ضرایب درس های رشته تجربی در کنکور

ضرایب درس های رشته تجربی در کنکور

سوالات کنکور سراسری تجربی شامل دو مجموعه سوالات عمومی و اختصاصی است و این دو مجموعه سوال در قالب دفترچه های مجزا توزیع می شوند . هر یک از این دفترچه ها سوالاتی از چند درس مختلف هستند که این دروس اهمیت و ضریب متفاوتی دارند .

یکی از موضوعات مهم برای داوطلبان کنکور تجربی اطلاع از  ضرایب دروس رشته تجربی در کنکور برای برنامه ریزی و مدیریت زمان است . در این مقاله به بررسی ضرایب هر درس در زیر گروه های مختلف در رشته تجربی می پردازیم تا شما هم با اطلاع از آن بتوانید بهترین برنامه ریزی را داشته باشید .

 

چرا ضرایب درس های کنکور مهم هستند؟

میزان اهمیت و تاثیر هر درس در نتیجه کنکور ، بستگی به ضریب آن درس دارد  و دانستن ضرایب درس های رشته تجربی کمک بسیاری به شما می کند .پس شما باید با توجه به علاقه ، استعداد و آینده شغلی رشته ها ، رشته مورد نظر خود را انتخاب کرده و مشخص کنید که رشته مورد نظر شما در کدام زیر گروه قرار دارد .

ضرایب درس های رشته تجربی

میزان اهمیت درس های مختلف در پذیرش رشته انتخابی شما متفاوت است پس زمان و انرژی که باید برای هر درس صرف کنید هم متفاوت خواهد بود . در نتیجه اطلاع از میزان ضرایب و اهمیت آن به شما کمک می کند تا با برنامه ریزی درست و اصولی تر به هدف خود برسید . در ادامه ضرایب درس های رشته تجربی در کنکور قرار داده شده است .

اکثر متقاضیان کنکور سراسری در طول سال تحصیلی در آزمون های آزمایشی شرکت می کنند که با اطلاع از ضرایب زیرگروه مورد نظر خود می توانند بعد از آزمون درصد هر درس  را محاسبه کنند ، توجه داشته باشید که محاصبه درصد هر آزمون یکی از مراحل تحلیل آزمون شمرده می شود.

 

(مقاله مهم)  بودجه بندی کنکور 1401 تجربی به صورت موشکافانه!

 

ضرایب درس های عمومی کنکور تجربی

اولین دفترچه ای که در اختیار داوطلبان قرار می گیرد ، دفترچه عمومی می باشد . این دفترچه شامل 4 درس زبان و ادبیات فارسی ، زبان عربی ،  فرهنگ و معارف اسلامی و زبان خارجه است . ضرایب درس های  عمومی رشته تجربی در تمام زیر شاخه ها یکسان می باشد .

شما بهتر است برای برنامه ریزی و مطالعه بهتر ، قبل از کنکور سراسری از ضرایب این درس ها مطلع باشید و با توجه به آن مطالعه خود را پیش ببرید .

 

نام درس ضریب
زبان و ادبیات فارسی 4
زبان عربی 2
فرهنگ و معارف اسلامی 3
زبان خارجه 2

 

توجه داشته باشید که ضریب درس معارف برای داوطلبان اقلیت های مذهبی ( کلیمی ، زرتشتی ، مسیحی ) و ضریب درس زبان خارجه برای متقاضیانی که به یکی از سوالات زبان های متفرقه مانند ( روسی ، آلمانی ، فرانسوی و ایتالیایی ) پاسخ می دهد نیز مانند ضرایب گفته شده در جدول بالا می باشد.

 

ضرایب درس های تخصصی کنکور تجربی

همانطور که می دانید دومین دفترچه ، دفترچه درس های تخصصی رشته تجربی می باشد که در اختیار داوطلبان قرار می گیرد . این درس ها شامل زمین شناسی ، زیست شناسی ، ریاضیات ، فیزیک و شیمی می باشد .

(مقاله مهم)  تحلیل سوالات کنکور تجربی 99 نظام جدید

درس های تخصصی رشته تجربی  تاثیر بسیاری در کنکور رشته تجربی دارند و اطلاع از ضرایب این در س ها قطعا برای شما کمک کننده می باشد . در کنکور تجربی درس های تخصصی سه برابر درس های عمومی در نتیجه کنکور تاثیر دارند .

ضرایب رشته تجربی

اگر قصد قبولی در رشته مشخصی را دارید ، بهتر است قبل از کنکور سراسری زیر گروه آن رشته را مشخص کرده و با توجه به ضرایب درس ها در آن زیر گروه برای مطالعه خود برنامه ریزی کنید . ضرایب درس های رشته تجربی در کنکور در زیر گروه های مختلف در جدول زیر قرار داده شده است .

 

نام درس زیرگروه 1 زیرگروه 2 زیرگروه 3 زیرگروه 4 زیرگروه 5
زمین شناسی 0 1 4 1 1
ریاضی 2 3 3 4 3
زیست شناسی 4 4 2 2 2
فیزیک 2 2 2 3 2
شیمی 3 4 2 2 2
Rate this post
لینک کوتاه مقاله:

خدمات ویژه آکادمی دورخیز
مشاوره کنکور

مشاوره کنکور و برنامه ریزی کنکور با رتبه‌های برتر. برای ثبت‌نام روی مشاوره کنکور کلیک کنید.

خرید کتاب کنکور

خرید کتاب کنکور با تخفیف و ارسال رایگان از کتابسرای دورخیز.

خرید کتاب تست
خرید کتاب تست با تخفیف

مطالب مشابه

مشاوره-هوشمند-کنکور
مشاوره-هوشمند-کنکور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

به سبک جدید مشاوره بگیر!

مشاوره آنلاین هوشمند

برای اولین بار در ایران

راز رتبه زیر ۱۰۰ کنکور !

فنون موفقیت در کنکور

تهیه شده توسط رتبه های برتر کنکور

موفقیت در کنکور

بهترین محصولات دورخیز

خرید کتاب کنکور
فهرست