روش مطالعه جامعه شناسی برای کنکور

روش مطالعه جامعه شناسی (علوم اجتماعی) برای داوطلبینی که قصد انتخاب رشته زیر گروه های ۲ یا ۵ را دارند قطعاً مهم خواهد بود. این درس در زیرگروه های گفته شده ضریب بالای ۳ (و مجموعاً ضریب ۹) دارد. این دو زیرگروه شامل رشته های جامعه شناسی، خبرنگاری و گروه روانشناسی و علوم تربیتی می شود. در این مقاله به روش مطالعه جامعه شناسی برای کنکور می پردازیم.

جامعه شناسی

اهمیت کتاب درسی

مهم ترین منبع برای درس جامعه شناسی کتاب درسی است. برای کسب درصد خوب در این درس خواندن سطحی کافی نیست. بلکه باید تک تک پاراگراف ها با دقت و تامل مطالعه شود. تا مطالب را عمیقا یاد بگیرید. در غیر این صورت مطالب به سرعت فراموش می شوند. بنابراین سعی کنید با روش های مختلف از قبیل رمزگذاری و خلاصه برداری به روش های حاشیه نویسی و رسم درخت های خلاصه برداری و… فهم اصولی این درس را بالا ببرید.

 

روش مطالعه جامعه شناسی به صورت قدم به قدم

  1. ابتدا هر درس را دو بار به صورت روزنامه وار بخوانید. بعد از درک کامل درس شروع به خلاصه برداری با زبان خودتان کنید. هر چه قدر خلاصه های شما کامل تر و دقیق تر باشد مراحل جمع بندی و مرور با سرعت و دقت بالاتری پیش می رود.
  2. پس از تسلط کامل به متن، تست زدن را شروع کنید. سپس با بررسی پاسخ های تشریحی سوالات نکات کلیدی برگرفته از پاسخ های تشریحی را به خلاصه های خود بیافزایید و در مرور های بعدی نیز مجددا آنها را مطالعه کنید.
  3. مطالعه دروس علوم اجتماعی و جامعه شناسی باید به طور پیوسته و با فاصله زمانی های کوتاه انجام شود. هیچ وقت برای مدت طولانی این درس را رها نکنید. چرا که در این صورت زحمات قبلی شما از بین می روند و مجبور خواهید بود کار را از اول شروع کنید. مطالب خوانده شده در این درس بایستی در بازه های زمانی کوتاه (۲ تا ۳ روز) مرور شده تا مطالب ملکه ذهن شود. به طور کلی مرور در این درس بسیار اهمیت دارد و اگر از کسانی که در این درس درصد بالایی کسب کرده اند، راجع به مرور بپرسید، قطعاً می گویند که 6-8 دور همه درس های این کتاب را مرور کرده اند.
    پیشنهاد مطالعه  مرور درس ها در کنکور با روش‌های حرفه‌ای
  4. تست های ترکیبی کنکور برای درس علوم اجتماعی جز تست های نسبتا دشوار است. برای گذر از این تست ها، باید پیوستگی بین مطالب موجود در کتاب را استخراج کنید. این نکات را حتماً در دفترچه جداگانه ای بنویسید.
  5. توجه به مثالها و نمونه ها در هر درس بسیاری ضروری است.
  6. فعالیت های موجود در کتاب را جدی بگیرید. این فعالیت ها جهت درک کامل تر دانش آموز تالیف شده اند.
  7. نمودار های موجود در کتاب جامعه شناسی می تواند به خوبی نظر طراحان سوال در کنکور را به خود جذب کند. آن ها را با دقت بخوانید و در دفتر جداگانه تحلیل و بررسی هر کدام را بنویسید. این مطالب در زمان مرور بسیار مفید خواهند بود.

 

بسیاری از دانش‌آموزان علی رغم تلاش و زحمت زیادی که برای کنکور صرف می‌کنند، در کنکور به رتبه های نجومی می‌رسند. علت اصلی این موضوع غافل شدن از مهارت‌های مهم کنکور است. آزمون مشاوره هوشمند دورخیز می‌تواند سطح آمادگی فنی و مهارتی شما را پیدا و آن را تحلیل کند. این تحلیل طوری است که به صورت آنلاین تمامی مشکلات مهارتی و مشاوره‌ای شما را کشف کرده و برای رفع آن‌ها راهکارهایی به صورت ویس و مقاله‌های مفید ارائه می‌کند.

روش مطالعه جامعه شناسی برای کنکور 2
مشاوره هوشمند کنکور

آیا دوست دارید یک مشاور بسیار باهوش و حرفه‌ای به شما راهکارهای شخصی کسب رتبه برتر در کنکور را بگوید؟ آیا دوست دارید با دادن یک تست کوچک کلی توصیه و راهکار بگیرید تا با اجرای آنها موفقیت‌تان در کنکور تضمین شود؟

سامانه مشاوره هوشمند دورخیز ، هوشمندانه و حرفه‌ای به شما می‌گوید برای کنکور چکار کنید و چکار نکنید! چون شرایط شما را آنالیز میکند و توصیه‌های شخصی ارائه می‌کند! همین الان شروع کنید!

 

تست زنی درس جامعه شناسی

در روش مطالعه درس جامعه شناسی با خرید کتاب کنکور خوب، پس از مطالعه هر درس بررسی تست های کنکور و تالیفی می تواند شما را با سبک سوالات کنکور آشنا کند. تحلیل تست ها را هم فراموش نکنید زیرا بسیار مهم است. چون باید سعی کنید برای نتیجه گرفتن از این درس، یک دیدگاه باز داشته باشید و بتوانید به راحتی مسائل را تحلیل کنید. پس باید تست های متنوع را بررسی و تحلیل کنید و از نکات تازه ای که از آن ها پیدا می کنید، استفاده کنید. سعی کنید نکات را در کتاب درسی یا یک دفتر جداگانه بنویسید.

 

نکاتی که باید در مطالعه جامعه شناسی به آن توجه کنید

 

سخن پایانی

هرچیزی که برای نتیجه گرفتن از درس جامعه شناسی نیاز بود را در این مقاله گفتیم. به طور خلاصه، شما باید برای موفقیت در درس جامعه شناسی یا همان علوم اجتماعی، کتاب درسی را منبع خودتان قرار دهید و با مرور های بسیار در این درس به تسلط برسید. امیدواریم این مقاله برای شما کاربردی باشد و بتوانید به وسیله و بقیه مقاله ها و مشاوره های دورخیز، به بهترین هایی که لایق آن هستید، برسید. برای تهیه کتاب کنکور درس جامعه شناسی کتابسرای دورخیز با تخفیف و ارسال پستی ارائه خدمات می نماید.

اگر به دنبال روش‌های پیشرفته مطالعه و تست‌زنی در درس جامعه شناسی هستید، پکیج فنون موفقیت در کنکور رشته انسانی که در کادر زیر معرفی شده یک گنجینه کامل از تجربیات رتبه‌های برتر را در خود دارد. توصیه می‌کنیم حتماً با آن آشنا شوید.

روش مطالعه جامعه شناسی برای کنکور 4
پکیج فنون موفقیت در کنکور رشته انسانی

این پکیج شامل آموزش روش مطالعه دروس رشته انسانی و فنون و تکنیک‌های تست زنی و یادگیری مخصوص کنکور رشته انسانی است.

با استفاده از این پکیچ می‌توانید مطالعه سریع و پربازدهی داشته باشید و سریعتر درس‌ها را یاد بگیرید و فراموش نکنید! همچنین بتوانید در آزمون‌های آزمایشی و کنکور انسانی با استفاده از تکنیک های تست زنی بهتر عمل کنید.

یادگیری سریعترین روش های تست زنی دروس رشته انسانی

بسته موفقیت در کنکور انسانی

اگر رشته انسانی هستید، تنها در 9 ساعت می توانید با تجربیات 50 رتبه برتر کنکور آشنا شوید! آموزش های طلایی فنون موفقیت در کنکور شما را برای کسب رتبه زیر 100 آماده می کند. اگر از روش های تست زنی و مطالعه کنکوری چیزی نمی دانید این پکیج آموزشی برای شما واجب و ضروری است. پس همین الان اقدام کنید.
لینک کوتاه مقاله:
مهندس مسعود کریمی
درباره من

اگر خودت شخصاً با جستجو و پشتکار محدودیت‌ها رو نادیده بگیری و در سخت‌ترین شرایط موفق بشی، انگیزه زیادی برای کمک به دیگران پیدا می‌کنی! من مسعود کریمی رتبه برتر کنکور و بنیانگذار دورخیز به همراه تیمم آماده کمک به تو هستیم 🧡

از ما کمک بگیر!

اگر بخوای رانندگی یاد بگیری کمک یه مربی خوب میتونه خیلی کارساز باشه! چون سریع‌ و اصولی و بدون خطر میتونی رانندگی رو ازش یاد بگیری. اگر بخوای رتبه برتر بشی هم حضور یه مشاور در کنارت میتونه همین اتفاقات رو رقم بزنه! سریع، اصولی و بدون خطر!

ما در آکادمی دورخیز راه پر پیچ و خم کنکور رو برات روشن و ساده میکنیم تا تلاش‌هات بی نتیجه نمونه! ما کارمون رو خوب بلدیم، چون 12 سال سابقه داریم و خودمون رتبه برتر کنکور بودیم! پس همین الان دکمه درخواست مشاوره رو بزن تا شروع کنیم.

درخواست مشاوره

  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

مطالب پیشنهادی
پکیج‌های فنون موفقیت در کنکور

هر آنچه که باید درباره فنون موفقیت کنکور، تند خوانی، تقویت حافظه، تست زنی و … بدانید.

نظرات و سوالات شما درباره محتوای این مطلب
لطفا فقط نظرات و سوالات مربوط به این موضوع را این جا درج کنید.
مشاوران دورخیز به تمامی سوالات شما پاسخ میدهند.
با توجه به تعداد زیاد سوالات لطفا بعدا برای مشاهده جواب خود به سایت مراجعه کنید.
اشتراک در
اطلاع از
guest
4 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
آرمان کاویی
آرمان کاویی
2 سال قبل

سلام برای درس جامعه حتما باید تست زد یا نه میتونی مثلا این درسو بخونی ولی کلا تست نزنی ؟

مریم
مریم
3 سال قبل

عااالی بود

مریم
مریم
3 سال قبل

سلام بسیار عااالی وکامل بود خدا خیرتون بده

فاطمه
فاطمه
4 سال قبل

بسیار عالی بود