روش مطالعه pqrst

روش مطالعه PQRST | بازدهی 100 درصدی مطالعه

تقریباً همه دانش آموزان کنکوری و حتی بقیه دانش آموزان تاکنون بارها تلاش کرده اند کتاب های خود را با روش های مختلف مطالعه کنند. تا بلاخره روشی پیدا کنند که به وسیله آن کلیه مطالب را به ذهن بسپارند و آنها را به سادگی به یاد بیاورند. روش مطالعه PQRST روشی است که با استفاده از آن میتوانید سطح کیفیت مطالعه خود را افزایش دهید.

اگر شما هم از این دست دانش آموزان هستید و بارها در یادآوری مطالب خوانده شده خود شکست خورده اید باید به شما بگوییم روش مطالعه اشتباهی را انتخاب کرده بودید. حتی شاید برای روش هایی که تاکنون در پیش گرفته بودید وقت و انرژی زیادی صرف می کردید اما باز هم به نتیجه مطلوب خود نمی‌رسیدید.
در این مقاله میخواهیم شما را با یکی از بهترین روش های مطالعه آشنا کنیم تا با به کار گرفتن آن سطح کیفیت مطالعه خود را افزایش دهید. روش مطالعه PQRST همان روشی است که به طرز شگفت آوری در یادآوری درست و به موقع مطالب به شما کمک می کند.

روش مطالعه PQRST بهترین روش برای افزایش کیفیت مطالعه

 

روش مطالعه PQRST چیست؟

روش مطالعه PQRST به عنوان یک روش مطالعه بدون فراموشی در جهان شناخته شده است. کشف این روش مطالعه نتیجه تحقیقات روانشناسی بسیاری در زمینه روش های مطالعه توسط یک تیم روانشناسی قدرتمند با مدیریت دکتر ارنست هیلگارد است.‌‌ درواقع این روش پشتوانه علمی کافی برای اجرایی شدن در بین دانش آموزان را دارد و  در مرحله آزمون و خطا نیست. همچنین این روش یکی از موثرترین روش های مطالعه برای به ذهن سپردن مطالب و وارد کردن آنها در حافظه بلند مدت است که باعث می شود به هنگام یادآوری مطالب آموخته شده کمترین مشکل را داشته باشیم.

روش مطالعه PQRST شامل ۵ قسمت اصلی است که عبارتند از:

۱- مرور سریع یا پیشخوانی (Preview)

۲- پرسش یا سوال کردن (Question)

۳- خواندن (Read)

۴- تکرار (Self-recitation)

۵- آزمون (Test)

 

بسیاری از دانش‌آموزان علی رغم تلاش و زحمت زیادی که برای کنکور صرف می‌کنند، در کنکور به رتبه های نجومی می‌رسند. علت اصلی این موضوع غافل شدن از مهارت‌های مهم کنکور است. آزمون مشاوره هوشمند دورخیز می‌تواند سطح آمادگی فنی و مهارتی شما را پیدا و آن را تحلیل کند. این تحلیل طوری است که به صورت آنلاین تمامی مشکلات مهارتی و مشاوره‌ای شما را کشف کرده و برای رفع آن‌ها راهکارهایی به صورت ویس و مقاله‌های مفید ارائه می‌کند.

عکس روش مطالعه PQRST | بازدهی 100 درصدی مطالعه 2
مشاوره هوشمند کنکور

آیا دوست دارید یک مشاور بسیار باهوش و حرفه‌ای به شما راهکارهای شخصی کسب رتبه برتر در کنکور را بگوید؟ آیا دوست دارید با دادن یک تست کوچک کلی توصیه و راهکار بگیرید تا با اجرای آنها موفقیت‌تان در کنکور تضمین شود؟

سامانه مشاوره هوشمند دورخیز ، هوشمندانه و حرفه‌ای به شما می‌گوید برای کنکور چکار کنید و چکار نکنید! چون شرایط شما را آنالیز میکند و توصیه‌های شخصی ارائه می‌کند! همین الان شروع کنید!

 

مرحله P: پیشخوانی (Preview)

در این مرحله از روش مطالعه PQRST نیازی نیست شما کتاب را به صورت کامل بخوانید تنها کاری که لازم است انجام دهید این است که ابتدا فهرست مطالب را بررسی کنید و سپس مطالب درس را به صورت تیتر وار بخوانید. در واقع قرار است مطالعه اجمالی بر مباحث درس داشته باشید، نه مطالعه کامل. شما با انجام این مطالعه اجمالی درس یا پیش خوانی در واقع می توانید نقشه ای از مباحث درس در ذهن خود ترسیم کنید. و متوجه شوید قرار است در مورد چه چیزی مطالعه کنید و یاد بگیرید. با این کار ذهن شما برای ذخیره کردن اطلاعات آماده می شود.

 

مرحله Q: سوال کردن (Question)

در این مرحله از روش مطالعه PQRST شما باید از مطالبی که در مرحله قبل و در مرور اجمالی مطالعه کردید سوال طراحی کنید. البته نباید توقع داشته باشید که پاسخ این سوال ها را بلد باشید چرا که یافتن پاسخ سوالاتی که طراحی کردید در مرحله بعد انجام می شود. در مرحله پرسش شما تنها باید هدف نویسنده از نوشتن آن مطالب را به خوبی درک کنید و در واقع قسمت های مهم درس را استخراج کنید. هنگامی که شما بتوانید پاسخ سوالاتی که خود طراحی کرده اید را پیدا کنید انگیزه دوچندانی برای ادامه خواندن درس کسب می کنید.

سوال کردن از خود در روش مطالعه PQRST

 

مرحله R: خواندن  (Reed)

این مرحله یکی از مهم‌ترین مراحل روش مطالعه PQRST است. بر اساس آنچه در مرحله قبل گفتیم در این مرحله شما باید همه مطالب درس را با جزئیات خود بخوانید و به سوالاتی که درمرحله Q طراحی کردید پاسخ دهید. در واقع قرار است در این مرحله کلیه مطالب درس خوانده و یاد گرفته شود. در این مرحله از روش مطالعه بدون فراموشی مطالب وارد حافظه کوتاه مدت شما میشود. یکی دیگر از کارهایی که در مرحله R روش مطالعه PQRST می توان انجام داد این است که از مطالب مهم یادداشت برداری کنید. تا در مراحل بعد نیز بتوانید آنها را مرور کنید.

 

پیشنهاد میکنیم مقاله زیر را مطالعه کنید.

پیشنهاد مطالعه  5 راهکار برای افزایش ساعت مطالعه

 

مرحله S : تلقین و تکرار یا با خود بازگو کردن  (Self-recitation)

تا به اینجا در مورد سه مرحله از مراحل اصلی روش مطالعه PQRST را توضیح داده ایم. و گفتیم تا مرحله R یعنی مرحله خواندن مطالب وارد حافظه کوتاه مدت ما می شوند. اما اگر قرار باشد که این مطالب صرفاً در حافظه کوتاه مدت ما ذخیره شوند پس از گذشت مدت بسیار کمی این مطالب فراموش می شوند. در مرحله S از روش مطالعه PQRST به شما آموزش می دهیم تا مطالب را به حافظه بلند مدت خود انتقال دهید.

در این مرحله شما با تکرار و با خود بازگو کردن مطالب سطح کیفیت یادگیری خود را افزایش می دهید. یعنی در واقع زمانی که شما مطالب را می خوانید برای آنکه این مطالب وارد حافظه بلند مدت شما شود باید مطالب یاد گرفته شده را در ذهن خود و یا حتی با صدای بلند برای خود تکرار کنید. آن آنچه که در این این مرحله بسیار مهم است این است که بدون نگاه کردن به کتاب این کار را انجام دهید و هر آنچه از مطالب که در ذهن شما است را تکرار کنید.

این روش یکی از بهترین روش ها برای انتقال سریع مطالب از حافظه کوتاه مدت به حافظه بلند مدت است. ساده کردن مطالب و یا به اصطلاح بازگو کردن آنها به زبان خودمانی به افزایش سرعت انتقال و یادگیری مطالب کمک بسیار زیادی می کند.

 

مرحله T: امتحان و آزمون (Test)

بالاخره پس از طی چهار مرحله از روش مطالعه PQRST به مرحله آزمون میرسیم. این مرحله می تواند برای دانش آموز بسیار با اهمیت باشد چرا که اگر این مرحله را انجام ندهد نمی‌تواند ایرادات خود در مراحل قبل را متوجه شود. در واقع برای اینکه بدانیم همه مفاهیم درس را به خوبی یاد گرفته ایم یا نه لازم است خود را بسنجیم و این سنجش با آزمونی که از خود میگیریم انجام می شود.

سنجش خود در روش مطالعه PQRST

 

جمع بندی

تکنیک PQRST که به شما آموزش دادیم یکی از موثرترین روش های مطالعه در سطح جهان است. شما می‌توانید از این روش مطالعه هم برای درس تخصصی و هم برای دروس عمومی و حتی برای کتابهای غیر درسی نیز استفاده کنید.

این روش با طراحی دقیق مراحل و اقداماتی که باید در طی مطالعه انجام شود میتواند به افزایش سطح کیفیت مطالعه افراد کمک بسیاری بکند. این روش باعث می شود مطالعه سطحی کتاب ها به مطالعه عمقی ارتقا پیدا کند و در یادگیری و یادآوری مطالب بسیار کمک کننده است.

 

اگر می‌خواهید روش‌های مطالعه و تست زنی اصولی را نیز یاد بگیرید و آن‌ها را از امروز به کار بگیرید، می‌توانید همه آموزش‌هایی که لازم دارید را در پکیج فنون موفقیت در کنکور پیدا کنید.

فنون موفقیت در کنکور
پکیج فنون موفقیت در کنکور

این پکیج شامل آموزش روش مطالعه دروس و فنون و تکنیک‌های تست زنی و یادگیری مخصوص کنکور است.

با استفاده از این پکیچ می‌توانید مطالعه سریع و پربازدهی داشته باشید و سریعتر درس‌ها را یاد بگیرید و فراموش نکنید! همچنین بتوانید در آزمون‌های آزمایشی و کنکور با استفاده از تکنیک های تست زنی بهتر عمل کنید.

 

روش مطالعه PQRST | بازدهی 100 درصدی مطالعهروش مطالعه PQRST | بازدهی 100 درصدی مطالعه

مشاوره صوتی رایگان

مشاوران دورخیز در این فایل صوتی درمورد روش مطالعه pqrst و مراحل آن به طور مفصل توضیح داده اند. و برای افزایش سطح کیفیت مطالعه و به یادآوری بهتر اطلاعات به آموزش این روش پرداخته اند. اگر به کسب اطلاعات بیشتر درمورد روش مطالعه PQRST علاقه مند هستید توصیه میکنیم حتما فایل صوتی زیر را گوش کنید.
دسته بندی : مطالعه موفق
لینک کوتاه مقاله:
مهندس مسعود کریمی
درباره من

اگر خودت شخصاً با جستجو و پشتکار محدودیت‌ها رو نادیده بگیری و در سخت‌ترین شرایط موفق بشی، انگیزه زیادی برای کمک به دیگران پیدا می‌کنی! من مسعود کریمی رتبه برتر کنکور و بنیانگذار دورخیز به همراه تیمم آماده کمک به تو هستیم 🧡

از ما کمک بگیر!

اگر بخوای رانندگی یاد بگیری کمک یه مربی خوب میتونه خیلی کارساز باشه! چون سریع‌ و اصولی و بدون خطر میتونی رانندگی رو ازش یاد بگیری. اگر بخوای رتبه برتر بشی هم حضور یه مشاور در کنارت میتونه همین اتفاقات رو رقم بزنه! سریع، اصولی و بدون خطر!

ما در آکادمی دورخیز راه پر پیچ و خم کنکور رو برات روشن و ساده میکنیم تا تلاش‌هات بی نتیجه نمونه! ما کارمون رو خوب بلدیم، چون 12 سال سابقه داریم و خودمون رتبه برتر کنکور بودیم! پس همین الان دکمه درخواست مشاوره رو بزن تا شروع کنیم.

درخواست مشاوره

  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

پکیج‌های فنون موفقیت در کنکور

هر آنچه که باید درباره فنون موفقیت کنکور، تند خوانی، تقویت حافظه، تست زنی و … بدانید.

نظرات و سوالات شما درباره محتوای این مطلب
لطفا فقط نظرات و سوالات مربوط به این موضوع را این جا درج کنید.
مشاوران دورخیز به تمامی سوالات شما پاسخ میدهند.
با توجه به تعداد زیاد سوالات لطفا بعدا برای مشاهده جواب خود به سایت مراجعه کنید.
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها