تعداد دفعات مجاز انصراف از دانشگاه

تعداد دفعات مجاز انصراف از دانشگاه

انصراف از دانشگاه یکی از چالش هایی است که داوطلبان کنکور با آن مواجه هستند. به دلایل مختلفی ممکن است دانشجو تصمیم به انصراف بگیرد. برای مثال بعد از مدتی از تحصیل در آن رشته متوجه می شود که مورد علاقه اش نیست.

از دیگر موارد مهمی که قبل از انصراف از دانشگاه باید از آن آگاه بود، تعداد دفعات مجاز انصراف از دانشگاه است. اکثر سوالات درمورد انصراف از دانشگاه در این مورد است که آیا می توان برای بار دوم هم از دانشگاه انصراف داد؟

یکی از مواردی که درمورد تعداد دفعات مجاز انصراف از دانشگاه باید بدانید عواقب انصراف است. به این ترتیب وقتی با عواقب آن کاملا آشنا باشید می توانید بهترین تصمیم را بگیرید. یک تصمیم آگاهانه از آسیب های احتمالی هر انتخابی کم می کند.

در این مقاله در قدم اول درمورد تعداد دفعات مجاز انصراف از دانشگاه صحبت می کنیم. در قدم بعدی درمورد شرایط و پیامدهای هربار انصراف از دانشگاه به طور کامل توضیح می دهیم. پس اگر از انتخاب رشته خود مطمئن نیستید حتما این مقاله را مطالعه کنید.

همچنین در مقاله های قبلی درمورد شرایط انصراف از دانشگاه به طور کامل صحبت کرده ایم. بعد از مطالعه این مقاله و دانستن درمورد تعداد دفعات مجاز انصراف از دانشگاه، به سراغ مطالعه مقاله شرایط انصراف بروید.

در این مقاله ها به تمامی نکاتی که درمورد انصراف از دانشگاه باید بدانید، اشاره می کنیم. پس همراه ما باشید. همچنین اگر راهنمایی بیشتری خواستید می توانید با مشاورین ما در موسسه دورخیز در ارتباط باشید.

 

تعداد دفعات مجاز برای انصراف از دانشگاه چقدر است؟

کنکور سراسری برای پذیرش داوطلب هرساله شرایط مخصوصی را ارائه می کند. همچنین این شرایط هر ساله متوجه تغییرات جزئی هم می شود. به این دلیل داوطلبانی که برای بار چندم می خواهند در کنکور شرکت کننده نگران این شرایط هستند.

یکی از شرایطی که مرتبط با انصراف از دانشگاه است، محرومیت از شرکت در کنکور سراسری است. به این ترتیب که دانشجویان بعد از قبولی در رشته های روزانه کنکور سراسری باید حداقل یک سال در همان رشته و دانشگاه تحصیل کنند.

تعداد دفعات مجاز انصراف از دانشگاه

اگر دانشجویی در ترم یک یا دو از دانشگاه انصراف دهد، از شرکت در کنکور سراسری محروم می شود. البته این محرومیت دائمی نیست و شرایطی دارد. برای مثال در حال حاضر این محرومیت به مدت دو سال و فقط درمورد انتخاب رشته های روزانه است.

برای مثال اگر دانشجویی از رشته روزانه خود در همان ترم اول انصراف دهد، برای کنکور سال آینده نمی تواند در رشته های روزانه انتخاب رشته کند. پس اگر پذیرش در رشته های روزانه برای شما مهم است باید از تعداد دفعات مجاز انصراف از دانشگاه آگاه باشید.

همچنین انصراف از دانشگاه در ترم اول یا دوم مشمول جریمه هم می شود. پس علاوه بر محرومیت باید جریمه مورد نظر را نیز پرداخت کنید. توجه کنید که برای این که از محرومیت در کنکور سراسری و جریمه در امان بمانید باید حداقل دو ترم در آن رشته تحصیل کنید.

توجه داشته باشید که طی این دو ترم باید در کلاس ها و امتحان ها شرکت کنید. چون ثبت نمره های شما برای درس های این دو ترم در دانشگاه ضروری است. سپس اگر تصمیم به انصراف دارید می توانید از ترم سوم برای انصراف آماده شوید.

به طور کلی تعداد دفعات مجاز انصراف از دانشگاه برای دانشجویان یک بار است. یعنی هر دانشجو فقط یک بار می تواند از رشته دانشگاهی خود انصراف دهد و برای همان مقطع مجددا در کنکور سراسری شرکت کند.

اما برای تعداد دفعات مجاز انصراف از دانشگاه شرایط ویژه ای هم وجود دارد. یعنی با رعایت کردن اصولی می توانید تعداد دفعات مجاز انصراف از دانشگاه را افزایش دهید. درمورد این شرایط هم در این مقاله به طور کامل توضیح می دهیم.

همچنین دقت کنید که اگر شما از مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه انصراف دهید برای شرکت در کنکور سراسری مقطع لیسانس مجاز به انتخاب رشته های روزانه نیستید. اما چطور می توان برخی از این محرومیت ها را برطرف کرد؟ در ادامه این مقاله به طور کامل در این مورد صحبت می کنیم.

 

شرایط انصراف از دانشگاه برای بار دوم چیست؟

طبق قانونی که در دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری نوشته است، دوبار انصراف از دانشگاه، داوطلب را از پذیرش در رشته های روزانه به طور کامل محروم می کند. پس طبق مواردی که گفته شد تعداد دفعات مجاز انصراف از دانشگاه تنها یک بار هست.

(مقاله مهم)  راهنمای جامع انتخاب رشته دانشگاه آزاد

مطابق با آخرین بازنگری انجام شده در دیوان عدالت اداری،  داوطلبانی که دوبار از دانشگاه انصراف داده اند، همچنان می توانند در کنکور سراسری شرایط کنند. اما با محرومیت ها و شرایطی این امکان برقرار خواهد بود.

محرومیت اول که در ابتدای بحث هم گفته شد این است که حتی بعد از شرکت در آزمون سراسری، برای انتخاب رشته های روزانه مجاز نخواهد بود. اما برای شرکت در کنکور سراسری هم باید شرایطی را رعایت کنید.

تعداد دفعات انصراف از دانشگاه

شرایط لازم برای شرکت در کنکور سراسری این است:

دانشجویی که متقاضی شرکت در کنکور سراسری سال جدید است، لازم است که حداقل تا اسفند ماه سال قبل برای انصراف در رشته خود اقدام کرده باشد. برای مثال برای شرکت در کنکور سراسری سال 1401 باید حداکثر تا اسفند ماه سال 1400 برای انصراف از دانشگاه اقدام کرده باشید.

توجه کنید که به شرطی انصراف شما در اسفند ماه قابل قبول خواهد بود که دو ترم را در دانشگاه گذرانده باشید. همان طور که می بینید برای آگاهی به تعداد دفعات مجاز انصراف از دانشگاه لازم است از جزئیات قانونی این موضوع به خوبی آگاه باشید.

 

دانشجویان روزانه چطور رفع محرومیت می شوند؟

به طور کلی بعد از این که از تعداد دفعات مجاز انصراف از دانشگاه آگاه شدید، باید شرایط و محرومیت های آن ها را هم بشناسید. در این قسمت به جمع بندی انواع محرومیت ها از کنکور سراسری بعد از انصراف از دانشگاه صحبت می کنیم.

دو محرومیت اصلی بعد از انصراف از دانشگاه برای داوطلبان ایجاد می شود. مورد اول، محرومیت از شرکت در کنکور سراسری است. مورد دوم هم محرومیت از انتخاب رشته های سراسری می باشد.

در ادامه درمورد هرکدام از این محرومیت ها بیشتر توضیح داده ایم. پس با مطالعه ادامه مطلب همراه ما باشید.

 

محرومیت در شرکت در کنکور سراسری

همانطور که گفته شد برای این که بعد از انصراف از دانشگاه از شرکت در آزمون کنکور سراسری محروم نشوید، باید حداقل یک سال در آن رشته تحصیل کرده باشید. بعد از این که دو ترم را گذراندید می توانید برای انصراف اقدام کنید.

همچنین برای شرکت در کنکور سراسری، تعداد دفعات مجاز انصراف از دانشگاه دو بار است. به شرطی که تا اسفند ماه سال قبل برای انصراف به دانشگاه خود نامه زده باشید. همچنین نامه انصراف شما باید از طرف دانشگاه تایید شده باشد.

تعداد دفعات مجاز انصراف از دانشگاه چیست

محرومیت از انتخاب رشته های روزانه

محرومیت مهم تری که بعد از انصراف از دانشگاه برای داوطلبان ایجاد می شود، محرومیت از انتخاب رشته های روزانه است. یعنی بعد از دوبار انصراف از دانشگاه نمی توانید برای انتخاب رشته های روزانه اقدام کنید.

(مقاله مهم)  قوانین معافیت تحصیلی داوطلبان کنکور

 

نتیجه گیری

در این مقاله درمورد تعداد دفعات مجاز انصراف از دانشگاه به طور کامل صحبت کردیم. همچنین گفتیم که شرط اولیه انصراف از دانشگاه با محرومیت های حداقلی، تحصیل به مدت دو ترم در آن رشته و دانشگاه است.

در مجموع بعد اگر دو بار از دانشگاه انصراف بدهید، دیگر برای انتخاب رشته های روزانه در آزمون سراسری مجاز نخواهید شد. اما همچنان می توانید در خود آزمون کنکور شرکت کنید. به شرطی که شرایط لازم برای انصراف را رعایت کرده باشید.

همچنین ما درمورد شرایط انصراف از دانشگاه هم در مقاله دیگری به طور کامل صحبت کرده ایم. برای این که با اطلاعات کاملتری تصمیم به انصراف بگیرید حتما آن مقاله را نیز به خوبی مطالعه کنید. علاوه بر آن اگر باز هم سوالی داشتید حتما از مشاورین دورخیز بپرسید. از قسمت نظرات این مقاله می توانید سوالات خود را بپرسید.

Rate this post
لینک کوتاه مقاله:

خدمات ویژه آکادمی دورخیز
مشاوره کنکور

مشاوره کنکور و برنامه ریزی کنکور با رتبه‌های برتر. برای ثبت‌نام روی مشاوره کنکور کلیک کنید.

خرید کتاب کنکور

خرید کتاب کنکور با تخفیف و ارسال رایگان از کتابسرای دورخیز.

خرید کتاب تست
خرید کتاب تست با تخفیف

مطالب مشابه

مشاوره-هوشمند-کنکور
مشاوره-هوشمند-کنکور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

به سبک جدید مشاوره بگیر!

مشاوره آنلاین هوشمند

برای اولین بار در ایران

راز رتبه زیر ۱۰۰ کنکور !

فنون موفقیت در کنکور

تهیه شده توسط رتبه های برتر کنکور

موفقیت در کنکور

بهترین محصولات دورخیز

خرید کتاب کنکور
فهرست