14 ویژگی رتبه های برتر کنکور

14 ویژگی اصلی رتبه های برتر کنکور

رتبه های برتر کنکور چه کسانی هستند و چه ویژگی هایی دارند؟ این سوالی است که در این مقاله به آن پاسخ داده ایم.

ویژگی های رتبه های برتر کنکور هم زیاد است و هم منحصر به فرد یعنی یک سری ویژگی های مهم که بسته به هر فرد می تواند متفاوت باشد اما در مجموع یک مجموعه شباهت ها بین این ویژگی های منحصر به فرد وجود دارد. در این مقاله 14 ویژگی اصلی رتبه های برتر کنکور را بررسی می کنیم. در انتها هم ویس مشاور گروه مشاوره دورخیز را در این باره حتماً گوش کنید. 😍

برای خود انگیزه سازی می کنند

رتبه های برتر کنکور انگیزه بالایی برای خود ایجاد می‌کنند. این طور نیست که اصولاً فردی پرانگیزه باشند یا شرایط اطرافشان جوری باشه که بهشون انگیزه بده حتی خیلی از اونا شرایط سختی رو دارند اما برای خودشون این انگیزه را ایجاد می کنند.  آنها مداوم خود را در حالی که به هدف خود رسیده اند تصور می‌کنند و با جزئیات کامل خود را در شرایط موفقیت تجسم می کنند. آنها باور دارند که به هدف خود می رسند و تحت هیچ شرایطی از هدف خود دور نمی شوند.

سخت کوش هستند

کنکوری های موفق با تمام توان تلاش می‌کنند به هدفی که می‌خواهند برسند. آنها حاضرند از خواب و تفریح خود بگذرند تا بتوانند بیشتر و موثرتر درس بخوانند البته یک کنکوری موفق  از خواب طولانی و بی هدفی که وسط روز خیلی از دانش آموزان بهش عادت دارند میگذرند نه از خواب مفید شبانه ! اتفاقا رتبه های برتر می دانند که باید از چه ساعتی تا چه ساعتی از شب بخوابند که در طول روز بتوانند به راحتی درس بخوانند و خسته نشوند . رتبه های برتر کنکور می دانند کمی سختی کشیدن در دوران قبل از کنکور ارزش یک عمر استفاده از ثمره تلاش هایشان را دارد.

شکست را قبول می کنند

رتبه های برتر اگر شکست بخورند جا نمی زنند و بهانه نمی گیرند. اشکالات را گردن کسی نمیندازند و خود را مسئول کار و هدف خود می دانند. آنها از هر شکستی درس عبرتی می آموزند و آن را مبنای کار خود قرار می دهند و سعی میکنند که در برنامه ریزی بعدی خود اشتباهات قبلی را تکرار نکنند .

امیدوار و سرشار از انرژی مثبت هستند

امیدواری با انگیزه متفاوت هست انگیزه یعنی فرد بخواد برای رسیدن به هدفش تلاش کند اما امیدواری یعنی هر چه قدر هم سر راهش با شکست مواجه شود باز هم به موفقیت ایمان داشته باشد و به تلاشش ادامه دهد. کنکوری های مصمم به تفکرات منفی بقیه اهمیت نمی‌دهند و اجازه نمی‌دهند کسی انرژی منفی خود را روی افکار آنها پیاده کند. رتبه های برتر کنکور با شنیدن جمله نمی توانی، بااراده تر از قبل ادامه می‌دهند و تسلیم حرفهای دیگران نمی شوند.

مطلب مشابه
راهکار افزایش سرعت محاسبات برای کنکور

زمان را مدیریت می کنند

رتبه های برتر کنکور از وقت های مرده خود بیشترین استفاده را می کنند و نمی گذارند ساعت و دقیقه ای از وقت آنها تلف شود. چون باور دارند، تفاوت آدم ها در ثانیه هایی است که از هم عقب می‌افتند. در واقع آنها می دانند همین  دقیقه ها ی که به نظر ناچیز هستند ، در طول چند ماه جمع میشوند و زمانی بسیار زیاد و تاثیر گذار محسوب می شوند.

نقاط ضعف خود را شناسایی می کنند

کنکوری های رتبه برتر اگر در زمینه ای ضعف داشته باشند خود را نمی بازند و تلاش می‌کنند تا نقاط ضعف خود را به نقاط قوت تبدیل کنند. همچنین به نقاط قوت خود مغرور نمی‌شوند. به تکرار و تمرین عادت دارند و خسته نمی شوند. چون میدانند که برای رسیدن به هدف به یک سری توانایی ها نیاز دارند  که باید در خودشون ایجاد کنند دقت کنید که همه ی رتبه های برتر تمام ویژگی های لازم برای موفقیت را همون ابتدا مسیر  ندارند و مهم ترین تفاوت شون با بقیه در این است که برای ایجاد تمام ویژگی ها تلاش میکنند چون هدف مشخصی دارند و به آینده ای که برایشان روشن است ایمان دارند.

هرگز مغرور نمی شوند

رتبه های برتر حتما اینو خیلی خوب میدانند که نباید به نقاط قوت شون مغرور شوند ، مثلاً اگر درس ریاضی را در آزمون های آزمایشی  درصد بالایی میزنند اگر بخواهند بگویند دیگر چون به تسلط رسیدم ریاضی را از  برنامه روزانه ام حذف میکنم و خیلی اهمیتی به ریاضی نمیدهم بعد از یکی دو هفته  افت میکنند و ممکنه ریاضی بره در دسته نقاط ضعف شون قرار بگیرد! پس باید طوری برنامه ریزی کرد که نقاط قوت حفظ شود مثلا این دانش آموز که در درس ریاضی تسلط داشت به جای اینکه تایم خیلی زیادی رو برای ریاضی بذاره میتواند هفته ای سه روز دو ساعت به تست ریاضی اختصاص دهد که هم مرور شود هم تسلطش حفظ و بیشتر شود.

اعتماد به نفس دارند

ممکنه یک رتبه برتر همون اول که شروع به درس خوندن می کنه نتونه آزمونش را به درستی مدیریت بکنه اما این توانایی رسیدن به هدف رو در خودش میبینه و ایمان داره که هر نقطه ضعفی که داشته باشه راهکاری پیدا می‌کنه یعنی اگر مثلاً مشاورش بهش میگه که شما برای مدیریت آزمون باید بتونید توی ۴۰ دقیقه ۴۰ تست شیمی بزنید نمیگه که چطور ممکنه و سخته بلکه میگه اونقدر تمرین می کنم تا بتونم به این ویژگی برسم و مطمئنم که این اتفاق می‌افته چون من به خودم و توانایی‌هام ایمان دارم ایمان دارم که میتونم هر ویژگی که لازم باشه برای موفقیت رو در خودم ایجاد کنم.

مطلب مشابه
آشنایی با انواع تست و تست زنی

تمرکز بالا و مدیریت افکار دارند

یعنی هنگام مطالعه فقط روی مطالب کتاب تمرکز می کنند و هر فکر مزاحمی که در ذهنشون ایجاد می‌شه رو کنار میذارند مثلا وقتی ریاضی میخونن و در ذهنشون یه صدایی میگه که اگر ریاضی خوندی و ترازت بالا نشد چی یا حالا اگر ریاضی بخونی زیست میمونه یا یه نفر صداشون بزنه و بگه بیا فلان کارو انجام بده… به هیچ کدام از این فکرا توجهی نمی‌کنند و میگن الان وقت مطالعه م هست و باید تمام حواسم روی مطلبی باشه که میخونم و با همین روش ساده تمام فکرهای منفی را از خود دور میکنند و همین باعث میشه که تمرکزشون زیاد بشه.

مطالعه کیفیت مطالعه دارند

با کیفیت مطالعه می‌کنند چون برای وقتشون  ارزش قائلند یعنی اگر امروز ۲ ساعت فیزیک بخونند سعی می‌کنند تمام حواس شون روی  فیزیک باشه و خوب نکات رو یاد بگیرن هر مطلبی که می خونن تمرین حل کنند تا این مطالب و  فرمول ها ملکه ذهن شون بشه و اینطور نیست که حالا این دو ساعت رو میخونیم باز وقت هست سعی میکنن اگر  امروز  قراره ۲ ساعت برای هر درس وقت بگذارند از این دو ساعت  با حداکثر بازده استفاده بکنند چون نمیخوان که از تایم  مطالعاتیشون به اشتباه استفاده کنند و آنها را به هدر بدند.

چیزی به اسم آزمون و خطا ندارند

رتبه های برتر کنکور آزمون و خطا نمیکنند اگر جایی را بلد نیستند از فرد مورد اعتماد شان می پرسند و بهش اعتماد می‌کند . اگه نمیدونن که زیست شناسی رو چطور مطالعه کنند از مشاورشون میپرسند و به مطالبی که مشاور بهشون ارائه میدهد اعتماد می‌کند بجای اینکه خودشون هر روز روشی جدید امتحان کنند و بعد بفهمند درست نبوده و سردرگم باشند از فرد مورد اعتماد شون می‌پرسند و با روش درست به جلو حرکت میکنند . این یکی از مهمترین ویژگی ها هست که شما برای موفقیت در کنکور باید داشته باشید چون مسیر کنکور پیچیدگی های زیادی داره که برای اینکه با موفقیت طی کنید باید از تجربه افراد موفق استفاده بکنید.

از امکانات استفاده درستی می کنند

آنچه که شما رو به رشته و دانشگاه مورد نظرتون میرسونه امکانات سخت افزاری و منابع نیست ، بلکه ذهنیت و نحوه استفاده از امکانات هست. شاید اگر منابع رتبه برتری را در اختیار شخص دیگری بذارند حتی مجاز به انتخاب رشته هم نشه یا مثلاً داوطلبینی داشتیم که از دورافتاده‌ترین نقاط کشور با کمترین امکانات کلاس و منابع، رتبه های خوب و حتی یک رقمی کسب کردند بنابراین پیش از هر چیز شما باید روی خودتون کار کنید تا تبدیل به یک رتبه برتر بشید . در گام بعدی سراغ استفاده از منابع و کلاس ها برید اینا تسهیل کننده راه شما هستند هر چند موتور محرکه شما نیستند ، موتور محرکه اصلی ذهن شماست!

حمایت خانواده را جلب می کنند

دواطلبینی که با خنده و تمسخر وضعیت خودشان را بیان می کنند و نا امید هستند، هنوز در ابتدای راه موندن . اگر شما خودتون رو باور نداشته باشین ، چرا بقیه باید باور داشته باشند؟ و انتظار موفقیت شما را داشته باشند؟ وقتی شما اجازه شک و تردید نسبت به خودتون رو بدید بقیه هم شما و تلاش‌تون رو نادیده می‌گیرند و روتون حساب نخواهند کرد. بعضی از داوطلبین از وضعیت خونه و عدم حمایت خانواده شکایت دارند ولی از آن طرف خانواده در جواب می‌گویند ،  ما نمیبینیم که خوب درس بخونه و شور و اشتیاق به این کار نشون بده . حمایت خانواده خیلی مهمه بنابراین شما باید قدمی بردارید و تلاش تون رو نشون بدید تا حمایت خانواده را هم داشته باشید.

مطلب مشابه
آشنایی با اشتباهات مهلک کنکوری ها

احساس مسئولیت می کنند

وقتی در ذهن شما هدف و باور شکل بگیرد چیزی نمیتونه جلوی رسیدن شما به هدفتون رو بگیرد و حوادث مختلف و سختی‌هایی که ممکن است در طول مسیر پیش بیاد مثلا خدای نکرده از دست دادن یک عزیز ، افسردگی ، بیماری و بستری شدن در بیمارستان و … نمیتونه مانع شما شود . آیا میشه قبول نشدن در کنکور رو با بردن یک گواهی پزشک توجیه کرد ، و اجازه می‌دهند که با این به رشته و دانشگاه مورد نظر رسید ؟ بعضی از داوطلبان به مشاور و خانواده خودشان کلی توضیح می دهند و دلیلی می‌آورند که چرا نتونستم امروز درس بخونم ولی مگه شما برای رضایت بقیه درس میخونید و اگر آنها قبول کردند آیا  خیالتون راحت میشه ؟؟  اگر اینطور هستید باید روی خودتون کار کنید چرا که افراد موفق بهانه گیر نیستند و شما باید نسبت به ساعت‌ها و روزهای که از دست می‌دهید عذاب وجدان پیدا کنید و احساس مسئولیت در قبال تک تک ثانیه هاتون  داشته باشید.

شاید براتون این روزها سخت میگذره ولی اینو بدونید ، رتبه های برتری که الان فارغ التحصیل شدند و یا دارن هنوز دوران دانشجویی رو سپری می کنند ، دلشون برای روزهای سال کنکور تنگ میشه . وقتی پای صحبت هاشون بشینین از دلتنگی حرف می‌زنند ، چون سال کنکور دورانی بوده که خودشون رو متعهد می دونستند و هیچ روزی از تلاش کردن دور نمی‌شدند . برای هر روزشون برنامه داشتند بنابراین علیرغم سختی‌ها و خستگی ها ، تداعی این روزها که هیچ وقت دیگه تکرار نمیشن براشون لذت بخش هست.  امیدوارم در آینده وقتی به این روزها فکر می کنید ، حستون دلتنگی باشه نه حسرت .

اگر شما هم یک کنکوری هستید ولی احساس می کنید ویژگی های یک رتبه برتر را ندارید با ما تماس بگیرید. با کمک مشاوری که خود زمانی رتبه برتر کنکور بوده است می توانید ویژگی های یک رتبه برتر را در خود تقویت کنید و به هدف خود برای موفقیت در کنکور دست بیابید. می توانید یک جلسه تلفنی با مشاورین دورخیز به صورت رایگان صحبت کنید تا درک کنید که چقدر می توانید متحول شوید.

مریم پناهی

مشاوره صوتی رایگان

این آموزش توسط خانم مریم پناهی رتبه 289 کنکور و دانشجوی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی البرز در یک صوت به طور کامل توضیح داده شده است. پیشنهاد می کنیم این صوت مفید را گوش دهید.

مدت فایل : 2

مطالب مشابه

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

  • من سال نهم هستم میخواهم رتبه برتر شوم امیدوارم این ویژگی ها در من به وجود بیاید

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

راز رتبه زیر 100 کنکور !

فنون موفقیت در کنکور

تهیه شده توسط رتبه های برتر کنکور

موفقیت در کنکور

دانلود رایگان

دفتر برنامه ریزی دورخیز

تهیه شده توسط رتبه های برتر کنکور

فهرست
یه عیدی شگفت انگیز برای شما

63000 تومـان تخـفیف
پکیج فنون موفقیت در کنکور

در 7 ساعت رازهای کسب رتبه دو رقمی و سه رقمی کنکور را یاد بگیر 
عیدی منو بده! 😊
close-link

مشاوره رایگان تلگرام

مشاوره تلفنی