قانون دو دقیقه

قانون دو دقیقه برای افزایش بهره‌وری و عمل‌گرایی

تنبلی یکی از جدی ترین مشکلات کنکوری ها است که اثراتی از جمله نرسیدن به برنامه ها، اهمال کاری و ناتوانی در ایجاد عادت های جدید را به همراه دارد. از بین بردن تنبلی در گرو داشتن اراده و عزمی قوی است. قانون دو دقیقه یک قانون طلایی برای از بین بردن تنبلی و افزایش سطح اراده است. این قانون دامنه گسترده ای دارد و در تمام زمینه های زندگی می تواند استفاده شود اما در مسئله کنکور میتوان بهره بیشتری از آن برد. در این مقاله میخوانید که این قانون چیست و چگونه استفاده می شود.

 

قانون دو دقیقه برای افزایش بهره وری

قانون دو دقیقه برای افزایش بهره‌وری

قانون دو دقیقه از شما میخواهد کارهایی را که دو دقیقه یا کمتر طول میکشد را بدون تعویق انجام دهید. در صورتی که اغلب انها را به تعویق می اندازید. دو دقیقه زمان بسیار کوچک و خودی است و به همین دلیل ما ترغیب به انجام آن میشویم. اما اگر سراغ کاری رفتیم و در بین کار متوجه شدیم بیشتر طول میکشد، از انجایی که درگیر کار شده ایم به راحتی آن را ادامه خواهیم داد.

دشوارترین بخش هر کاری شروع آن است. پس برای شروع میتوانید از قانون دو دقیقه کمک بگیرید. یعنی با هدف انجام دو دقیقه از یک کار طولانی، آن را شروع می کنید سپس سخت ترین بخش کار را انجام داده اید و ادامه آن به راحتی انجام میگیرد. مهم آن است که کار را به تعویق نیندازید و آن را شروع کنید.

 

 

چگونه از این قانون استفاده کنیم؟

هرگاه کار یا وظیفه ای داشتید، ابتدا مشخص کنید که چقد زمان میبرد. بسیاری از کار ها زیر دو دقیقه زمان می برند. مثل بیرون بردن زباله ها، جواب دادن به ایمیل، مسواک زدن و حل چند تست قرابت یا آرایه حفظ کردن چند لغت و از این دست کار هایی که در روتین روزمرگی های ما قرار میگیرند.

اما با کار هایی که بالای دو دقیقه زمان می برند چه کنیم؟  شما با هدف انجام بخش دو دقیقه ای از آن، کار را شروع میکنید. با شروع کار متوجه این موضوع میشوید که آنقدر ها هم کار سخت نبوده و حتی لذت بخش است. از آن جایی که کار برای شما اهمیت دارد و سخت ترین بخش کار نیز انجام شده آن را ادامه خواهید داد.

برای مثال زمان مطالعه فرا میرسد اما شما فی الکلام حوصله ندارید یا دست و دلتان به سمت مطالعه نمی رود. در آن جاست که قانون دو دقیقه به کمک شما می آید. وقتی شما با هدف انجام فقط دو دقیقه از مطالعه کار را شروع کنید تمام یخ کار می شکند و متوجه می شوید نداشتن حوصله توهمی بیش نبوده.

بعد از مطالعه حتما گزارش آن را در یک دفتر برنامه ریزی یادداشت کنید. این کار باعث می‌شود هم برنامه درسی خود را منظم انجام دهید و هم به تدریج ساعت مطالعه و تعداد تست خود را از چیزی که الان هست، بیشتر کنید. دفتر برنامه ریزی دورخیز طوری طراحی شده که می‌توانید همه کارهای خود را در آن یادداشت کنید.

قانون دو دقیقه برای افزایش بهره‌وری و عمل‌گرایی 2
دفتر برنامه ریزی کنکور VIP دورخیز

دفتر برنامه‌ریزی VIP یک محصول فوق‌العاده جذاب و کاربردی است که می‌تواند مطالعه و عملکردتان را چند برابر بهتر کند! چاپ جدید این محصول کاملاً تمام رنگی، به همراه آموزش ویدئویی و آموزش بهبود راندمان مطالعاتی تهیه شده است تا برایتان معجزه کند! (ارسال پستی)

 

چرا این قانون مفید است؟

به طور کلی مغز ما علاقه دارد انجام کارها را به تعویق بیندازد. علت این مسئله آنجاست که مغز میخواهد در مصرف انرژی صرفه جویی کند و شرایط را در حالت پایدار نگه دارد. با درنظر گرفتن دو دقیقه مقاومتمان برای شروع فرو میریزد و راحت تر میتوانیم کار هایمان را شروع کنیم. اصلی ترین فواید این قانون، این موارد است:

دیگر کار را به تعویق نمی اندازید

عملگرا می شوید. در رابطه با کارهایی که باید انجام شود مقاومت نمی کنید. اگر چند مدت به این قانون پایبند باشید به راحتی این ویژگی مثبت را در خودتان خواهید دید. این ویژگی رتبه های برتر کنکور و انسان های موفق و به خصوص رتاست پس شما به موفقیت نزدیک شده اید.

 

 با پایان کار حس موفقیت و اعتماد به نفس به شما دست میدهد

یکی از علت های اعتماد به نفس پایین، درست انجام ندادن کار ها یا نرسیدن به ضرب العجل های تایین شده است. با استفاده از قانون دو دقیقه می توانید به ضرب العجل ها برسید و حس موفقیت و اعتماد به نفس را در خودتان ایجاد کنید.

 

این عادت که باید به برنامه هایم برسم در شما ایجاد میشود

توقفی در کار نیست. زندگی در جریان است و همواره برای شما کار هایی دارد. کنکور را که بگذرانید کارهای بعدی خودشان را به شما نشان خواهند داد. در این دنیای پیچیده باید برنامه داشته باشید و بعد از داشتن یک برنامه خوب باید آنها را انجام دهید. گاهی آنقدر تنبلی میکنیم که نرسیدن به برنامه ها به یک چیز عادی در زندگی تبدیل میشود. این فاجعه ای است که با استفاده از قانون دو دقیقه آن را برطرف خواهید کرد.

مقاله مهم  7 راهکار موثر و خوب برای مقابله با تنبلی (ویژه کنکوری ها)

 

قانون دو دقیقه برای ساخت عادات جدید

مهم ترین چالش در هنگام ایجاد یا تثبیت یک عادت جدید در اوایل کار است. این ایجاب میکند گام های اول کوچک و قابل انجام باشند. یادتان نرود سنگ بزرگ نشانه نزدن است. پس، از قانون دو دقیقه استفاده کنید. در ابتدا انجام عادت به میزان دو دقیقه به راحتی صورت میگیرد و به مرور زمان میتوانید این زمان را افزایش دهید.

 

قانون دو دقیقه برای افزایش بهره وری

چگونه از این قانون استفاده کنیم؟

عادت های را که دوست دارید ایجاد کنید را به نسخه دو دقیقه ای آن تبدیل کنید. اگر با درسی مشکل دارید و آن را کنار گذاشته اید با استفاده از همین تکنیک مطالعه آن را شروع کنید و به اهمال کاری در رابطه با آن برای همیشه پایان بدهید. برای ایجاد عادت کار کردن روزانه محاسبات سریع آن را با روزی دو دقیقه شروع کنید. برای اضافه کردن عادت ورزش، روز های اول همه لوازم ورزش را آماده کنید و به مدت دو دقیقه ورزش کنید.

 

چرا این قانون مفید است؟

برای ما انسان ها خیلی مهم است که نتیجه کار چه می شود. یعنی اگر متوجه بشویم فایده ای برای ما ندارد حتما از انجام آن دست میکشیم. اصلی ترین فایده  این قانون در این موارد خلاصه می شود:

انجام کار های سخت را اسان میکند

کار هایی که روزی برایتان سخت بوده آسان میشود و به راحتی آنها را انجام می دهید و سختی متحمل تان نمیشود.دلیل این موضوع در ان نهفته است که روند تدریجی برای دشوار شدن کار پی گرفته اید.

 

باعث ایجاد تداوم و آمادگی ذهنی میشود

پیوستگی یکی از عوامل تضمین موفقیت در سال کنکور است. پیوستگی هدیه ی قانون دو دقیقه است. طوری که به مطالعه یا هر عادت دیگه ای که با استفاده از آن ایجاد کرده اید وابسته می شوید.

قانون دو دقیقه به شما پیوستگی را می آموزد.

شما را در موقعیتی قرار میدهد که هویتی که میخواهید بسازید و هدف اصلی تان به شما یادآوری بشود

فراموشی و سهل انگاری در مورد اهداف وقتی سراغ انسان می آید که اهداف یادآوری نشوند. اما اگر تلاش کردن را به عادت تبدیل کنید این مشکل از ریشه حل می شود.

مقاله مهم  ساختن عادت های کنکوری خوب با 6 نکته

 

نتیجه: تعویق ممنوع

شاید انجام دو دقیقه ای کار ها بی فایده به نظر برسد اما باید دقت کنید که قانون دو دقیقه هدف نیست بلکه ابزاری است برای رسیدن به هدف نهایی و ایجاد عادت. هدف گذاری برای انجام تنها دو دقیقه از یک باکس مطالعه طولانی و شروع آن میتواند از بسیاری از تعویق ها در مطالعه جلوگیری کند.

با این تکنیک عادت ها را ایجاد کنید و پایبندی به آنها را تمرین کنید. زمانی که لازم است برای کارهایتان صرف کنید را شناسایی کنید و تعویق ها را کنترل کنید. باید دقت کنید که این صحبت ها کلیشه ای نیست و اگر همین نکات را رعایت کنید خواهید فهمید که بسیار کارآمد بوده و بسیاری از مشکلات شما حل شده.

لینک کوتاه مقاله:
مهندس مسعود کریمی
درباره من

اگر خودت شخصاً با جستجو و پشتکار محدودیت‌ها رو نادیده بگیری و در سخت‌ترین شرایط موفق بشی، انگیزه زیادی برای کمک به دیگران پیدا می‌کنی! من مسعود کریمی رتبه برتر کنکور و بنیانگذار دورخیز به همراه تیمم آماده کمک به تو هستیم 🧡

از ما کمک بگیر!

اگر بخوای رانندگی یاد بگیری کمک یه مربی خوب میتونه خیلی کارساز باشه! چون سریع‌ و اصولی و بدون خطر میتونی رانندگی رو ازش یاد بگیری. اگر بخوای رتبه برتر بشی هم حضور یه مشاور در کنارت میتونه همین اتفاقات رو رقم بزنه! سریع، اصولی و بدون خطر!

ما در آکادمی دورخیز راه پر پیچ و خم کنکور رو برات روشن و ساده میکنیم تا تلاش‌هات بی نتیجه نمونه! ما کارمون رو خوب بلدیم، چون 12 سال سابقه داریم و خودمون رتبه برتر کنکور بودیم! پس همین الان دکمه درخواست مشاوره رو بزن تا شروع کنیم.

درخواست مشاوره

  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

مطالب پیشنهادی
پکیج‌های فنون موفقیت در کنکور

هر آنچه که باید درباره فنون موفقیت کنکور، تند خوانی، تقویت حافظه، تست زنی و … بدانید.

نظرات و سوالات شما درباره محتوای این مطلب
لطفا فقط نظرات و سوالات مربوط به این موضوع را این جا درج کنید.
مشاوران دورخیز به تمامی سوالات شما پاسخ میدهند.
با توجه به تعداد زیاد سوالات لطفا بعدا برای مشاهده جواب خود به سایت مراجعه کنید.
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها