14 ویژگی رتبه های برتر کنکور

14 ویژگی اصلی رتبه های برتر کنکور

رتبه های برتر کنکور چه کسانی هستند و چه ویژگی هایی دارند؟ این سوالی است که در این مقاله به آن پاسخ داده ایم.

ویژگی های رتبه های برتر کنکور هم زیاد است و هم منحصر به فرد یعنی یک سری ویژگی های مهم که بسته به هر فرد می تواند متفاوت باشد اما در مجموع یک مجموعه شباهت ها بین این ویژگی های منحصر به فرد وجود دارد. در این مقاله 14 ویژگی اصلی رتبه های برتر کنکور را بررسی می کنیم. در انتها هم ویس مشاور گروه مشاوره دورخیز را در این باره حتماً گوش کنید. 😍

 

برای خود انگیزه سازی می کنند

رتبه های برتر کنکور انگیزه بالایی برای خود ایجاد می‌کنند. این طور نیست که اصولاً فردی پرانگیزه باشند یا شرایط اطرافشان جوری باشد که به آن ها انگیزه بدهد حتی خیلی از آن ها شرایط سختی را دارند اما برای خودشان این انگیزه را ایجاد می کنند.  آنها مداوم خود را در حالی که به هدف خود رسیده اند تصور می‌کنند و با جزئیات کامل خود را در شرایط موفقیت تجسم می کنند. آنها باور دارند که به هدف خود می رسند و تحت هیچ شرایطی از هدف خود دور نمی شوند.

 

سخت کوش هستند

کنکوری های موفق با تمام توان تلاش می‌کنند به هدفی که می‌خواهند برسند. آنها حاضرند از خواب و تفریح خود بگذرند تا بتوانند بیشتر و موثرتر درس بخوانند البته یک کنکوری موفق  از خواب طولانی و بی هدفی که وسط روز خیلی از دانش آموزان به آن عادت دارند می گذرند نه از خواب مفید شبانه ! اتفاقا رتبه های برتر می دانند که باید از چه ساعتی تا چه ساعتی از شب بخوابند که در طول روز بتوانند به راحتی درس بخوانند و خسته نشوند . رتبه های برتر کنکور می دانند کمی سختی کشیدن در دوران قبل از کنکور ارزش یک عمر استفاده از ثمره تلاش هایشان را دارد.

شکست را قبول می کنند

رتبه های برتر اگر شکست بخورند جا نمی زنند و بهانه نمی گیرند. اشکالات را گردن کسی نمی اندازند و خود را مسئول کار و هدف خود می دانند. آنها از هر شکستی درس عبرتی می آموزند و آن را مبنای کار خود قرار می دهند و سعی می کنند که در برنامه ریزی بعدی خود اشتباهات قبلی را تکرار نکنند .

امیدوار و سرشار از انرژی مثبت هستند

امیدواری با انگیزه متفاوت هست انگیزه یعنی فرد بخواهد برای رسیدن به هدفش تلاش کند اما امیدواری یعنی هر چه قدر هم سر راهش با شکست مواجه شود باز هم به موفقیت ایمان داشته باشد و به تلاشش ادامه دهد. کنکوری های مصمم به تفکرات منفی بقیه اهمیت نمی‌دهند و اجازه نمی‌دهند کسی انرژی منفی خود را روی افکار آنها پیاده کند. رتبه های برتر کنکور با شنیدن جمله نمی توانی، بااراده تر از قبل ادامه می‌دهند و تسلیم حرفهای دیگران نمی شوند.

 

زمان را مدیریت می کنند

رتبه های برتر کنکور از وقت های مرده خود بیشترین استفاده را می کنند و نمی گذارند ساعت و دقیقه ای از وقت آنها تلف شود. چون باور دارند، تفاوت آدم ها در ثانیه هایی است که از هم عقب می‌افتند. در واقع آنها می دانند همین  دقیقه های که به نظر ناچیز هستند ، در طول چند ماه جمع می شوند و زمانی بسیار زیاد و تاثیر گذار محسوب می شوند.

پیشنهاد مطالعه  برنامه ریزی کنکور

 

نقاط ضعف خود را شناسایی و برطرف می کنند

کنکوری های رتبه برتر اگر در زمینه ای ضعف داشته باشند خود را نمی بازند و تلاش می‌کنند تا نقاط ضعف خود را به نقاط قوت تبدیل کنند. همچنین به نقاط قوت خود مغرور نمی‌شوند. به تکرار و تمرین عادت دارند و خسته نمی شوند. چون میدانند که برای رسیدن به هدف به یک سری توانایی ها نیاز دارند  که باید در خودشان ایجاد کنند دقت کنید که همه ی رتبه های برتر تمام ویژگی های لازم برای موفقیت را همون ابتدا مسیر  ندارند و مهم ترین تفاوتشان با بقیه در این است که برای ایجاد تمام ویژگی ها تلاش می کنند چون هدف مشخصی دارند و به آینده ای که برایشان روشن است ایمان دارند.

 

هرگز مغرور نمی شوند

رتبه های برتر حتما اینو خیلی خوب میدانند که نباید به نقاط قوت شون مغرور شوند ، مثلاً اگر درس ریاضی را در آزمون های آزمایشی  درصد بالایی میزنند اگر بخواهند بگویند دیگر چون به تسلط رسیدم ریاضی را از  برنامه روزانه ام حذف میکنم و خیلی اهمیتی به ریاضی نمیدهم بعد از یکی دو هفته  افت میکنند و ممکنه ریاضی بره در دسته نقاط ضعف شون قرار بگیرد! پس باید طوری برنامه ریزی کرد که نقاط قوت حفظ شود مثلا این دانش آموز که در درس ریاضی تسلط داشت به جای اینکه تایم خیلی زیادی رو برای ریاضی بذاره میتواند هفته ای سه روز دو ساعت به تست ریاضی اختصاص دهد که هم مرور شود هم تسلطش حفظ و بیشتر شود.

اعتماد به نفس دارند

ممکن است یک رتبه برتر همان اول که شروع به درس خواندن می کند نتواند آزمونش را به درستی مدیریت کند اما این توانایی رسیدن به هدف را در خودش می بیند و ایمان دارد که هر نقطه ضعفی که داشته باشد راهکاری پیدا می‌کند یعنی اگر مثلاً مشاورش به او می گوید که شما برای مدیریت آزمون باید بتوانید در۴۰ دقیقه ۴۰ تست شیمی بزنید نمی گوید که چطور ممکن است و سخت است بلکه می گوید  آتن قدر تمرین می کنم تا بتوانم به این ویژگی برسم و مطمئنم که این اتفاق می‌افتد چون من به خودم و توانایی هایم ایمان دارم. ایمان دارم که می توانم هر ویژگی که لازم باشد در خودم ایجاد کنم.

 

تمرکز بالا و مدیریت افکار دارند

یعنی هنگام مطالعه فقط روی مطالب کتاب تمرکز می کنند و هر فکر مزاحمی که در ذهنشان ایجاد می‌شود را کنار می گذارند مثلا وقتی ریاضی می خوانند و در ذهنشان یک صدایی می گوید که اگر ریاضی خواندی و ترازت بالا نشد چی یا حالا اگر ریاضی بخوانی زیست می ماند یا … به هیچ کدام از این فکرها توجهی نمی‌کنند و می گویند الان وقت مطالعه است و باید تمام حواسم روی مطلبی باشد که می خوانم و با همین روش ساده تمام فکرهای منفی را از خود دور می کنند و همین باعث می شود که تمرکزشان زیاد شود.

 

کیفیت مطالعه دارند

با کیفیت مطالعه می‌کنند چون برای وقتشان  ارزش قائلند یعنی اگر امروز ۲ ساعت فیزیک بخوانند سعی می‌کنند تمام حواسشان روی  فیزیک باشد و خوب نکات را یاد بگیرند هر مطلبی که می خوانند تمرین حل کنند تا این مطالب و  فرمول ها ملکه ذهنشان شود و اینطور نیست که حالا این دو ساعت را می خوانیم باز وقت هست سعی می کنند اگر  امروز  قراره ۲ ساعت برای هر درس وقت بگذارند از این دو ساعت  با حداکثر بازده استفاده بکنند چون نمی خواهند که از تایم  مطالعاتیشان به اشتباه استفاده کنند و آنها را به هدر بدهند.

برای اینکه مطالعه‌ای با کیفیت و پربازده‌ داشته باشید، توصیه می‌کنیم ابتدا اصول و روش‌های صحیح مطالعه را یاد بگیرید. تیم مشاورین دورخیز تمام اصول صحیح مطالعه و یادگیری را در پکیج فنون موفقیت در کنکور، به شما آموزش می‌دهد.

فنون موفقیت در کنکور
پکیج فنون موفقیت در کنکور

این پکیج شامل آموزش روش مطالعه دروس و فنون و تکنیک‌های تست زنی و یادگیری مخصوص کنکور است.

با استفاده از این پکیچ می‌توانید مطالعه سریع و پربازدهی داشته باشید و سریعتر درس‌ها را یاد بگیرید و فراموش نکنید! همچنین بتوانید در آزمون‌های آزمایشی و کنکور با استفاده از تکنیک های تست زنی بهتر عمل کنید.

 

چیزی به اسم آزمون و خطا ندارند

رتبه های برتر کنکور آزمون و خطا نمی کنند اگر جایی را بلد نیستند از فرد مورد اعتماد شان می پرسند و به آن اعتماد می‌کند . اگر نمی دانند که زیست شناسی را  چطور مطالعه کنند از مشاورشان می پرسند و به مطالبی که مشاور به آن ها ارائه می دهد اعتماد می‌کند به جای اینکه خودشان هر روز روشی جدید امتحان کنند و بعد بفهمند درست نبوده و سردرگم باشند از فرد مورد اعتمادشان می‌پرسند و با روش درست به جلو حرکت می کنند . این یکی از مهمترین ویژگی ها هست که شما برای موفقیت در کنکور باید داشته باشید چون مسیر کنکور پیچیدگی های زیادی دارد که برای اینکه با موفقیت طی کنید باید از تجربه افراد موفق استفاده بکنید.

پیشنهاد مطالعه  مشاوره کنکور تجربی
پیشنهاد مطالعه  مشاوره کنکور ریاضی
پیشنهاد مطالعه  مشاوره کنکور انسانی

 

از امکانات استفاده درستی می کنند

آنچه که شما را به رشته و دانشگاه مورد نظرتان می رساند امکانات سخت افزاری و منابع نیست ، بلکه ذهنیت و نحوه استفاده از امکانات است. شاید اگر منابع رتبه برتری را در اختیار شخص دیگری بگذارند حتی مجاز به انتخاب رشته هم نشود یا مثلاً داوطلبینی داشتیم که از دورافتاده‌ترین نقاط کشور با کمترین امکانات کلاس و منابع، رتبه های خوب و حتی یک رقمی کسب کردند بنابراین پیش از هر چیز شما باید روی خودتان کار کنید تا تبدیل به یک رتبه برتر شوید. در گام بعدی سراغ استفاده از منابع و کلاس ها بروید این ها تسهیل کننده راه شما هستند هر چند موتور محرکه شما نیستند ، موتور محرکه اصلی ذهن شماست!

پیشنهاد مطالعه  بهترین منابع کنکور تجربی 1403
پیشنهاد مطالعه  بهترین منابع کنکور ریاضی 1403
پیشنهاد مطالعه  بهترین منابع کنکور انسانی 1403 (+بهترین منابع امتحانات نهایی)

 

حمایت خانواده را جلب می کنند

داوطلبینی که با خنده و تمسخر وضعیت خودشان را بیان می کنند و نا امید هستند، هنوز در ابتدای راه مانده اند. اگر شما خودتان را باور نداشته باشید، چرا بقیه باید باور داشته باشند؟ و انتظار موفقیت شما را داشته باشند؟ وقتی شما اجازه شک و تردید نسبت به خودتان را بدهید بقیه هم شما و تلاشتان را نادیده می‌گیرند و روی شما حساب نخواهند کرد. بعضی از داوطلبین از وضعیت خانه و عدم حمایت خانواده شکایت دارند ولی از آن طرف خانواده در جواب می‌گویند ،  ما نمی بینیم که خوب درس بخواند و شور و اشتیاق به این کار نشان بدهد. حمایت خانواده خیلی مهم است بنابراین شما باید قدمی بردارید و تلاشتان را نشان بدهید تا حمایت خانواده را هم داشته باشید.

 

احساس مسئولیت می کنند

وقتی در ذهن شما هدف و باور شکل بگیرد چیزی نمی تواند جلوی رسیدن شما به هدفتان را بگیرد و حوادث مختلف و سختی‌هایی که ممکن است در طول مسیر پیش بیاید مثلا خدای نکرده از دست دادن یک عزیز ، افسردگی ، بیماری و بستری شدن در بیمارستان و … نمی تواند مانع شما شود . آیا می شود قبول نشدن در کنکور را با بردن یک گواهی پزشک توجیه کرد ، و اجازه می‌دهند که با این به رشته و دانشگاه مورد نظر رسید ؟ بعضی از داوطلبان به مشاور و خانواده خودشان کلی توضیح می دهند و دلیلی می‌آورند که چرا نتوانستم امروز درس بخوانم ولی مگر شما برای رضایت بقیه درس می خوانید و اگر آنها قبول کردند آیا خیالتان راحت می شود ؟؟  اگر اینطور هستید باید روی خودتان کار کنید چرا که افراد موفق بهانه گیر نیستند و شما باید نسبت به ساعت‌ها و روزهای که از دست می‌دهید عذاب وجدان پیدا کنید و احساس مسئولیت در قبال تک تک ثانیه هایتان  داشته باشید.

شاید برای شما این روزها سخت می گذرد ولی این را بدانید ، رتبه های برتری که الان فارغ التحصیل شدند و یا دارند هنوز دوران دانشجویی را سپری می کنند ، دلشان برای روزهای سال کنکور تنگ می شود . وقتی پای صحبت های آن ها بنشینید از دلتنگی حرف می‌زنند ، چون سال کنکور دورانی بوده که خودشان را متعهد می دانستند و هیچ روزی از تلاش کردن دور نمی‌شدند . برای هر روزشان برنامه داشتند بنابراین علی رغم سختی‌ها و خستگی ها ، تداعی این روزها که هیچ وقت دیگه تکرار نمی شوند برایشان لذت بخش است.  امیدوارم در آینده وقتی به این روزها فکر می کنید ، حس شما دلتنگی باشد نه حسرت .

اگر شما هم یک کنکوری هستید ولی احساس می کنید ویژگی های یک رتبه برتر را ندارید با ما تماس بگیرید. با کمک مشاوری که خود زمانی رتبه برتر کنکور بوده است می توانید ویژگی های یک رتبه برتر را در خود تقویت کنید و به هدف خود برای موفقیت در کنکور دست بیابید. می توانید یک جلسه تلفنی با مشاورین دورخیز به صورت رایگان صحبت کنید تا درک کنید که چقدر می توانید متحول شوید.

مریم پناهیمریم پناهی

مشاوره صوتی رایگان

این آموزش توسط خانم مریم پناهی رتبه 289 کنکور و دانشجوی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی البرز در یک صوت به طور کامل توضیح داده شده است. پیشنهاد می کنیم این صوت مفید را گوش دهید.
مدت زمان : 2 دقیقه و 36 ثانیه
لینک کوتاه مقاله:
مهندس مسعود کریمی
درباره من

اگر خودت شخصاً با جستجو و پشتکار محدودیت‌ها رو نادیده بگیری و در سخت‌ترین شرایط موفق بشی، انگیزه زیادی برای کمک به دیگران پیدا می‌کنی! من مسعود کریمی رتبه برتر کنکور و بنیانگذار دورخیز به همراه تیمم آماده کمک به تو هستیم 🧡

از ما کمک بگیر!

اگر بخوای رانندگی یاد بگیری کمک یه مربی خوب میتونه خیلی کارساز باشه! چون سریع‌ و اصولی و بدون خطر میتونی رانندگی رو ازش یاد بگیری. اگر بخوای رتبه برتر بشی هم حضور یه مشاور در کنارت میتونه همین اتفاقات رو رقم بزنه! سریع، اصولی و بدون خطر!

ما در آکادمی دورخیز راه پر پیچ و خم کنکور رو برات روشن و ساده میکنیم تا تلاش‌هات بی نتیجه نمونه! ما کارمون رو خوب بلدیم، چون 12 سال سابقه داریم و خودمون رتبه برتر کنکور بودیم! پس همین الان دکمه درخواست مشاوره رو بزن تا شروع کنیم.

درخواست مشاوره

  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

پکیج‌های فنون موفقیت در کنکور

هر آنچه که باید درباره فنون موفقیت کنکور، تند خوانی، تقویت حافظه، تست زنی و … بدانید.

نظرات و سوالات شما درباره محتوای این مطلب
لطفا فقط نظرات و سوالات مربوط به این موضوع را این جا درج کنید.
مشاوران دورخیز به تمامی سوالات شما پاسخ میدهند.
با توجه به تعداد زیاد سوالات لطفا بعدا برای مشاهده جواب خود به سایت مراجعه کنید.
اشتراک در
اطلاع از
guest
16 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
اکرم
اکرم
2 سال قبل

سلام و درود بهترین مشاوره کنکوری از نظر من آقای کریمی هستن و شیوه مشاوره شون با همه متفاوته اگر براتون کنکور اهمیت داره به مجموعه دورخیز مراجعه کنید

علی
علی
2 سال قبل

الکی خودتون رو سردرگم و امیدوار نکنید
رتبه برتر شدن استعداد خاصی میخواد
خانواده باید پولدار باشه که بتونن بزارن یه مدرسه درست و حسابی و کار هر کسی نیست چطور ممکنه که بین ۶۰۰ هزار داوطلب رتبه برتر بشی !!!
أخه شما کجا دیدین رتبه برتر های کنکور تجربی از مدارس دولتی باشن؟ والا من تا اینجا چیزی ندیدم و همه اش از مدارس تیزهوشان و غیر دولتی و نمونه دولتی هستن

عرفان
عرفان
پاسخ به  علی
2 سال قبل

میخواستی درس بخونی که تیزهوشان قبول شی.اگرم تیزهوشان در شهرتون نیست لااقل در سهمیه منطقه خودت که میتونی رتبه برتر شی چون شرایط یکسانه

علیرضا
علیرضا
پاسخ به  علی
2 سال قبل

میشه به خدا رتبه شدن تو چنگ هر انسانیه میشه با کم تربت امکانات رتبه شده محال هست نشه به خودمون تلقین کنیم میتونیم میگه خواستن توانستن است
کوچیک شما علیرضاوزیری

محمد اقبالی
محمد اقبالی
3 سال قبل

یه چیزی رو اشاره نکردی….
یه رتبه برتر شدیدا از خودش مطمئنه شدیداااا
یعنی نمیشه نداره توی وجودش
همین باعث شده کائنات بیان کمکش کنن تا رتبه برتر بشه…
حس اطمینان رو با مدیتیشن بدست بیارین تا طولانی مدت باشه
من به هر چیزی که خواستم رسیدم… تا الانش به هر چیزی که خواستم رسیدم
چون خودمو توی اون حالت تصور کردم و مطمئن بودم که بهش میرسم….
حس اطمینان جوری باشه که مغزت جرئت نکنه نه بگه….
رفیق تو هم میتونی …والله قسم به قران قسم چیزی کم نداری…
روی افکارتت کار کن
ببین چی نداری ، حافظت ضعیفه روش کار کن ، تمرکز ضعیفه روش کار کن…
یه رتبه برتر سرشو ننداخت مث چیز (خودتون بهتر میدونید جای چیز چی بزارید) بخونه…
نه گلم قدم هاش سنجیدست…
رتبه ۲۰۰۰ میخوای بشی تا ۱۰۰۰ اره مث خر بخون…
رتبه برتر میخوای بشی بشین با خودت کار کن
روی همه چیزیت کار کن
ارادت
غزت نفس
کامل گرایی
همه چیز ….
من بهت ایمان دارم رفیقم….
تو از جانب خداوندی قدرتت نامحدود….
خدا ترو نمیاده خودش توی این زمین قرار داده…
هیچوقت تسلیم نشو…
کوچیک شما محمد اقبالی

Zohresadat
Zohresadat
پاسخ به  محمد اقبالی
2 سال قبل

And now I think I have the power to change everything …! And that was the exact thing which was really needed … Thanks 💓🌸

9380592556
9380592556
3 سال قبل

سلام خانم پناهی حرف دل خیلی ها رو میزنی البته با توجه تجربه ای که در این داشتی ولی خیلی عالی تشکر از شما

سایه روشن
سایه روشن
4 سال قبل

بالخره برا رسیدن ب موفقیت باید تلاش کنیم از خودمون مایه بزاریم.
تلاش ما کنکوریا همین سخت کوشی ،زدن از تفریحات مفرط، قبول شکست ها‌‌‌.‌.. هسش.
من میتونم..‌.تو میتونی

امیرعلی بهاری
امیرعلی بهاری
4 سال قبل

یکی از علتای پشت موندن من نداشتن برنامه مناسب بود .
مدیریت زمان و داشتن برنامه ریزی رو مدیون مشاوران دورخیزم.😊

اسماعیل
اسماعیل
4 سال قبل

من سال نهم هستم میخواهم رتبه برتر شوم امیدوارم این ویژگی ها در من به وجود بیاید

y_mina
y_mina
پاسخ به  مهندس مسعود کریمی
4 سال قبل

chegad angize dhande bood
mrc👌

مهدی
مهدی
پاسخ به  مهندس مسعود کریمی
2 سال قبل

سلام من کلاس یازدهم هستم
میخام تلاش بکنم رتبه برتر باشم ولی به نظرم دیر شده؟

مشاور دورخیز
مشاور دورخیز
پاسخ به  مهدی
1 سال قبل

سلام. خیر
پایه یازدهم اتفاقا زمان مناسبی هست هنوز. خیلی‌ها از سال دوازدهم شروع کردند و رتبه برتر شدند. فقط باید شروع کنید.