روش مطالعه ادبیات فارسی

مهم ترین درس عمومی در کنکور با ضریب ۴ درس ادبیات فارسی است. در روش مطالعه فارسی در ابتدا باید تعیین کنید چه سطحی دارید، اگر در مطالعه تشریحی متوسط و متوسط روبه بالا بوده اید می توانید و بهتر است که ادبیات را به صورت مبحثی مطالعه کنید. در غیر این صورت در صورتی که ضعیف هستید ادبیات را باید درس به درس بخوانید. یا از روش جایگزین که در انتهای این مقاله گفته می‌شود استفاده کنید.

روش مطالعه مبحثی:

ادبیات متشکل از ۵ مبحث مختلف است: قرابت معنایی، آرایه های ادبی، واژگان و املا، تاریخ ادبیات و زبان فارسی. در این روش باید کتاب هایی تهیه کنید که مباحث مختلف ادبیات را به صورت مجزا از هم ارائه کرده باشد. برای مثال کتاب های ادبیات انتشارات الگو انتخاب مناسبی هستند.

برای مطالعه قرابت معنایی بیت ها باید ابیات کتاب درسی را بخوبی بررسی کنید و حول هر بیت تعدادی تست مرتبط بزنید. آرایه های ادبی را در ابتدا تک به تک خوب مطالعه کرده و تست آموزشی از آن ها حل کنید. هر چند آرایه را با هم باید تست ترکیبی و مخلوط هم کار کنید. وقتی کلیه ارایه ها را مطالعه کردید تعداد زیادی تست ترکیبی و مخلوط بزنید. واژگان ادبیات را هم به روش تصویر سازی می توان یاد گرفت و هم به صورت روزانه مطالعه و حفظ نمود. مرور کردن در این مبحث اهمیت ویژه‌ای دارد. تاریخ ادبیات، این مبحث کاملاً حفظی بوده و به روش رمزگردانی، تصویر سازی می توان به حافظه سپرد. مرور کردن در این مبحث هم مهم است. در نظام جدید این مبحث بسیار محدود شده و تقریباً می توان گفت حذف شده‌است. زبان فارسی یک مبحث کاملاً تمرینی و تفهمیمی است. در نظام جدید این مبحث تحت عنوان قلمرو زبانی در درس فارسی آمده است. در این مبحث لازم است ابتدا درس را مطالعه کرده و سپس تمرین و تست زیادی حل کنید.

مطلب مشابه
آشنایی با انواع تست و تست زنی

روش مطالعه درس به درس:

برا روش مطالعه فارسی در دو صورت از روش درس به درس استفاده کنید. اول اینکه در ادبیات متوسط یا بالاتر از آن باشید. دوم اینکه در ازمون های آزمایشی تصمیم داشته باشید که دقیقاً منطبق بر برنامه آزمون پیش بروید. در هر حال برای این روش باید کتابی تهیه کنید که به صورت درس به درس تست های کنکور را ارائه کرده باشد. نمونه آن کتاب درس به درس انتشارات الگو یا خیلی سبز می‌باشد. در این روش تمامی بخش های یک درس شامل قرابت؛ آرایه، واژگان، تاریخ ادبیات و زبان فارسی در قالب یک درس بررسی و تست های آن باید به خوبی بررسی شود.


روش جایگزین:

روش مطالعه فارسی برای دانش آموزان ضعیف تقویت پایه است. برای تقویت پایه می توان از کتابی مثل قرابت معنایی دکتر هامون سبطی استفاده کرد، در کنار این کتاب از کتاب های مبحثی هم می توان استفاده کرد. برای سایر مباحث هم از کتاب درسی با مکمل کتاب مبحثی-درس به درس استفاده نمود. انتشارات مهر و ماه و گاج چنین کتاب هایی منتشر کرده اند. در این روش باید مطالب درس را دقیق مطالعه کرده و همزمان تست بزنید.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

راز رتبه زیر 100 کنکور !

فنون موفقیت در کنکور

تهیه شده توسط رتبه های برتر کنکور

موفقیت در کنکور

دانلود رایگان

دفتر برنامه ریزی دورخیز

تهیه شده توسط رتبه های برتر کنکور

فهرست

مشاوره رایگان تلگرام

مشاوره تلفنی