تغذیه کنکوری های موفق

تغذیه مناسب در دوران کنکور به دلیل حساسیت و شرایط خاص این دوران اهمیت قابل توجهی دارد. باید رژیم غذایی، متناسب با این شرایط تطبیق داده شود.

در این مقاله به بررسی نوع تغذیه در دوران کنکور و عادات غذایی صحیح و غلط در این دوران میپردازیم. همچنین در مرود صبحانه و اهمیت آن و تاثیر تغذیه بر روی حافظ ، ذهن ، کارایی ذهن و … می پردازیم. در مورد تغذیه در جلسه آزمون هم نکاتی خواهیم گفت. و در نهایت توضیحاتی در مورد صبحانه روز کنکور را واهید خواند.نیاز است در مورد تغذیه مناسب در دوران کنکور بدانید.

 

صبحانه مقوی

مهم‌ترین بخش از تغذیه در دوران کنکور وعده صبحانه است. به طور کلی برای همه افراد مهم ترین وعده غذایی صبحانه است. برخی از دانش آموزان صبحانه نمی خورند یا صبحانه مقوی مصرف نمی کنند و به جای صبحانه ای با مواد قندی با زنجیره کوتاه ، موادی مانند میوه و کیک مصرف می کنند که قند ساده دارد.

این مواد باعث می شود قند خون به سرعت بالا رفته و این خود باعث افزایش سریع انسولین . در نتیجه کاهش سریع قند خون در مدت زمان کوتاه می شود. این افراد نهایتاً پس از مدت کوتاهی دچار افت انرژی می شوند. این موضوع باعث کاهش تمرکز و یادگیری می شود.

پیشنهاد مطالعه  چگونه تمرکز خود را افزایش دهیم؟

در واقع اگر صبحانه را به عنوان وعده اصلی غذایی خود در طول روز در نظر بگیریم و بیشترین توجه را به آن داشته باشیم، باید بهترین مواد غذایی را هم به آن اختصاص داد. سعی کنید صبحانه ای که میل می کنید کامل باشد. از همه گروه های غذایی مخصوصا پروتیین و کربوهیدرات به اندازه لازم و کافی را شامل شود.

صبحانه مقوی در رناه غذایی خود داشته باشید

خرما گردو عسل شیر تخم مرغ نان و .. می توانند گزینه های خوشمزه دلچسب و مناسبی باشند.

به علاوه این موارد می تواند در تقویت حافظه و افزایش کارایی ذهنی شما مفید واقع شوند.

تنوع غذایی

تنوع در تغذیه در دوران کنکور از اهمیت بالایی برخوردار است‌. سعی کنید از خوراکی های متنوع استفاده کنید. یک نوع خوراکی را به صورت تکراری مورد استفاده قرار ندهید. عدم تنوع در رژیم غذایی باعث عدم تمرکز و افت انرژی می شود. توجه کنید که برای دانش آموزان مهم ترین بازه زمانی، زمان نزدیک به کنکور است و فرد باید در این بازه انرژی کافی داشته باشد‌.

تغذیه مناسب در دوران کنکور نقشی اساسی در بهبود کارایی ذهن و حافظه دارد. بدن انسان به انواع مختلف مواد غذایی برای حفظ متابولیسم خود نیاز دارد. در گروه های مختلفی می توان این مواد را تقسیم بندی کرد. گروه های مواد کربوهیدراتی یا همان قندی مواد چری دار و مواد ویتامین دار به علاوه بدن نیاز به موادی از قیبل مواد معدنی نیاز دارد.

پس باید غذا ها را به گونه ای انتخاب کرد که در مجموع در طول روز همه این گروه های مواد غذایی به بدن فرد برسد. تدر نتیجه بدن دچار نقض در متابولیسم و فرآیند های خود نشود.

کمبود هر ماده غذایی به نوبه خود می تواند دچار مشکلاتی در بدن شود. اهمیت تصحیح کردن رژیم غذایی را زمانی متوجه می شوید که بدانید بسیاری از بیماری ها می توانند علت در همین زمینه داشته باشند.

بیماری های زیادی به علت کم بودن یا زیاد بودن هر یک از این گروه های غذایی در بدن رخ می دهد. پس رژیم غذایی خود را طوری تنظیم کنید که از همه این گروه ها به طور مناسب مواد لازم را کسب کنید.

میوه ها از جهت داشتن ویتامین بسیار پر اهیمت هستند. گوشت مرغ از جهت داشتن پروتیین سیار اهمیت دارند. سبزیجات ویتامین و ماده معدنی مورد نیاز بدن ما را می توانند تامین کنند. شیر و تخم مرغ منبع مناسبی از تقریبا همه ی گروه های غذایی است. اما در خوردن هیچ کدام از این موارد ذکر شده زیاده روی نکنید. همانطور ک قبل تر ذکر شد زیاد بودن هر کدام از این گروه ها می تواند مشکل ساز باشد.

 

بسیاری از دانش‌آموزان علی رغم تلاش و زحمت زیادی که برای کنکور صرف می‌کنند، در کنکور به رتبه های نجومی می‌رسند. علت اصلی این موضوع غافل شدن از مهارت‌های مهم کنکور است. آزمون مشاوره هوشمند دورخیز می‌تواند سطح آمادگی فنی و مهارتی شما را پیدا و آن را تحلیل کند. این تحلیل طوری است که به صورت آنلاین تمامی مشکلات مهارتی و مشاوره‌ای شما را کشف کرده و برای رفع آن‌ها راهکارهایی به صورت ویس و مقاله‌های مفید ارائه می‌کند.

تغذیه کنکوری های موفق 2
مشاوره هوشمند کنکور

آیا دوست دارید یک مشاور بسیار باهوش و حرفه‌ای به شما راهکارهای شخصی کسب رتبه برتر در کنکور را بگوید؟ آیا دوست دارید با دادن یک تست کوچک کلی توصیه و راهکار بگیرید تا با اجرای آنها موفقیت‌تان در کنکور تضمین شود؟

سامانه مشاوره هوشمند دورخیز ، هوشمندانه و حرفه‌ای به شما می‌گوید برای کنکور چکار کنید و چکار نکنید! چون شرایط شما را آنالیز میکند و توصیه‌های شخصی ارائه می‌کند! همین الان شروع کنید!

 

خوراکی‌های مقوی برای تقویت حافظه

در سال کنکور، دانش آموزان بیشترین استفاده خود را از ذهن دارند و کمتر از فیزیک جسم خود استفاه می کنند.

بنابراین چیزی که خیلی به آن نیاز دارند ” حافظه “ است. در واقع باید سعی کنند حافظه خد را توقیت کنند تا بتانند بیشترین کارایی و بازدهی را از آن داشته باشند. این مورد نیازمند  تغذیه مناسب در دوران کنکور است.

در افرادی که به حافظه خود بی توجه ای می کنند شاید نیاز باشد یک مطلب را 5 بار بخوانند تا به ذهن بسپارند و دیگر فراموش نکنند. ولی در افرادی که قصد دارند به حافظه خود توجه کنند و در واقع بیشترین بازدهی را از آن بگیرند شاید مطالعه 3 بار آن مطلب را بتوانند به ذهن خود بسپارند. پس اطلاعاتی در مورد تغذیه مناسب در دوران کنکور داشته باشید.

پیشنهاد مطالعه  تکنیک آلفای ذهنی برای بهبود یادگیری

بهتر است شماری از مواد غذایی مناسب برای بهبود سیستم مغزی و در نهایت افزایش کارایی حافظه ذکر شود.

گوجه:

در حذف آثار رادیکال های آزاد عمل می کند. این ماده غذایی از آن دسته مواد است که حتی به افراد محتمل به آلزایمر هم پیشنهاد می دهند.

قهوه:

مطالعات نشان دهنده این مورد هستند که کافیین که در قهوه وجود دارد در بهود حافظه نقش دارند.

آجیل:

تحقیقات صورت گرفته نشان می‌دهد که خوردن آجیل در افرادی که سنین بالاتری دارند، سبب افزایش و بهبود مهارت های شناختی شان می‌شود. می‌توانید به سادگی کمی آجیل در جیب خود بریزید و در طول روز و هر موقعی که دوست داشتید به خوردن آن بپردازید.

ماهی:

این منع غنی از پروتیین است. پروتئین  شما را برای مدتی طولانی سیر نگاه می‌دارد و  سبب کاهش وزن و کمتر خودن غذاهایی می‌شود.  می‌توانند برای شما مضر باشند.ماهی ها با داشتن روغنی در ود منبع مناسبی برای انواع امگا هستند.

تخم مرغ:

از آن دست غذاهایی که حاوی اکثر گروه های غذایی لازم هستند. تخم مرغ یک منع غذایی کامل و سالم و البته سیر کننده است و به نوبه خود می توان گفت خوشمزه نیز هست.

چای:

به علت داشتن تیین در محتویات خود می تواند همانند قهوه مفید باشد. به علاوه این نوشیدنی اغل رای رفع خستگی هم میل می شود.

زردچوبه:

حاوی آنتی اکسیدان ها و ضدالتهاب ها است که باعث بهبود شناخت و عملکرد که این فوایدش ناشی از کورکومین موجود در آن است.

شکلات تلخ:

منبع بسیار مناسبی برای دریافت آنتی اکسیدان ها و فلاونوییدها محسوب می شوند. فلاونوییدها موجب افزایش قدرت تمرکز می شوند و به یادگیری و حفظ کردن مطالب کمک می کنند.

روغن های گیاهیی مثل نارگیل و زیتون:

حاوی آنتی اکسیدان هایی هستند که ثابت شده است می توانند باعث بهبود و تقویت حافظه و تخریب های اکسیداتیوی مغزی می شود.

سزیجاتی مثل بروکلی و کاهو اسفناج و صیفی جاتی مثل کدو:

سبزیجات  صیفی جات حاوی مواد معدنی مورد نیاز انتی اکسیدان ا و ویتامین ها هستند به علاوه درصد زیادی از آن را آب تشکیل می دهد.

سیب زمینی:

خاصیت آنتی اکسیدانی دارد که می تواند توانایی  شناختی را بهبود ببخشد.

عسل:

مغز برای کارکرد درست و به یاد آوردن، به انرژی نیازمند است. بهترین راه برای تامین سریع انرژی، مصرف مواد شیرین است. عسل از این دسته مواد شیرین طبیعی ومقوی و دل نشین است.

پیشنهاد مطالعه  چگونه در سال کنکور از شر خستگی خلاص شوم ؟

آب:

در بعضی موارد دیده می شود دانش آموز ها دچار کمبود مصرف آب هستند. به علاوه کم نوشی می تواند منجر به سر درد های طولانی مدت آزار دهنده شود.

 

 تغذیه مناسب در دوران کنکور در زمان استراحت

زمان استراحت کنکری های عزیز کم است و در این فرصت اکثر تفریحی را که می گزینند با خوردن همراه است. که البته با توجه فعالیت ذهنی زیاد قابل توجیه است. دانش آموزان کنکوری توجه داشته باشند در خوردن محتاط عمل کنند و زیاده روی نکنند.

راهی نسبتا یکساله و طولانی را در پیش دارید. با کمتر شدن فعالیت های فیزیکی و افزایش خوردن شما به شدت محتمل چاقی هستید. پس از خوردن خوراکی های چرب مضر و فست فود تا حد ممکن خودداری کنید. افزایش وزن می تواند هم در زمان کنکور هم بعد از کنکور برای شما مشکلات متعددی را ایجاد کند.

ویژگی صبحانه روز کنکور

صبحانه روز مود شما باید ویژگی هایی داشته باشد. باید در این روز آمادگی این گونه صبانه خوردن را داشته باشید. پس پیشنهاد داده می شود تا حد امکان یک هفته آخر را به این گونه صبحانه خوردن تمرین کنید.

پیشنهاد مطالعه  مدیریت زمان در آزمون

صبحانه باید به گونه ای باشد تا تواند تا نزدیکی های ظهر شما را سیر نگه دارد. پس باید به ادازه کافی معده تان را سیر نگه دارد. ب علاوه نباید به قدری سنگین باشد که موجب اذیت شما و یا خواب آلودگی شما شود. می توانید مقداری کتلت و یا مرغ میل کنید. به هر حال باید به گونه ای باشد که تا از امتحان احساس ضعف گشنگی و یا کمبود انرژی نکنید.

خوراکی های مناسب برای جلسه کنکور و آزمون آزمایشی

از لحظه ای که صبحانه میل می کنید تا زمانی که آزمون به اتمام می رسد فاصله زیادی است. بنابراین حتما باید به فکر تغذیه مناسب در زمان آزمون خود باشید. مواقعی پیش می آید که احساس افت شدید و آنی قند می کنید. در این موراد پیشنهاد می شود همراه خود آبنبات به همراه خود داشته باشید. اما به یاد داشته باشید شما به انرژی پایدار و طولانی مدت نیاز دارید. پس بهتر است به همراه خود موادی از قبیل کشمش خرما گردو مویز به همراه داشته باشید.

تاثیر تغذیه بر ازمون

این مواد غذایی ذکر شده می تواند احساس ضعف و گرسنگی را تا حدود نسبتا قابل قبولی از شما بگیرند. و به شما انرژی مورد نیاز برای ادامه آزمون را فرام کنند. به علاوه اگر احساس می کنید که به تغذیه ای قوی تر و کمی سنگین تر نیاز دارید استفاده از ساندویچ های کوچک کتلت و یا مرغ هم توصیه می شود. این نوع تغذیه را در دوران کنکور خود تمرین کنید تا به آن عادت کنید.

نکته قابل توجه این است که که همه این موارد را قبل از روز کنکور تمرین کنید. این گونه نباشد که روز کنکور اولین روز امتحان کردن این وارد باشد. شاید بدن شما برای این اعمال سازگار نباشد. این ناسازگاری میتواند موجب احساس ناراحتی و ناخوشایندی شما شود.

 

نکات مهم در مورد تغذیه مناسب در دوران کنکور

  1.  قبل از آزمون تغذیه سبک و مناسب داشته باشید. این تغذیه باید شامل: ویتامین، پروتئین و کربوهیدارات پیچیده باشد. سعی کنید از رژیم غذایی سنگین استفاده نکنید زیرا ممکن است دچار مشکلات گوارشی شوید.
  2.  هنگام مطالعه خوراکی مصرف نکنید زیرا باعث کاهش تمرکز شما می شود . استفاده از آن ها را به زمان های استراحت خود موکول کنید.انتخاب صحیح نوع تغذیه در دوران کنکور
  3.  قبل از خواب شیر مصرف کنید که باعث می شود صبح آرامش داشته باشید. تمرکز و یادگیری تان بالا رود و در زمان کمتر مطالب بیشتری را یاد بگیرید.
  4.  میان وعده را در برنامه غذایی خود قرار دهید. بهترینِ میان وعده ها میوه‌جات هستند. از مصرف خوراکی‌های غیر سالمی مانند کیک، چیپس و پفک خودداری کنید.
امیرحسین مسلمیامیرحسین مسلمی

مشاوره صوتی رایگان

صوت زیر درباره اهمیت و شیوه صحیح تغذیه در دوران کنکور است. این صوت توسط آقای امیرحسین مسلمی رتبه 144 کنکور و دانشجوی پزشکی دانشگاه ایران تهیه شده است. گوش دادن به این صوت برای دانش آموزان کنکوری به شدت توصیه می شود.
مدت زمان : 5 دقیقه و 38 ثانیه
لینک کوتاه مقاله:
مهندس مسعود کریمی
درباره من

اگر خودت شخصاً با جستجو و پشتکار محدودیت‌ها رو نادیده بگیری و در سخت‌ترین شرایط موفق بشی، انگیزه زیادی برای کمک به دیگران پیدا می‌کنی! من مسعود کریمی رتبه برتر کنکور و بنیانگذار دورخیز به همراه تیمم آماده کمک به تو هستیم 🧡

از ما کمک بگیر!

اگر بخوای رانندگی یاد بگیری کمک یه مربی خوب میتونه خیلی کارساز باشه! چون سریع‌ و اصولی و بدون خطر میتونی رانندگی رو ازش یاد بگیری. اگر بخوای رتبه برتر بشی هم حضور یه مشاور در کنارت میتونه همین اتفاقات رو رقم بزنه! سریع، اصولی و بدون خطر!

ما در آکادمی دورخیز راه پر پیچ و خم کنکور رو برات روشن و ساده میکنیم تا تلاش‌هات بی نتیجه نمونه! ما کارمون رو خوب بلدیم، چون 12 سال سابقه داریم و خودمون رتبه برتر کنکور بودیم! پس همین الان دکمه درخواست مشاوره رو بزن تا شروع کنیم.

درخواست مشاوره

  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

مطالب پیشنهادی
پکیج‌های فنون موفقیت در کنکور

هر آنچه که باید درباره فنون موفقیت کنکور، تند خوانی، تقویت حافظه، تست زنی و … بدانید.

نظرات و سوالات شما درباره محتوای این مطلب
لطفا فقط نظرات و سوالات مربوط به این موضوع را این جا درج کنید.
مشاوران دورخیز به تمامی سوالات شما پاسخ میدهند.
با توجه به تعداد زیاد سوالات لطفا بعدا برای مشاهده جواب خود به سایت مراجعه کنید.
اشتراک در
اطلاع از
guest
7 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Maryam
Maryam
3 سال قبل

بهترين سایت رو دارید واقعن😍

مشاور ارشد دورخیز
مشاور ارشد دورخیز
پاسخ به  Maryam
3 سال قبل

ممنون از انرژی خوبی که به ما میدید و خوشحالیم که توئنستیم رضایتتونو جلب کنیم:)

hana
hana
4 سال قبل

یه راه حل برای افزایش اشتها برای صبحانه هم میگین؟

من این روزا اصن خورد و خوراک ندارم

sara azizy
sara azizy
پاسخ به  مهندس مسعود کریمی
4 سال قبل

همه نظرات عالی بودن

قبل خواب شیر خوردن خیلی خیلی عالیه
توصیم ب بچه ها : این مورد رو اصن بی محلی نکنن😊

مهران
مهران
پاسخ به  مهندس مسعود کریمی
4 سال قبل

خیلی وق نمیکنم ورزش کنم فقط در حد ۱۰ دیقه نرمش میکنم صبا ولی باز خیلی تاثیر میزاره.
عالیه

مشاور ارشد دورخیز
مشاور ارشد دورخیز
پاسخ به  مهران
3 سال قبل

همونم عالیه!حتی برای عصر هم این ورزش خیلی میتونه بهتون کمک کنه و سطح انرژیتونو بالا ببره!

  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .
دنبال مشاوره و برنامه ریزی برای کنکور هستی ؟
برای اطلاع از هزینه‌ها و شرایط مشاوره و برنامه ریزی خصوصی این فرم را تکمیل کنید.
خیلی زود و کمتر از 24 ساعت با شما تماس میگیریم.
دنبال مشاوره و برنامه ریزی برای کنکور هستی ؟
خیلی زود و کمتر از 24 ساعت با شما تماس میگیریم.
برای اطلاع از هزینه‌ها و شرایط مشاوره و برنامه ریزی خصوصی این فرم را تکمیل کنید.
  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .