ارزش زمان چقدر است؟

ارزش زمان چقدر است ؟ از کی برای کنکور شروع کنیم؟

حتما تا به حال بارها شنیده اید که؛ زمان با ارزش ترین دارایی انسان است. همان طور که می دانید؛ زمان غیر قابل بازگشت و جایگزین است. ارزش زمان بر کسی پوشیده نیست. مطمئناً تا به حال کسانی بوده اند که به شما بگویند ” از وقتت درست استفاده کن” یا ” وقتت را هدر نده” یا اما چگونه؟!

در این مقاله قصد داریم به سوالات زیر  جواب دهیم:

  • ارزش زمان چقدر است؟
  • چه طور زمان خود را در سال کنکور مدیریت کنم؟
  • بهترین زمان برای شروع کی است؟
  • چه طور وقت خود را هدر ندهم؟
  • اگر وقتم را هدر دادم چه؟ یعنی کار تمام است؟ چه طور شروع کنم؟

ارزش زمان در زندگی چقدر است؟

بحث خود را با اشاره به قرآن شروع می کنم. جایی که خداوند می فرماید ” والعصر” در واقع اهمیت و ارزش زمان به قدری است که؛ خداوند به آن قسم خورده است. همچنین پیامبر(ص) در حدیثی می فرمایند است که: در مورد حفظ عمر خود بخیل تر از پول و ثروت خود باش.
میزان اهمیت دادن به زمان، جایگاه آدم ها و کشور ها را در رسیدن به موفقیت و پیشرفت مشخص می کند. برای مثال کشوری مثل ژاپن را با کشور های دیگر مقایسه کنید! در این کشور با وجود خرابی های حاصل از جنگ توانست خود را بازسازی کند و امروزه از کشورهای پیشرو جهان به حساب می آید. کشوری که نفت و معادن و منابع مختلف ندارد؛ ولی با وجود سخت کوشی مردم و برنامه ریزی اصولی و درست به این جایگاه رسیده است.

ارزش زمان

 

چه طور زمان خود را در سال کنکور مدیریت کنم؟

برای موفقیت در مدیریت زمان، ابتدا باید ارزش زمان را درک کنید. همان طور که گفته شد؛ با ارزش ترین دارایی شما وقت شماست. اهمیت و ارزش زمان، در تایم کنکور چند برابر می شود. زیرا در این بازه زمانی از زندگی برای رسیدن به هدفی خاص، که روی تمام مراحل زندگیتان در آینده تاثیر می گذارد، تلاش می کنید. علاوه بر اهمیت کنکور و تاثیر آن بر آینده، این ازمون تنها سالی یک بار بر گذار می شود؛ پس نیازمند توجه ویژه ای است.

پیشنهاد مطالعه  مدیریت زمان در آزمون

بعضی ها خیلی راحت از کنار این یک سال می گذرند و وقتی به خود می آیند که دیگر چند سال گذشته است و دیگر نمی توان به آن دوران اولیه بازگشت. جملاتی مانند ” سال دیگر می خوانم و کنکور می دهم” یا جمله های شبیه به آن، صد راه شما هستند و مانع موفقیت در همین سال می شوند.
اگر خواسته و هدفی دارید همین الان تمام توان و انرژی تان را بگذارید. طولانی کردن این مسیر فقط شما را خسته و فرسوده می کند. راحت ترین کار برای توجیه شکست ها و ناتوانایی ها؛ بهانه آوردن و انداختن تقصیر آن بر گردن زمین و زمان است. ولی خب مگر می شود با بهانه آوردن و یا حتی گریه و خواهش روی صندلی رشته و دانشگاه مورد نظر نشست؟ این را بدانید که فرصت از دست رفته دیگر قابل جبران نیست.

 

داوطلبان موفق چه طور از زمان استفاده می کنند؟

اگر به سر گذشت و سبک زندگی افراد موفق نگاه کنید می بینید؛ اغلب توانسته اند در یک بازه زمانی کم کاری را به پایان برساند و برای رسیدن موفقیت تمام تلاش خود را بکنند و نتیجه مطلوب برسند. طول روز برای تمامی افراد ۲۴ ساعت است؛ و تفاوت در نحوه مدیریت زمان و استفاده از وقت است. افراد موفق زمان بیشتری ندارند. اگر می پرسید پس چه طور به تمام کار های خود می رسند؟ باید بگوییم که؛ افراد موفق می دانند از این ۲۴ ساعت روز چه طور استفاده کنند و تا جای ممکن برای خود زمان بخرند. یعنی با حذف کارهای غیرضروری و بی فایده و میان بر زدن برای انجام کارها، وقت مفید بیشتری ذخیره می کنند.

یک داوطلب کنکور موفق، در دور اول مطالعه یادداشت ها و خلاصه های مفید و البته اصولی می نویسد. با این کار در دوره های بعدی مطالعه، کار خود را راحت تر کرده و در دوران جمع بندی برخلاف بقیه مجبور نیست تمام کتاب ها را دور کنند. فقط باید با مرور این خلاصه ها خیلی سریعتر به نکات مهم دسترسی پیدا کند. و یا با علامت دار کردن تست های مهم و نکته دار، قبل از هر ازمون، به جای سردرگمی بین تست ها و منابع مختلف، فقط تست های منتخب را می زند.

پیشنهاد مطالعه  راهکار افزایش سرعت محاسبات برای کنکور

ارزش زمان

 

بهترین زمان برای شروع

اگر برای کنکور آماده می شوید حتما این سوال را می پرسید که” از کی شروع کنم” یا ” بهترین زمان برای شروع چه موقع است؟” در جواب باید بگویم هر چه زودتر شروع کنید بهتر است. حتی یک روز مطالعه هم در سرنوشت کنکور موثر است. هر چه قدر زودتر شروع کنید با آرامش و اعتماد به نفس بیشتری می توانید ادامه بدهید. اما نکته مهم این است که حساب شده عمل کنید. یعنی اگر از همان ابتدا با فشار خلی زیاد درس بخوانید ممکن است؛ در مراحل پایانی که اهمیت بیشتری دارند خسته شوید. پس علاوه بر زمان شروع نحوه استارت نیز مهم است. با یک برنامه اصولی پیش رفته و به تدریج به ساعت مطالعه خود اضافه کنید.

در نهایت بهترین زمان برای شروع به طور، تابستان قبل از کنکور است. اما این به این معنا نیست که اصلا لازم نیست در سال های پایه درس بخوانید. شما باید از همان ابتدا خود را به درس خواندن عادت داده و تمامی مفاهیم کلی مطالب درسی را در سال های پایه یاد بگیرید.

 

اگر زمان را از دست دادیم چه کنیم؟

کسانی که از همان اوایل مهر شروع به خواندن برای کنکور نکردند؛ و پس از گذشت مدتی به فکر شروع افتادند. مدام می پرسند که آیا الان دیر نیست؟ من چه کار کنم؟ چطوری جبران کنم؟ باید در پاسخ به این افراد باید بگوییم که، شما قرار نیست چیزی را جبران کنید. شما تازه استارت کارتان را زده اید و باید در همین بازه زمانی پیش رو، تلاش را کنید و نتیجه بگیرید.

قرار نیست به زمان گذشته فکر کنید که اگر از مهر ماه شروع می کردم چه می شد. در واقع شما با این افکار فقط زمان باقی مانده و مفید خود را از دست می دهید. پس اگر تا به حال به ناکامی ها و فرصت های گذشته فکر می کردید و فقط خودتان را سرزنش می کردید. باید همین الان این کار را متوقف کنید و به حال و کارهایی که باید انجام دهید و برنامه کلی آینده تان فکر کنید.

برای این کار می توانید از مشاوری کار بلد کمک بگیرید. با داشتن مشاور در ادامه راه سردرگم نمی شوید و می توانید با مدیریت زمان و داشتن برنامه مناسب به نتیجه مطلوب برسید. علاوه بر این با وجود مشاوری که بر کارهای شما نظارت می کنند؛ امکان دور شدن دوباره از درس کمتر می شود.

پیشنهاد مطالعه  برنامه ریزی کنکور

ارزش زمان

 

جمع بندی

چطور در کمترین زمان بیشترین کار را انجام دهیم؟ برای پاسخ به این سوال به این مثال توجه کنید: یک اره برقی و یک تبر معمولی هر دو یک کار را انجام می دهند و می‌توان با استفاده از آن ها یک درخت را قطع کرد ولی شما برای مدیریت زمان باید اره برقی را انتخاب کنید؛ حتی اگر قیمت آن از تبر بیشتر باشد. چون شما با زمانی که به این شکل ذخیره کرده اید؛ می توانید کار مفید بیشتری انجام دهید و در ادامه از نظر مالی هم آن پرداخت اولیه را جبران خواهد کرد.

ابزار کار یک داوطلب کنکور، منابع و کتاب های او، مشاوره و برنامه ریزی و همین طور کلاس هایی است که در آن شرکت می کند. پس در انتخابشان دقت کنید تا سریع تر شما را به هدفتان برسانند. انتخاب نادرست علاوه بر اتلاف وقت، باعث ایجاد استرس و هزینه مالی بیشتر هم می شود و راه موفقیت را سختتر می کند.

علی قاسم‌پورعلی قاسم‌پور

مشاوره صوتی رایگان

علی قاسمی در این فایل صوتی کوتاه درباره ارزش وقت و راه های مدیریت زمان توضیح می دهید. مطمئناً گوش کردن به این ویس برای شما مفید خواهد بود
مدت زمان : ۵ دقیقه و ۴۰ ثانیه
لینک کوتاه مقاله:
مهندس مسعود کریمی
درباره من

اگر خودت شخصاً با جستجو و پشتکار محدودیت‌ها رو نادیده بگیری و در سخت‌ترین شرایط موفق بشی، انگیزه زیادی برای کمک به دیگران پیدا می‌کنی! من مسعود کریمی رتبه برتر کنکور و بنیانگذار دورخیز به همراه تیمم آماده کمک به تو هستیم 🧡

از ما کمک بگیر!

اگر بخوای رانندگی یاد بگیری کمک یه مربی خوب میتونه خیلی کارساز باشه! چون سریع‌ و اصولی و بدون خطر میتونی رانندگی رو ازش یاد بگیری. اگر بخوای رتبه برتر بشی هم حضور یه مشاور در کنارت میتونه همین اتفاقات رو رقم بزنه! سریع، اصولی و بدون خطر!

ما در آکادمی دورخیز راه پر پیچ و خم کنکور رو برات روشن و ساده میکنیم تا تلاش‌هات بی نتیجه نمونه! ما کارمون رو خوب بلدیم، چون 12 سال سابقه داریم و خودمون رتبه برتر کنکور بودیم! پس همین الان دکمه درخواست مشاوره رو بزن تا شروع کنیم.

درخواست مشاوره

  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

مطالب پیشنهادی
پکیج‌های فنون موفقیت در کنکور

هر آنچه که باید درباره فنون موفقیت کنکور، تند خوانی، تقویت حافظه، تست زنی و … بدانید.

نظرات و سوالات شما درباره محتوای این مطلب
لطفا فقط نظرات و سوالات مربوط به این موضوع را این جا درج کنید.
مشاوران دورخیز به تمامی سوالات شما پاسخ میدهند.
با توجه به تعداد زیاد سوالات لطفا بعدا برای مشاهده جواب خود به سایت مراجعه کنید.
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .
دنبال مشاوره و برنامه ریزی برای کنکور هستی ؟
برای اطلاع از هزینه‌ها و شرایط مشاوره و برنامه ریزی خصوصی این فرم را تکمیل کنید.
خیلی زود و کمتر از 24 ساعت با شما تماس میگیریم.
دنبال مشاوره و برنامه ریزی برای کنکور هستی ؟
خیلی زود و کمتر از 24 ساعت با شما تماس میگیریم.
برای اطلاع از هزینه‌ها و شرایط مشاوره و برنامه ریزی خصوصی این فرم را تکمیل کنید.
  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .