نحوه اعتراض به نتایج کنکور

اعتراض به نتایج کنکور سراسری 1403

بعد از اعلام نتایج اولیه در سایت سازمان سنجش، اعتراض به نتایج کنکور يكي از موضوعاتي است كه مي‌تواند ذهن شما را مثل هر داوطلب دیگری به خودش مشغول كند. در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا به‌ طور کامل نحوه اعتراض به کنکور را توضیح دهیم. بنابراين شما به راحتي و حتي در منزل هم مي‌توانيد با چهار شیوه معرفی شده در سایت دورخیز از جمله اعتراض به کارنامه اولیه، کارنامه نهایی، سوابق تحصیلی و کلید سؤالات آزمون، اعتراض به نتایج کنکور سراسری ۱۴۰۳ را انجام دهید.

زمان و نحوه اعتراض به نتایج کنکور سراسری 1403

باید در شروع کار به این موضوع مهم اشاره کنیم که اعتراض داشتن به نتیجه کنکور سراسری کاملاً طبیعی است. شما نباید اینطور تصور کنید که با اعتراض به نتایج کنکور سراسری ۱۴۰۳، کار اشتباهی انجام می‌دهید. خیلی از افراد بعد از اعتراض به نتایج خود توانستند به دانشگاه و رشته دلخواه خودشان برسند. بنابراین اگر شما واقعاً به شرایط خود معترض هستید می‌توانید بعد از اعلام نتایج در نوبت اول و دوم، اعتراض به نتایج کنکور خود را در سایت سازمان سنجش ثبت کنید.

خب معمولاً بعد از اينكه كارنامه اوليه داوطلب‌ها شامل نمره خام و نمره کل، درصد، رتبه در سهمیه و رتبه کشوری، تراز و وضعيت مجاز بودن يا نبودن منتشر شد، سازمان سنجش حدود يك هفته به شما فرصت مي‌دهد تا به نسبت به نتيجه آن اعتراض كنيد. بنابراین شما باید در این مدت زمان طلایی یک هفته‌ای اعتراض به نتایج کنکور خود را در سامانه مربوطه ثبت نمایید.

اعتراض به نتایج کنکور سراسری 1403

پس شما می‌توانید بعد از فعال شدن لینک مرتبط با اعتراض به نتایج کنکور در سایت سنجش، این کار را انجام دهید. به این مورد هم توجه کنید که زمان اعتراض به نتیجه کنکور به ندرت تمدید می‌شود و داوطلبین فقط باید در این مدت مشخص شده، اعتراض خود را ثبت کنند.

 

 😉 قبل از توضیح مراحل اعتراض به نتایج کنکور باید به این موضوع بسیار مهم اشاره کنیم که اثر سوابق تحصیلی در نتایج نهایی شما قطعی و 100% خواهد بود. بنابراین اطلاعات فردی شما و همه موارد ذکر شده در کارنامه اولیه می‌توانند بر نتیجه نهایی تأثیرگذار باشند.

به این موضوع حتماً توجه کنید که اگر تناقضی بین سوابق تحصیلی خودتان و کارنامه اولیه مشاهده شد آن را در این مدت کوتاه به سازمان سنجش اطلاع دهید. در غیر این صورت سوابق تحصیلی اشتباه برایتان در نظر گرفته شده و کل مسیر انتخاب رشته شما را مختل خواهد کرد. در این بخش نحوه اعتراض به کنکور را توضیح می‌دهیم. نکته مهم این است که قبل از انجام این موارد، حتماً شماره داوطلبی و شماره پرونده را همراه خود داشته‌ باشید.

 

نحوه اعتراض به کنکور

در جدول زیر به‌ طور خیلی خلاصه به چهار شیوه و نحوه اعتراض به کنکور و سایت مورد نظر آن اشاره کردیم. در ادامه مفصل به شرح همه این موارد می‌پردازیم. فقط این مورد را در نظر داشته‌ باشید که تنها از این دو سایت یعنی سامانه پاسخگویی سنجش و پنجره واحد خدمات الکترونیک آموزش و پرورش می‌توانید اعتراض خود را ثبت کنید.

روش‌های اعتراض به نتایج کنکور سراسری   محل ثبت اعتراض 
 نتایج اولیه   سایت سنجش (سيستم پاسخگویی سایت سنجش)
نتایج نهایی  سایت سنجش (سيستم پاسخگویی سایت سنجش)
 سوابق تحصیلی
پنجره واحد خدمات الکترونیک آموزش و پرورش
کلید سؤالات آزمون  سایت سنجش (سيستم پاسخگویی سایت سنجش)

اعتراض به نتایج اولیه کنکور

همانطور که اشاره کردیم در کارنامه اولیه همه داوطلب‌ها، مواردی مثل نمره خام، رتبه، تراز و وضعیت مجاز بودن مشخص می‌شود. بنابراین باید برای اعتراض به نتایج اولیه کنکور این مراحل را انجام دهید. دقت داشته‌ باشید که اعتراض به نتایج کنکور شامل کارنامه اولیه فقط با مراجعه به سایت سازمان سنجش انجام می‌شود.

 • مرحله اول

در ابتدا به قسمت سيستم پاسخگویی سایت سنجش وارد شوید.

سامانه پاسحگویی سنجش

 • مرحله دوم

سپس باید نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید. اگر هم قبلاً عضو نشدید، از قسمت عضویت در سامانه، ثبت این موارد مثل نام و نام خانوادگی، نام پدر، تاریخ تولد، تابعیت، کد ملی، شماره تلفن همراه، آدرس پست الکترونیکی و کد امنیتی سایت مورد نیاز است.

عضویت در سامانه پاسخگویی سنجش

 • مرحله سوم

نام کاربری و رمز عبور به شماره تلفن همراه شما پیامک می‌شود. از قسمت ورود به سامانه آنها را وارد کرده و سپس از منوی سمت راست، بر روی گزینه درخواست جدید کلیک کنید. با انتخاب نام آزمون (سراسری) و سال مورد نظر (1403)، کلمه جستجو را بزنید.

درخواست جدید

 • مرحله چهارم

حالا شما عناوین مختلف اعتراض را در سایت می‌بینید و می‌توانید تقاضای بررسی مجدد نمره را انتخاب کنید. گاهی اوقات ممکن است سؤال یا موضوع مورد نظر شما در بین عناوین مشخص شده نباشد.

بنابراین در بخش درخواست عمومی هم می‌توانید مشکل خود را مطرح کنید. برای این کار باید نوع مشکل، موضوع پیام، متن پیام و اطلاعات تکمیلی مثل شماره پرونده، شماره داوطلبی، شماره شناسنامه و تاریخ آزمون، سریال ثبت نام و کد رهگیری را ثبت کنید.

درخواست عمومی

اعتراض به نتایج نهایی کنکور

برای هر دواطلبی قطعاً انتخاب رشته بعد از اعلام نتایج می‌تواند مرحله‌ای مهم و سرنوشت ساز باشد. حتماً این جمله را قبلاً از اطرافیان خود شنیده‌اید که انتخاب رشته اصولی و منطقی می‌تواند آینده افراد را بسازد و مسیر پیشرفت شغلی را هموار سازد.

بنابراین فاکتورهایی مثل میزان علاقه شما، در نظر گرفتن توانایی‌های فردی و استعداد، کسب اطلاعات جامع و به‌روز درباره ویژگی و شرایط هر رشته و استفاده از تجربیات افراد مطلع در خانواده از جمله موارد مهم و حائز اهمیتی هستند که باید آنها را در انتخاب رشته مورد نظر خودتان در الویت قرار دهید. مشاوران تحصیلی مجرب سایت دورخیز هم شما را در این مسیر همراهی خواهند کرد.

نتایج نهایی کنکور سراسری مشخص می‌کند که شما در چه رشته، دانشگاه و دوره‌ای (روزانه، نوبت دوم، پردیس، غیرانتفاعی و پیام نور) مجاز به انتخاب رشته شدید. بنابراین بعد از دیدن کارنامه خود، می‌توانید به نتیجه نهایی یا همان انتخاب رشته خودتان معترض باشید. در ادامه مراحل ثبت این اعتراض را توضیح می‌دهیم.

 • مرحله اول

در ابتدا به قسمت سيستم پاسخگویی سایت سنجش وارد شوید.

سامانه پاسحگویی سنجش

 • مرحله دوم

نام کاربری و رمز عبور خود را وارد نمایید. داوطلب‌هایی که در سامانه عضو نیستند با ثبت مواردی مثل نام و نام خانوادگی، نام پدر، تاریخ تولد، تابعیت، کد ملی، شماره تلفن همراه، آدرس پست الکترونیکی و کد امنیتی سایت باید عضویت خود را تأیید کنند.

عضویت در سامانه پاسخگویی سنجش

 • مرحله سوم

نام کاربری و رمز عبور به شماره تلفن همراه شما پیامک می‌شود. از قسمت ورود به سامانه آن موارد را وارد کرده و سپس از منوی سمت راست، بر روی گزینه درخواست جدید کلیک کنید. با انتخاب نام آزمون (سراسری) و سال مورد نظر (1403)، کلمه جستجو را بزنید.

درخواست جدید

 • مرحله چهارم

حالا شما عناوین مختلف اعتراض را در سایت سنجش می‌بینید. می‌توانید اعتراض به تتیجه نهایی یا همان انتخاب رشته را انتخاب کنید.

اعتراض به کارنامه نهایی

همچنین پیشنهاد می‌کنیم قبل از انتخاب رشته خود، مقاله زیر را هم مطالعه کنید.

مقاله مهم  آموزش نحوه انتخاب رشته کنکور 1402 در 4 گام

 

اعتراض به سوابق تحصیلی

برای اعتراض به سوابق تحصیلی خودتان باید این مراحل را دنبال کنید. دقت داشته‌ باشید که این کار از طریق سایت آموزش و پرورش انجام می‌شود.

 • مرحله اول

در ابتدا باید به سایت پنجره واحد خدمات الکترونیک آموزش و پرورش وارد شوید.

پنجره واحد خدمات الکترونیک آموزش و پرورش

 • مرحله دوم

والدین از قبل باید یک رمز عبور برای شما انتخاب کنند. ساخت رمز عبور از بخش دولت من انجام می‌شود. برای این کار وارد کردن اطلاعاتی شامل شماره تلفن همراه که به نام والدین باشد، وارد کردن کد پیامک شده به تلفن همراه آنها، اطلاعات فردی (کد ملی و تاریخ تولد) و کد پستی بر اساس آخرین محل سکونت شما مورد نیاز هستند.

دولت من سپس والدین آدرس محل سکونت را تأیید می‌کنند. در صورت نادرست بودن آن، باید مجدد آدرس منزل خود را در سایت سامانه ملی املاک و اسکان کشور ثبت کنند. اکنون باید از حساب کاربری خودشان خارج شده و دوباره از درگاه دولت من وارد شوند. در بخش خدمات الکترونیکی فرزند شما، باید رمز 8 رقمی (حروف کوچک، بزرگ و عدد) را تغییر دهند. اکنون رمز عبور جدید توسط والدین برایتان ساخته شد.

کد پستی برای ثبت اعتراض به سوابق تحصیلی

تأیید آدرس محل سکونت برای ثبت اعتراض به سوابق تحصیلیخدمات الکترونیکی فرزندان شما برای ثبت اعتراض به سوابق تحصیلیتغییر رمز عبور

 • مرحله سوم

در بخش ورود دانش‌آموزان برای رفتن به پنل کاربری، کد ملی (نام کاربری) و رمز تأیید شده توسط والدین (رمز عبور 8 رقمی) را وارد کنید. البته در سایت my.medu.ir یک فیلم آموزشی هم برای راهنمایی شما آپلود شده است که با مشاهده آن راحتر می‌توانید این مراحل را انجام دهید.

پنجره واحد خدمات الکترونیک آموزش و پرورش

 • مرحله چهارم

اکنون از بخش پنل کاربری خود باید بر روی آزمون سراسری کلیک کنید. با مشاهده اطلاعات و سوابق تحصیلی اگر تناقضی وجود داشت، اعتراض خودتان را ثبت نمایید.

باتوجه به تأثیر قطعی سوابق تحصیلی در نتایج شما، پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را هم مطالعه کنید.

مقاله مهم  تاثیر معدل در کنکور 1403

تأثیر سوابق تحصیلی در نتایج کنکور سراسری

اعتراض به کلید سؤالات کنکور

تقاضای بررسی مجدد کلید سؤالات کنکور سراسری در بازه زمانی خاصی که از طرف سایت سازمان سنجش اعلام می‌شود امکان‌پذیر خواهد بود. در ادامه مراحل چهارگانه آن را هم توضیح می‌دهیم.

 • مرحله اول

در ابتدا به قسمت سيستم پاسخگویی سایت سنجش وارد شوید.

سامانه پاسحگویی سنجش برای ثبت اعتراض به نتیجه کنکور

 • مرحله دوم

باید نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید. اگر هم قبلاً در آن عضو نشدید، از قسمت عضویت در سامانه، اطلاعات هویتی خود شامل نام و نام خانوادگی، نام پدر، تاریخ تولد، تابعیت، کد ملی، شماره تلفن همراه و آدرس پست الکترونیکی خودتان را به همراه کد امنیتی سایت ثبت نمایید.

عضویت در سامانه پاسخگویی سنجش

 • مرحله سوم

نام کاربری و رمز عبوری که به شماره شما پیامک شده را وارد کرده و بعد از ورود به سامانه از منوی سمت راست، بر روی گزینه درخواست جدید کلیک کنید. با انتخاب نام آزمون (سراسری) و سال مورد نظر (1403)، کلمه جستجو را بزنید.

درخواست جدید

 • مرحله چهارم

اکنون عناوین مختلفی روی سایت برای شما قابل نمایش هستند. شما باید روی تقاضای بررسی مجدد کلید سؤالات آزمون کلیک کنید.

اعتراض به کارنامه نهایی

زمان اعتراض به نتایج کنکور

به یاد داشته‌ باشید که فرصت شما برای اعتراض به نتایج کنکور سراسری ۱۴۰۳ محدود است. بنابراین نباید این زمان را که سازمان سنجش در اختیار شما قرار داده است از دست بدهید. همانطور که گفتیم می‌توانید نسبت به کارنامه اولیه (نمره خام و سوابق تحصیلی) و نتیجه نهایی و انتخاب رشته،  اعتراض خود را ثبت کنید. بعد باید منتظر پاسخ سازمان سنجش بمانید تا به آن رسیدگی شود.

فرصت محدود اعتراض به نتایج کنکور را از دست ندهید

پاسخ سازمان سنجش به اعتراضات داوطلبین

در این یخش به این موضوع می‌پردازیم که سازمان سنجش چگونه اعتراض به نتایج کنکور داوطلبین را بررسی می‌کند. معمولاً بعد از اتمام زمان اعتراض به نتیجه کنکور که از طرف این سازمان اعلام می‌شود، کارشناسان سایت سنجش، در مدت بین 24 الی 72 ساعت پاسخ خود را در پنل کاربری شما قرار می‌دهند. بنابراین در این بازه زمانی می‌توانید با مراجعه به سایت سنجش، از نتیجه اعتراض به نتایج کنکور سراسری ۱۴۰۳ خود مطلع شوید.

 

جمع‌بندی

در این مقاله به مواردی مثل نحوه اعتراض به کنکور، اعتراض به نتایج کنکور و زمان اعتراض به نتیجه کنکور پرداختیم. همانطور که اشاره شد اعتراض به نتایج کنکور سراسری ۱۴۰۳ در چهار بخش اعتراض به نمره خام، سوابق تحصیلی، نتیجه انتخاب رشته و کلید سؤالات کنکور سراسری و با دنبال کردن مراحل شرح داده شده انجام می‌شود.

اما یکی از مهم‌ترین مواردی که باید به آن توجه کنید این است که در هنگام ثبت نام در کنکور سراسری، اطلاعات فردی و تحصیلی خودتان را به درستی وارد نمایید. چون همانطور که گفتیم ثبت اطلاعات غلط و اشتباه می‌تواند در نتیجه انتخاب رشته و آینده شما تأثیر منفی داشته‌ باشد.

سؤالات متداول درباره اعتراض به نتایج کنکور سراسری 1403

 1. اعتراض به نتایج کنکور سراسری شامل چه مواردی است؟

همانطور که در بخش‌های مختلف این مقاله توضیح دادیم شما می‌توانید اعتراض خود را نسبت به کارنامه اولیه، کارنامه نهایی، سوابق تحصیلی و کلید سؤالات کنکور ثبت کنید.

 1. نحوه اعتراض به کنکور چگونه است؟

با ورود به سایت سازمان سنجش می‌توانید نسبت به نتایج کارنامه اولیه، نتایح نهایی و کلید سؤالات کنکور اعتراض خود را ثبت کنید. همچنین برای ثبت اعتراض به سوابق تحصیلی خودتان باید مطابق چهار مراحله‌ای که در این مقاله به آنها اشاره کردیم به پنجره واحد خدمات الکترونیک آموزش و پرورش مراجعه کنید.

 1. زمان اعتراض به نتیجه کنکور در چه تاریخی اعلام می‌شود؟

بازه زمانی اعتراض به نتایج کنکور سراسری ۱۴۰۳ در سایت سازمان سنجش اعلام می‌شود. بنابراین دقت داشته‌ باشید که احتمال دارد این زمان دیگر تمدید نشود. بنابراین شما باید منتظر خبرهای جدید منتشر شده در سایت سنجش باشید تا مراحل اعتراض خود را به موقع انجام دهید.

لینک کوتاه مقاله:
مهندس مسعود کریمی
درباره من

اگر خودت شخصاً با جستجو و پشتکار محدودیت‌ها رو نادیده بگیری و در سخت‌ترین شرایط موفق بشی، انگیزه زیادی برای کمک به دیگران پیدا می‌کنی! من مسعود کریمی رتبه برتر کنکور و بنیانگذار دورخیز به همراه تیمم آماده کمک به تو هستیم 🧡

از ما کمک بگیر!

اگر بخوای رانندگی یاد بگیری کمک یه مربی خوب میتونه خیلی کارساز باشه! چون سریع‌ و اصولی و بدون خطر میتونی رانندگی رو ازش یاد بگیری. اگر بخوای رتبه برتر بشی هم حضور یه مشاور در کنارت میتونه همین اتفاقات رو رقم بزنه! سریع، اصولی و بدون خطر!

ما در آکادمی دورخیز راه پر پیچ و خم کنکور رو برات روشن و ساده میکنیم تا تلاش‌هات بی نتیجه نمونه! ما کارمون رو خوب بلدیم، چون 12 سال سابقه داریم و خودمون رتبه برتر کنکور بودیم! پس همین الان دکمه درخواست مشاوره رو بزن تا شروع کنیم.

درخواست مشاوره

 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

مطالب پیشنهادی
پکیج‌های فنون موفقیت در کنکور

هر آنچه که باید درباره فنون موفقیت کنکور، تند خوانی، تقویت حافظه، تست زنی و … بدانید.

نظرات و سوالات شما درباره محتوای این مطلب
لطفا فقط نظرات و سوالات مربوط به این موضوع را این جا درج کنید.
مشاوران دورخیز به تمامی سوالات شما پاسخ میدهند.
با توجه به تعداد زیاد سوالات لطفا بعدا برای مشاهده جواب خود به سایت مراجعه کنید.
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها