تعداد دفعات مجاز انصراف از دانشگاه

تعداد دفعات مجاز انصراف از دانشگاه

انصراف از دانشگاه یکی از چالش هایی است که داوطلبان کنکور با آن مواجه هستند. به دلایل مختلفی ممکن است دانشجو تصمیم به انصراف بگیرد. برای مثال بعد از مدتی از تحصیل در آن رشته متوجه می شود که مورد علاقه اش نیست.

از دیگر موارد مهمی که قبل از انصراف از دانشگاه باید از آن آگاه بود، تعداد دفعات مجاز انصراف از دانشگاه است. اکثر سوالات درمورد انصراف از دانشگاه در این مورد است که آیا می توان برای بار دوم هم از دانشگاه انصراف داد؟

یکی از مواردی که درمورد تعداد دفعات مجاز انصراف از دانشگاه باید بدانید عواقب انصراف است. به این ترتیب وقتی با عواقب آن کاملا آشنا باشید می توانید بهترین تصمیم را بگیرید. یک تصمیم آگاهانه از آسیب های احتمالی هر انتخابی کم می کند.

در این مقاله در قدم اول درمورد تعداد دفعات مجاز انصراف از دانشگاه صحبت می کنیم. در قدم بعدی درمورد شرایط و پیامدهای هربار انصراف از دانشگاه به طور کامل توضیح می دهیم. پس اگر از انتخاب رشته خود مطمئن نیستید حتما این مقاله را مطالعه کنید.

همچنین در مقاله های قبلی درمورد شرایط انصراف از دانشگاه به طور کامل صحبت کرده ایم. بعد از مطالعه این مقاله و دانستن درمورد تعداد دفعات مجاز انصراف از دانشگاه، به سراغ مطالعه مقاله شرایط انصراف بروید.

در این مقاله ها به تمامی نکاتی که درمورد انصراف از دانشگاه باید بدانید، اشاره می کنیم. پس همراه ما باشید. همچنین اگر راهنمایی بیشتری خواستید می توانید با مشاورین ما در موسسه دورخیز در ارتباط باشید.

 

تعداد دفعات مجاز برای انصراف از دانشگاه چقدر است؟

کنکور سراسری برای پذیرش داوطلب هرساله شرایط مخصوصی را ارائه می کند. همچنین این شرایط هر ساله متوجه تغییرات جزئی هم می شود. به این دلیل داوطلبانی که برای بار چندم می خواهند در کنکور شرکت کننده نگران این شرایط هستند.

یکی از شرایطی که مرتبط با انصراف از دانشگاه است، محرومیت از شرکت در کنکور سراسری است. به این ترتیب که دانشجویان بعد از قبولی در رشته های روزانه کنکور سراسری باید حداقل یک سال در همان رشته و دانشگاه تحصیل کنند.

تعداد دفعات مجاز انصراف از دانشگاه

اگر دانشجویی در ترم یک یا دو از دانشگاه انصراف دهد، از شرکت در کنکور سراسری محروم می شود. البته این محرومیت دائمی نیست و شرایطی دارد. برای مثال در حال حاضر این محرومیت به مدت دو سال و فقط درمورد انتخاب رشته های روزانه است.

برای مثال اگر دانشجویی از رشته روزانه خود در همان ترم اول انصراف دهد، برای کنکور سال آینده نمی تواند در رشته های روزانه انتخاب رشته کند. پس اگر پذیرش در رشته های روزانه برای شما مهم است باید از تعداد دفعات مجاز انصراف از دانشگاه آگاه باشید.

همچنین انصراف از دانشگاه در ترم اول یا دوم مشمول جریمه هم می شود. پس علاوه بر محرومیت باید جریمه مورد نظر را نیز پرداخت کنید. توجه کنید که برای این که از محرومیت در کنکور سراسری و جریمه در امان بمانید باید حداقل دو ترم در آن رشته تحصیل کنید.

توجه داشته باشید که طی این دو ترم باید در کلاس ها و امتحان ها شرکت کنید. چون ثبت نمره های شما برای درس های این دو ترم در دانشگاه ضروری است. سپس اگر تصمیم به انصراف دارید می توانید از ترم سوم برای انصراف آماده شوید.

به طور کلی تعداد دفعات مجاز انصراف از دانشگاه برای دانشجویان یک بار است. یعنی هر دانشجو فقط یک بار می تواند از رشته دانشگاهی خود انصراف دهد و برای همان مقطع مجددا در کنکور سراسری شرکت کند.

اما برای تعداد دفعات مجاز انصراف از دانشگاه شرایط ویژه ای هم وجود دارد. یعنی با رعایت کردن اصولی می توانید تعداد دفعات مجاز انصراف از دانشگاه را افزایش دهید. درمورد این شرایط هم در این مقاله به طور کامل توضیح می دهیم.

همچنین دقت کنید که اگر شما از مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه انصراف دهید برای شرکت در کنکور سراسری مقطع لیسانس مجاز به انتخاب رشته های روزانه نیستید. اما چطور می توان برخی از این محرومیت ها را برطرف کرد؟ در ادامه این مقاله به طور کامل در این مورد صحبت می کنیم.

 

شرایط انصراف از دانشگاه برای بار دوم چیست؟

طبق قانونی که در دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری نوشته است، دوبار انصراف از دانشگاه، داوطلب را از پذیرش در رشته های روزانه به طور کامل محروم می کند. پس طبق مواردی که گفته شد تعداد دفعات مجاز انصراف از دانشگاه تنها یک بار هست.

مقاله مهم !
راهنمای جامع انتخاب رشته دانشگاه آزاد 1

مطابق با آخرین بازنگری انجام شده در دیوان عدالت اداری،  داوطلبانی که دوبار از دانشگاه انصراف داده اند، همچنان می توانند در کنکور سراسری شرایط کنند. اما با محرومیت ها و شرایطی این امکان برقرار خواهد بود.

محرومیت اول که در ابتدای بحث هم گفته شد این است که حتی بعد از شرکت در آزمون سراسری، برای انتخاب رشته های روزانه مجاز نخواهد بود. اما برای شرکت در کنکور سراسری هم باید شرایطی را رعایت کنید.

تعداد دفعات انصراف از دانشگاه

شرایط لازم برای شرکت در کنکور سراسری این است:

دانشجویی که متقاضی شرکت در کنکور سراسری سال جدید است، لازم است که حداقل تا اسفند ماه سال قبل برای انصراف در رشته خود اقدام کرده باشد. برای مثال برای شرکت در کنکور سراسری سال 1401 باید حداکثر تا اسفند ماه سال 1400 برای انصراف از دانشگاه اقدام کرده باشید.

توجه کنید که به شرطی انصراف شما در اسفند ماه قابل قبول خواهد بود که دو ترم را در دانشگاه گذرانده باشید. همان طور که می بینید برای آگاهی به تعداد دفعات مجاز انصراف از دانشگاه لازم است از جزئیات قانونی این موضوع به خوبی آگاه باشید.

 

دانشجویان روزانه چطور رفع محرومیت می شوند؟

به طور کلی بعد از این که از تعداد دفعات مجاز انصراف از دانشگاه آگاه شدید، باید شرایط و محرومیت های آن ها را هم بشناسید. در این قسمت به جمع بندی انواع محرومیت ها از کنکور سراسری بعد از انصراف از دانشگاه صحبت می کنیم.

دو محرومیت اصلی بعد از انصراف از دانشگاه برای داوطلبان ایجاد می شود. مورد اول، محرومیت از شرکت در کنکور سراسری است. مورد دوم هم محرومیت از انتخاب رشته های سراسری می باشد.

در ادامه درمورد هرکدام از این محرومیت ها بیشتر توضیح داده ایم. پس با مطالعه ادامه مطلب همراه ما باشید.

 

محرومیت در شرکت در کنکور سراسری

همانطور که گفته شد برای این که بعد از انصراف از دانشگاه از شرکت در آزمون کنکور سراسری محروم نشوید، باید حداقل یک سال در آن رشته تحصیل کرده باشید. بعد از این که دو ترم را گذراندید می توانید برای انصراف اقدام کنید.

همچنین برای شرکت در کنکور سراسری، تعداد دفعات مجاز انصراف از دانشگاه دو بار است. به شرطی که تا اسفند ماه سال قبل برای انصراف به دانشگاه خود نامه زده باشید. همچنین نامه انصراف شما باید از طرف دانشگاه تایید شده باشد.

تعداد دفعات مجاز انصراف از دانشگاه چیست

محرومیت از انتخاب رشته های روزانه

محرومیت مهم تری که بعد از انصراف از دانشگاه برای داوطلبان ایجاد می شود، محرومیت از انتخاب رشته های روزانه است. یعنی بعد از دوبار انصراف از دانشگاه نمی توانید برای انتخاب رشته های روزانه اقدام کنید.

مقاله مهم !
معافیت تحصیلی

 

نتیجه گیری

در این مقاله درمورد تعداد دفعات مجاز انصراف از دانشگاه به طور کامل صحبت کردیم. همچنین گفتیم که شرط اولیه انصراف از دانشگاه با محرومیت های حداقلی، تحصیل به مدت دو ترم در آن رشته و دانشگاه است.

در مجموع بعد اگر دو بار از دانشگاه انصراف بدهید، دیگر برای انتخاب رشته های روزانه در آزمون سراسری مجاز نخواهید شد. اما همچنان می توانید در خود آزمون کنکور شرکت کنید. به شرطی که شرایط لازم برای انصراف را رعایت کرده باشید.

همچنین ما درمورد شرایط انصراف از دانشگاه هم در مقاله دیگری به طور کامل صحبت کرده ایم. برای این که با اطلاعات کاملتری تصمیم به انصراف بگیرید حتما آن مقاله را نیز به خوبی مطالعه کنید. علاوه بر آن اگر باز هم سوالی داشتید حتما از مشاورین دورخیز بپرسید. از قسمت نظرات این مقاله می توانید سوالات خود را بپرسید.

لینک کوتاه مقاله:
مهندس مسعود کریمی
درباره من

اگر خودت شخصاً با جستجو و پشتکار محدودیت‌ها رو نادیده بگیری و در سخت‌ترین شرایط موفق بشی، انگیزه زیادی برای کمک به دیگران پیدا می‌کنی! من مسعود کریمی رتبه برتر کنکور و بنیانگذار دورخیز به همراه تیمم آماده کمک به تو هستیم 🧡

چرا مشاوره کنکور مفیده؟!

اگر بخوای رانندگی یاد بگیری کمک یه مربی خوب میتونه خیلی کارساز باشه! چون سریع‌ و اصولی و بدون خطر میتونی رانندگی رو ازش یاد بگیری. اگر بخوای رتبه برتر بشی هم حضور یه مشاور در کنارت میتونه همین اتفاقات رو رقم بزنه! سریع، اصولی و بدون خطر!

ما در آکادمی دورخیز راه پر پیچ و خم کنکور رو برات روشن و ساده میکنیم تا تلاش‌هات بی نتیجه نمونه! ما کارمون رو خوب بلدیم، چون 11 سال سابقه داریم و خودمون رتبه برتر کنکور بودیم! پس همین الان دکمه درخواست مشاوره رو بزن تا شروع کنیم.

درخواست مشاوره

  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

پکیج‌های فنون موفقیت در کنکور

هر آنچه که باید درباره فنون موفقیت کنکور، تند خوانی، تقویت حافظه، تست زنی و … بدانید.

نظرات و سوالات شما درباره محتوای این مطلب
لطفا فقط نظرات و سوالات مربوط به این موضوع را این جا درج کنید.
مشاوران دورخیز به تمامی سوالات شما پاسخ میدهند.
با توجه به تعداد زیاد سوالات لطفا بعدا برای مشاهده جواب خود به سایت مراجعه کنید.
اشتراک در
اطلاع از
guest
30 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
حسین
حسین
17 روز قبل

با سلام من یکبار از دانشگاه انصراف دادم و در رشته دیگر ثبتنام کردم و امسال دانشگاه فرهنگیان قبول شدم ورودی بهمن با توجه به اینکه دانشگاه فرهنگیان نیازی به سربازی ندارد ایا میتوانم انصراف دومم را ثبت کنم و در دانشگاه فرهنگیان شروع به تحصیل کنم؟

پشتیبانی سایت
پشتیبانی سایت
پاسخ به  حسین
15 روز قبل

سلام
بعید است که بتونید مجدد از معافیت استفاده کنید اما برای اطمینان از نظام وظیفه سوال کنید.

علی
علی
23 روز قبل

سلام
من معافیت پزشکی دارم و دو بار انصراف دادم می تونم بار سوم هم انصراف بدم ورشته روزانه دیگه ای بخونم؟

پشتیبانی سایت
پشتیبانی سایت
پاسخ به  علی
15 روز قبل

سلام
خیر مجاز نیستید.

مجید
مجید
28 روز قبل

سلام وقت بخیر
من دانشگاه ازاد بودم انصراف دادم دانشگاه دولتی قبول شدم میخواستم بدونم اگر انصراف بدم میتونم دانشگاه آزاد دوباره ثبت نام کنم

پشتیبانی سایت
پشتیبانی سایت
پاسخ به  مجید
15 روز قبل

سلام
از معافیت تحصیلی دوبار استفاده کردید و دیگر مجاز نیستید. اما اگر مشکل سربازی ندارید بله مجاز به ثبت نام هستید.

ریحانه
ریحانه
1 ماه قبل

سلام. من ارشد روزانه بودم یکسال خوندم انصراف دادم. دوباره کارشناسی روزانه ثبت نام کردم. اگه ترم اول انصراف بدم میتونم دوباره روزانه شرکت کنم؟

پشتیبانی سایت
پشتیبانی سایت
پاسخ به  ریحانه
15 روز قبل

سلام
خیر نمی تونید.

علی
علی
1 ماه قبل

سلام من قبلاً یکبار از رشته ای انصراف دادم و در رشته دیگه ای ثبت نام کردم و کارشناسیمو سال دیگه میگیرم
با توجه به اینکه معافیت تحصیلی یکبار در رشته اول و بار دیگر در رشته دوم اگر در کنکور قبول بشم مشکلی برای سربازی پیش میاد؟دوباره معافیت تحصیلی صادر میسه؟

پشتیبانی سایت
پشتیبانی سایت
پاسخ به  علی
1 ماه قبل

سلام
خیر برای بار سوم صادر نمیشه تنها دوبار میتونستید از معافیت استفاده کنید.

amir
amir
1 ماه قبل

سلام من دانشجو پرستاری ازاد هستم و میخوام برا سال بعد کنکور بخونم ولی من قبلا از پیام نور انصراف داده بودم یعنی اگه سال بعد دوباره انصراف بدم بار دوممه اگه یه دانشگاه و رشته بهتر قبول شم میتونم برم؟

پشتیبانی سایت
پشتیبانی سایت
پاسخ به  amir
1 ماه قبل

سلام
میتونید وارد دانشگاه روزانه بشید چون این قوانین در صورت انصراف از دانشگاه روزانه هستند.
اما توجه داشته باشید که دوبار از معافیت خود استفاده کردید و دیگر معافیت سربازی نخواهید داشت.

مسعود
مسعود
1 ماه قبل

سلام
من دانشجوی پیام نور هستم امسال دانشگاه دولتی قبول شدم ولی ثبت نام نکردم میخواستم ببینم آیا انصراف حساب میشه و آیا از کنکور سال بعد محروم میشم

پشتیبانی سایت
پشتیبانی سایت
پاسخ به  مسعود
1 ماه قبل

سلام
خیر محروم نمیشید چون فقط یکبار از دانشگاه روزانه انصراف دادید. در صورت دوبار انصراف از روزانه محرومیت اعمال میشود.

حسین
حسین
1 ماه قبل

باسلام و عرض خسته نباشید.
سال 99 رشته مهندسی کامپیوتر براساس سوابق تحصیلی در دانشگاه غیر انتفاعی قبول شدم پس از ثبت نام مراجعه نکردم و انصراف دادم. سال 1401 کنکور دادم ورشته زبان روزانه قبول شدم وبرای ثبت نام اصلا مراجعه نکردم. امسال 1402 کنکور دادم و دانشگاه فرهنگیان قبول شدم. آیا انصراف های قبلی در ثبت نام در دانشگاه فرهنگیان مشکل ایجاد میکند یا خیر؟ ضمنا از مهر 99 معافیت دایم سربازی دارم

پشتیبانی سایت
پشتیبانی سایت
پاسخ به  حسین
15 روز قبل

سلام
خیر چون فقط یک مورد انصراف روزانه داشتید مشکلی ایجاد نمیکند.

بهرام
بهرام
1 ماه قبل

سلام من یکبار از روزانه یکبار از آزاد انصراف بدم میتونم دوباره روزانه بخونم?

پشتیبانی سایت
پشتیبانی سایت
پاسخ به  بهرام
1 ماه قبل

سلام
بله چون فقط یک انصراف از دانشگاه روزانه داشتید امکانش هست اما در صورتی که مشکل معافیت تحصیلی نداشته باشید.

یزدان
یزدان
1 ماه قبل

سلام.من امسال مهندسی مکانیک روزانه قبول شدم و قبلا پیام نور بودم.از پیام نور انصراف دادم و میخوام برای مکانیک ثبت نام کنم.آیا میشه یکی دو سال دیگه دوباره کنکور بدم و پزشکی روزانه برم؟پزشکی پردیس چطور؟

پشتیبانی سایت
پشتیبانی سایت
پاسخ به  یزدان
1 ماه قبل

سلام
اگر مشکل سربازی ندارید میتونید برای بار دوم انصراف بدین و هر رشته ای قبول بشید. در غیر اینصورت چون دوبار از معافیت تحصیلی استفاده کردین امکانش وجود نداره.

  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .
دنبال مشاوره و برنامه ریزی برای کنکور هستی ؟
برای اطلاع از هزینه‌ها و شرایط مشاوره و برنامه ریزی خصوصی این فرم را تکمیل کنید.
خیلی زود و کمتر از 24 ساعت با شما تماس میگیریم.
دنبال مشاوره و برنامه ریزی برای کنکور هستی ؟
خیلی زود و کمتر از 24 ساعت با شما تماس میگیریم.
برای اطلاع از هزینه‌ها و شرایط مشاوره و برنامه ریزی خصوصی این فرم را تکمیل کنید.
  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .