روش مطالعه عربی انسانی برای کنکور

روش مطالعه درس عربی رشته انسانی در این مقاله در دو بخش ترجمه و تعریب و قواعد به طور کامل توضیح داده شده است. نکات هر کدام از این بخش ها را به دقت مطالعه کرده و آنها را به کار ببندید. در این صورت خواهید دید که به طرز شگفت انگیزی تسلط شما در این درس افزایش خواهد یافت و می توانید نتیجه دلخواهتان را در کنکور به دست بیاورید.

یادگیری درس عربی

ترجمه و تعریب در مطالعه عربی

سوالات تعریب در واقع ترجمه فارسی به عربی هستند و سوالات ترجمه برعکس. سوالهای این بخش به راحتی قابل حل هستند. حتماً می پرسید چگونه؟ خیلی ساده است : به روش حذف گزینه! روش و تکنیک اصلی در پاسخ به سوالات این بخش، توجه به چهار مورد است که عبارتند از ۱) جمع ومفرد ۲) معرفه و نکره ۳) ضمایر ۴) فعل ها. هنگامی که شما می خواهید به یک تست ترجمه پاسخ دهید، در صورت سوال، زیر این چهار مورد خط بکشید. سپس در گزینه ها ترجمه صحیح آن ها را یافته و به راحتی به رد گزینه های غلط بپردازید.

نکته مهم دیگر این است که سعی کنید در درجه اول تمام لغات دروس عربی دهم و یازدهم و لغات متن درس و تمرین ها را به خوبی یاد بگیرید. بنابراین تا می توانید دایره لغات خود را افزایش دهید.

پس توجه کنید برای تست های ترجمه و تعریب حتماً از روش های سریع استفاده کنید. لازم نیست کل متن سوال را ترجمه کنید. توسط پیدا کردن یک یا دو غلط در گزینه ها می توانید پاسخ تست را پیدا کنید.  در مجموع می توان گفت برای افزایش درصد در درس عربی کار کردن بر روی بخش ترجمه و تعریب نسبت به بخش قواعد کارسازتر است. چون حدود 10 سوال از 25 سوال این درس را به خود اختصاص می دهد و از طرفی با ترفند های خاص و به راحتی می توان به جواب درست رسید. با خرید کتاب کنکور موضوعی ترجه و تعریب می توانید روی این مبحث مهم مسلط شوید.

بسیاری از دانش‌آموزان علی رغم تلاش و زحمت زیادی که برای کنکور صرف می‌کنند، در کنکور به رتبه های نجومی می‌رسند. علت اصلی این موضوع غافل شدن از مهارت‌های مهم کنکور است. آزمون مشاوره هوشمند دورخیز می‌تواند سطح آمادگی فنی و مهارتی شما را پیدا و آن را تحلیل کند. این تحلیل طوری است که به صورت آنلاین تمامی مشکلات مهارتی و مشاوره‌ای شما را کشف کرده و برای رفع آن‌ها راهکارهایی به صورت ویس و مقاله‌های مفید ارائه می‌کند.

روش مطالعه عربی انسانی برای کنکور 2
مشاوره هوشمند کنکور

آیا دوست دارید یک مشاور بسیار باهوش و حرفه‌ای به شما راهکارهای شخصی کسب رتبه برتر در کنکور را بگوید؟ آیا دوست دارید با دادن یک تست کوچک کلی توصیه و راهکار بگیرید تا با اجرای آنها موفقیت‌تان در کنکور تضمین شود؟

سامانه مشاوره هوشمند دورخیز ، هوشمندانه و حرفه‌ای به شما می‌گوید برای کنکور چکار کنید و چکار نکنید! چون شرایط شما را آنالیز میکند و توصیه‌های شخصی ارائه می‌کند! همین الان شروع کنید!

 

 

قواعد در مطالعه عربی

  1. مرحله اول: قواعد را از کتاب کمک آموزشی یا جزوه معلم بخوانید. (در این مرحله تست زدن لازم نیست). به خاطر داشته باشید لازم است بعضی قواعد ترجمه را حفظ کنید. همچنین در این مرحله خلاصه نویسی و یادداشت برداری را فراموش نکنید.
    پیشنهاد مطالعه  مهارت خلاصه‌نویسی، حاشیه‌نویسی و یادداشت برداری
  2.  مرحله دوم: پس از یادگیری و حفظ و نوشتن قواعد در برگه خلاصه، یک بار از ابتدا تا انتهای درس را به همراه تمرینها و مثالهای آن ترجمه کنید. از لغتهای انتهای کتاب نیز استفاده کنید. بعد از یادگیری این نکات حتماً سراغ تست زدن بروید. توجه داشته باشید که در درس عربی به ازای هر نکته ای که یاد می گیرید باید تست های مربوط به آن را نیز حل کنید. نکته یاد گرفتن بدون تست زدن در درس عربی بیهوده است. همچنین در درس عربی، بهترین تست ها، تست های کنکور های سراسری است. چون هر سال می بینیم که تمرکز طراحان روی مطالب مشترکی است و بنابراین با تسلط بر تست های کنکوهای سال های قبل، به خوبی می توانید از این بخش نتیجه بگیرید.
    پیشنهاد مطالعه  تست آموزشی و زمان دار چیست؟ بدیهیات کنکوری خواندن
  3. مرحله سوم: روش حل تمرین ها را از روی کتاب کمک درسی مطالعه کنید. اگر فرصت کردید حتماً خودتان تمرین ها را حل کرده و آنها را برای خود موشکافی کنید. قواعدی که تا به حال یاد گرفتید را با این تمرین ها بررسی کنید. توجه کنید الگوی نصف سوالات کنکور بر اساس همین تمرین هاست.
  4. مرحله چهارم: در این مرحله باید تست های کنکور را حل کنید. با خرید منابع کنکور مناسب در درس عربی می توانید تست های کنکور سال های گذشته را تمرین کنید. در حین حل تست ها نکات مهم را در جزوه یادداشت کنید. گاهی نکات و تکنیک هایی برای حل ساده تر بعضی تست ها می بینید. آنها را هم یادداشت کنید. همچنین تست هایی هستند که نکات جدیدی دارند، آنها را نیز به لیست نکات خود اضافه کنید.

اگر به دنبال روش‌های پیشرفته مطالعه و تست‌زنی در درس عربی تخصصی هستید، پکیج فنون موفقیت در کنکور رشته انسانی که در کادر زیر معرفی شده یک گنجینه کامل از تجربیات رتبه‌های برتر را در خود دارد. توصیه می‌کنیم حتماً با آن آشنا شوید.

روش مطالعه عربی انسانی برای کنکور 4
پکیج فنون موفقیت در کنکور رشته انسانی

این پکیج شامل آموزش روش مطالعه دروس رشته انسانی و فنون و تکنیک‌های تست زنی و یادگیری مخصوص کنکور رشته انسانی است.

با استفاده از این پکیچ می‌توانید مطالعه سریع و پربازدهی داشته باشید و سریعتر درس‌ها را یاد بگیرید و فراموش نکنید! همچنین بتوانید در آزمون‌های آزمایشی و کنکور انسانی با استفاده از تکنیک های تست زنی بهتر عمل کنید.

 

سخن پایانی

امیدواریم پس از خواندن این مقاله با روش مطالعه عربی اختصاصی آشنا شده باشید و بتوانید درصد بالایی را از این درس در کنکور انسانی کسب کنید. سعی کنید در کنار به کار گیری این روش، بهترین منابع را برای مطالعه این درس انتخاب کنید. ما در مقاله ای جداگانه بهترین منابع عربی اختصاصی را معرفی کرده ایم. حتماً این مقاله را مطالعه کنید تا این روش مطالعه عربی، با خرید کتاب کنکور خوب، در نهایت نتیجه دلخواه شما را رقم بزند.

پیشنهاد مطالعه  بهترین منابع کنکور انسانی 1403 (+بهترین منابع امتحانات نهایی)
یادگیری سریعترین روش های تست زنی دروس رشته انسانی

بسته موفقیت در کنکور انسانی

اگر رشته انسانی هستید، تنها در 9 ساعت می توانید با تجربیات 50 رتبه برتر کنکور آشنا شوید! آموزش های طلایی فنون موفقیت در کنکور شما را برای کسب رتبه زیر 100 آماده می کند. اگر از روش های تست زنی و مطالعه کنکوری چیزی نمی دانید این پکیج آموزشی برای شما واجب و ضروری است. پس همین الان اقدام کنید.
لینک کوتاه مقاله:
مهندس مسعود کریمی
درباره من

اگر خودت شخصاً با جستجو و پشتکار محدودیت‌ها رو نادیده بگیری و در سخت‌ترین شرایط موفق بشی، انگیزه زیادی برای کمک به دیگران پیدا می‌کنی! من مسعود کریمی رتبه برتر کنکور و بنیانگذار دورخیز به همراه تیمم آماده کمک به تو هستیم 🧡

از ما کمک بگیر!

اگر بخوای رانندگی یاد بگیری کمک یه مربی خوب میتونه خیلی کارساز باشه! چون سریع‌ و اصولی و بدون خطر میتونی رانندگی رو ازش یاد بگیری. اگر بخوای رتبه برتر بشی هم حضور یه مشاور در کنارت میتونه همین اتفاقات رو رقم بزنه! سریع، اصولی و بدون خطر!

ما در آکادمی دورخیز راه پر پیچ و خم کنکور رو برات روشن و ساده میکنیم تا تلاش‌هات بی نتیجه نمونه! ما کارمون رو خوب بلدیم، چون 12 سال سابقه داریم و خودمون رتبه برتر کنکور بودیم! پس همین الان دکمه درخواست مشاوره رو بزن تا شروع کنیم.

درخواست مشاوره

  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

مطالب پیشنهادی
پکیج‌های فنون موفقیت در کنکور

هر آنچه که باید درباره فنون موفقیت کنکور، تند خوانی، تقویت حافظه، تست زنی و … بدانید.

نظرات و سوالات شما درباره محتوای این مطلب
لطفا فقط نظرات و سوالات مربوط به این موضوع را این جا درج کنید.
مشاوران دورخیز به تمامی سوالات شما پاسخ میدهند.
با توجه به تعداد زیاد سوالات لطفا بعدا برای مشاهده جواب خود به سایت مراجعه کنید.
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
فاطمه زهرا
فاطمه زهرا
4 سال قبل

این روشی ک برای حل کردن تست های ترجمه گفتین عالیه من ازش استفاده کردم خیلی خوب نتیجه گرفتم دستتون درد نکنه

آریان
آریان
پاسخ به  فاطمه زهرا
3 سال قبل

سلام کدوم روش هست برای حل تست های ترجمه عربی من خودم ترجمه عربی ام خوبه ولی توی تست ها اکثرا اشتباه جواب میدم