روش مطالعه جامعه شناسی برای کنکور

روش مطالعه جامعه شناسی (علوم اجتماعی) برای داوطلبینی که قصد انتخاب رشته زیر گروه های ۲ یا ۵ را دارند قطعاً مهم خواهد بود. این درس در زیرگروه های گفته شده ضریب بالای ۳ (و مجموعاً ضریب ۹) دارد. این دو زیرگروه شامل رشته های جامعه شناسی، خبرنگاری و گروه روانشناسی و علوم تربیتی می شود. در این مقاله به روش مطالعه جامعه شناسی برای کنکور می پردازیم.

اهمیت کتاب درسی

مهم ترین منبع برای درس جامعه شناسی کتاب درسی است. برای کسب درصد خوب در این درس خواندن سطحی کافی نیست. بلکه باید تک تک پاراگراف ها با دقت و تامل مطالعه شود. تا مطالب را عمیقا یاد بگیرید. در غیر این صورت مطالب به سرعت فراموش می شوند. بنابراین سعی کنید با روش های مختلف از قبیل رمزگذاری و خالصه برداری به روش های حاشیه نویسی و رسم درخت های خلاصه برداری و… فهم اصولی این درس را بالاببرید.

روش مطالعه جامعه شناسی به صورت قدم به قدم

  1. ابتدا هر درس را دو بار به صورت روزنامه وار بخوانید. بعد از درک کامل درس شروع به خلاصه برداری با انشای خودتان کنید. هر چه قدر خلاصه های شما کامل تر و دقیق تر باشد مراحل جمع بندی و مرور با سرعت و دقت بالاتری پیش می رود.
  2. پس از تسلط کامل به متن، تست زدن را شروع کنید. سپس با بررسی پاسخ های تشریحی سواالت نکات کلیدی برگرفته از پاسخ های تشریحی را به خلاصه های خود بیافزاید و در مرور های بعدی نیز مجددا آنها را مطالعه کنید
  3. مطالعه دروس علوم اجتماعی و جامعه شناسی باید به طور پیوسته و با فاصله زمانی های کوتاه انجام شود. هیچ وقت برای مدت طولانی این درس را رها نکنید. چرا که در این صورت زحمات قبلی شما از بین می روند و مجبور خواهید بود کار را از اول شروع کنید. مطالب خوانده شده در این درس بایستی در بازه های زمانی کوتاه (۲ تا ۳ روز) مرور شده تا مطالب ملکه ذهن شود.
  4. تست های ترکیبی کنکور برای درس علوم اجتماعی جز تست های نسبتا دشوار است. برای گذر از این تست ها، باید پیوستگی بین مطالب موجود در کتاب را استخراج کنید. این نکات را حتماً در دفترچه جداگانه ای بنویسید.
  5. توجه به مثالها و نمونه ها در هر درس بسیاری ضروری است.
  6. فعالیت های موجود در کتاب را جدی بگیرید. این فعالیت ها جهت درک کامل تر دانش آموز تالیف شده اند.
  7. نمودار های موجود در کتاب جامعه شناسی می تواند به خوبی نظر طراحان سوال در کنکور را به خود جذب کند. آن ها را با دقت بخوانید و در دفتر جداگانه تحلیل و بررسی هر کدام را بنویسید. این مطالب در زمان مرور بسیار مفید خواهند بود.
مطلب مشابه
مرور درس ها در کنکور با روش‌های حرفه‌ای

تست زنی درس جامعه شناسی

در روش مطالعه درس جامعه شناسی پس از مطالعه هر درس بررسی تست های کنکور و تالیفی می تواند شما را با سبک سوالات کنکور آشنا کند. تحلیل تست ها را هم فراموش نکنید زیرا بسیار مهم است. منبع تستی مناسب دروس انسانی را در کانال تلگرام دورخیز می توانید ببینید.

یادگیری سریعترین روش های تست زنی دروس رشته انسانی

بسته موفقیت در کنکور انسانی

اگر رشته انسانی هستید، تنها در 9 ساعت می توانید با تجربیات 50 رتبه برتر کنکور آشنا شوید! آموزش های طلایی فنون موفقیت در کنکور شما را برای کسب رتبه زیر 100 آماده می کند. اگر از روش های تست زنی و مطالعه کنکوری چیزی نمی دانید این پکیج آموزشی برای شما واجب و ضروری است. پس همین الان اقدام کنید.

مطالب مشابه

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

راز رتبه زیر 100 کنکور !

فنون موفقیت در کنکور

تهیه شده توسط رتبه های برتر کنکور

موفقیت در کنکور

دانلود رایگان

دفتر برنامه ریزی دورخیز

تهیه شده توسط رتبه های برتر کنکور

فهرست

مشاوره رایگان تلگرام

مشاوره تلفنی