نحوه محاسبه درصد کنکور

نحوه محاسبه درصد تست کنکور

محاسبه درصد تست کنکور کار سختی نیست و با بلد بودن یک فرمول خودتان هم می‌توانید آن را انجام دهید. اهمیت محاسیه درصد بعد تست‌زنی در این است که تا حد ممکن شرایط کنکور را برای خودتان شبیه‌سازی کنید. پس این مقاله را تا انتها دنبال کنید تا تعریف نمره منفی کنکور و نمره خام کنکور و محاسبه درصد تست کنکور را یاد بگیرید.

 

درصد تست کنکور چیست؟

برخلاف امتحانات مدرسه که با معیار نمره ای بین 0 تا 20 سنجیده می‌شود، در آزمون‌های آزمایشی و کنکور سراسری نتیجه عملکرد شما در هر درس با عددی بین 33/3- و 100 بیان می‌شود.

در آزمون‌های تستی مثل کنکور ارزش همه سوالات با هم برابر است و اینگونه نیست که نمره یک تست از بقیه بیشتر باشد. بنابراین آنچه که در محاسبه درصد تست کنکور مهم است، فقط تعداد سوالات درست و غلط شما است.

 

 نمره منفی کنکور چیست؟

معمولا در بسیاری از آزمون‌های تستی مثل کنکور سراسری نمره منفی در نظر می‌گیرند. نمره منفی به این معنا است که اگر شما به سوالی پاسخ غلط دهید جریمه می‌شوید و از درصد شما مقداری کم می‌شود.

علت در نظر گرفتن نمره منفی در محاسبه درصد تست کنکور این است که داوطلبان به سوالاتی که بلد نیستند به طور شانسی پاسخ ندهند. به این ترتیب درصد آزمون هر شخص متناسب با سطح آمادگی و تسلط او خواهد بود؛ نه براساس شانس.

نمره منفی‌ای که در محاسبه درصد کنکور برای هر پاسخ غلط در نظر می‌گیرند، یک سوم نمره هر پاسخ صحیح است. به این ترتیب اگر به 3 سوال پاسخ اشتباه دهید، انگار 1 سوال صحیح شما سوخت می‌شود.

چگونگی تاثیر نمره منفی کنکور

 

نمره خام کنکور چیست؟

درصدی که با در نظر گرفتن تعداد پاسخ‌های صحیح و غلط به دست می‌آید نمره خام نام دارد. چرا به آن خام می‌گویند؟ چون فقط یک عدد است که نتیجه عملکرد شما را در هر درس نشان می‌دهد. نمره خام نمی‌تواند در تعیین رتبه شما موثر باشد.

آنچه که در تعیین رتبه نقش دارد، تراز است. تراز با در نظر گرفتن درصد شما و سطح سختی سوالات محاسبه می‌شود. به این ترتیب معیار دقیق‌ و منصفانه‌تری برای رتبه بندی است.

بگذارید با مثال بگوییم چرا تراز منصفانه‌تر نمره خام کنکور است. فرض کنید سطح سوالات درس ریاضی در کنکور سخت و میانگین کل داوطلبان در این درس 10 درصد باشد ولی شما توانسته‌اید درصد 50 کسب کنید. اگر در درس فیزیک هم درصد 50 کسب کنید ولی سطح سوالات این درس آسان و میانگین داوطلبان 40 درصد باشد؛ در این صورت تراز شما در درس ریاضی بالاتر از درس فیزیک خواهد بود.

 

درصد کنکور چگونه محاسبه می‌شود؟

شما می‌توانید با استفاده از ابزاری که در ادامه مقاله آورده‌ایم به راحتی و فقط با وارد کردن تعداد سوالات صحیح، غلط و پاسخ نداده به درصد آزمون خود دست پیدا کنید. با این حال قصد داریم فرمول محاسبه درصد کنکور را هم به شما آموزش دهیم تا اگر خواستید خودتان هم محاسبه کنید، بتوانید.

همان‌طور که گفتیم نمره منفی هر سوالی که غلط جواب دهید معادل 1/3 نمره پاسخ صحیح است. پس فرمول محاسبه درصد تست کنکور به این ترتیب عمل کنید: مجموع تعداد سوالاتی که غلط جواب داده‌اید را تقسیم بر 3 کنید. عدد حاصل را از مجموع تعداد سوالاتی که پاسخ صحیح داده‌اید کم کنید. نتیجه را بر تعداد کل سوالات تقسیم کرده و در نهایت در 100 ضرب کنید تا به صورت درصد به دست آید.

در شکل زیر می‌توانید فرمول محاسبه درصد تست کنکور را مشاهده کنید. با ضرب کردن صورت و مخرج کسر اول در عدد 3 فرمول دوم به دست می‌آید. هر دو فرمول یک نتیجه را می‌دهند و فقط برای اینکه هر دو شکل فرمول را دیده باشید، در کنار هم آورده‌ایم.

فرمول محاسبه درصد تست کنکور

 

جمع بندی

حال که با نحوه محاسبه درصد تست کنکور و مفاهیمی مانند نمره منفی کنکور، نمره خام کنکور و تراز آشنا شدید، باید به دنبال تقویت مهارت‌های تست‌زنی باشید. چون در کنکور برخلاف امتحانات تشریحی ارزش هر سوال ثابت است و فقط تعداد سوالاتی که صحیح یا غلط پاسخ داده‌اید مهم است، باید یاد بگیرید در دور اول خواندن سوالات از سوالاتی که سخت و وقت‌گیر هستند بگذرید.

همچنین با توجه به زیاد بودن تعداد سوالات و محدودیت زمان، باید زمان خود را مدیریت کنید تا بتوانید به همه درس‌ها برسید. ما در سایت دورخیز مقالات آموزشی زیادی در مورد مهارت‌های مطالعه و تست‌زنی برای شما تهیه کرده‌ایم که 2 مورد از آن‌ها را می‌توانید از طریق لینک‌های زیر مطالعه کنید.

پیشنهاد مطالعه  تکنیک های تست زنی حرفه ای کنکور (35 تکنیک نایاب)
پیشنهاد مطالعه  افزایش سرعت تست زنی کنکور با 5 تکنیک 🎯

 

 

لینک کوتاه مقاله:
مهندس مسعود کریمی
درباره من

اگر خودت شخصاً با جستجو و پشتکار محدودیت‌ها رو نادیده بگیری و در سخت‌ترین شرایط موفق بشی، انگیزه زیادی برای کمک به دیگران پیدا می‌کنی! من مسعود کریمی رتبه برتر کنکور و بنیانگذار دورخیز به همراه تیمم آماده کمک به تو هستیم 🧡

از ما کمک بگیر!

اگر بخوای رانندگی یاد بگیری کمک یه مربی خوب میتونه خیلی کارساز باشه! چون سریع‌ و اصولی و بدون خطر میتونی رانندگی رو ازش یاد بگیری. اگر بخوای رتبه برتر بشی هم حضور یه مشاور در کنارت میتونه همین اتفاقات رو رقم بزنه! سریع، اصولی و بدون خطر!

ما در آکادمی دورخیز راه پر پیچ و خم کنکور رو برات روشن و ساده میکنیم تا تلاش‌هات بی نتیجه نمونه! ما کارمون رو خوب بلدیم، چون 12 سال سابقه داریم و خودمون رتبه برتر کنکور بودیم! پس همین الان دکمه درخواست مشاوره رو بزن تا شروع کنیم.

درخواست مشاوره

  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

پکیج‌های فنون موفقیت در کنکور

هر آنچه که باید درباره فنون موفقیت کنکور، تند خوانی، تقویت حافظه، تست زنی و … بدانید.

نظرات و سوالات شما درباره محتوای این مطلب
لطفا فقط نظرات و سوالات مربوط به این موضوع را این جا درج کنید.
مشاوران دورخیز به تمامی سوالات شما پاسخ میدهند.
با توجه به تعداد زیاد سوالات لطفا بعدا برای مشاهده جواب خود به سایت مراجعه کنید.
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها