روش مطالعه ادبیات فارسی

مهم ترین درس عمومی در کنکور با ضریب ۴ درس ادبیات فارسی است. در روش مطالعه فارسی در ابتدا باید تعیین کنید چه سطحی دارید. اگر در مطالعه تشریحی متوسط و متوسط رو به بالا بوده اید می توانید و بهتر است که ادبیات را به صورت مبحثی مطالعه کنید. در غیر این صورت در صورتی که ضعیف هستید ادبیات را باید درس به درس بخوانید. یا از روش جایگزین که در انتهای این مقاله گفته می‌شود استفاده کنید. با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید تا بتوانید بهترین روش مطالعه فارسی را یاد بگیرید.ادبیات فارسی

 

 

روش مطالعه فارسی ، روش مبحثی

فارسی متشکل از ۵ مبحث مختلف است: قرابت معنایی، آرایه های ادبی، واژگان و املا، تاریخ ادبیات و زبان فارسی. در این روش مطالعه فارسی باید کتاب هایی تهیه کنید که مباحث مختلف ادبیات را به صورت مجزا از هم ارائه کرده باشد. برای مثال کتاب های فارسی انتشارات الگو انتخاب مناسبی هستند. البته در مقاله ای جداگانه همه منابع مناسب برای درس فارسی (و البته بقیه درس ها) را معرفی کرده ایم. حتما به آن ها سر بزنید تا متناسب با سطح خود خرید کتاب تست مناسب را به درستی انجام دهید.

(مقاله مهم)  معرفی بهترین منابع کنکور تجربی
(مقاله مهم)  معرفی بهترین منابع کنکور ریاضی
(مقاله مهم)  معرفی بهترین منابع کنکور انسانی

 

قرابت معنایی

خب حالا می خواهیم درباره روش مطالعه تک تک این مباحث صحبت کنیم. برای مطالعه قرابت معنایی بیت ها، باید ابیات کتاب درسی را به خوبی بررسی کنید و حول هر بیت تعدادی تست مرتبط بزنید. یعنی قدم اول برای یادگیری قرابت معنایی این است که معانی و مفاهیم بیت های داخل کتاب درسی را بلد باشید و بعد فقط تمرین کنید و به صورت روزانه تست بزنید. سعی کنید در ابتدا برای حل هر تست، مفهومی که از هر بیت دریافت می کنید را رو به روی آن بنویسید و بعد گزینه درست را انتخاب کنید.

همچنین بیت هایی که فهمیدن آن ها برای شما سخت است را در یک برگه جداگانه بنویسید و مفهوم آن را هم رو به روی آن بنویسید و هرچند وقت یک بار این برگه را بخوانید. دقت کنید که در ابتدا این روند شاید برای شما در ابتدا سخت باشد اما به تدریج سطح شما تغییر می کند و شما کاملاً این تغییر را حس می کنید.

 

آرایه ادبی

برای مطالعه آرایه های ادبی این گونه عمل کنید. اول هر آرایه را تک به تک خوب مطالعه کرده و تست آموزشی از آن ها حل کنید. هر چند آرایه را با هم باید تست ترکیبی و مخلوط هم کار کنید ولی برای اینکه بتوانید در نهایت به یک نتیجه خوب در این تست ها برسید، لازم است اول قوانین تک تک آرایه ها را بلد باشید. وقتی کلیه آرایه ها را مطالعه کردید تعداد زیادی تست ترکیبی و مخلوط بزنید. برای آرایه ادبی هم به صورت روزانه تست حل کنید و البته خیلی صبور باشید. قطعا با این روند نتیجه می گیرید.

 

واژگان ادبیات

واژگان ادبیات را هم به روش تصویر سازی می توان یاد گرفت و هم به صورت روزانه مطالعه و حفظ نمود. مرور کردن در این مبحث اهمیت ویژه‌ای دارد. همچنین می توانید از جعبه لایتنر برای یادگیری لغات استفاده کنید. همچنین حتماً لغاتی که در انتهای کتاب درسی آمده است را با دقت یاد بگیرید حتی معنی سوم و چهارم و… واژه ها را هم حفظ کنید.

 

تاریخ ادبیات

این مبحث کاملاً حفظی بوده و به روش رمزگردانی، تصویر سازی می توان به حافظه سپرد. مرور کردن در این مبحث هم مهم است. در نظام جدید این مبحث بسیار محدود شده و تقریباً می توان گفت حذف شده‌ است. پس قطعاً در این زمینه کار برای نظام جدیدی ها راحت شده است.

 

زبان فارسی

یک مبحث کاملاً تمرینی و تفهیمی است. در نظام جدید این مبحث تحت عنوان قلمرو زبانی در درس فارسی آمده است. در این مبحث لازم است ابتدا درس را مطالعه کرده و سپس تمرین و تست زیادی حل کنید. البته حتماً باید مرور داشته باشید و سعی کنید نکات آن را هم بفهمید و هم به خاطر بسپارید.

(مقاله مهم)  آشنایی با انواع تست و تست زنی

 

 

روش مطالعه فارسی ، روش درس به درس

برای روش مطالعه فارسی در دو صورت از روش درس به درس استفاده کنید. اول اینکه در ادبیات سطح متوسط رو به پایین داشته باشید. دوم اینکه در آزمون های آزمایشی تصمیم داشته باشید که دقیقاً منطبق بر برنامه آزمون پیش بروید. در هر حال برای این روش باید کتابی تهیه کنید که به صورت درس به درس تست های کنکور را ارائه کرده باشد. نمونه آن کتاب درس به درس انتشارات الگو یا خیلی سبز می‌باشد. در این روش تمامی بخش های یک درس شامل قرابت؛ آرایه، واژگان، تاریخ ادبیات و زبان فارسی در قالب یک درس بررسی و تست های آن باید به خوبی بررسی شود.

 

روش جایگزین

این روش مطالعه فارسی برای دانش آموزان ضعیف و تقویت پایه است. برای تقویت پایه می توان از کتابی مثل قرابت معنایی دکتر هامون سبطی استفاده کرد، در کنار این کتاب از کتاب های مبحثی هم می توان استفاده کرد. برای سایر مباحث هم از کتاب درسی با مکمل کتاب مبحثی-درس به درس استفاده نمود. انتشارات مهر و ماه و گاج چنین کتاب هایی منتشر کرده اند. در این روش باید مطالب درس را دقیق مطالعه کرده و همزمان تست بزنید.

برای خرید کتاب کنکور با تخفیف می توانید به کتابسرای دورخیز سربزنید و به صورت آنلاین سفارشات خودتان را ثبت کنید!

Rate this post
لینک کوتاه مقاله:

خدمات ویژه آکادمی دورخیز
مشاوره کنکور

مشاوره کنکور و برنامه ریزی کنکور با رتبه‌های برتر. برای ثبت‌نام روی مشاوره کنکور کلیک کنید.

خرید کتاب کنکور

خرید کتاب کنکور با تخفیف و ارسال رایگان از کتابسرای دورخیز.

خرید کتاب تست
خرید کتاب تست با تخفیف

مطالب مشابه

مشاوره-هوشمند-کنکور
مشاوره-هوشمند-کنکور

6 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • سلام
  بیشتر وقت ها تستای زبان فارسی رو دس نمی زنم تو آزمونا همش بین گزینه ها شک دارم .
  ب نظرتون دگ وق نزارم؟؟

  پاسخ
  • سردبیر دورخیز
   1 اردیبهشت 1399 10:27

   سلام. تمرین کن و وقت بیشتری توی خونه بذار تا مسلط بشی. سر جلسه به حل کردن اون تست ها اصرار نکن. اگر آسون بودن حل کن. به تدریج با تمرین و تست زیاد پیشرفت میکنی.

   پاسخ
 • شما برای کتاب قرابت دوتا منبع نام برده اید “یکی نشر الگو و یکی هم هامون سبطی” از کدوم باید استفاده کنم ک کامل تر باشه
  من توانایی خریدن هر دو رو ندارم….ممنون میشم راهنماییم کنید

  پاسخ
  • سردبیر دورخیز
   18 خرداد 1399 23:30

   سلام به شما کنکوری گل
   اگر خیلی در این مبحث ضعیف هستی کتاب آقای هامون سبطی. در غیر این صورت نشر الگو. بعد از مطالعه کتاب آقای سبطی هم باید تست بیشتری حل کنید و نهایتاً کتاب الگو یا خیلی سبز باید خریداری بشه.

   پاسخ
 • سلام و عرض خسته نباشید
  من تقریبا می تونم ۲ ساعتم رو در روز به ادبیات اختصاص بدم ممنون می شم بگید چطور نشرالگو رو بخونم سردرگم شدم بین ۵ تا کتاب قطور

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

به سبک جدید مشاوره بگیر!

مشاوره آنلاین هوشمند

برای اولین بار در ایران

راز رتبه زیر ۱۰۰ کنکور !

فنون موفقیت در کنکور

تهیه شده توسط رتبه های برتر کنکور

موفقیت در کنکور

بهترین محصولات دورخیز

خرید کتاب کنکور
فهرست