روش مطالعه ادبیات فارسی

مهم ترین درس عمومی در کنکور با ضریب ۴ درس ادبیات فارسی است. در روش مطالعه فارسی در ابتدا باید تعیین کنید چه سطحی دارید. اگر در مطالعه تشریحی متوسط و متوسط رو به بالا بوده اید می توانید و بهتر است که ادبیات را به صورت مبحثی مطالعه کنید. در غیر این صورت در صورتی که ضعیف هستید ادبیات را باید درس به درس بخوانید. یا از روش جایگزین که در انتهای این مقاله گفته می‌شود استفاده کنید. با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید تا بتوانید بهترین روش مطالعه فارسی را یاد بگیرید.ادبیات فارسی

 

 

روش مطالعه فارسی ، روش مبحثی

فارسی متشکل از ۵ مبحث مختلف است: قرابت معنایی، آرایه های ادبی، واژگان و املا، تاریخ ادبیات و زبان فارسی. در این روش مطالعه فارسی باید کتاب هایی تهیه کنید که مباحث مختلف ادبیات را به صورت مجزا از هم ارائه کرده باشد. برای مثال کتاب های فارسی انتشارات الگو انتخاب مناسبی هستند. البته در مقاله ای جداگانه همه منابع مناسب برای درس فارسی (و البته بقیه درس ها) را معرفی کرده ایم. حتما به آن ها سر بزنید تا متناسب با سطح خود خرید کتاب تست مناسب را به درستی انجام دهید.

پیشنهاد مطالعه  بهترین منابع کنکور تجربی 1403
پیشنهاد مطالعه  بهترین منابع کنکور ریاضی 1403
پیشنهاد مطالعه  بهترین منابع کنکور انسانی 1403 (+بهترین منابع امتحانات نهایی)

 

قرابت معنایی

خب حالا می خواهیم درباره روش مطالعه تک تک این مباحث صحبت کنیم. برای مطالعه قرابت معنایی بیت ها، باید ابیات کتاب درسی را به خوبی بررسی کنید و حول هر بیت تعدادی تست مرتبط بزنید. یعنی قدم اول برای یادگیری قرابت معنایی این است که معانی و مفاهیم بیت های داخل کتاب درسی را بلد باشید و بعد فقط تمرین کنید و به صورت روزانه تست بزنید. سعی کنید در ابتدا برای حل هر تست، مفهومی که از هر بیت دریافت می کنید را رو به روی آن بنویسید و بعد گزینه درست را انتخاب کنید.

همچنین بیت هایی که فهمیدن آن ها برای شما سخت است را در یک برگه جداگانه بنویسید و مفهوم آن را هم رو به روی آن بنویسید و هرچند وقت یک بار این برگه را بخوانید. دقت کنید که در ابتدا این روند شاید برای شما در ابتدا سخت باشد اما به تدریج سطح شما تغییر می کند و شما کاملاً این تغییر را حس می کنید.

 

آرایه ادبی

برای مطالعه آرایه های ادبی این گونه عمل کنید. اول هر آرایه را تک به تک خوب مطالعه کرده و تست آموزشی از آن ها حل کنید. هر چند آرایه را با هم باید تست ترکیبی و مخلوط هم کار کنید ولی برای اینکه بتوانید در نهایت به یک نتیجه خوب در این تست ها برسید، لازم است اول قوانین تک تک آرایه ها را بلد باشید. وقتی کلیه آرایه ها را مطالعه کردید تعداد زیادی تست ترکیبی و مخلوط بزنید. برای آرایه ادبی هم به صورت روزانه تست حل کنید و البته خیلی صبور باشید. قطعا با این روند نتیجه می گیرید.

 

واژگان ادبیات

واژگان ادبیات را هم به روش تصویر سازی می توان یاد گرفت و هم به صورت روزانه مطالعه و حفظ نمود. مرور کردن در این مبحث اهمیت ویژه‌ای دارد. همچنین می توانید از جعبه لایتنر برای یادگیری لغات استفاده کنید. همچنین حتماً لغاتی که در انتهای کتاب درسی آمده است را با دقت یاد بگیرید حتی معنی سوم و چهارم و… واژه ها را هم حفظ کنید.

 

بسیاری از دانش‌آموزان علی رغم تلاش و زحمت زیادی که برای کنکور صرف می‌کنند، در کنکور به رتبه های نجومی می‌رسند. علت اصلی این موضوع غافل شدن از مهارت‌های مهم کنکور است. آزمون مشاوره هوشمند دورخیز می‌تواند سطح آمادگی فنی و مهارتی شما را پیدا و آن را تحلیل کند. این تحلیل طوری است که به صورت آنلاین تمامی مشکلات مهارتی و مشاوره‌ای شما را کشف کرده و برای رفع آن‌ها راهکارهایی به صورت ویس و مقاله‌های مفید ارائه می‌کند.

روش مطالعه ادبیات فارسی 2
مشاوره هوشمند کنکور

آیا دوست دارید یک مشاور بسیار باهوش و حرفه‌ای به شما راهکارهای شخصی کسب رتبه برتر در کنکور را بگوید؟ آیا دوست دارید با دادن یک تست کوچک کلی توصیه و راهکار بگیرید تا با اجرای آنها موفقیت‌تان در کنکور تضمین شود؟

سامانه مشاوره هوشمند دورخیز ، هوشمندانه و حرفه‌ای به شما می‌گوید برای کنکور چکار کنید و چکار نکنید! چون شرایط شما را آنالیز میکند و توصیه‌های شخصی ارائه می‌کند! همین الان شروع کنید!

 

تاریخ ادبیات

این مبحث کاملاً حفظی بوده و به روش رمزگردانی، تصویر سازی می توان به حافظه سپرد. مرور کردن در این مبحث هم مهم است. در نظام جدید این مبحث بسیار محدود شده و تقریباً می توان گفت حذف شده‌ است. پس قطعاً در این زمینه کار برای نظام جدیدی ها راحت شده است.

 

زبان فارسی

یک مبحث کاملاً تمرینی و تفهیمی است. در نظام جدید این مبحث تحت عنوان قلمرو زبانی در درس فارسی آمده است. در این مبحث لازم است ابتدا درس را مطالعه کرده و سپس تمرین و تست زیادی حل کنید. البته حتماً باید مرور داشته باشید و سعی کنید نکات آن را هم بفهمید و هم به خاطر بسپارید.

پیشنهاد مطالعه  تست آموزشی و زمان دار چیست؟ بدیهیات کنکوری خواندن

 

 

روش مطالعه فارسی ، روش درس به درس

برای روش مطالعه فارسی در دو صورت از روش درس به درس استفاده کنید. اول اینکه در ادبیات سطح متوسط رو به پایین داشته باشید. دوم اینکه در آزمون های آزمایشی تصمیم داشته باشید که دقیقاً منطبق بر برنامه آزمون پیش بروید. در هر حال برای این روش باید کتابی تهیه کنید که به صورت درس به درس تست های کنکور را ارائه کرده باشد. نمونه آن کتاب درس به درس انتشارات الگو یا خیلی سبز می‌باشد. در این روش تمامی بخش های یک درس شامل قرابت؛ آرایه، واژگان، تاریخ ادبیات و زبان فارسی در قالب یک درس بررسی و تست های آن باید به خوبی بررسی شود.

 

روش جایگزین

این روش مطالعه فارسی برای دانش آموزان ضعیف و تقویت پایه است. برای تقویت پایه می توان از کتابی مثل قرابت معنایی دکتر هامون سبطی استفاده کرد، در کنار این کتاب از کتاب های مبحثی هم می توان استفاده کرد. برای سایر مباحث هم از کتاب درسی با مکمل کتاب مبحثی-درس به درس استفاده نمود. انتشارات مهر و ماه و گاج چنین کتاب هایی منتشر کرده اند. در این روش باید مطالب درس را دقیق مطالعه کرده و همزمان تست بزنید.

اگر به دنبال روش‌های پیشرفته مطالعه و تست‌زنی در درس ادبیات فارسی هستید، پکیج فنون موفقیت در کنکور که در کادر زیر معرفی شده یک گنجینه کامل از تجربیات رتبه‌های برتر را در خود دارد. توصیه می‌کنیم حتماً با آن آشنا شوید.

فنون موفقیت در کنکور
پکیج فنون موفقیت در کنکور

این پکیج شامل آموزش روش مطالعه دروس و فنون و تکنیک‌های تست زنی و یادگیری مخصوص کنکور است.

با استفاده از این پکیچ می‌توانید مطالعه سریع و پربازدهی داشته باشید و سریعتر درس‌ها را یاد بگیرید و فراموش نکنید! همچنین بتوانید در آزمون‌های آزمایشی و کنکور با استفاده از تکنیک های تست زنی بهتر عمل کنید.

لینک کوتاه مقاله:
مهندس مسعود کریمی
درباره من

اگر خودت شخصاً با جستجو و پشتکار محدودیت‌ها رو نادیده بگیری و در سخت‌ترین شرایط موفق بشی، انگیزه زیادی برای کمک به دیگران پیدا می‌کنی! من مسعود کریمی رتبه برتر کنکور و بنیانگذار دورخیز به همراه تیمم آماده کمک به تو هستیم 🧡

از ما کمک بگیر!

اگر بخوای رانندگی یاد بگیری کمک یه مربی خوب میتونه خیلی کارساز باشه! چون سریع‌ و اصولی و بدون خطر میتونی رانندگی رو ازش یاد بگیری. اگر بخوای رتبه برتر بشی هم حضور یه مشاور در کنارت میتونه همین اتفاقات رو رقم بزنه! سریع، اصولی و بدون خطر!

ما در آکادمی دورخیز راه پر پیچ و خم کنکور رو برات روشن و ساده میکنیم تا تلاش‌هات بی نتیجه نمونه! ما کارمون رو خوب بلدیم، چون 12 سال سابقه داریم و خودمون رتبه برتر کنکور بودیم! پس همین الان دکمه درخواست مشاوره رو بزن تا شروع کنیم.

درخواست مشاوره

  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

مطالب پیشنهادی
پکیج‌های فنون موفقیت در کنکور

هر آنچه که باید درباره فنون موفقیت کنکور، تند خوانی، تقویت حافظه، تست زنی و … بدانید.

نظرات و سوالات شما درباره محتوای این مطلب
لطفا فقط نظرات و سوالات مربوط به این موضوع را این جا درج کنید.
مشاوران دورخیز به تمامی سوالات شما پاسخ میدهند.
با توجه به تعداد زیاد سوالات لطفا بعدا برای مشاهده جواب خود به سایت مراجعه کنید.
اشتراک در
اطلاع از
guest
6 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سورنا
سورنا
2 سال قبل

سلام و عرض خسته نباشید
من تقریبا می تونم ۲ ساعتم رو در روز به ادبیات اختصاص بدم ممنون می شم بگید چطور نشرالگو رو بخونم سردرگم شدم بین ۵ تا کتاب قطور

*********
*********
4 سال قبل

شما برای کتاب قرابت دوتا منبع نام برده اید “یکی نشر الگو و یکی هم هامون سبطی” از کدوم باید استفاده کنم ک کامل تر باشه
من توانایی خریدن هر دو رو ندارم….ممنون میشم راهنماییم کنید

mortaza
mortaza
4 سال قبل

سلام
بیشتر وقت ها تستای زبان فارسی رو دس نمی زنم تو آزمونا همش بین گزینه ها شک دارم .
ب نظرتون دگ وق نزارم؟؟