کاربرد قانون اثر مرکب برای موفقیت در کنکور

قانون اثر مرکب برای موفقیت در کنکور

شاید بسیاری از شما کتاب اثر مرکب شب را خوانده باشید و یا حداقل اسم آن به گوش‌تان خورده باشد. کتاب اثر مرکب یک کتاب بسیار معروف در زمینه موفقیت است. از قانون اثر مرکب برای موفقیت در کنکور نیز می‌توان استفاده کرد. به همین دلیل در این مقاله ابتدا مفهوم این قانون را توضیح می‌دهیم. در ادامه، به شما یاد می‌دهیم که چگونه از قانون اثر مرکب برای موفقیت در کنکور استفاده کنید.

 

اثر مرکب چیست؟

در کتاب اثر مرکب، نوشته دارن هاردی، با ذکر مثال‌های فراوان مفهوم اثر مرکب به خوبی بیان شده است. ما در اینجا خلاصه و مقصود این کتاب را در قالب یک جمله برای شما آورده‌ایم.

موفقیت‌های بزرگ نتیجه انباشته شدن موفقیت‌های کوچک و مستمر است.

برای اینکه به یک موفقیت بزرگ مثلاً کسب رتبه 1 در کنکور برسید، باید هر روز یک قدم هرچند کوچک به سمت آن بردارید.

بسیاری از افراد به دلیل نداشتن استمرار در کار خود و عجله کردن برای رسیدن به نتیجه، ممکن است بعد از مدتی دست از تلاش بردارند. قانون اثر مرکب می‌گوید نتیجه‌ای که به دنبال آن هستید، از جمع شدن همین کارهای کوچک روزانه به دست می‌آید.

یک پرسش جالب که در کتاب اثر مرکب مطرح می‌شود این است:  شما بین سه میلیون دلار پول نقد و یا یک سکه یک سنتی که ارزش آن هر روز دو برابر می‌شود، بعد از گذشت یک ماه (31 روز) کدام را انتخاب می‌کنید؟

بسیاری از افراد بزرگی عدد ۳ میلیون دلار چشم‌شان را می‌گیرد و بدون فکر، گزینه اول را انتخاب می‌کنند. اما اگر حساب کنید متوجه خواهید شد که بعد از گذشت 31 روز، ارزش انتخاب دوم به نزدیک 11 میلیون دلار خواهد رسید؛ یعنی بیش از سه برابر انتخاب اول.

اثر مرکب چیست؟

 

کاربرد اثر مرکب برای موفقیت در کنکور چیست؟

اثر مرکب یک قانون کلی برای رسیدن به موفقیت است. بنابراین فرقی نمی‌کند که این موفقیت در زمینه مالی باشد یا تحصیلی. به همین دلیل در این مقاله می‌خواهیم این قانون را با کنکور گره بزنیم و به شما ما یاد بدهیم که چگونه از اثر مرکب برای موفقیت در کنکور استفاده کنید.

اگر مقاله برنامه ریزی برای کنکور ۱۴۰۲ را خوانده باشید، متوجه شده‌اید که مهمترین قدم در رسیدن به موفقیت در کنکور، داشتن برنامه ریزی و اجرای مستمر آن است.

بکارگیری قانون اثر مرکب برای کنکور نتیجه‌اش را در درازمدت نشان می دهد. سعی کنید برنامه ریزی و مطالعه هر درس را با توجه به این قانون انجام دهید. به این صورت که همه دروس را پیوسته در برنامه درسی خود قرار داده و با یک ساعت مطالعه منطقی، برنامه خود را هر روز انجام دهید. اینکه یک روز به خود فشار بیاورید و 15 ساعت درس بخوانید ولی روز بعد هیچی درس نخوانید، اشتباه است.

برخی از داوطلبان کنکور به دلیل داشتن وسواس مطالعاتی می‌خواهند در همان دور اول که مطلبی را می‌خوانند، به طور کامل بر آن مسلط شوند. بنابراین آن‌ها وقت زیادی را صرف حفظ و تکرار مطالب در همان جلسه اول می‌کنند. این شیوه مطالعه در تضاد با اثر مرکب برای کنکور است.

مطالعه و یادگیری را می‌توان به ساخت یک ساختمان چند طبقه تشبیه کرد. آیا می‌شود ابتدا طبقه اول را ساخت و همه ریزه‌کاری‌های آن را انجام داد و بعد رفت سراغ طبقه دوم؟ قطعا خیر. ابتدا باید اسکلت کل ساختمان را بنا کرد و مرحله به مرحله کارها را انجام داد تا به هدف نهایی، یعنی یک ساختمان چند طبقه، رسید.

استفاده از قانون اثر مرکب برای موفقیت در کنکور

 

درس‌هایی که با اثر مرکب می‌توانند منجر به موفقیت ما شوند کدام‌اند؟

مطالعه کنکوری با مطالعه روزنامه و یا کتاب داستان فرق می‌کند. به دلیل حجم بالای مطالب درسی، باید به طور مستمر آنچه را که خوانده‌اید مرور و تمرین کنید.

بهره‌گیری از اثر مرکب برای کنکور در مطالعه همه دروس نتیجه می‌دهد. این تاثیر در دروس حفظی بیشتر است؛ به طوری که برای مطالعه لغات انگلیسی و یا فارسی، باید برنامه‌ای روزانه با عنوان روتین داشته باشید.

اگر می‌خواهید شیوه درست و اصولی برنامه ریزی کنکور را یاد بگیرید، توصیه می‌کنیم مقاله زیر را بخوانید.

پیشنهاد مطالعه  آموزش برنامه ریزی برای کنکور 1404

 

کاربرد اثر مرکب برای دروس رشته تجربی کنکور

درس اصلی گروه تجربی زیست شناسی است که باید آن را مفهومی بخوانید و سپس به دلیل فرار بودن مطالبش، مرتب آن را مرور کنید. این مطالعه و مرورهای پیوسته باید از ابتدا تا روز کنکور در برنامه ریزی درسی شما باشد تا بتوانید نتیجه آن را در آزمون کنکور ببینید.

در دروس ریاضی و فیزیک باید به طور مداوم از طریق حل مسئله، آموخته‌های خود را به کار بگیرید و سرعت‌تان در جواب دادن به سوالات را بیشتر کنید. سرعت بالا در تست زدن با تمرین و تکرار زیاد به دست می‌آید و حاصل یک بازه زمانی کوتاه و فشرده نیست.

درس شیمی هم ترکیبی از مطالب حفظی و حل مسئله است. مطالب حفظی آن را می‌توانید با برنامه روتین و حل مسئله آن را با حل چند تست به صورت روزانه تقویت کنید.

پس به‌طور کلی کاربرد اثر مرکب برای دروس رشته تجربی شامل مطالعه مستمر و پیوسته موارد زیر است:

مطالب حفظی و فرار درس زیست شناسی
حل مداوم تست‌های ریاضی و فیزیک به‌صورت روزانه
حفظ کردن مباحث حفظیات شیمی و مرور مطالب مهم در بازه‌های زمانی نزدیک به هم
حل تعداد تست‌های کم شیمی در قسمت حل کردنی به صورت روزانه و تحلیل دقیق آن‌ها

 

کاربرد اثر مرکب برای دروس رشته انسانی کنکور

درس‌های کنکور رشته انسانی بیشتر جنبه حفظی دارند. بنابراین طراحی یک برنامه ریزی دقیق که شامل مرورهای به موقع باشد، اهمیت زیادی دارد. با داشتن استمرار در مطالعه و مرور دروس رشته انسانی از همان ابتدای سال، نتایج اثر مرکب برای موفقیت در کنکور را مشاهده خواهید کرد. دقت کنید که مطالعه همه دروس را باید از ابتدای سال شروع کنید.

مطالعه هیچ درسی را به خاطر کم اهمیت بودن، حذف و یا به عقب نیندازید.

چون تعداد درس‌های رشته انسانی زیاد است، باید در جلساتی کوتاه ولی مستمر مرور و تمرین شوند. برای مثال در برنامه روتین رشته انسانی می‌توانید این موارد را قرار دهید: تست قرابت معنایی و آرایه‌های ادبی، تست منطق، یادگیری و تکرار لغات عربی و تست ترجمه عربی.

به‌طور خلاصه کاربرد اثر مرکب برای دروس رشته انسانی شامل مطالعه مستمر و پیوسته موارد زیر است:

حل تست‌های کم ولی مستمر قرابت معنایی (بین 5 تا 10 تست در هر بار مطالعه) و تحلیل دقیق
حل تست‌های تک آرایه‌ای و ترکیبی آرایه ادبی (بین 5 تا 15 تست در هر بار مطالعه و تحلیل دقیق نکات)
یادگیری لغات عربی و مرور منظم (بین 5 تا 20 لغت در هر واحد مطالعاتی)
حل مستمر تست‌های ترجمه و قاعده عربی
حل مستمر تست‌های عروض و قافیه (بین 3 تا 15 تست در هر واحد مطالعاتی)
مطالعه روزانه یک صفحه از تاریخ ادبیات علوم و فنون و مرور منظم نکات فرار آن
حل منظم تست‌های منطق خارج از واحد مطالعاتی و به‌صورت روزانه

 

کاربرد اثر مرکب برای دروس رشته ریاضی کنکور

دیدن نتایج اثر مرکب برای موفقیت در کنکور رشته ریاضی مشروط به حل تمرین و تست زیاد است. با حذف دروس عمومی از کنکور سراسری، در کنکور رشته ریاضی باید بیشتر به سوالات مسئله‌ای جواب دهید. گرفتن نتیجه خوب در درس‌های مسئله‌ای دیربازده‌تر از دروس حفظی است. به همین دلیل باید به قانون اثر مرکب ایمان داشته باشید و وسط راه جا نزنید.

در برنامه روتین رشته ریاضی این موارد را انجام دهید:

مرور مطالب حفظی درس شیمی
حل مسائل شیمی به‌صورت روزانه
مرور فرمول‌های مهم در دروس شیمی، ریاضی و فیزیک
حل مستمر مسائل فیزیک و ریاضیات به صورت روزانه و تحلیل دقیق آن‌ها

 

جمع بندی

در بسیاری از همایش‌های انگیزشی به کتاب اثر مرکب اشاره و چکیده‌ای از آن را به شما ارایه می‌کنند. اگر تا حالا این کتاب را نخوانده‌اید اشکالی ندارد. مقصود و پیام اصلی این کتاب این است که در راه رسیدن به یک هدف بزرگ باید به طور مستمر تلاش کنید و هر روز قدمی کوچک بردارید. با قدم‌های کوچک و پیوسته رسیدن به موفقیت تضمین شده است. این یک قانون است؛ قانون اثر مرکب!

لینک کوتاه مقاله:
مهندس مسعود کریمی
درباره من

اگر خودت شخصاً با جستجو و پشتکار محدودیت‌ها رو نادیده بگیری و در سخت‌ترین شرایط موفق بشی، انگیزه زیادی برای کمک به دیگران پیدا می‌کنی! من مسعود کریمی رتبه برتر کنکور و بنیانگذار دورخیز به همراه تیمم آماده کمک به تو هستیم 🧡

از ما کمک بگیر!

اگر بخوای رانندگی یاد بگیری کمک یه مربی خوب میتونه خیلی کارساز باشه! چون سریع‌ و اصولی و بدون خطر میتونی رانندگی رو ازش یاد بگیری. اگر بخوای رتبه برتر بشی هم حضور یه مشاور در کنارت میتونه همین اتفاقات رو رقم بزنه! سریع، اصولی و بدون خطر!

ما در آکادمی دورخیز راه پر پیچ و خم کنکور رو برات روشن و ساده میکنیم تا تلاش‌هات بی نتیجه نمونه! ما کارمون رو خوب بلدیم، چون 12 سال سابقه داریم و خودمون رتبه برتر کنکور بودیم! پس همین الان دکمه درخواست مشاوره رو بزن تا شروع کنیم.

درخواست مشاوره

  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

پکیج‌های فنون موفقیت در کنکور

هر آنچه که باید درباره فنون موفقیت کنکور، تند خوانی، تقویت حافظه، تست زنی و … بدانید.

نظرات و سوالات شما درباره محتوای این مطلب
لطفا فقط نظرات و سوالات مربوط به این موضوع را این جا درج کنید.
مشاوران دورخیز به تمامی سوالات شما پاسخ میدهند.
با توجه به تعداد زیاد سوالات لطفا بعدا برای مشاهده جواب خود به سایت مراجعه کنید.
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها