تعداد دفعات مجاز انصراف از دانشگاه

تعداد دفعات مجاز انصراف از دانشگاه

انصراف از دانشگاه یکی از چالش هایی است که داوطلبان کنکور با آن مواجه هستند. به دلایل مختلفی ممکن است دانشجو تصمیم به انصراف بگیرد. برای مثال بعد از مدتی از تحصیل در آن رشته متوجه می شود که مورد علاقه اش نیست.

از دیگر موارد مهمی که قبل از انصراف از دانشگاه باید از آن آگاه بود، تعداد دفعات مجاز انصراف از دانشگاه است. اکثر سوالات درمورد انصراف از دانشگاه در این مورد است که آیا می توان برای بار دوم هم از دانشگاه انصراف داد؟

یکی از مواردی که درمورد تعداد دفعات مجاز انصراف از دانشگاه باید بدانید عواقب انصراف است. به این ترتیب وقتی با عواقب آن کاملا آشنا باشید می توانید بهترین تصمیم را بگیرید. یک تصمیم آگاهانه از آسیب های احتمالی هر انتخابی کم می کند.

در این مقاله در قدم اول درمورد تعداد دفعات مجاز انصراف از دانشگاه صحبت می کنیم. در قدم بعدی درمورد شرایط و پیامدهای هربار انصراف از دانشگاه به طور کامل توضیح می دهیم. پس اگر از انتخاب رشته خود مطمئن نیستید حتما این مقاله را مطالعه کنید.

همچنین در مقاله های قبلی درمورد شرایط انصراف از دانشگاه به طور کامل صحبت کرده ایم. بعد از مطالعه این مقاله و دانستن درمورد تعداد دفعات مجاز انصراف از دانشگاه، به سراغ مطالعه مقاله شرایط انصراف بروید.

در این مقاله ها به تمامی نکاتی که درمورد انصراف از دانشگاه باید بدانید، اشاره می کنیم. پس همراه ما باشید. همچنین اگر راهنمایی بیشتری خواستید می توانید با مشاورین ما در موسسه دورخیز در ارتباط باشید.

 

تعداد دفعات مجاز برای انصراف از دانشگاه چقدر است؟

کنکور سراسری برای پذیرش داوطلب هرساله شرایط مخصوصی را ارائه می کند. همچنین این شرایط هر ساله متوجه تغییرات جزئی هم می شود. به این دلیل داوطلبانی که برای بار چندم می خواهند در کنکور شرکت کننده نگران این شرایط هستند.

یکی از شرایطی که مرتبط با انصراف از دانشگاه است، محرومیت از شرکت در کنکور سراسری است. به این ترتیب که دانشجویان بعد از قبولی در رشته های روزانه کنکور سراسری باید حداقل یک سال در همان رشته و دانشگاه تحصیل کنند.

تعداد دفعات مجاز انصراف از دانشگاه

اگر دانشجویی در ترم یک یا دو از دانشگاه انصراف دهد، از شرکت در کنکور سراسری محروم می شود. البته این محرومیت دائمی نیست و شرایطی دارد. برای مثال در حال حاضر این محرومیت به مدت دو سال و فقط درمورد انتخاب رشته های روزانه است.

برای مثال اگر دانشجویی از رشته روزانه خود در همان ترم اول انصراف دهد، برای کنکور سال آینده نمی تواند در رشته های روزانه انتخاب رشته کند. پس اگر پذیرش در رشته های روزانه برای شما مهم است باید از تعداد دفعات مجاز انصراف از دانشگاه آگاه باشید.

همچنین انصراف از دانشگاه در ترم اول یا دوم مشمول جریمه هم می شود. پس علاوه بر محرومیت باید جریمه مورد نظر را نیز پرداخت کنید. توجه کنید که برای این که از محرومیت در کنکور سراسری و جریمه در امان بمانید باید حداقل دو ترم در آن رشته تحصیل کنید.

توجه داشته باشید که طی این دو ترم باید در کلاس ها و امتحان ها شرکت کنید. چون ثبت نمره های شما برای درس های این دو ترم در دانشگاه ضروری است. سپس اگر تصمیم به انصراف دارید می توانید از ترم سوم برای انصراف آماده شوید.

به طور کلی تعداد دفعات مجاز انصراف از دانشگاه برای دانشجویان یک بار است. یعنی هر دانشجو فقط یک بار می تواند از رشته دانشگاهی خود انصراف دهد و برای همان مقطع مجددا در کنکور سراسری شرکت کند.

اما برای تعداد دفعات مجاز انصراف از دانشگاه شرایط ویژه ای هم وجود دارد. یعنی با رعایت کردن اصولی می توانید تعداد دفعات مجاز انصراف از دانشگاه را افزایش دهید. درمورد این شرایط هم در این مقاله به طور کامل توضیح می دهیم.

همچنین دقت کنید که اگر شما از مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه انصراف دهید برای شرکت در کنکور سراسری مقطع لیسانس مجاز به انتخاب رشته های روزانه نیستید. اما چطور می توان برخی از این محرومیت ها را برطرف کرد؟ در ادامه این مقاله به طور کامل در این مورد صحبت می کنیم.

 

شرایط انصراف از دانشگاه برای بار دوم چیست؟

طبق قانونی که در دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری نوشته است، دوبار انصراف از دانشگاه، داوطلب را از پذیرش در رشته های روزانه به طور کامل محروم می کند. پس طبق مواردی که گفته شد تعداد دفعات مجاز انصراف از دانشگاه تنها یک بار هست.

مقاله مهم  راهنمای جامع انتخاب رشته دانشگاه آزاد

مطابق با آخرین بازنگری انجام شده در دیوان عدالت اداری،  داوطلبانی که دوبار از دانشگاه انصراف داده اند، همچنان می توانند در کنکور سراسری شرایط کنند. اما با محرومیت ها و شرایطی این امکان برقرار خواهد بود.

محرومیت اول که در ابتدای بحث هم گفته شد این است که حتی بعد از شرکت در آزمون سراسری، برای انتخاب رشته های روزانه مجاز نخواهد بود. اما برای شرکت در کنکور سراسری هم باید شرایطی را رعایت کنید.

تعداد دفعات انصراف از دانشگاه

شرایط لازم برای شرکت در کنکور سراسری این است:

مطابق با قانون مندرج در دفترچه ثبت نام کنکور سراسری 1400 داوطلبان روزانه کلیه مقاطع تحصیلی تنها به شرطی می توانستند در کنکور ثبت نام کنند که تا پایان اسفند سال قبل حداکثر تا تاریخ 25/12/99 فرم انصراف از تحصیل خود را پر کرده و به دانشگاه تحویل  می دادند. در کنکور 1402 محرومیت دانشجویان روزانه برداشته شده است و افراد در صورت قبولی نهایی مانند سایر دوره ها باید از دانشگاه انصراف دهند.

در صورت قطعیت انصرافی از سمت دانشگاه اجازه شرکت در کنکور سراسری را کسب خواهند کرد. همان طور که می بینید برای آگاهی به تعداد دفعات مجاز انصراف از دانشگاه لازم است از جزئیات قانونی این موضوع به خوبی آگاه باشید.

 

دانشجویان روزانه چطور رفع محرومیت می شوند؟

به طور کلی بعد از این که از تعداد دفعات مجاز انصراف از دانشگاه آگاه شدید، باید شرایط و محرومیت های آن ها را هم بشناسید. در این قسمت به جمع بندی انواع محرومیت ها از کنکور سراسری بعد از انصراف از دانشگاه صحبت می کنیم.

دو محرومیت اصلی بعد از انصراف از دانشگاه برای داوطلبان ایجاد می شود. مورد اول، محرومیت از شرکت در کنکور سراسری است. مورد دوم هم محرومیت از انتخاب رشته های سراسری می باشد.

در ادامه درمورد هرکدام از این محرومیت ها بیشتر توضیح داده ایم. پس با مطالعه ادامه مطلب همراه ما باشید.

 

محرومیت در شرکت در کنکور سراسری

همانطور که گفته شد برای این که بعد از انصراف از دانشگاه از شرکت در آزمون کنکور سراسری محروم نشوید، باید حداقل یک سال در آن رشته تحصیل کرده باشید. بعد از این که دو ترم را گذراندید می توانید برای انصراف اقدام کنید.

همچنین برای شرکت در کنکور سراسری، تعداد دفعات مجاز انصراف از دانشگاه دو بار است.

تعداد دفعات مجاز انصراف از دانشگاه چیست

محرومیت از انتخاب رشته های روزانه

محرومیت مهم تری که بعد از انصراف از دانشگاه برای داوطلبان ایجاد می شود، محرومیت از انتخاب رشته های روزانه است. یعنی بعد از دوبار انصراف از دانشگاه نمی توانید برای انتخاب رشته های روزانه اقدام کنید.

مقاله مهم  قوانین معافیت تحصیلی دانش آموزان و داوطلبان کنکور

 

نتیجه گیری

در این مقاله درمورد تعداد دفعات مجاز انصراف از دانشگاه به طور کامل صحبت کردیم. همچنین گفتیم که شرط اولیه انصراف از دانشگاه با محرومیت های حداقلی، تحصیل به مدت دو ترم در آن رشته و دانشگاه است.

در مجموع بعد اگر دو بار از دانشگاه انصراف بدهید، دیگر برای انتخاب رشته های روزانه در آزمون سراسری مجاز نخواهید شد. اما همچنان می توانید در خود آزمون کنکور شرکت کنید. به شرطی که شرایط لازم برای انصراف را رعایت کرده باشید.

همچنین ما درمورد شرایط انصراف از دانشگاه هم در مقاله دیگری به طور کامل صحبت کرده ایم. برای این که با اطلاعات کاملتری تصمیم به انصراف بگیرید حتما آن مقاله را نیز به خوبی مطالعه کنید. علاوه بر آن اگر باز هم سوالی داشتید حتما از مشاورین دورخیز بپرسید. از قسمت نظرات این مقاله می توانید سوالات خود را بپرسید.

لینک کوتاه مقاله:
مهندس مسعود کریمی
درباره من

اگر خودت شخصاً با جستجو و پشتکار محدودیت‌ها رو نادیده بگیری و در سخت‌ترین شرایط موفق بشی، انگیزه زیادی برای کمک به دیگران پیدا می‌کنی! من مسعود کریمی رتبه برتر کنکور و بنیانگذار دورخیز به همراه تیمم آماده کمک به تو هستیم 🧡

از ما کمک بگیر!

اگر بخوای رانندگی یاد بگیری کمک یه مربی خوب میتونه خیلی کارساز باشه! چون سریع‌ و اصولی و بدون خطر میتونی رانندگی رو ازش یاد بگیری. اگر بخوای رتبه برتر بشی هم حضور یه مشاور در کنارت میتونه همین اتفاقات رو رقم بزنه! سریع، اصولی و بدون خطر!

ما در آکادمی دورخیز راه پر پیچ و خم کنکور رو برات روشن و ساده میکنیم تا تلاش‌هات بی نتیجه نمونه! ما کارمون رو خوب بلدیم، چون 12 سال سابقه داریم و خودمون رتبه برتر کنکور بودیم! پس همین الان دکمه درخواست مشاوره رو بزن تا شروع کنیم.

درخواست مشاوره

  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

مطالب پیشنهادی
پکیج‌های فنون موفقیت در کنکور

هر آنچه که باید درباره فنون موفقیت کنکور، تند خوانی، تقویت حافظه، تست زنی و … بدانید.

نظرات و سوالات شما درباره محتوای این مطلب
لطفا فقط نظرات و سوالات مربوط به این موضوع را این جا درج کنید.
مشاوران دورخیز به تمامی سوالات شما پاسخ میدهند.
با توجه به تعداد زیاد سوالات لطفا بعدا برای مشاهده جواب خود به سایت مراجعه کنید.
اشتراک در
اطلاع از
guest
80 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Ali
Ali
25 روز قبل

سلام خسته نباشید.
من واسه معافیت تحصیلی تو پیام نور ثبت نام کرده بودم تا اینکه کنکور ۱۴۰۲ علوم آزمایشگاهی روزانه قبول شدم و از پیام نور انصراف دادم.
الان ترم دوم علوم آزمایشگاهیم میخوام کنکور مجدد بدم اگه دوباره دوره روزانه قبول شم باید از رشته خودم انصراف بدم.
سوالم اینه آیا مشکلی واسه نظام وظیفم پیش نمیاد ؟در کل میشه یه بار انصراف از پیام نور و یه بار انصراف از دوره روزانه.

مهندس مسعود کریمی
مهندس مسعود کریمی
پاسخ به  Ali
13 روز قبل

سلام. در صورت انصراف شما مشمول خواهید شد و باید برید سربازی

hamidreza
hamidreza
3 ماه قبل

سلام خسته نباشید من دانشجوی دانشگاه ازاد هستم و قبلا از پیام نور یکبار انصراف دادم میخواستم بپرسم که میتونم در کنکور 1403 ثبت نام کنم و اگر دولتی قبول شدم میتونم انصراف بدم یا خیر ؟

پشتیبانی سایت
پشتیبانی سایت
پاسخ به  hamidreza
3 ماه قبل

سلام وقتتون بخیر
در صورت قبولی دانشگاه سراسری در سال جدید دلیل انصراف بابت چه موضوعی قراره باشه؟

hamidreza
hamidreza
پاسخ به  پشتیبانی سایت
3 ماه قبل

منظورم این بود که اگر دولتی قبول شدم و بعدش از دانشگاه ازاد انصراف دادم معافیت تحصیلی میتونم بگیریم یا نه

زهرا
زهرا
3 ماه قبل

سلام ببخشید من امسال از دانشگاه روزانه مقطع کارشناسی انصراف دادم و الان میخوام دانشگاه غیرانتفاعی برم ، میخواستم بدونم میتونم سال بعدکنکور فرهنگیان شرکت کنم و دوباره از دانشگاه انصراف بدم ؟؟

پشتیبانی سایت
پشتیبانی سایت
پاسخ به  زهرا
3 ماه قبل

سلام وقتتون بخیر
شما اگر دو انصراف از دانشگاه روزانه داشته باشید محروم میشید از انتخاب مجدد روزانه ولی اگر دانشگاه ازاد یا غیرانتفاعی و شبانه باشه موردی نداره.

Amirhosseyn
Amirhosseyn
3 ماه قبل

سلام وقت بخیر، من مهرماه امسال از دانشگاه آراد انصراف دادم، چون از کنکور روزانه دولتی قبول شدم. دو روز پیش نتایج تکمیل ظرفیت فرهنگیان اومد که قبول شدم. اگه از روزانه الان هستم انصراف بدم، میشه دوتا انصراف. چطوری فرهنگیان ثبت نام کنم؟ راهنمایی کنید

پشتیبانی سایت
پشتیبانی سایت
پاسخ به  Amirhosseyn
3 ماه قبل

سلام وقتتون بخیر
خیر انصراف اولتون از دانشگاه ازاد بوده چون روزانه نبود ایرادی نداره.

علی
علی
3 ماه قبل

باسلام خسته نباشید ممنون میشم از نگرانی و سردرگمی درم بیارید بنده بار اول در دانشگاه آزاد از کاردانی پیوسته انصراف دادم الان میخوام برای بار دوم از ارشد همون ترم اولش انصراف بدم و برم خدمت سربازی نمیخوام ارشد رو بخونم آیا بعد از اتمام خدمت سربازی میتونم دانشگاه های دولتی و روزانه رو شرکت کنم با توجه به اینکه دو انصراف قبلیم از دانشگاه آزاد بوده و روزانه نبوده و همون ترم اول انصراف ها انجام گرفتن ممنون میشم جوابمو بدید

پشتیبانی سایت
پشتیبانی سایت
پاسخ به  علی
3 ماه قبل

سلام وقتتون بخیر
بله چون شما دانشگاه روزانه نبودید اجازه شرکت و انتخاب برای کنکور و رشته روزانه رو دارید.

امین
امین
3 ماه قبل

سلام خسته نباشید من یک سال دانشگاه ازاد درس خوندم و دوباره کنکور دادم و رشته قبلیمو انصراف دادم الان باز مرخصی گرفتم و دارم برای کنکور میخونم و میخواستم ببینم باید تا اسفند انصراف بدم یا میتونم قبولیم بیاد و بعد انصراف بدم درحال حاضر ترم پنج پرستاری دانشگاه ازاد بودم که مرخصی گرفتم و اینکه امسال چون برای بار دوم قراره انصراف بدم نمیتونم برای روزانه انتخاب رشته کنم برای پردیس میتونم؟

پشتیبانی سایت
پشتیبانی سایت
پاسخ به  امین
3 ماه قبل

سلام وقتتون بخیر
شما میتونید کنکور شرکت کنید و از دانشگاه درحال حاظرتون انصراف ندید وبعد از اومدن نتایج در صورت قبولی از دانشگاه قبلی خود انصراف بدید

امین
امین
پاسخ به  پشتیبانی سایت
3 ماه قبل

ببخشید اخه تو این مقاله نوشته بودید برای انصراف بار دوم تا اسفند باید انصراف داد یعنی اینطور نیست و تا نتایج فرصت دارم؟

محمد واریانی
محمد واریانی
3 ماه قبل

سلام وقت بخیر ، می خواستم بدونم که ، من یکبار از دانشگاه پیام نور انصراف دادم و بعد کارشناسی دانشگاه سراری خوندم و حالا می خواستم بدونم که آیا اگر در مقطع ارشد در حال تحصیل باشم و در حین تحصیل مقطع ارشد ، برای مقطع ارشد در کشور دیگری بورسیه و پذیرش بگیرم آنوقت هم میتوانم یکبار دیگه در مقطع ارشد که هستم انصراف بدم و آن مهلت یکساله را داشته باشم و سپس برای آن ارشدی که از کشور دیگه پذیرش گرفته ام معافیت تحصیلی بگیرم ؟ 

پشتیبانی سایت
پشتیبانی سایت
پاسخ به  محمد واریانی
3 ماه قبل

سلام وقتتون بخیر باشه
ببینید معافیت تحصیلی یکسال هست و شما تایمی که پیام نور انصراف دادید و دانشگاه سراسری خوندید از این مدت انصرافش استفاده کردید و تایم 6سال برای ارشدتون مهلت دارید.

سارا
سارا
3 ماه قبل

سلام روز بخير
ببخشيد من دانشگاه انصراف دادم اما ب من برگه انصراف ندادن،دانشگاه جديدي كه ميخوام ثبت نام كنم متوجه ميشن انصراف دادم يا خير؟

پشتیبانی سایت
پشتیبانی سایت
پاسخ به  سارا
3 ماه قبل

سلام وقتتون بخیر
اگر اطمینان به انصراف دارید و بهتون اعلام شد فقط برگه داده نشده حتما ثبت سیستمی انجام شده ولی برای اطمینان بیشتر از دانشگاه انصرافی مجدد بپرسید.

فاطمه
فاطمه
4 ماه قبل

سلام خسته نباشيد
ببخشيد ميخواستم ببينم اگر ترم اول دانشگاه غير انتفاعي انصراف بدي مشكلي براي ثبت نام در دانشگاه ازاد نيست؟

پشتیبانی سایت
پشتیبانی سایت
پاسخ به  فاطمه
3 ماه قبل

سلام روزتون بخیر
شما میتونین بدون نیاز به انصراف از دانشگاه ،در کنکور سراسری شرکت کنید بعداز کنکور دادن، و اعلام نتیجه و انتخاب رشته ، اگه مورد تایید بود میتونین از رشته قبلی انصراف بدین و در رشته ای که قبول شدین ثبت نام کنین. البته درصورت انصراف در ترم اول یا دوم برای رشته های دانشگاه روزانه نمیتونید شرکت کنید

محمد
محمد
4 ماه قبل

سلام
گفته شده اگه دوبار از دانشگاه انصراف بدی دیگه نمی تونی روزانه ثبت نام کنی
دوتا سوال داشتم، یکی اینکه، اگر دوبار از دانشگاه انصراف بدی دچار محدودیت میشی، صرفا درباره انصراف از دانشگاه های دولتیه، یا اگه دوبار از دانشگاه ازاد انصراف بدی هم دیگه اجازه نداری توی دانشگاه های روزانه شرکت کنی؟

سوال دومم اینه که اگه دوبار انصراف بدی، مشکلی برای ثبت نام شبانه نیست؟ صرفا روزانه محدود میشه؟

پشتیبانی سایت
پشتیبانی سایت
پاسخ به  محمد
3 ماه قبل

سلام وقتتون بخیر
شما درصورتیکه دانشجوی رشته روزانه باشید و انصراف بدید محدودیتتون شامل مواردی که گفتید میشه .
شما اگر در رشته های روزانه نباشید موردی برای دانشگاه روزانه جدید ندارید.
پیشنهاد میکنم برای اطلاع کامل از این شرایط مقاله بالا( تعداد دفعات مجاز انصراف از دانشگاه)رو به دقت مطالعه کنید.