روش مطالعه عربی اختصاصی انسانی برای کنکور

روش مطالعه درس عربی اختصاصی برای رشته انسانی در این مقاله در دو بخش ترجمه و تعریب و قواعد به طور کامل توضیح داده شده است. نکات هر کدام از این بخش ها را به دقت مطالعه کرده و آنها را به کار ببندید. در این صورت خواهید دید که به طرز شگفت انگیزی تسلط شما در این درس افزایش خواهد یافت و می توانید نتیجه دلخواهتان را در کنکور به دست بیاورید.

یادگیری درس عربی

ترجمه و تعریب در مطالعه عربی

سوالات تعریب در واقع ترجمه فارسی به عربی هستند و سوالات ترجمه برعکس. سوالهای این بخش به راحتی قابل حل هستند. حتماً می پرسید چگونه؟ خیلی ساده است : به روش حذف گزینه! روش و تکنیک اصلی در پاسخ به سوالات این بخش، توجه به چهار مورد است که عبارتند از ۱) جمع ومفرد ۲) معرفه و نکره ۳) ضمایر ۴) فعل ها. هنگامی که شما می خواهید به یک تست ترجمه پاسخ دهید، در صورت سوال، زیر این چهار مورد خط بکشید. سپس در گزینه ها ترجمه صحیح آن ها را یافته و به راحتی به رد گزینه های غلط بپردازید.

نکته مهم دیگر این است که سعی کنید در درجه اول تمام لغات دروس عربی دهم و یازدهم و لغات متن درس و تمرین ها را به خوبی یاد بگیرید. بنابراین تا می توانید دایره لغات خود را افزایش دهید.

پس توجه کنید برای تست های ترجمه و تعریب حتماً از روش های سریع استفاده کنید. لازم نیست کل متن سوال را ترجمه کنید. توسط پیدا کردن یک یا دو غلط در گزینه ها می توانید پاسخ تست را پیدا کنید.  در مجموع می توان گفت برای افزایش درصد در درس عربی کار کردن بر روی بخش ترجمه و تعریب نسبت به بخش قواعد کارسازتر است. چون حدود 10 سوال از 25 سوال این درس را به خود اختصاص می دهد و از طرفی با ترفند های خاص و به راحتی می توان به جواب درست رسید.

قواعد در مطالعه عربی

 1. مرحله اول: قواعد را از کتاب کمک آموزشی یا جزوه معلم بخوانید. (در این مرحله تست زدن لازم نیست). به خاطر داشته باشید لازم است بعضی قواعد ترجمه را حفظ کنید. همچنین در این مرحله خلاصه نویسی و یادداشت برداری را فراموش نکنید.
  مقاله پیشنهادی:
  مهارت خلاصه‌نویسی، حاشیه‌نویسی و یادداشت برداری
 2.  مرحله دوم: پس از یادگیری و حفظ و نوشتن قواعد در برگه خلاصه، یک بار از ابتدا تا انتهای درس را به همراه تمرینها و مثالهای آن ترجمه کنید. از لغتهای انتهای کتاب نیز استفاده کنید. بعد از یادگیری این نکات حتماً سراغ تست زدن بروید. توجه داشته باشید که در درس عربی به ازای هر نکته ای که یاد می گیرید باید تست های مربوط به آن را نیز حل کنید. نکته یاد گرفتن بدون تست زدن در درس عربی بیهوده است. همچنین در درس عربی، بهترین تست ها، تست های کنکور های سراسری است. چون هر سال می بینیم که تمرکز طراحان روی مطالب مشترکی است و بنابراین با تسلط بر تست های کنکوهای سال های قبل، به خوبی می توانید از این بخش نتیجه بگیرید.
  مقاله پیشنهادی:
  معرفی انواع تست آموزشی و زمان دار
 3. مرحله سوم: روش حل تمرین ها را از روی کتاب کمک درسی مطالعه کنید. اگر فرصت کردید حتماً خودتان تمرین ها را حل کرده و آنها را برای خود موشکافی کنید. قواعدی که تا به حال یاد گرفتید را با این تمرین ها بررسی کنید. توجه کنید الگوی نصف سوالات کنکور بر اساس همین تمرین هاست.
 4. مرحله چهارم: در این مرحله باید تست های کنکور را حل کنید. در حین حل تست ها نکات مهم را در جزوه یادداشت کنید. گاهی نکات و تکنیک هایی برای حل ساده تر بعضی تست ها می بینید. آنها را هم یادداشت کنید. همچنین تست هایی هستند که نکات جدیدی دارند، آنها را نیز به لیست نکات خود اضافه کنید.

سخن پایانی

امیدواریم پس از خواندن این مقاله با روش مطالعه عربی اختصاصی آشنا شده باشید و بتوانید درصد بالایی را از این درس در کنکور انسانی کسب کنید. سعی کنید در کنار به کار گیری این روش، بهترین منابع را برای مطالعه این درس انتخاب کنید. ما در مقاله ای جداگانه بهترین منابع عربی اختصاصی را معرفی کرده ایم. حتماً این مقاله را مطالعه کنید تا این روش مطالعه عربی اختصاصی، با یک منبع خوب، در نهایت نتیجه دلخواه شما را رقم بزند.

مقاله پیشنهادی:
معرفی بهترین منابع کنکور انسانی 1401

یادگیری سریعترین روش های تست زنی دروس رشته انسانی

بسته موفقیت در کنکور انسانی

اگر رشته انسانی هستید، تنها در 9 ساعت می توانید با تجربیات 50 رتبه برتر کنکور آشنا شوید! آموزش های طلایی فنون موفقیت در کنکور شما را برای کسب رتبه زیر 100 آماده می کند. اگر از روش های تست زنی و مطالعه کنکوری چیزی نمی دانید این پکیج آموزشی برای شما واجب و ضروری است. پس همین الان اقدام کنید.

لینک کوتاه مقاله:

مشاوره تلفنی انتخاب رشته

مطالب مشابه

مشاوره-هوشمند-کنکور
مشاوره-هوشمند-کنکور

جزوات پیشنهادی

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • فاطمه زهرا
  11 فروردین 1399 19:36

  این روشی ک برای حل کردن تست های ترجمه گفتین عالیه من ازش استفاده کردم خیلی خوب نتیجه گرفتم دستتون درد نکنه

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست