رشته مهندسی کامپیوتر

معرفی رشته مهندسی کامپیوتر

رشته مهندسی کامپیوتر یکی از رشته های جذاب برای داوطلبان کنکور ریاضی است. مهندسی کامپیوتر رشته ای کاربردی است و زندگی آینده انسان ها را شکل می دهد. در این مقاله به معرفی کامل رشته مهندسی کامپیوتر می پردازیم. رتبه قبولی ، دروس ، میزان درآمد ، مزایا و معایب و مدت تحصیل در آن را بررسی می کنیم. با گرایش های آن برای ادامه تحصیل آشنا می شوید. در نهایت با مشورت و شناخت کامل می توانید تصمیم بگیرید که وارد این رشته بشوید یا خیر. پس با ما همراه باشید.

معرفی رشته مهندسی کامپیوتر

رشته مهندسی کامپیوتر به طراحی و ساخت اجزای سخت افزاری سیستم های کامپیوتری و همچنین نرم افزارهای لازم برای کار با آن ها می پردازد. امروزه دیگر کامپیوتر و هوش مصنوعی تبدیل به بخشی جدا نشدنی از زندگی انسان شده است. در واقع انسان انجام بخشی از کارهای خود را به سیستم های کامپیوتری و هوش مصنوعی سپرده است. از کارهای شخصی و روزمره گرفته تا فعالیت های اقتصادی و صنعتی. به هر چه که نگاه کنید ردپایی از تلاش مهندسان کامپیوتر در تولید آن می بینید ؛ متخصصانی که با تلاش های خود زندگی را برای انسان ها راحت تر کردند.

رشته مهندسی کامپیوتر با رشته علوم کامپیوتر متفاوت است. رشته علوم کامپیوتر زمینه رشد و توسعه مهندسی کامپیوتر را فراهم می کند. متخصصان این حوزه همیشه با معادلات و الگوریتم سروکار دارند. تکنولوژی و هوش مصنوعی دنیای امروز به نوعی توسط آنها پایه ریزی شده و سپس توسط مهندسین کامپیوتر به شکل کاربردی و فراگیر امروزی درآمده است.

رشته مهندسی کامپیوتر

مدت تحصیل و دوره ها

رشته مهندسی کامپیوتر در مقطع کارشناسی ارائه می شود و 4 ساله است. مهندسی کامپیوتر در مقطع کارشناسی یا همان لیسانس دارای گرایش های زیر است.

 1. گرایش سخت افزار : در این گرایش به طراحی و ساخت قطعات ، بردها ، تجهیزات و در نهایت سیستم های کامپیوتری در مقیاس های مختلف می پردازید.
 2. گرایش نرم افزار : در این گرایش در زمینه زبان های مختلف برنامه نویسی ، سیستم های عامل مختلف و طراحی انواع الگوریتم ها کار می کنید.
مقاله پیشنهادی:
مشاوره تلفنی انتخاب رشته کنکور

دروس

در مجموع در طول دوره کارشناسی رشته مهندسی کامپیوتر 140 واحد درسی پیش رو خواهید داشت. برخی از دروس مشترک در گرایش‌های مختلف مهندسی کامپیوتر عبارت اند از : ریاضی ، فیزیک ،‌ مبانی کامپیوتر و برنامه ‌سازی ، معادلات دیفرانسیل ، ریاضی مهندسی ، مدارهای الکتریکی، مدارهای الکترونیکی، طراحی الگوریتم ‌ها ، معماری کامپیوتر ،شبکه های کامپیوتری، سیستم های عامل و …

در کنار این دروس مشترک ، دروس اختصاصی هر گرایش را نیز باید بخوانید. برای مثال در گرایش نرم افزار این دروس را نیز پیش رو دارید : ذخیره و بازیابی اطلاعات ، اصول طراحی پایگاه داده‌ها ، مهندسی نرم‌افزار و …

 

ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر

شما می توانید در بیشتر دانشگاه‌های معتبر داخل ایران در مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی کامپیوتر ادامه تحصیل دهید. امکان ادامه تحصیل تا مقطع دکتری نیز برای اکثر گرایش های این رشته وجود دارد. گرایش های مقطع کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر عبارت اند از : مهندسی نرم افزار ، مهندسی سخت ‌افزار ( معماری سیستم ‌های کامپیوتری ) ، شبکه کامپیوتری ، امنیت ، مهندسی محاسبات و الگوریتم ‌ها ، رباتیک و هوش مصنوعی

رشته مهندسی کامپیوتر یکی از بهترین رشته ها برای تحصیل در خارج از کشور است. شانس گرفتن پذیرش در این رشته بالاست. در صورت فارغ التحصیلی از یک دانشگاه معتبر با معدل خوب ، داشتن مدرک زبان و ترجیحاً انتشار مقاله ‌ای در مجلات خارجی شانس خوبی برای ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور خواهید داشت.

مهندس کامپیوتر

 

بازار کار ، موقعیت شغلی و میزان درآمد مهندسی کامپیوتر

رشته مهندسی کامپیوتر به دلیل کاربردی بودن در دنیای مدرن و دیجیتال امروز در وضعیت خوبی قرار دارد. روز به روز نیاز به مهندس کامپیوتر بیشتر می شود. طبق پیش بینی ها ، متخصصین این رشته بیشترین درآمد را در بین سایر شغل ها خواهند داشت.

شرکت های تولید کننده قطعات و دستگاه های گوناگون همواره به مهندسین کامپیوتر گرایش سخت افزار نیاز دارند. در شرکت های تولید و انتقال انرژی مهندسین کامپیوتر مسئول نگهداری و تعمیر سیستم ها می باشند.

امروزه بیشتر کسب و کار های جدید در حوزه فناوری اطلاعات شکل می‌گیرند و نیازمند مهندسین کامپیوتر گرایش نرم افزار می باشند. حتی یک دانشجوی مهندسی کامپیوتر نیز می تواند در کنار درس ، با تقویت مهارت برنامه نویسی و طراحی وب به سرعت جذب بازار کار شود. بسیاری از برنامه هایی که روزانه از آنها استفاده می‌کنیم مثل اسنپ ، توسط همین افراد طراحی و توسعه داده شده اند.

حوزه امنیت اطلاعات نیز یکی دیگر از بازار کارهای رشته مهندسی کامپیوتر می باشد. شرکت های بزرگ ، بانک ها و به طور کلی دولت ها همیشه نیاز به متخصصین خبره و حرفه ای در این حوزه دارند تا امنیت اطلاعات خود را تامین کنند.

درآمد رشته مهندسی کامپیوتر با توجه به زمینه فعالیت از 4 میلیون تا 10 میلیون تومان متغیر است. مهندسین نرم افزار خبره که به شکل آزاد یا فریلنسینگ کار میکنند ممکن است از این بازه خیلی فراتر درآمد داشته باشند. برای مثال مهندسین نرم افزار و برنامه نویسان با درآمد ماهانه 25 میلیون تومان جزو درآمدهای بالای این رشته محسوب می شوند.

مقاله پیشنهادی:
در انتخاب رشته علاقه مهم تره یا پول ؟

 

توانایی‌های لازم برای رشته مهندسی کامپیوتر

برای تحصیل در رشته مهندسی کامپیوتر باید در درس های ریاضی و فیزیک قوی باشید. همچنین باید صبور و خلاق باشید تا بتوانید ایده های خود را عملی کنید. سعی کنید در این رشته همیشه اطلاعات خود را به روز نگه دارید چون دنیای تکنولوژی دائم در حال پیشرفت است.

چرا با وجود پتانسیل بالا و گستردگی رشته مهندسی کامپیوتر تعداد فارغ التحصیلان بیکار در این رشته زیاد است؟

در رشته مهندسی کامپیوتر داشتن مهارت به همان اندازه تحصیلات آکادمیک در دانشگاه اهمیت دارد. افرادی هستند که حتی بدون داشتن مدرک دانشگاهی در رشته های مربوط به کامپیوتر ، به برنامه نویسی و طراحی سایت مشغول اند و درآمد خوبی هم دارند. بنابراین باید از همان ترم های اول به دنبال یاد گرفتن برنامه نویسی و طراحی وب باشید

بازار کار رشته مهندسی کامپیوتر

 

نقاط قوت و ضعف رشته مهندسی کامپیوتر

نقاط قوت

 • گستردگی و تنوع حیطه های فعالیت
 • امکان کار مستقل با درآمد بالا
 • شرایط مناسب برای ادامه تحصیل در ایران یا خارج از ایران
 • وجهه اجتماعی بالا

نقاط ضعف

 • پذیرش بالای دانشگاه ها در سراسر کشور
 • رقابت سخت برای کسب موقعیت شغلی خوب به علت افزایش تعداد فارغ التحصیلان
 • عدم حمایت کافی از کسب و کارهای جدید اینترنتی

 

رتبه قبولی رشته مهندسی کامپیوتر

در رشته های گروه ریاضی برخلاف تجربی ، دانشگاه بیشتر از رشته تعیین کننده رتبه لازم برای قبولی است. به دلیل تعدد دانشگاه های پذیرش کننده ، بازه رتبه قبولی رشته مهندسی کامپیوتر بسیار بزرگ است. در ادامه به بررسی حداقل رتبه لازم برای قبولی در دوره روانه این رشته در دانشگاه های برتر مهندسی می پردازیم. در انتها نیز حداقل رتبه لازم برای قبولی در این رشته را آورده ایم.

نام دانشگاهمنطقه 1منطقه 2منطقه 3
دانشگاه صنعتی شریف100 تا 150100 تا 150تا 50
دانشگاه تهران250 تا 300200 تا 25050 تا 100
دانشگاه صنعتی امیر کبیر300 تا 400250 تا 300100 تا 150
دانشگاه علم و صنعت500 تا 600300 تا 400150 تا 250
دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی900 تا 1000500 تا 600250 تا 300
صنعتی شهید بهشتی800 تا 1000400 تا 500500 تا 600
دانشگاه صنعتی اصفهان1300 تا 1400800 تا 900600 تا 800
دانشگاه فردوسی مشهد200 تا 22001100 تا 1200800 تا 1000
دانشگاه شیراز2400 تا 26001200 تا 1300800 تا 1000

این آمار با توجه به قبولی های رشته مهندسی کامپیوتر در سال های گذشته است. دقت کنید که همیشه این اعداد ثابت نیستند و هر سال با توجه به انتخاب رشته داوطلبان ، ممکن است قدری تغییر کند. همچنین بومی بودن هم تاثیر مهم در قبولی در شهر خودتان دارد.

حداقل رتبه لازم برای قبولی در رشته مهندسی کامپیوتر (حتی نوبت دوم) نیز به این صورت است.

 • منطقه 1 : حدود 28000
 • منطقه 2 : حدود 31000
 • منطقه 3 : حدود 22000

حالا اگر می خواهید بدانید که در این رشته قبول می شوید یا نه، مقاله تخمین رتبه کنکور را مطالعه کنید. در این مقاله روش های تخمین رتبه را معرفی کرده ایم.

مقاله پیشنهادی:
تخمین رتبه کنکور با چند روش عالی | ویژه قبل و بعد از کنکور🙂

مطالب مشابه

جزوات پیشنهادی

جزوه منطق دهم

جزوه منطق دهم

مولف جزوه : طاهره بو سعید
نوع جزوه : درسنامه، تست، آزمون تشریحی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

راز رتبه زیر ۱۰۰ کنکور !

فنون موفقیت در کنکور

تهیه شده توسط رتبه های برتر کنکور

موفقیت در کنکور
فهرست

مشاوره در تلگرام

مشاوره تلفنی