رشته داروسازی - معرفی کامل

معرفی رشته داروسازی (محبوب و دست یافتنی)

رشته داروسازی یکی از رشته های شاخص و پرطرفدار در بین داوطلبان کنکور سراسری است. شناختی که در بین عموم مردم از رشته داروسازی وجود دارد کامل نیست و محدود به داروخانه ها و خدمات آن هاست. در این مقاله به معرفی رشته داروسازی و بررسی همه جوانب آن ، از دوره دانشجویی تا آینده شغلی ، می پردازیم. رتبه قبولی ، دروس و مدت زمان تحصیل در آن را بررسی میکنیم. موقعیت های شغلی و رشته های تخصصی داروسازی را معرفی میکنیم. در نهایت با شناخت از نقاط قوت و ضعف این رشته و توانایی های مورد نیاز آن میتوانید انتخابی درست برای آینده خود داشته باشید. با این مقاله کامل و جذاب همراه ما باشید. 🙂

داروسازی

معرفی رشته داروسازی

رشته داروسازی یکی از رشته های علوم پزشکی است که به ارائه خدمات دارویی به جامعه می پردازد. این خدمات از تامین مواد اولیه دارویی شروع شده و پس از طی مراحل ساخت ، توزیع ، و حتی تجویز دارو ، در نهایت به تحویل آن به مردم در داروخانه ها منتهی می شود. چون عموم مردم بیشتر از طریق داروخانه ها با دکتر داروساز در ارتباط هستند ، بنابراین تصویر کلی آن ها از رشته داروسازی ،  کار در داروخانه هاست.

بسیاری از داوطلبانی که حتی بعد از قبولی در این رشته ، وارد دانشگاه می‌شوند هنوز شناخت کافی را ندارد. به مرور دانشجویان با تخصص ها ، حیطه های کاری ، چشم انداز ها ، و نقش رشته داروسازی در حوزه سلامت آشنا می شود. در این مقاله سعی شده است تا اطلاعات مفید و مناسب برای داوطلبان کنکور ارائه شود.

پیشنهاد مطالعه  معرفی زیر گروه های تجربی در کنکور

مدت زمان تحصیل و دوره ها

رشته داروسازی در ایران به صورت دکترای پیوسته عمومی (حرفه ای) ارائه می شود. بعد از قبولی در رشته های دکترای پیوسته ، شما دیگر کنکور های کارشناسی به کارشناسی ارشد و کارشناسی ارشد به دکترا پیش رو نخواهید داشت. در بعضی کشورها نحوه ارائه رشته داروسازی به صورت ناپیوسته است ؛ یعنی لیسانس داروسازی دارند. مدت زمان تحصیل در رشته داروسازی حداقل 5/5 سال است. ۲۱۱ واحد درسی در قالب ۱۱ ترم ارائه می شود.

البته در رشته های پیوسته این گونه نیست که هیچ آزمونی گرفته نشود. درست است که شما بعد از قبولی در رشته داروسازی دیگر مجبور نیستید کنکور دهید و انتخاب رشته کنید ؛  اما برای سنجش صلاحیت علمی شما و امکان ادامه تحصیل ، آزمون جامعی را در نظر گرفتند. دانشجویان در صورت عدم کسب حد نصاب نمره قبولی ، باید مجدد در این آزمون شرکت کنند. اگر دانشجویی در آن دفعاتی که مجاز به شرکت در آزمون است ، نتواند حدنصاب نمره را کسب کند از ادامه تحصیل او در این رشته جلوگیری می‌شود. در این صورت دانشجو مجبور است به رشته ای ناپیوسته ، تغییر رشته دهد.

به طور کلی مقطع دکترای عمومی رشته داروسازی را میتوان به دو دوره تقسیم کرد :

 1. قبل از آزمون جامع
 2. بعد از آزمون جامع

این آزمون تا ورودی ۹۳ ، آزمون علوم پایه نام داشت. دانشجویان بعد از گذراندن ۸۰ واحد درسی می توانستند در آن شرکت کنند. اما از ورودی ۹۴ به بعد ، آزمون علوم پایه جای خود را به آزمون جامع ۱۸۰ واحدی داد. دانشجویان بعد از گذراندن ۱۸۰ واحد درسی می توانند در این آزمون شرکت کنند. این آزمون دو مرتبه در سال (تابستان و زمستان) برگزار می شود.

دروس رشته داروسازی

از نظر سطح دروس می توان گفت رشته داروسازی یکی از سخت ترین رشته های ممکن است است. برخلاف تصور خیلی ها ، شما قرار نیست فقط اسم داروها را حفظ کنید. شما در این رشته با بیشتر علوم سر و کار دارید و یاد می گیرید که چگونه دارو بسازید.

کار یک داروساز صرفاً ارائه مشاوره دارویی نیست.

به طور کلی دروس رشته داروسازی را می توان در این گروه ها تقسیم بندی کرد :

 • دروس علوم پایه : شیمی ، ریاضی ، فیزیک ، میکروب شناسی ، ایمنی شناسی ، انگل شناسی ، فیزیولوژی ، بیوشیمی و …
 • دروس بالینی : فارماکولوژی ، دارو درمان بیماری ها ، کارآموزی ها و …
 • دروس مربوط به سنتز و فناوری دارو : شیمی دارویی ، فارماسیوتیکس ، فیزیکال فارماسی و …

با مراجعه به کوریکولوم (چارت درسی) آموزشی رشته داروسازی ، می‌توانید از همه دروس و واحدهای آن ها اطلاع پیدا کنید.

دروس رشته داروسازی

ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر

بعد از فارغ التحصیلی از دوره دکترای عمومی رشته داروسازی ، می توانید با همان مدرک در داروخانه  یا صنعت مشغول به کار شوید. انتخاب دیگر ، ادامه تحصیل و ورود به دوره دکترای تخصصی رشته داروسازی است. طول دوره تحصیل در تخصص های مختلف ، متفاوت است.

تخصص های رشته داروسازی عبارتند از : شیمی دارویی ، فارماکوگنوزی ، سم شناسی ، داروشناسی( فارماکولوژی) ، فارماسیوتیکس ، داروسازی بالینی ، بیوتکنولوژی دارویی ، داروسازی هسته ای ( رادیو فارماسی) ، اقتصاد و مدیریت دارو ، نانوفناوری دارویی ، کنترل دارو

بازار کار و موقعیت شغلی رشته داروسازی

همانطور که پیش تر ذکر شد، تصویر کلی از کار و آینده شغلی فارغ التحصیلان رشته داروسازی ، محدود به کار در داروخانه هاست. اما در واقعیت چنین نیست. طبق آمار ، ۹۷ درصد داروهای مصرفی کشور توسط کارخانه های داروسازی داخلی تولید می شود که این فرصتی است برای اشتغال داروسازان . همچنین کارخانه های آرایشی و بهداشتی نیز برای تولید و کنترل کیفی محصولات خود به حضور داروسازان نیاز دارند. عضویت در هیئت علمی دانشگاه ها و آموزش نیز فعالیت دیگر آنان است ؛ همچنین امور اجرایی در وزارت بهداشت و دانشگاههای علوم پزشکی . فعالیت های تحقیقاتی و راه اندازی یا کار در شرکتهای دانش بنیان نیز مسیر جذابی است.

خوشبختانه حوزه‌ای که به آن ، نسبت به گذشته ، توجه بیشتری می شود کار در بیمارستان است. در همه کشورها برای تعداد مشخصی تخت بیمارستانی باید یک داروساز متخصص بالینی حضور داشته باشد و بر روی روند درمان نظارت کند.

درآمد رشته داروسازی

در مورد درآمد رشته داروسازی بازه ثابتی را نمی‌توان تعیین کرد. یک داروساز می تواند یک کارآفرین موفق باشد و درآمد چشمگیری داشته باشد. همچنین داروسازانی هستند که در کنار کار مستقل ، هیئت علمی دانشگاه نیز هستند و مثال های دیگر از این دست. اما حداقل درآمدی که یک داروساز می تواند کسب کند از طریق مسئول فنی بودن در داروخانه است و برای هر ساعت حضور ، مبلغ مصوبی به او تعلق میگیرد. این مبلغ برای سال 98 ماهانه حدود 9.500.000 تومان بوده است.

پیشنهاد مطالعه  در انتخاب رشته علاقه مهم تره یا پول ؟

موقعیت شغلی رشته داروسازی

توانایی های لازم

داوطلبی که می‌خواهد وارد رشته داروسازی شود ، باید توانایی های لازم را برای گذراندن دوره تحصیل و فعالیت به عنوان دکتر داروساز ، داشته باشد. در این رشته دروس مختلفی را باید مطالعه کنید. اگر علاقه نداشته باشید ، برایتان سخت خواهد بود. علاقه به تحقیق و پژوهش یکی از کلیدهای موفقیت در این رشته است. هیچ حد و مرزی برای رشته داروسازی تعریف نمی‌شود. همواره داروسازان در تلاشند تا داروهای جدید تولید و به بازار عرضه کنند. بنابراین شما باید دائماً در حال تحقیق و مطالعه باشید و علم خود را به روز نگه دارید. تسلط به زبان انگلیسی ضروری است ؛ است زیرا بسیاری از منابع به زبان اصلی اند. مقالات و مجلات علمی معتبر نیز به زبان انگلیسی منتشر می شوند.

علاوه بر مهارت های فردی ، باید ارتباط اجتماعی خود را نیز تقویت کنید. باید صبور باشید و به خوبی با افراد ارتباط برقرار کنید تا بتوانید بهترین مشاوره و خدمات را به آنها ارائه دهید.

پیشنهاد مطالعه  به تصمیم‌های خود جامه عمل بپوشان

نقاط قوت و ضعف رشته داروسازی

در بررسی نقاط قوت و ضعف ، به صورت مطلق نمی توان مواردی را ذکر کرد. برای مثال ممکن است کسی که به اجبار و بدون علاقه وارد  این رشته شده است ، از سختی دروس این رشته شکایت کند ولی برای کسی که علاقه دارد اینگونه نباشد. اما به صورت کلی می توان مواردی را برای آنها برشمرد.

نقاط قوت

 1. رشته ای با پشتوانه علمی قوی که این امکان را به داروساز میدهد که در سراسر دنیا امکان کار و فعالیت داشته باشد.
 2. کسانی که به کارهای پژوهشی علاقه دارند ، در این رشته آینده خوبی پیش روی آنهاست و می توانند در گرایش های مختلف وارد شوند و فعالیت کنند.
 3. خدمت رسانی در حوزه سلامت و ارزش اخلاقی بالای این کار
 4. برخورداری از وجهه و احترام بالا در جامعه
 5. آینده شغلی و درآمد خوب

تحقیق و پژوهش

نقاط ضعف

 1. مهمترین مشکلی که داروسازان در ایران با آن مواجه هستند شکاف بین کادر درمان است. در سیستم جهانی ، پزشک همیشه با داروساز در ارتباط است و با همکاری هم سعی می کنند بهترین دارو را متناسب با شرایط بیمار برای او تجویز کنند. ولی در ایران اینگونه نیست و پزشک و داروساز هرکدام سیستم جدا برای خود دارند و کمترین ارتباط را باهم دارند. پیشنهاد می شود اگر وارد سیستم بهداشت و درمان شدید ، به ارتباط بین این همکارها دقت کنید تا بهترین سیستم درمانی را در کشور خود پیاده کنیم.
 2. سختی گرفتن امتیاز برای تاسیس داروخانه
 3. مشکلات صنفی که با سیاست‌گذاری‌های کلان حل می شود از جمله :  واردات داروهایی که تولید داخلی نیز دارند ، مشکلات شرکت های بیمه در پرداخت مطالبات داروخانه ها ، حضور سرمایه داران غیرمتخصص و …

رتبه لازم برای قبولی در رشته داروسازی

در مورد تراز و رتبه قبولی یک رشته ، باید فاکتورهای مختلفی را در نظر گرفت از جمله : منطقه ، سهمیه ، ظرفیت دانشگاه ها و … . پذیرش دانشگاه آزاد و کد رشته های بومی نیز متغیر است. برای مثال واحد دامغان دانشگاه آزاد در سال‌های اخیر پذیرش نداشته است. به طور کلی آخرین رتبه های قبولی با احتساب پردیس های خودگردان و کد رشته های تعهد خدمت در مناطق مختلف به این صورت است :

 • منطقه ۱ : 3000
 • منطقه ۲ :  5000
 • منطقه ۳ : 3000

برای اینکه از قبولی خودتان هم در این رشته مطمئن شوید، می توانید از مقاله تخمین رتبه کنکور هم استفاده کنید. این مقاله در لینک زیر در دسترس شماست.

پیشنهاد مطالعه  تخمین رتبه کنکور با چند روش عالی | ویژه قبل و بعد از کنکور🙂

در پایان امیدواریم در گرفتن تصیمات سرنوشت ساز زندگیتان ابتدا خوب تحقیق کنید و از افرادی که در آن زمینه تجربه دارند مشورت بگیرید. اگر به رشته داروسازی علاقه دارید راه برای موفقیت در آن برایتان وجود دارد ؛ چه از نظر موقعیت اجتماعی و چه از نظر مالی. برای ورود به هر رشته و یا کاری همیشه افرادی هستند که قضد دارند شما را ناامید کنند و یا بالعکس تمجیدهای اغراق آمیز میکنند. تصمیمات خود را با بررسی همه شرایط و براساس واقعیات بگیرید. میتوانید فایل صوتی توضیحات علی قاسم پور که خودش دانشجوی داروسازی است را در بخش زیر گوش کنید.

علی قاسم‌پورعلی قاسم‌پور

مشاوره صوتی رایگان

در این فایل صوتی علی قاسم پور که خود دانشجوی رشته داروسازی است به معرفی رشته داروسازی می پردازد. سعی شده است به تمام سوالات داوطلبان پاسخ داده شود و آن ها چشم اندازی از آینده خود در این رشته پیدا کنند. توصیه میشود آن را با دقت گوش دهید. در صورتی که برای معرفی رشته ها یا انتخاب رشته نیاز به کمک دارید با شماره 02177276971 تماس بگیرید. این تماس هزینه اضافی برای شما ندارد 🙂
مدت زمان : 12 دقیقه و 57 ثانیه
دهناد احیاییدهناد احیایی

مشاوره صوتی رایگان

مدت زمان : 5 دقیقه و 8 ثانیه
لینک کوتاه مقاله:
مهندس مسعود کریمی
درباره من

اگر خودت شخصاً با جستجو و پشتکار محدودیت‌ها رو نادیده بگیری و در سخت‌ترین شرایط موفق بشی، انگیزه زیادی برای کمک به دیگران پیدا می‌کنی! من مسعود کریمی رتبه برتر کنکور و بنیانگذار دورخیز به همراه تیمم آماده کمک به تو هستیم 🧡

از ما کمک بگیر!

اگر بخوای رانندگی یاد بگیری کمک یه مربی خوب میتونه خیلی کارساز باشه! چون سریع‌ و اصولی و بدون خطر میتونی رانندگی رو ازش یاد بگیری. اگر بخوای رتبه برتر بشی هم حضور یه مشاور در کنارت میتونه همین اتفاقات رو رقم بزنه! سریع، اصولی و بدون خطر!

ما در آکادمی دورخیز راه پر پیچ و خم کنکور رو برات روشن و ساده میکنیم تا تلاش‌هات بی نتیجه نمونه! ما کارمون رو خوب بلدیم، چون 12 سال سابقه داریم و خودمون رتبه برتر کنکور بودیم! پس همین الان دکمه درخواست مشاوره رو بزن تا شروع کنیم.

درخواست مشاوره

 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

مطالب پیشنهادی
پکیج‌های فنون موفقیت در کنکور

هر آنچه که باید درباره فنون موفقیت کنکور، تند خوانی، تقویت حافظه، تست زنی و … بدانید.

نظرات و سوالات شما درباره محتوای این مطلب
لطفا فقط نظرات و سوالات مربوط به این موضوع را این جا درج کنید.
مشاوران دورخیز به تمامی سوالات شما پاسخ میدهند.
با توجه به تعداد زیاد سوالات لطفا بعدا برای مشاهده جواب خود به سایت مراجعه کنید.
اشتراک در
اطلاع از
guest
12 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
جلال
جلال
2 سال قبل

سلام.مرسی از مقاله خوبتون❤اگه میشه راجع به مهارج توی این رشته هم یه مقاله بزارید

e
e
2 سال قبل

سلام یه دانش اموز سطح معمولی چند ساعت باید وقت بذاره برا این رشته یا هوشبری؟

مهندس مسعود کریمی
مهندس مسعود کریمی
پاسخ به  e
2 سال قبل

سلام. 7-9 ساعت

محمد
محمد
2 سال قبل

دارو مثل پزشکی طرح هم داره؟(پزشکی طرح هاش تمومی نداره!!)

حدیث ابراهیمی
حدیث ابراهیمی
4 سال قبل

علاقه همیشه پشتوانه هر آدم تلاش کاره.

با اینک داروسازی رشته سختیه ولی باز علاقه دارم … باید داروساز بشم.

مشاور ارشد دورخیز
مشاور ارشد دورخیز
پاسخ به  حدیث ابراهیمی
3 سال قبل

عالیه که هدفتونو با علاقه انتخاب کردین:)

Hana
Hana
پاسخ به  مشاور ارشد دورخیز
2 سال قبل

چطوری با دیپلم انسانی کنکور تجربی بدم؟

مهندس مسعود کریمی
مهندس مسعود کریمی
پاسخ به  Hana
2 سال قبل

سلام. اقدام خاصی نیاز نداره. کنکور تجربی ثبت نام کنید

Hana
Hana
پاسخ به  مهندس مسعود کریمی
1 سال قبل

سلام امکان شرکت در کنکور با برگه حمایت تحصیلی وجود دارد؟!

پشتیبانی سایت
پشتیبانی سایت
پاسخ به  Hana
1 سال قبل

سلام
این برگه فقط برای مدرسه است و برای دانشگاه باید تابعیت ایران را داشته باشید یا باید از ویزای تحصیلی استفاده کنید که مراحل آن کاملا متفاوت است.

 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .
دنبال مشاوره و برنامه ریزی برای کنکور هستی ؟
برای اطلاع از هزینه‌ها و شرایط مشاوره و برنامه ریزی خصوصی این فرم را تکمیل کنید.
خیلی زود و کمتر از 24 ساعت با شما تماس میگیریم.
دنبال مشاوره و برنامه ریزی برای کنکور هستی ؟
خیلی زود و کمتر از 24 ساعت با شما تماس میگیریم.
برای اطلاع از هزینه‌ها و شرایط مشاوره و برنامه ریزی خصوصی این فرم را تکمیل کنید.
 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .