کنار بگذاریم. چون کسب نمره بالا در دروس عمومی و اختصاصی پایه دوازدهم در امتحانات نهایی بسیار سرنوشت ساز است. برای ورود به دانشگاه 50 % نمره امتحانات نهایی و 50 % هم رتبه شما تأثیرگذار است. برای کنکور سال آینده هم این تأثیر به صورت 60 % دروس سال دوازدهم و یازدهم و 40 % رتبه کنکور تأثیرگذار است. بنابراین اصلاً از مطالعه تشریحی برای امتحانات نهایی خود غافل نشوید و این فرصت را از دست ندهید.

پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را مطالعه کنید.

پیشنهاد مطالعه  برنامه ریزی برای امتحانات نهایی + مشاوره امتحان نهایی

 

در شروع برای کنکور از اسفند برای موفقیت در امتحانات نهایی برنامه ریزی کنید

تعطیلات عید

دوران طلایی نوروز فرصتی است که می‌توانید با یک تجدید قوای اساسی، برای کسب موفقیت در کنکور و امتحانات نهایی آماده شوید. به همین دلیل باید بدانید که این دو هفته می‌تواند خیلی از شما داوطلبان کنکور سراسری را به رشته و دانشگاه مورد نظرتان برساند.

می‌توانید ساعت مطالعه خود را در این مدت افزایش دهید. چون با طولانی شدن روز فرصت بیشتری دارید که با انرژی درس بخوانید. سعی کنید در این دو هفته، ساعت خواب و بیداری خود را تغییر ندهید و به برنامه خود متعهد باشید. چون خارج شدن از ریتم روزانه درس خواندن، می‌تواند شما را از ادامه مسیر باز دارد. بنابراین در دو هفته طلایی نوروز با تمرکز روی نکات مهم هر درس، می‌توانید به تسلط قابل قبولی برسید.

 

در نوروز به این فکر کنید که هنگام استراحت رقبا، شما در حال تلاش هستید. این کار به شما انگیزه می‌دهد تا پرقدرت ادامه دهید و ناامید نشوید.

مشاوره بگیرید

مجبور نیستید برای یادگیری به تنهایی با مطالب سخت و نکات مبهم مبارزه کنید. بسیاری از دانش‌آموزان در دوران تحصیل به کمک گرفتن عادت ندارند. اما دریافت مشاوره و راهنمایی از دیگران می‌تواند مسیر و راه موفقیت شما را در هر زمینه‌ای کوتاه و هموارتر کند. بنابراین دریافت مشاوره از افراد خبره و کاربلد به معنای ناتوانی شما نیست.

شما می‌توانید از کسانی که قبلاً همین مسیر را طی کردند، بپرسید، یاد بگیرید و به مجموعه مهارت‌های خود اضافه کنید.

این نکته را بدانید که برنامه مشاوره‌ای شما باید کاملاً شخصی سازی شود و متناسب با شرایط خودتان طراحی شده باشد. چون قرار است تا رسیدن به رشته و دانشگاه دلخواه خود از آن برنامه پیروی کنید. بنابراین باید بدانید در کجای جریان کنکور قرار دارید. البته باید به این موضوع بسیار مهم هم اشاره کنیم که در برنامه‌ریزی از اسفند برای کنکور نباید کورکورانه از اطرافیان خود تقلید کنید. اینطور تصور نکنید که اگر یک رتبه برتر از یک برنامه خاص استفاده کرد، پس شما هم باید دقیقاً همین کار را انجام دهید.

یک مشاور حرفه‌ای می‌داند چطور شما را هدایت کند که از درس خواندن و ادامه دادن خسته و ناامید نشوید. مهم‌ترین نکته در موفقیت برای کنکور، مخصوصاً برای شما که از اسفند ماه شروع می‌کنید، این است که چطور با انگیزه بمانید، از چه منابع و کتاب‌هایی استفاده کنید که در کوتاه مدت نتیجه بگیرید و چطور از تست‌های آموزشی و سنجشی به نحوه احسن استفاده کنید. بنابراین مطالعه مقاله مشاوره تحصیلی کنکور را به شما پیشنهاد می‌کنیم تا با آگاهی بیشتری یک مشاور خبره و کار بلد انتخاب کنید تا شما را تا انتهای مسیر موفقیت‌تان یاری دهد.

مشاور کاربلد در شروع برای کنکور از اسفند شما را به مقصد نهایی میرساند

جمع‌بندی

در این مقاله دورخیز به نکات کلیدی درباره شروع برای کنکور از اسفند پرداختیم. اشاره کردیم که برای شروع برای کنکور از اسفند به مواردی مثل پایه خود (ضعیف، متوسط و قوی) توجه کنید و بر اساس آن درس بخوانید. بنابراین فراموش کردن گذشته، صبر و شکیبایی، جدی گرفتن امتحانات نهایی و دریافت مشاوره فاکتورهایی هستند که برای شروع از اسفند و مطالعه برای کنکور به شما کمک خواهند کرد. همچنین آگاهی از روش‌های جمع بندی کنکور از مهم‌ترین عواملی است که در داشتن نظم ذهنی مؤثر است.

سؤالات متداول شروع برای کنکور از اسفند

  • آیا شروع برای کنکور از اسفند امکان‌پذیر است؟

بله. با برنامه‌ریزی از اسفند برای کنکور می‌توانید به نتیجه مطلوب برسید. به شرط اینکه عملکردتان در سال کنکور اصولی، دقیق و هوشمندانه باشد.

  • استراتژی مطالعه و شروع برای کنکور از اسفند چیست؟

برای شروع از اسفند متناسب با سطح پایه‌تان، مطالعه را شروع کنید. مطابق مقاله، بر اساس سطح پایه ضعیف و یا قوی خود، می‌توانید برنامه‌ریزی از اسفند برای کنکور را انجام دهید.

  • چه نکاتی برای شروع کنکور از اسفند مهم هستند؟

فراموش کردن گذشته، شناسایی اشتباهات، صبور و شکیبا بودن، جدی گرفتن امتحانات نهایی و دریافت مشاوره از جمله مهم‌ترین  فاکتورهای طلایی هستند که در سل کنکور باید به آن توجه ویژه‌ای داشته باشید.

لینک کوتاه مقاله:
مهندس مسعود کریمی
درباره من

اگر خودت شخصاً با جستجو و پشتکار محدودیت‌ها رو نادیده بگیری و در سخت‌ترین شرایط موفق بشی، انگیزه زیادی برای کمک به دیگران پیدا می‌کنی! من مسعود کریمی رتبه برتر کنکور و بنیانگذار دورخیز به همراه تیمم آماده کمک به تو هستیم 🧡

از ما کمک بگیر!

اگر بخوای رانندگی یاد بگیری کمک یه مربی خوب میتونه خیلی کارساز باشه! چون سریع‌ و اصولی و بدون خطر میتونی رانندگی رو ازش یاد بگیری. اگر بخوای رتبه برتر بشی هم حضور یه مشاور در کنارت میتونه همین اتفاقات رو رقم بزنه! سریع، اصولی و بدون خطر!

ما در آکادمی دورخیز راه پر پیچ و خم کنکور رو برات روشن و ساده میکنیم تا تلاش‌هات بی نتیجه نمونه! ما کارمون رو خوب بلدیم، چون 12 سال سابقه داریم و خودمون رتبه برتر کنکور بودیم! پس همین الان دکمه درخواست مشاوره رو بزن تا شروع کنیم.

درخواست مشاوره

  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

پکیج‌های فنون موفقیت در کنکور

هر آنچه که باید درباره فنون موفقیت کنکور، تند خوانی، تقویت حافظه، تست زنی و … بدانید.

نظرات و سوالات شما درباره محتوای این مطلب
لطفا فقط نظرات و سوالات مربوط به این موضوع را این جا درج کنید.
مشاوران دورخیز به تمامی سوالات شما پاسخ میدهند.
با توجه به تعداد زیاد سوالات لطفا بعدا برای مشاهده جواب خود به سایت مراجعه کنید.
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها