راهکارهای افزایش ساعت مطالعه

افزایش ساعت مطالعه یکی از چالش های اساسی داوطلبان کنکور است. در این مبحث می خواهیم در مورد این موضوع بحث کنیم که چگونه ساعت مفید مطالعه و به طور کلی ساعت مطالعه خود را افزایش دهیم؟ در گام اول، باید عوامل کاهنده زمان مطالعه مفید را بررسی کنیم. یعنی باید بدانیم چیزهایی که باعث می شود من مطالعه مفیدی نداشته باشم چه هستند؟ چند مورد خیلی مهم برای افزایش ساعت مطالعه را در این بخش بررسی می کنیم.

چند نکته مهم برای افزایش ساعت مطالعه

اول از همه باید یک برنامه خوب داشته باشیم. در اصل عدم برنامه ریزی و داشتن یک برنامه که براساس قواعد نباشد خود می تواند باعث ایجاد نا به سامانی، پراکندگی افکار و عدم تمرکز ما و در نتیجه موجب کاهش ساعت مطالعه مفید و نا امیدی ما شود.

مورد دوم افراط و تفریط در درس خواندن می باشد. تعداد زیادی از دانش آموزان هنگام درس خواندن، چند ساعت مداوم را صرف یک درس می کنند. افراط کردن بیش از حد در خواندن یک درس باعث می شود که ما خسته شویم. وقتی خسته شویم دیگر نمی توانیم دقت و تمرکز کافی داشته باشیم و ساعت مطالعه و مطالعه مفید ما کاهش می یابد. باید سعی کنیم بین مطالعات خود استراحت داشته باشیم. و بیش از یک زمان مشخص یک درس را مطالعه نکنیم.

بین مطالعات، استراحت های ما نیز نباید بیش از حد طول بکشد زیرا ما را از مطالب و درس خواندن جدا می کند و ذهن ما را درگیر می کند. مسئله دیگر این است که درگیر مسائل حاشیه ای نشویم. سعی کنیم در سال کنکور تمرکز داشته باشیم و خود را روی کارهای مهم متمرکز کنیم. استرس و افکار منفی نداشته باشیم و نمی توانم ها را از خود دور کنیم.

مسئله بعد که باید به آن دقت کنیم این است که دشمنان وقت خود را بشناسیم. مثل گوشی، تلویزیون و لپ تاپ. باید در هنگام مطالعه تا حد امکان این ها را از خود دور کنیم تا تمرکز داشته باشیم. کنترل استفاده از شبکه های اجتماعی در سال کنکور یکی از مهم ترین کارهایی است که یک دانش آموز کنکوری باید انجام دهد.

یک راهکار خوب برای افزایش ساعت مطالعه

افزایش ساعت مطالعه یکباره انجام نمی شود. باید تدریجی ساعت مطالعه خود را افزایش دهیم. یعنی یا روزی نیم ساعت به ساعت مطالعه روز قبل خود اضافه کنیم یا هر هفته یک ساعت به ساعت مطالعه هفته قبل خود اضافه کنیم و سعی کنیم آن را تثبیت کنیم. سعی کنیم جاهای خالی در برنامه خود را مشخص کنیم و آنها را با خواندن نکات یا خلاصه نویسی ها یا دیدن فیلم های آموزشی استاندارد پر کنیم.

مطلب مشابه
مهارت خلاصه‌نویسی، حاشیه‌نویسی و یادداشت برداری

راهکاری برای دانش آموزان بد قلق تر!

در صورتی که اضافه کردن ساعت مطالعه به روش بالا برای شما سخت است، در ابتدا فقط عوامل اتلاف وقت را حذف کنید. یعنی اگر ساعتی در روز را مثلاً تلویزیون تماشا میکردید، در مرحله اول سعی کنید این کار را انجام ندهید. لازم نیست لزوماً به جای آن درس بخوانید. اما مهم این است که عامل را حذف کنید تا کم کم عادت کنید. بعد از چند روز مدت کمی به ساعت مطالعه اضافه کنید. مثلاً ۱۵ دقیقه، و چند روز با همان ساعت مطالعه ادامه دهید.

 پس از چند روز باز هم ۱۵ دقیقه اضافه کنید و همین روند را تا پر شدن جای خالی عامل اتلاف وقت (تلویزیون) ادامه دهید.  در مرحله بعدی یک عامل دیگر را از برنامه روزانه حذف کنید یا ساعت آن را کم کنید و به همین روش جای آن را با مطالعه به صورت تدریجی و مستمر پر کنید.

اگر تا الان رابطه خوبی با درس نداشته اید با این روش به سادگی می توانید ظرف مدت حداکثر یک ماه ساعت مطالعه خود را به خوبی افزایش دهید.

صدف سپهری

مشاوره صوتی رایگان

خانم صدف سپهری رتبه 980 کنکور و دانشجوی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی لرستان در این صوت راهکارهای موثری برای افزایش ساعت مطالعه ارائه کرده است. این صوت مفید را از دست ندهید!

مدت فایل : 3.78

مطالب مشابه

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

راز رتبه زیر 100 کنکور !

فنون موفقیت در کنکور

تهیه شده توسط رتبه های برتر کنکور

موفقیت در کنکور

دانلود رایگان

دفتر برنامه ریزی دورخیز

تهیه شده توسط رتبه های برتر کنکور

فهرست

مشاوره رایگان تلگرام

مشاوره تلفنی