روش های تندخوانی برای کنکور

روش های تندخوانی برای کنکور

آیا از صبح تا شب درس میخوانید و در آخر می بینید حجم چیزهایی که خوانده اید خیلی کم است؟ آیا دو سه ساعت پای کتاب می نشینید و فقط چند صفحه جلو می روید؟ آیا از کند خوانی رنج می برید؟ آیا از پایین بودن سرعت مطالعه خود نگرانید؟ آیا با وجود ساعت مطالعه بالا پیشرفت قابل توجهی نمی کنید؟ پس حتما به ادامه این مقاله توجه کنید. ما در این مقاله قصد داریم درباره روش های تندخوانی برای کنکور صحبت کنیم و تکنیک های لازم برای پایان به کند خوانی را توضیح دهیم.

اهمیت تند خوانی

روش های تندخوانی برای کنکور از راهکار های موثری است که به داوطلبان کنکور سراسری برای یادگیری و تسلط هرچه بیشتر مباحث کمک می کند. یادگیری تکنیک های تندخوانی برای خواندن و یادگیری مباحث حفظی خیلی موثر است. این روش به عنوان یکی از مهارت های مطالعه مطرح می شود. دروس هایی مثل زیست شناسی، تاریخ، دروس عمومی و … مطالب حفظیِ زیادی دارند و برای یادگیری و به خاطر سپردن آن ها لازم است؛ بارها تکرار شوند. شما با به کار گیری روش های تندخوانی برای کنکور می توانید این دروس را به دفعات بیشتری مرور و تکرار کنید و در زمان نیز صرفه جویی کنید. قطعا به این شیوه تسلط بیشتری بر روی مطالب هم خواهید داشت.

در دنیای مدرن و پر سرعت امروزی تندخوانی به عنوان یک مهارت به افراد مختلف آموزش داده می شود. و کلاس های آموزش تندخوانی در سراسر دنیا برگذار می شود. و بسیاری از افراد به دنبال بهترین استاد تندخوانی هستند.

در مقاله زیر درباره آفت کندخوانی و روش های اصلاح آن صحبت شده است. مطالعه آن را به شما توصیه می کنم.

پیشنهاد مطالعه  آفت کندخوانی و راهکار های آن | بررسی 4 علت اصلی

 

روش های تندخوانی برای کنکور

همان طور که گفته شد تندخوانی  یکی از کاربردی ترین تکنیک های موفق شد در جهان امروز است. با یاد گرفتن تندخوانی ما می توانیم با سرعت بیشتری رو به جلو حرکت کنیم و پیشرفت سریع تری داشته باشیم. تندخوانی روش های متفاوتی دارد.  از جمله روش های تندخوانی می توان به خط بردن، عبارت خوانی، اسکن کردن متن یا مرور سریع، استفاده از میدان دید چشم و … اشاره کرد. قدم اول در مسیر یادگیری تندخوانی تمرین مداوم آن است. یعنی باید سعی کنید در مطالعات روزمره و خارج از درس هم سریع باشید و مطالب را سریع تر بخوانید. برای تمرین تندخوانی در آغاز از متن های ساده تر و مطالبی که قبلا آن ها را خوانده اید استفاده کنید.

تندخوانی تمرینی است برای یادگیریِ مطالعهِ موثر .

روش های تندخوانی برای کنکور

 

1- روش عبارت خوانی

یکی از دلایل کند بودن مطالعه بعضی افراد خواندن کلمات به صورت تک به تک و مکث بر روی هر کلمه است. این توقف بعد از هر کلمه باعث می شود سرعت مطالعه تا حد زیادی کاهش پیدا کند. عبارت خوانی به معنی خواندن کلمات به شکل گروهی است. با استفاده از این تکینیک و ایجاد ارتباط بین کلمات و خواندن گروه کلمه ها، مکث های بین مطالعه تا حد زیادی کمتر می شود. با این روش حتی می توان سرعت مطالعه را تا دو برابر کرد.

2- روش خط بردن

تکنیک خط بردن روشی است که همه ما بصورت ناخودآگاه هنگام مطالعه از آن استفاده می کنیم. در مدرسه، دانشگاه و یا حتی در مطالعه های روزمره مثل روزنامه خواندن ما بدون اینکه حواسمان باشد؛ از این تکنیک استفاده کرده ایم. خط بردن همان قرار دادن انگشت، خودکار، مداد و یا هرچیز دیگری زیر نوشته ها است که به ما کمک می کند تا خط را گم نکنیم. نکته مهم در اسنفاده از خط بردن در تند خوانی این است که اصل عبارت خوانی باید رعایت شود. یعنی به جای قرار دادن مداد زیر هر کلمه، فقط مداد را زیر کلمه وسطی عبارتی که در حال مطالعه آن هستیم بگذاریم.

3- روش افزایش حوزه دید

مطمئناً با مطالعه دو روش قبل متوجه شده اید که روش های تندخوانی برای کنکور به هم مرتبط هستند. در ادامه دو روش قبلی باید به افزایش حوزه دید اشاره کنیم. افزایش حوزه دید یعنی بتوانید کلمات و عبارات بیشتری را در یک نگاه ببینید و با هربار نگاه کردن تعداد بیشتری لغات و عبارات را بخوانید. با به کار گیری سه روش با هم، یعنی عبارت خوانی، خط بردن و افزایش حوزه دید می توانید با سرعت و تمرکز بیشتری مطالب را بخوانید.

کسی که از تکنیک‌ های تندخوانی استفاده می کند؛ عادت می‌ کند تا شبه جمله ها را ببیند و به ‌طور طبیعی مفهوم آن‌ها را درک کند.

4- روش جمله خوانی (عبارت خوانی پیشرفته)

جمله خوانی هم از روش های تندخوانی برای کنکور است. در این روش مانند روش عبارت خوانی، باید با تمرکز بر کلمه وسط هر جمله، کل جمله را تشخیص دهید و آن را بخوانید. برای توانایی در این تکنیک باید روش عبارت خوانی را به خوبی یادگرفته باشید. خواندن جمله اول و اخر هر پاراگراف و درک مفهوم آن برای فهمیدن باقی جمله های متن موثر است. بهتر است قبل از شروع به خواندن متن، موضوع متن را بدانید. این کار باعث ایجاد آمادگی ذهنی برای مغز می‌شود و روند مطالعه را آسان تر می کند.

پیشنهاد مطالعه  مراحل یادگیری درس در 5 مرحله ؛ اصولی و زود بازده

بهترین استاد تندخوانی

 

بسیاری از دانش‌آموزان علی رغم تلاش و زحمت زیادی که برای کنکور صرف می‌کنند، در کنکور به رتبه های نجومی می‌رسند. علت اصلی این موضوع غافل شدن از مهارت‌های مهم کنکور است. آزمون مشاوره هوشمند دورخیز می‌تواند سطح آمادگی فنی و مهارتی شما را پیدا و آن را تحلیل کند. این تحلیل طوری است که به صورت آنلاین تمامی مشکلات مهارتی و مشاوره‌ای شما را کشف کرده و برای رفع آن‌ها راهکارهایی به صورت ویس و مقاله‌های مفید ارائه می‌کند.

روش های تندخوانی برای کنکور 3
مشاوره هوشمند کنکور

آیا دوست دارید یک مشاور بسیار باهوش و حرفه‌ای به شما راهکارهای شخصی کسب رتبه برتر در کنکور را بگوید؟ آیا دوست دارید با دادن یک تست کوچک کلی توصیه و راهکار بگیرید تا با اجرای آنها موفقیت‌تان در کنکور تضمین شود؟

سامانه مشاوره هوشمند دورخیز ، هوشمندانه و حرفه‌ای به شما می‌گوید برای کنکور چکار کنید و چکار نکنید! چون شرایط شما را آنالیز میکند و توصیه‌های شخصی ارائه می‌کند! همین الان شروع کنید!

 

تمرین های موثر برای یادگیری تندخوانی

 1. روش مبتدی: برای شروع، یک کتاب را در دست بگیرید و از فردی بخواهید لغتی را در صفحه مشخص کند و شما با یک انگشت بصورت عمودی یا افقی، دنبال لغت مورد نظر بگردید تا آن لغت را پیدا کنید. این روش در تقویت تندخوانی بسیار موثر است. این کار حوزه دید شما را به چالش می کشد.
 2. روش نیمه حرفه ای: همان کار روش قبلی را، این‌بار با سه انگشت انجام می‌دهید. به این صورت که با استفاده از سه انگشت، به دنبال ۳ کلمۀ مشخص‌شده توسط شخصی دیگر، بگردید. همان طور که گفته شد؛ این مرحله حوزۀ دید شما را به چالش می‎‌کشد. سعی کنید در هر صفحه، با دو یا حداکثر سه‌بار حرکت انگشتان، کل صفحه را بررسی کنید.
 3. روش حرفه ای: قبل از تمرین و یادگیری دو مرحلۀ قبل، به سراغ این مرحله نروید! در این مرحله باید بتوانید با یک بار استفاده از جستجوی عمودیِ صفحه، تمام کلمات را از جلوی چشمان خود بگذرانید و کلمۀ مورد نظر را بیابید. برای این کار باید چهار انگشت را، به صورتی که کل خط را دربرگیرد، از بالا به پایین به صورت زیگزاگ یا به شکل S حرکت می‌دهیم و در نهایت کلمۀ مورد نظر را پیدا می‌کنیم.
 4. تندخوانی مجلات: به این روش به عنوان یک دست‌ گرمی نگاه کنید! دقیقاً مثل گرم کردن بدن با حرکات کششی قبل از ورزش کردن. می‌توان با استفاده از مجلاتی که موضوع و کلیت محتوای آن را می دانید؛ قبل از مطالعه دروس آمادگی لازم برای شروع را داشته باشید.
 5. تمرین با کتاب برعکس: تمرین با کتاب برعکس، یک تمرین چالش‌برانگیز است که تند خوانی را وارد مرحله‌ای جدید می‌کند. در ابتدای انجام این تمرین، درک از متن بسیار پایین خواهد بود، اما رفته‌رفته این موضوع حل می‌شود و درک مطلب افزایش پیدا می‌کند. در این تمرین از یک کتاب با نثر ساده و روان و ترجیحاً فاقد عکس استفاده کنید.

تکنیک های تندخوانی

 

مزایای تندخوانی

 • جلوگیری از خستگی: هر چقدر وقت بیشتری برای خواندن یک مطلب صرف کنید؛ انرژی بیشتری نیز مصرف خواهید کرد. و در نتیجه زودتر خسته می شوید. خستگی چشم هم بیشتر می شود.
پیشنهاد مطالعه  چگونه در سال کنکور از شر خستگی خلاص شوم ؟
 • جلوگیری از حواس پرتی: از مزیت های اصلی روش های تندخوانی برای کنکور جلوگیری از حواس پرتی است. شما هر چقدر مطالعه طولانی تر کنید؛ بیشتر خسته می شوید و در نتیجه کیفیت مطالعه کمتر شده و حواستان پرت می شود. اما زمانی که از روش های تندخوانی استفاده می کنید مجبور هستید با دقت بیشتری درس بخوانید.
 • صرففه جویی در وقت: مهمترین مزیت تندخوانی صرفه جویی در وقت است. و باعث می شود وقت بیشتری برای حل تمرین و تست بیشتر داشته باشید و بتوانید به دفعات بیشتری مباحث را دوره کنید.
 • افزایش انگیزه: اگر شما با سرعت مناسبی پیشرفت کنید و دروس مختلف را بخوانید و دوره کنید؛ قطعا انگیزه بیشتری برای ادامه مطالعه خواهید داشت.
 • بهبود حافظه: مغز مانند سایر اعضای بدن نیاز به تمرین و تقویت دارد. تندخوانی یکی از راه های به چالش کشیدن مغز و افزایش کار کرد آن است. تندخوانی توانایی مغز شما را در سطح بالاتری نگه می دارد.
پیشنهاد مطالعه  تکنیک آلفای ذهنی برای بهبود یادگیری

بهترین استاد تندخوانی

 

بایدها و نبایدها تندخوانی

 • سر خود را موقع مطالعه حرکت ندهید: سعی کنید متن را به وسیله چشم دنبال کرد و چشم ها را در طول خط ها حرکت دهید و از حرکت دادن سر خودداری کنید.
 • با صدای بلند درس نخوانید: در روش تندخوانی ، هدف خواندن مطالب با مغز و چشم است. درس خواندن با صدای بلند خستگی زوتر و تحلیل انرژی می شود.
 • زیر لب زمزمه نکنید: زمزمه و لب زدن باعث می شود که سرعت مطالعه در حد سرعت حرف زدن باشد. و سرعت مطالعه را کم می کند. همچنین مانند بلند خواندن باعث خستگی و هدر رفتن انرژی می شود.
 • تعداد وقفه هایتان را موقع مطالعه کمتر کنید: سعی کنید در زمان های مشخص مثلا ۳۰ ثانیه تعداد کلمات بیشتری را زیر ذره بین چشمان خود ببرید و مطالب بیشتری را بخوانید.
 • قبل از شروع مطالعه هدف خود را از مطالعه مبحث مورد نظرتان مشخص کنید: با این کار از خواندن مطالبی که غیر ضروری هستند در طول مطالعه جلوگیری می کنید. همچنیت با خواندن اول و اخر هر پاراگراف می توانید موضوع اصلی آن را فهمیده و سریعتر پیش بروید.
 • از وسیله راهنما برای خط بردن به درستی استفاده کنید: وسیله راهنما نباید مانع مطالعه شما باشد و از حرکت چشم شما عقب بماند.
 • وسواس نداشته باشید: خیلی از داوطلبان در هنگام مطالعه وسواس بیش از حد به خرج می دهند و چندین بار برای مطالعه قسمت هایی که خوانده اند به عقب برمی گردند. و بدون عقب نگری نمی توانند از ابتدا تا انتهای یک خط را با نگاه بخوانند و به خط بعدی بروند. این کار فقط باعث کاهش سرعت مطالعه می شود.
 • به کلمات و نشانه های دستوری و ادبی توجه نکنید: در یک پاراگراف بسیاری از کلمات فقط به خاطر رعایت دستورات ادبیاتی آورده شده اند. پس در هنگام مطالعه با ذهن و چشم نیازی به خواندن آن ها نیست. بهتر است وقت خود را برای یادگیری بهتربه مطالب اصلی و تیتر های مهم صرف کنید.
 • تمرکز داشته باشید: در هنگام مطالعه با استفاده از تکنیک های تندخوانی از هر عاملی که ذهن شما را آشفته می کند و تمرکز حواس شما را از بین می برد؛ دوری کنید.
 • حداکثر دقت خود را به کار گیرید: با دقت فراوان به مطالعه مطالب با استفاده از روش های تندخوانی بپردازید. نداشتن دقت کافی باعث یادگیری ناقص شما می شود. چیزی به اندوخته های شما افزوده نمی شود.

تندخوانی کنکور

 

دو باور غلط درباره تندخوانی

 1. با تندخوانی نمی توان مفاهیم را درک کرد: درک مطالب مطالعه شده با سرع مطالعه در ارتباط نیست. بلکه به میزان دقت و تمرکز خواس شما بستگی دارد. دانش آموزی ممکن است موقع مطالعه توقف های پشت سر هم داشته باشد و آهسته مطالعه کند. این موضوع می تواند باعث بی حوصلگی، کاهش تمرکز و کاهش حضور ذهن شود. اما هنگام تندخوانی به دلیل مطالعه شبه جمله ها با هم و ساخت عبارت و مطالعه گروهی کلمات، مفهوم کلمات به همراه هم درک می شود. علاوه بر این، تندخوانی هنگام درس خواندن باعث می شود مطالب کم اهمیت درسی زودتر شناخته شوند و دانش آموز روی مطالب مهم تر تمرکز کند.
 2. با بیشتر شدن سرعت مطالعه تمرکز کمتر می شود: طبق توضیحات بالا این باور غلط است.
پیشنهاد مطالعه  چگونه تمرکز خود را افزایش دهیم؟

جمع بندی

در انتها باید بدانید که؛ بدون تمرین تمامی نکات گفته شده بی‌فایده هستند. آموزش‌ها و تکنیک‌ها باید در برنامه‌ریزی روزانه شما گنجانده شوند تا نتیجۀ دلخواه به دست آید. بهترین استاد تندخوانی خود شما هستید و می توانید با تمرین، این مهارت را به دست آورید. مطمئن باشید با یادگیری و استفاده از تکنیک تندخوانی چندین پله به بالا خواهید رفت و تعداد مرور های بیشتری را در دروس مختلف از این پس تجربه می کنید.

پس درس خواندن هم مثل هر کار دیگری اصول و روش‌های خاص خودش را دارد. اگر می‌خواهید مطالعه صحیح و اصولی داشته باشید و بازدهی خود را بالا ببرید، توصیه می‌کنیم از پکیج فنون موفقیت در کنکور استفاده کنید.

فنون موفقیت در کنکور
پکیج فنون موفقیت در کنکور

این پکیج شامل آموزش روش مطالعه دروس و فنون و تکنیک‌های تست زنی و یادگیری مخصوص کنکور است.

با استفاده از این پکیچ می‌توانید مطالعه سریع و پربازدهی داشته باشید و سریعتر درس‌ها را یاد بگیرید و فراموش نکنید! همچنین بتوانید در آزمون‌های آزمایشی و کنکور با استفاده از تکنیک های تست زنی بهتر عمل کنید.

 

لینک کوتاه مقاله:
مهندس مسعود کریمی
درباره من

اگر خودت شخصاً با جستجو و پشتکار محدودیت‌ها رو نادیده بگیری و در سخت‌ترین شرایط موفق بشی، انگیزه زیادی برای کمک به دیگران پیدا می‌کنی! من مسعود کریمی رتبه برتر کنکور و بنیانگذار دورخیز به همراه تیمم آماده کمک به تو هستیم 🧡

از ما کمک بگیر!

اگر بخوای رانندگی یاد بگیری کمک یه مربی خوب میتونه خیلی کارساز باشه! چون سریع‌ و اصولی و بدون خطر میتونی رانندگی رو ازش یاد بگیری. اگر بخوای رتبه برتر بشی هم حضور یه مشاور در کنارت میتونه همین اتفاقات رو رقم بزنه! سریع، اصولی و بدون خطر!

ما در آکادمی دورخیز راه پر پیچ و خم کنکور رو برات روشن و ساده میکنیم تا تلاش‌هات بی نتیجه نمونه! ما کارمون رو خوب بلدیم، چون 12 سال سابقه داریم و خودمون رتبه برتر کنکور بودیم! پس همین الان دکمه درخواست مشاوره رو بزن تا شروع کنیم.

درخواست مشاوره

 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

مطالب پیشنهادی
پکیج‌های فنون موفقیت در کنکور

هر آنچه که باید درباره فنون موفقیت کنکور، تند خوانی، تقویت حافظه، تست زنی و … بدانید.

نظرات و سوالات شما درباره محتوای این مطلب
لطفا فقط نظرات و سوالات مربوط به این موضوع را این جا درج کنید.
مشاوران دورخیز به تمامی سوالات شما پاسخ میدهند.
با توجه به تعداد زیاد سوالات لطفا بعدا برای مشاهده جواب خود به سایت مراجعه کنید.
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .
دنبال مشاوره و برنامه ریزی برای کنکور هستی ؟
برای اطلاع از هزینه‌ها و شرایط مشاوره و برنامه ریزی خصوصی این فرم را تکمیل کنید.
خیلی زود و کمتر از 24 ساعت با شما تماس میگیریم.
دنبال مشاوره و برنامه ریزی برای کنکور هستی ؟
خیلی زود و کمتر از 24 ساعت با شما تماس میگیریم.
برای اطلاع از هزینه‌ها و شرایط مشاوره و برنامه ریزی خصوصی این فرم را تکمیل کنید.
 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .