14 ویژگی رتبه های برتر کنکور

14 ویژگی اصلی رتبه های برتر کنکور

رتبه های برتر کنکور چه کسانی هستند و چه ویژگی هایی دارند؟ این سوالی است که در این مقاله به آن پاسخ داده ایم.

ویژگی های رتبه های برتر کنکور هم زیاد است و هم منحصر به فرد یعنی یک سری ویژگی های مهم که بسته به هر فرد می تواند متفاوت باشد اما در مجموع یک مجموعه شباهت ها بین این ویژگی های منحصر به فرد وجود دارد. در این مقاله 14 ویژگی اصلی رتبه های برتر کنکور را بررسی می کنیم. در انتها هم ویس مشاور گروه مشاوره دورخیز را در این باره حتماً گوش کنید. 😍

برای خود انگیزه سازی می کنند

رتبه های برتر کنکور انگیزه بالایی برای خود ایجاد می‌کنند. این طور نیست که اصولاً فردی پرانگیزه باشند یا شرایط اطرافشان جوری باشد که به آن ها انگیزه بدهد حتی خیلی از آن ها شرایط سختی را دارند اما برای خودشان این انگیزه را ایجاد می کنند.  آنها مداوم خود را در حالی که به هدف خود رسیده اند تصور می‌کنند و با جزئیات کامل خود را در شرایط موفقیت تجسم می کنند. آنها باور دارند که به هدف خود می رسند و تحت هیچ شرایطی از هدف خود دور نمی شوند.

سخت کوش هستند

کنکوری های موفق با تمام توان تلاش می‌کنند به هدفی که می‌خواهند برسند. آنها حاضرند از خواب و تفریح خود بگذرند تا بتوانند بیشتر و موثرتر درس بخوانند البته یک کنکوری موفق  از خواب طولانی و بی هدفی که وسط روز خیلی از دانش آموزان به آن عادت دارند می گذرند نه از خواب مفید شبانه ! اتفاقا رتبه های برتر می دانند که باید از چه ساعتی تا چه ساعتی از شب بخوابند که در طول روز بتوانند به راحتی درس بخوانند و خسته نشوند . رتبه های برتر کنکور می دانند کمی سختی کشیدن در دوران قبل از کنکور ارزش یک عمر استفاده از ثمره تلاش هایشان را دارد.

شکست را قبول می کنند

رتبه های برتر اگر شکست بخورند جا نمی زنند و بهانه نمی گیرند. اشکالات را گردن کسی نمی اندازند و خود را مسئول کار و هدف خود می دانند. آنها از هر شکستی درس عبرتی می آموزند و آن را مبنای کار خود قرار می دهند و سعی می کنند که در برنامه ریزی بعدی خود اشتباهات قبلی را تکرار نکنند .

امیدوار و سرشار از انرژی مثبت هستند

امیدواری با انگیزه متفاوت هست انگیزه یعنی فرد بخواهد برای رسیدن به هدفش تلاش کند اما امیدواری یعنی هر چه قدر هم سر راهش با شکست مواجه شود باز هم به موفقیت ایمان داشته باشد و به تلاشش ادامه دهد. کنکوری های مصمم به تفکرات منفی بقیه اهمیت نمی‌دهند و اجازه نمی‌دهند کسی انرژی منفی خود را روی افکار آنها پیاده کند. رتبه های برتر کنکور با شنیدن جمله نمی توانی، بااراده تر از قبل ادامه می‌دهند و تسلیم حرفهای دیگران نمی شوند.

زمان را مدیریت می کنند

رتبه های برتر کنکور از وقت های مرده خود بیشترین استفاده را می کنند و نمی گذارند ساعت و دقیقه ای از وقت آنها تلف شود. چون باور دارند، تفاوت آدم ها در ثانیه هایی است که از هم عقب می‌افتند. در واقع آنها می دانند همین  دقیقه های که به نظر ناچیز هستند ، در طول چند ماه جمع می شوند و زمانی بسیار زیاد و تاثیر گذار محسوب می شوند.

مقاله پیشنهادی:
برنامه ریزی برای کنکور 1400 (با 5 اصل بنیادی🎯 +دانلود برنامه حرفه‌ای)

نقاط ضعف خود را شناسایی می کنند

کنکوری های رتبه برتر اگر در زمینه ای ضعف داشته باشند خود را نمی بازند و تلاش می‌کنند تا نقاط ضعف خود را به نقاط قوت تبدیل کنند. همچنین به نقاط قوت خود مغرور نمی‌شوند. به تکرار و تمرین عادت دارند و خسته نمی شوند. چون میدانند که برای رسیدن به هدف به یک سری توانایی ها نیاز دارند  که باید در خودشان ایجاد کنند دقت کنید که همه ی رتبه های برتر تمام ویژگی های لازم برای موفقیت را همون ابتدا مسیر  ندارند و مهم ترین تفاوتشان با بقیه در این است که برای ایجاد تمام ویژگی ها تلاش می کنند چون هدف مشخصی دارند و به آینده ای که برایشان روشن است ایمان دارند.

هرگز مغرور نمی شوند

رتبه های برتر حتما اینو خیلی خوب میدانند که نباید به نقاط قوت شون مغرور شوند ، مثلاً اگر درس ریاضی را در آزمون های آزمایشی  درصد بالایی میزنند اگر بخواهند بگویند دیگر چون به تسلط رسیدم ریاضی را از  برنامه روزانه ام حذف میکنم و خیلی اهمیتی به ریاضی نمیدهم بعد از یکی دو هفته  افت میکنند و ممکنه ریاضی بره در دسته نقاط ضعف شون قرار بگیرد! پس باید طوری برنامه ریزی کرد که نقاط قوت حفظ شود مثلا این دانش آموز که در درس ریاضی تسلط داشت به جای اینکه تایم خیلی زیادی رو برای ریاضی بذاره میتواند هفته ای سه روز دو ساعت به تست ریاضی اختصاص دهد که هم مرور شود هم تسلطش حفظ و بیشتر شود.

اعتماد به نفس دارند

ممکن است یک رتبه برتر همان اول که شروع به درس خواندن می کند نتواند آزمونش را به درستی مدیریت کند اما این توانایی رسیدن به هدف را در خودش می بیند و ایمان دارد که هر نقطه ضعفی که داشته باشد راهکاری پیدا می‌کند یعنی اگر مثلاً مشاورش به او می گوید که شما برای مدیریت آزمون باید بتوانید در۴۰ دقیقه ۴۰ تست شیمی بزنید نمی گوید که چطور ممکن است و سخت است بلکه می گوید  آتن قدر تمرین می کنم تا بتوانم به این ویژگی برسم و مطمئنم که این اتفاق می‌افتد چون من به خودم و توانایی هایم ایمان دارم. ایمان دارم که می توانم هر ویژگی که لازم باشد در خودم ایجاد کنم.

تمرکز بالا و مدیریت افکار دارند

یعنی هنگام مطالعه فقط روی مطالب کتاب تمرکز می کنند و هر فکر مزاحمی که در ذهنشان ایجاد می‌شود را کنار می گذارند مثلا وقتی ریاضی می خوانند و در ذهنشان یک صدایی می گوید که اگر ریاضی خواندی و ترازت بالا نشد چی یا حالا اگر ریاضی بخوانی زیست می ماند یا … به هیچ کدام از این فکرها توجهی نمی‌کنند و می گویند الان وقت مطالعه است و باید تمام حواسم روی مطلبی باشد که می خوانم و با همین روش ساده تمام فکرهای منفی را از خود دور می کنند و همین باعث می شود که تمرکزشان زیاد شود.

کیفیت مطالعه دارند

با کیفیت مطالعه می‌کنند چون برای وقتشان  ارزش قائلند یعنی اگر امروز ۲ ساعت فیزیک بخوانند سعی می‌کنند تمام حواسشان روی  فیزیک باشد و خوب نکات را یاد بگیرند هر مطلبی که می خوانند تمرین حل کنند تا این مطالب و  فرمول ها ملکه ذهنشان شود و اینطور نیست که حالا این دو ساعت را می خوانیم باز وقت هست سعی می کنند اگر  امروز  قراره ۲ ساعت برای هر درس وقت بگذارند از این دو ساعت  با حداکثر بازده استفاده بکنند چون نمی خواهند که از تایم  مطالعاتیشان به اشتباه استفاده کنند و آنها را به هدر بدهند.

چیزی به اسم آزمون و خطا ندارند

رتبه های برتر کنکور آزمون و خطا نمی کنند اگر جایی را بلد نیستند از فرد مورد اعتماد شان می پرسند و به آن اعتماد می‌کند . اگر نمی دانند که زیست شناسی را  چطور مطالعه کنند از مشاورشان می پرسند و به مطالبی که مشاور به آن ها ارائه می دهد اعتماد می‌کند به جای اینکه خودشان هر روز روشی جدید امتحان کنند و بعد بفهمند درست نبوده و سردرگم باشند از فرد مورد اعتمادشان می‌پرسند و با روش درست به جلو حرکت می کنند . این یکی از مهمترین ویژگی ها هست که شما برای موفقیت در کنکور باید داشته باشید چون مسیر کنکور پیچیدگی های زیادی دارد که برای اینکه با موفقیت طی کنید باید از تجربه افراد موفق استفاده بکنید.

مقاله پیشنهادی:
مشاوره کنکور تجربی
مقاله پیشنهادی:
مشاوره کنکور ریاضی ، همه چیز از صفر تا صد
مقاله پیشنهادی:
مشاوره و برنامه ریزی کنکور انسانی 1400 (به روش رتبه 14 کنکور)

از امکانات استفاده درستی می کنند

آنچه که شما را به رشته و دانشگاه مورد نظرتان می رساند امکانات سخت افزاری و منابع نیست ، بلکه ذهنیت و نحوه استفاده از امکانات است. شاید اگر منابع رتبه برتری را در اختیار شخص دیگری بگذارند حتی مجاز به انتخاب رشته هم نشود یا مثلاً داوطلبینی داشتیم که از دورافتاده‌ترین نقاط کشور با کمترین امکانات کلاس و منابع، رتبه های خوب و حتی یک رقمی کسب کردند بنابراین پیش از هر چیز شما باید روی خودتان کار کنید تا تبدیل به یک رتبه برتر شوید. در گام بعدی سراغ استفاده از منابع و کلاس ها بروید این ها تسهیل کننده راه شما هستند هر چند موتور محرکه شما نیستند ، موتور محرکه اصلی ذهن شماست!

مقاله پیشنهادی:
معرفی بهترین منابع کنکور تجربی
مقاله پیشنهادی:
معرفی بهترین منابع کنکور ریاضی
مقاله پیشنهادی:
معرفی بهترین منابع کنکور انسانی

حمایت خانواده را جلب می کنند

داوطلبینی که با خنده و تمسخر وضعیت خودشان را بیان می کنند و نا امید هستند، هنوز در ابتدای راه مانده اند. اگر شما خودتان را باور نداشته باشید، چرا بقیه باید باور داشته باشند؟ و انتظار موفقیت شما را داشته باشند؟ وقتی شما اجازه شک و تردید نسبت به خودتان را بدهید بقیه هم شما و تلاشتان را نادیده می‌گیرند و روی شما حساب نخواهند کرد. بعضی از داوطلبین از وضعیت خانه و عدم حمایت خانواده شکایت دارند ولی از آن طرف خانواده در جواب می‌گویند ،  ما نمی بینیم که خوب درس بخواند و شور و اشتیاق به این کار نشان بدهد. حمایت خانواده خیلی مهم است بنابراین شما باید قدمی بردارید و تلاشتان را نشان بدهید تا حمایت خانواده را هم داشته باشید.

احساس مسئولیت می کنند

وقتی در ذهن شما هدف و باور شکل بگیرد چیزی نمی تواند جلوی رسیدن شما به هدفتان را بگیرد و حوادث مختلف و سختی‌هایی که ممکن است در طول مسیر پیش بیاید مثلا خدای نکرده از دست دادن یک عزیز ، افسردگی ، بیماری و بستری شدن در بیمارستان و … نمی تواند مانع شما شود . آیا می شود قبول نشدن در کنکور را با بردن یک گواهی پزشک توجیه کرد ، و اجازه می‌دهند که با این به رشته و دانشگاه مورد نظر رسید ؟ بعضی از داوطلبان به مشاور و خانواده خودشان کلی توضیح می دهند و دلیلی می‌آورند که چرا نتوانستم امروز درس بخوانم ولی مگر شما برای رضایت بقیه درس می خوانید و اگر آنها قبول کردند آیا خیالتان راحت می شود ؟؟  اگر اینطور هستید باید روی خودتان کار کنید چرا که افراد موفق بهانه گیر نیستند و شما باید نسبت به ساعت‌ها و روزهای که از دست می‌دهید عذاب وجدان پیدا کنید و احساس مسئولیت در قبال تک تک ثانیه هایتان  داشته باشید.

شاید برای شما این روزها سخت می گذرد ولی این را بدانید ، رتبه های برتری که الان فارغ التحصیل شدند و یا دارند هنوز دوران دانشجویی را سپری می کنند ، دلشان برای روزهای سال کنکور تنگ می شود . وقتی پای صحبت های آن ها بنشینید از دلتنگی حرف می‌زنند ، چون سال کنکور دورانی بوده که خودشان را متعهد می دانستند و هیچ روزی از تلاش کردن دور نمی‌شدند . برای هر روزشان برنامه داشتند بنابراین علی رغم سختی‌ها و خستگی ها ، تداعی این روزها که هیچ وقت دیگه تکرار نمی شوند برایشان لذت بخش است.  امیدوارم در آینده وقتی به این روزها فکر می کنید ، حس شما دلتنگی باشد نه حسرت .

اگر شما هم یک کنکوری هستید ولی احساس می کنید ویژگی های یک رتبه برتر را ندارید با ما تماس بگیرید. با کمک مشاوری که خود زمانی رتبه برتر کنکور بوده است می توانید ویژگی های یک رتبه برتر را در خود تقویت کنید و به هدف خود برای موفقیت در کنکور دست بیابید. می توانید یک جلسه تلفنی با مشاورین دورخیز به صورت رایگان صحبت کنید تا درک کنید که چقدر می توانید متحول شوید.

مریم پناهی

مشاوره صوتی رایگان

این آموزش توسط خانم مریم پناهی رتبه 289 کنکور و دانشجوی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی البرز در یک صوت به طور کامل توضیح داده شده است. پیشنهاد می کنیم این صوت مفید را گوش دهید.

مدت فایل : 2 دقیقه و 36 ثانیه

مطالب مشابه

جزوات پیشنهادی

6 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • من سال نهم هستم میخواهم رتبه برتر شوم امیدوارم این ویژگی ها در من به وجود بیاید

  پاسخ
 • امیرعلی بهاری
  فروردین 31, 1399 19:38

  یکی از علتای پشت موندن من نداشتن برنامه مناسب بود .
  مدیریت زمان و داشتن برنامه ریزی رو مدیون مشاوران دورخیزم.😊

  پاسخ
 • سایه روشن
  اردیبهشت 4, 1399 10:26

  بالخره برا رسیدن ب موفقیت باید تلاش کنیم از خودمون مایه بزاریم.
  تلاش ما کنکوریا همین سخت کوشی ،زدن از تفریحات مفرط، قبول شکست ها‌‌‌.‌.. هسش.
  من میتونم..‌.تو میتونی

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

راز رتبه زیر ۱۰۰ کنکور !

فنون موفقیت در کنکور

تهیه شده توسط رتبه های برتر کنکور

موفقیت در کنکور
فهرست

close-link