موفقیت-در-کنکور

داستان موفقیت مثل اثر انگشت شخصی است!

هربار که به اثر انگشت خود نگاه کنید متوجه می شوید که هیچ کسی شبیه شما نیست. این یعنی در تمام ویژگی های شخصیتی با دیگران تفاوت دارید. هر سال ۱۰۰۰ نفر اول کنکور می توانند در دانشگاه های خوب کشور پزشکی بخوانند.

(مقاله مهم)  نقش خودباوری در موفقیت

همه ی این ۱۰۰۰ نفر موفق شده اند، همه آن ها به رشته مورد علاقه خود رسیده اند و همه آن ها به پزشکی علاقه داشتند.اما مسیر موفقیت هیچ دو نفری شبیه به هم نیست.

دقت کنید که شخصی بودن داستان موفقیت به معنی تلاش غیراصولی و اشتباه نیست. بلکه برای موفقیت هزاران راه درست وجود دارد. شما باید راه درستی که مطابق با ویژگی های خودتان هست را انتخاب کنید.

موفقیت شخصی

در این مقاله در مورد شخصی بودن داستان موفقیت هر دانش آموز کنکوری صحبت می کنیم. وقتی مطمئن شوید که داستان موفقیت شخصی است، دیگر خود را با دیگران مقایسه نمی کنید. مقایسه مسیری که برای موفقیت طی می کنید با راهی که دیگران رفته اند اصلا منطقی نیست. چون شما در شرایط متفاوتی از آن ها زندگی می کنید. در این مقاله یاد می گیرید که برای رسیدن به رویاهای خود فقط کافی است مسیر درست مخصوص به خود را پیدا کنید و داستان موفقیت خود را با قلم خودتان بنویسید.

 

چرا داستان موفقیت شخصی است؟

ما برای خیلی از هدف هایی که انتخاب می کنیم، الگوهایی داریم. مثلا برای اینکه مهندسی برق شریف قبول شویم درمورد روش های مطالعه رتبه یک کنکور سراسری ریاضی مطالعه می کنیم. الگو قرار دادن افراد موفق کار خوبی است اما کپی کردن داستان موفقیت امکان پذیر نیست. شما باید یک دانش آموز موفق کنکوری با مسیر موفقیت اختصاصی خودتان باشید. نه اینکه یک دانش آموز کپی شده از دانش آموزان دیگر شوید.

شرط مهمی هم وجود دارد : شکست های شما هم منحصر بفرد و شخصی است. یعنی ممکن است در مسیر کنکور به ده بار شکست نیاز داشته باشید در حالی که یک رتبه برتر دیگر فقط چند بار شکست خورده باشد. این مهم است که این تفاوت ها را درک کنید . این تفاوت ها از تفاوت بین افراد به وجود می آید. همانطور که چهره شما شخصی و منحصر بفرد است. همانطور که اثر انگشت شما شخصی و منحصر بفرد است. پس باید از مقایسه های سطحی دوری کنید و خود را باور کنید.

 

هر دانش آموز شرایط زندگی و ویژگی های شخصیتی و ذهنی مخصوص به خود را دارد. پس حتی وقتی که سعی می کنید کپی دیگری شوید، موفق نخواهید بود. به این دلیل که ویژگی های شحصیتی و شرایط زندگی آن دانش آموز را تجربه نمی کنید.

موفقیت در کنکور

الگوهای موفق به ما کمک می کنند که مسیر اصولی رتبه برتر شدن در کنکور را یاد بگیریم. مثلا با مطالعه درمورد عادت های رتبه های برتر یاد میگیریم که باید برنامه ریزی اصولی برای مطالعه داشت. اما اینکه در برنامه شما چند ساعت زیست و چند ساعت شیمی باشد و بعد از چند روز مرور شود، کاملا به ویژگی های شخصی شما بستگی دارد.

مثلا اگر رتبه اول کنکور سراسری ریاضی،  هر ۲ هفته یکبار لغات زبان را مرور می کرد. شاید این راه برای شما که تسلط بالایی در زبان دارید، اضافه کاری باشد. یا اگر سطح زبان متوسطی دارید، با مرور هر دو هفته به درصد خوبی نمی رسید‌.

(مقاله مهم)  4 کار واجب برای رتبه برتر شدن با پایه درسی ضعیف

پس از الگو داشتن فقط اصول کلی تلاش و موفقیت را یاد بگیرید. بعد از آن داستان موفقیت خود را با ویژگی های شخصی خودتان تنظیم کنید.

 

داستان موفقیت در کنکور چطور رقم میخورد

داستان موفقیت در کنکور مجموعه ای از شکست ها و ناامید نشدن هاست. داستان موفقیت یعنی بدانید شما برای موفق شدن به چه عادت های خوبی نیاز دارید و آن ها را ایجاد کنید. همین موارد به ظاهر ساده می توانند شما را به رتبه مورد نظرتان در کنکور برسانند. برای اینکه داستان موفقیت خود را شروع کنید در قدم اول باید نقاط ضعف و قوت خود را بشناسید.

این نقاط ضعف و قوت از توانایی های درسی تا مهارت های روحی را شامل می شود. مثلا دانش آموزی با شناخت خودش می داند که در درس زیست شناسی مهارت بالایی دارد. اما در عربی و ریاضی خیلی قوی نیست.

همین دانش آموز می داند که سر آزمون خیلی استرس نمی گیرد اما به سرعت از نتیجه آزمون ها ناامید می شود. وقتی خودتان را بشناسید، می توانید داستان موفقیت خود را کاملا شخصی طراحی کنید.

داستان موفقیت

برای این که بتوانید کنکور را به خوبی پشت سر بگذارید باید یک مشاور با تجربه همراه خود داشته باشید. مشاور اصول درست موفقیت در کنکور را به شما یاد می دهد. و شما با شناخت خود و یاد گرفتن آن اصول می توانید، مسیر موفقیت اختصاصی برای خود طراحی کنید.

 

داستان موفقیت خود را پیدا کنید

تا این جا گفتیم که پیدا کردن اصول درست موفق شدن با کپی کردن مسیر موفقیت دیگران کاملا متفاوت است. یک مشاور با تجربه در کنار خود داشته باشید تا به شما یادآوری کند که به اندازه کافی پشتکار دارید که بتوانید داستان موفقیت شخصی خود را پیدا کنید.

مثلا ممکن است رتبه های برتر سال گذشته کنکور در اولین آزمون های آزمایشی به راحتی به تراز های بالای 7000 رسیده باشند. اما شما بعد از سه آزمون هنوز در تراز 5000 مانده اید. احتمالا ناامید می شوید! از این که چون مانند سایر رتبه های برتر از همان اول تراز بالایی ندارید. اما این دیدگاه اشتباه است.

(مقاله مهم)  برنامه ریزی برای کنکور 1400 (با 5 اصل بنیادی🎯 +دانلود برنامه حرفه‌ای)

شاید شما با توجه به شرایط تحصیلی که دارید بعد از 4 آزمون بتوانید روش های افزایش تراز را به خوبی یاد بگیرید. و هیچ وقت خودتان را به اشتباه با دیگران مقایسه نکنید. چون حتی اگر با کمی تاخیر به افزایش تراز برسید اما همچنان پشتکار خود را حفظ کنید و با کیفیت درس بخوانید قطعا موفق خواهید شد.

داستان موفقیت در کنکور شما شخصی است. پس با مقایسه اشتباه امید را از خودتان نگیرید. اما توجه کنید که اگر تلاش نکنید، هیچ داستانی هم برای موفقیت شما وجود نخواهد داشت. داستان موفقیت تنها به دست دانش آموزانی نوشته می شود که با انگیزه بالا برای رسیدن به هدف های خود تلاش می کنند.

داستان موفقیت در کنکور

شخصی بودن داستان موفقیت به شما دانش آموز کنکوری یاد آوری می کند که در هر شرایطی پشتکار خود را حفظ کنید و از مسیر درست ادامه دهید. برای این که از درست بودن مسیری که برای کنکور انتخاب کرده اید مطمئن شوید حتما با مشاور خود صحبت کنید.

مسیر درست در سال کنکور یعنی بدانید هر درس را چطور بخوانید، چطور تست بزنید و مرور ها به موقع انجام شود. علاوه بر آن باید بدانید سوالات آزمون را چطور انتخاب کنید که تعداد غلط کمتری داشته باشید و وقت آزمون را از دست ندهید.

تصور کنید شما با انگیزه بالا و تلاش زیاد تصمیم می گیرید که از تهران به مشهد بروید. اما اگر از اتوبان تهران-اصفهان حرکت کنید، هرگز به مشهد نمی رسید! چون راه درستی را انتخاب نکرده اید. پس برای این که به داستان موفقیت خود برسید باید مسیر درست، انگیزه بالا و اعتماد به نفس کافی داشته باشید.

 

نتیجه گیری

داشتان موفقیت در کنکور مثل اثر انگشت شما شخصی است. یعنی فرمول موفقیت دیگران برای موفق شدن شما تاثیری ندارد و ممکن است حتی خطرناک باشد. شما می توانید با مطالعه روش های درس خواندن رتبه های برتر سال های گذشته بدانید که مسیر درست مطالعه کنکوری چیست.

با الگو قرار دادن رتبه های برتر می توانید مقدار ساعت مطالعه هر درس و مقدار حدودی تست مورد نیاز برای تسلط کافی را پیدا کنید. اما کپی نکنید. مثلا رتبه برتری می گوید که برای درس های عمومی باید روزانه 2 ساعت مطالعه داشت. اما اگر شما در درس عمومی مشکل دارید باید تایم بیشتری را برای آن در نظر بگیرید. پس نباید انتظار داشته باشید که در همان 2 ساعتی که رتبه برتر پارسال گفته است، شما هم به نتیجه برسید.

برعکس این شرایط هم ممکن است برای درس هایی که در آن ها تسلط بیشتری دارید ایجاد شود. برای مثال ممکن است رتبه برتری بگوید که هرروز 20 لغت زبان مطالعه می کرده است. اما شما تسلط بیشتری دارید و با مدت زمان کمتری می توانید به همان تسلط برسید.

انتخاب یک مشاور با تجربه هم کمک می کند که مسیر درست کنکور خود را پیدا کنید و به تلاش خود اعتماد کنید. به این ترتیب می توانید داستان موفقیت خود را بنویسید و از تلاش برای رسیدن به موفقیت لذت ببرید.

Rate this post
لینک کوتاه مقاله:

خدمات ویژه آکادمی دورخیز
مشاوره کنکور

مشاوره کنکور و برنامه ریزی کنکور با رتبه‌های برتر. برای ثبت‌نام روی مشاوره کنکور کلیک کنید.

خرید کتاب کنکور

خرید کتاب کنکور با تخفیف و ارسال رایگان از کتابسرای دورخیز.

خرید کتاب تست
خرید کتاب تست با تخفیف

مطالب مشابه

مشاوره-هوشمند-کنکور
مشاوره-هوشمند-کنکور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

به سبک جدید مشاوره بگیر!

مشاوره آنلاین هوشمند

برای اولین بار در ایران

راز رتبه زیر ۱۰۰ کنکور !

فنون موفقیت در کنکور

تهیه شده توسط رتبه های برتر کنکور

موفقیت در کنکور

بهترین محصولات دورخیز

خرید کتاب کنکور
فهرست