روش مطالعه عربی

عربی یک درس با ضریب ۲ و اهمیتی در حد ضریب ۴ در کنکور می باشد. در این مقاله به توضیح روش مطالعه عربی کنکور می پردازیم.یک روش فراگیر برای مطالعه این درس این است که ترجمه و تعریب را از قواعد جدا کرده و مطالعه کنید. پس با ما همراه باشید تا به طور جامع روش مطالعه عربی را بررسی کنیم.

روش مطالعه عربی

 

نکات مهم روش مطالعه عربی

برای مطالعه و یادگیری درس عربی باید به نکته هایی توجه کنید.

  • اولین قدم برای یادگیری درست این درس، خرید کتاب کنکور خوب برای مطالعه است. برای انتخاب بهترین منبع عربی می توانید به مقاله معرفی بهترین منابع کنکور مراجعه کنید و متناسب با سطح خود، بهترین منبع را انتخاب کنید.
(مقاله مهم)  معرفی بهترین منابع کنکور ریاضی
(مقاله مهم)  معرفی بهترین منابع کنکور تجربی

 

  • قدم بعدی بررسی و شناخت توانایی های خودتان است. برای اینکه بتوانید از روش مطالعه عربی کنکور که در ادامه می خواهیم توضیح دهیم، به خوبی استفاده کنید، لازم است سطح خودتان در این درس را بشناسید. اگر پایه ضعیفی در این درس دارید، سعی کنید حتماً اول پایه خود را تقویت کنید. حتما این کار را در همان تابستان که می خواهید مطالعه برای کنکورتان را شروع کنید، انجام دهید. پایه عربی برای نظام قدیمی ها، عربی سال دوم و برای نظام جدیدی ها، عربی سال نهم است.
  • قدم بعدی بررسی سوالات کنکور است. سعی کنید قبل از شروع به مطالعه، سوالات کنکورهای سال های قبل را بررسی کنید تا دید طراح سوالات کنکور را بشناسید و بتوانید طبق دید و نظر طراح سوالات کنکور درس بخوانید.
  • اکثر مشاورین می گویند که برای مطالعه عربی به صورت مبحثی عمل کنید و قواعد و ترجمه و درک مطلب را به صورت جداگانه مطالعه کنید و برای آن ها تست بزنید. ولی پیشنها ما این است که برای مطالعه درس عربی، طبق سطح خودتان مطالعه کنید یعنی اگر سطح خوبی در درس عربی ندارید، بعد از مطالعه دروس پایه ای و رفع اشکال در آن ها، مطالعه خود را به صورت درس به درس جلو ببرید و فکر کنید امتحان تشریحی دارید. این کار را تا مدتی انجام دهید و حداقل دو دور کتاب های عربی خود را به این روش بخوانید. در قدم بعد شروع به مطالعه مبحثی دروس کنید.

 

ترجمه و تعریب عربی

برای یادگیری ترجمه و تعریب عربی، نیازی به مطالعه و حفظ مجدد کلمات عربی که در انتهای کتاب عربی آمده است، نیست. اگر سطح خوبی هم در عربی ندارید، با مطالعه تشریحی که راجع به آن صحبت کردیم، این مشکل شما حل می شود و وقتی وارد مرحله مطالعه مبحثی بشوید، دیگر نیازی به حفظ معنی کلمات ندارید. برای این که بتوانید به تست های ترجمه و تعریب جواب بدهید باید نکات مربوط به ترجمه را یاد بگیرید مثل نکات ترجمه زمان فعل ها، انواع اسم ها و ترتیب ترجمه ترکیبات وصفی و ترکیبات اضافی. در مرحله بعد ترتیب عمل برای رد کردن گزینه های سوالات ترجمه را یاد بگیرید که این مهارت با حل کردن تعداد زیادی سوال ترجمه و تعریب بدست می آید. چون دو مهارت برای پاسخ دادن به سوالات ترجمه عربی نیاز است که اولی نکات ترجمه و دومی مهارت رد گزینه است. برای مطالعه بهتر این مبحث با خرید کتاب تست موضوعی ترجمه و تعریب و مطالعه آن، می توانید روی این مبحث به تسلط خوبی برسید.

 

قواعد عربی

برای یادگیری قواعد عربی، باید حتما پایه خود را تقویت کنید و بعد به سراغ مطالعه آن بروید. اول یا از درسنامه کتاب تست یا جزوه دبیر قواعد را مطالعه کنید و یاد بگیرید و نکات تستی را به خاطر بسپارید و بعد به حل تست ها بپردازید. سعی کنید تمرکز اصلیتان روی تست های کنکورهای سراسری سال های گذشته باشد.

 

متن درک مطلب عربی

مبحث چالش برانگیز عربی، متن درک مطلب عربی است. برای تقویت این مبحث بهتر است کتابی مجزا تهیه کرده و مرتباً تست و تمرین های آن کتاب را حل کنید. دقت کنید که یک اشتباه رایج در روش مطالعه عربی حفظ کردن لغات عربی و تکیه بر آنها برای پاسخگویی به سوالات است. فراموش نکنید درس عربی جزو درس هایی است که فوت و فن دارد. با این دیدگاه در این درس ساده تر به نتیجه دلخواه در کنکور خواهید رسید.

 

تحلیل صرفی عربی

تست های تحلیل صرفی عربی که در زیرمجموعه سوالات درک مطلب می آیند، سوالاتی هستند که برای حل آن ها باید به درجه ای از علم در عربی رسیده باشید. در کل این سوالات، سوالات سختی نیستند و فقط باید برای رسیدن به مهارت در این سوالات، به صورت روتین و روزانه تمرین کنید. سعی کنید اگر مطالعه درس به درس برای درس عربی را انتخاب کرده اید، حتما متن اصلی درس را از نظر نقش کلمات و حرکت گذاری بررسی کنید تا بتوانید خیلی راحت تر به مهارت کافی در این سوالات برسید.

 

آیا می‌توان عربی را درس به درس از روی کتاب درسی خواند؟

کتاب های درسی عربی معمولاً آموزش قواعد را خیلی خوب انجام نداده اند. همچنین ترجمه های لازم را در خود ندارند و برای این منظور باید با خرید کتاب کمک درسی یا استفاده از جزوه دبیر عمل کنید. در صورتی که به صورت محوری نیاز به مطالعه عربی دارید بهتر است که از یک منبع مثل کتاب عربی سیر تا پیاز انتشارات گاج استفاده کنید. در غیر این صورت می توان از جروه دبیر هم استفاده کنید. در ابتدا و در بخش نکات روش مطالعه عربی هم گفتیم که پیشنهاد می کنیم داوطلبانی که سطح خوبی در درس عربی ندارند، اول مطالعه درس به درس داشته باشند و فکر کنند امتحان تشریحی دارند و بعد از یادگیری و رسیدن به یک سطح متوسط شروع به مطالعه مبحثی بکنند.

 

سخن پایانی

درس عربی با وجود اینکه از درس های مهم و تاثیرگذار در کنکور است، ولی اصلاً سخت نیست و با کمی تمرکز و انتخاب روش مطالعه درست و همچنین مطالعه از یک منبع خوب، می توانید به بهترین نتیجه در آن برسید. البته حواستان باشد که باید در یادگیری عربی پشتکار و تمرین زیاد داشته باشید. در این صورت قطعاً به بهترین نتیجه می رسید. برای خرید کتاب کنکور با تخفیف می توانید به کتابسرای دورخیز مراجعه کنید.

Rate this post
لینک کوتاه مقاله:

خدمات ویژه آکادمی دورخیز
مشاوره کنکور

مشاوره کنکور و برنامه ریزی کنکور با رتبه‌های برتر. برای ثبت‌نام روی مشاوره کنکور کلیک کنید.

خرید کتاب کنکور

خرید کتاب کنکور با تخفیف و ارسال رایگان از کتابسرای دورخیز.

خرید کتاب تست
خرید کتاب تست با تخفیف

مطالب مشابه

مشاوره-هوشمند-کنکور
مشاوره-هوشمند-کنکور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

به سبک جدید مشاوره بگیر!

مشاوره آنلاین هوشمند

برای اولین بار در ایران

راز رتبه زیر ۱۰۰ کنکور !

فنون موفقیت در کنکور

تهیه شده توسط رتبه های برتر کنکور

موفقیت در کنکور

بهترین محصولات دورخیز

خرید کتاب کنکور
فهرست