ترمیم معدل کنکور 1402

ترمیم معدل برای کنکور 1402: شرایط، هزینه و قوانین

قانون ترمیم معدل امتحانات نهایی یکی از موضوعاتی است که برای داوطلبان اهمیت بسیاری دارد و فرصت جبران بسیار خوبی برای آن ها محسوب می‌شود. بنابراین می‌خواهند از تمام شرایط و نحوه برگزاری آن مطلع شوند. در این مقاله به بررسی کامل و دقیق ترمیم معدل برای کنکور 1402 می‌پردازیم. پس تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

 

ترمیم معدل امتحانات نهایی چیست؟

قانون ترمیم معدل امتحانات نهایی در سال 1394 تصویب شد و هدف آن، دادن فرصت جبران به داوطلبان برای شرکت مجدد در امتحان و دریافت نمره بالاتر است .

در چند سال اخیر معدل امتحانات نهایی، تاثیر مثبتی در کنکور سراسری داشته است؛ یعنی داشتن معدل بالا به نفع داوطلبان بوده است. بنابراین خیلی از داوطلبان کنکور خواهان جبران نمرات خود و کسب نمرات بالاتر بودند. همچنین طرح تاثیر قطعی معدل در کنکور 1402 به بعد، که به تازگی (17 خرداد 1401) بیان شده است، اهمیت ترمیم معدل برای کنکور 1402 را بیشتر کرده است.

پس ترمیم معدل فرصتی مناسب برای داوطلبانی است که به هر دلیلی نمرات دلخواه خود را در امتحانات نهایی کسب نکرده اند و خواهان کسب نمرات بالاتری هستند.

ترمیم معدل در کنکور 1402

 

شرایط شرکت در امتحانات ترمیم معدل

فارغ التحصیلان دوره متوسطه (از سال 84 به بعد) و دارندگان مدرک پیش دانشگاهی ( از سال 91 به بعد) می‌توانند در طرح ترمیم معدل شرکت کنند. داوطلبانی که از نمره خود رضایت نداشته و قصد ترمیم آن را دارند، می‌توانند در این امتحانات شرکت کنند. اما لازم به ذکر است که هر داوطلب تنها یک بار می تواند در امتحان ترمیم معدل هر درس شرکت کند.

نمرات کسب شده در کارنامه افراد ثبت نمی‌شود و صرفا جهت اعمال در سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه‌های داخل کشور است. بنابراین افرادی که قصد مهاجرت تحصیلی دارند و باید ریزنمرات خود را به دانشگاه مقصد ارائه کنند، نمی‌توانند از ترمیم معدل استفاده کنند.

اگر نمرات کسب شده پایین تر از نمرات قبلی باشد، همان نمرات قبلی به عنوان سوابق تحصیلی اعمال می شود و جای نگرانی نیست.

معمولا حدود دو ماه قبل از امتحانات، زمان ثبت نام است و این امتحانات در سه نوبت دی، خرداد و شهریور برگزار می‌شوند. برای ثبت‌نام ترمیم معدل باید به مدارس بزرگسالان منطقه خود مراجعه کنید. علاوه بر آن باید در نظر داشته باشید که شما باید در همان منطقه‌ای که قبلا فارغ‌التحصیل شده اید، امتحانات ترمیم معدل خود را بدهید.

طبق صحبت‌های رییس سازمان سنجش هزینه‌های برگزاری امتحانات ترمیم معدل برا کنکور 1402 به صورت استانی تعیین می‌شود. به صورت متمرکز در پایتخت هیچ هزینه‌ای برای سراسر کشور به عنوان هزینه ثابت و واحد در نظر گرفته نمی‌شود.

محدودیتی برای انتخاب تعداد دروس در امتحانات ترمیم معدل برای کنکور 1402 وجود ندارد و داوطلبان هر تعداد که بخواهند می‌توانند دروس برای ارتقا نمره انتخاب کنند.

 

ترمیم معدل

 

ترمیم معدل برای کنکور 1402

آزمون ترمیم معدل برای کنکور 1402 همانند سال‌های قبل و با همان شرایط برگزار خواهد شد و داوطلبانی که خواهان جبران نمرات خود هستند، می‌توانند در این طرح شرکت کنند. در امتحانات ترمیم معدل برای کنکور 1402 همانند سال‌های 1400 و 1401 تنها یک سری سوال و براساس دروس نظام جدید طرح خواهد شد. پس همه داوطلبان می‌توانند براساس دروس نظام جدید در این امتحانات شرکت کرده و نمرات خود را ویرایش کنند.

 

آیا در امتحانات ترمیم معدل برای کنکور 1402 شرکت کنیم؟ (طبق اخبار 5 و 9 بهمن 1400)

مطابق آخرین اخبار در مورد کنکور 1402 ، طرح تاثیر 60% امتحانات (دروس عمومی) در کنکور 1402 که در 1 تیرماه 1400 به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسیده بود، لغو شده است. و طبق آخرین خبر (تاریخ 5 بهمن 1400)، این شورا تأثیر 60% معدل دوره دوم دبیرستان را در کنکور مصوب کرد و بر این اساس تأثیر قطعی معدل پایه دوازدهم در کنکور 1402، تأثیر قطعی معدل پایه یازدهم در کنکور 1403 و تأثیر قطعی معدل پایه دهم در کنکور 1404 اجرایی خواهد شد.

تاثیر معدل به صورت مثبت به ضرر دانش آموزانی که معدل پایین دارند نمی‌شود و در واقع برای این داوطلبین تاثیری اعمال نخواهد شد. اما اگر واقعا تاثیر قطعی برای کنکور 1402 اعمال شود، در این صورت شرکت در امتحانات ترمیم معدل برای دانش آموزانی که معدل پایینی دارند، ضروری به نظر می رسد.

 

آیا در امتحانات ترمیم معدل برای کنکور 1402 شرکت کنیم؟ (طبق اخبار 17 خرداد 1401)

طبق قانون جدید شورای عالی انقلاب فرهنگی تاثیر معدل در کنکور 1402 به صورت 40% قطعی است. پس معدل دیگر بسیار مهم خواهد بود. اگر معدل پایینی دارید حتما باید با ترمیم معدل جبران کنید. دقت کنید در کنکور 1402 و 1403 تاثیر معدل 40% قطعی و فقط از پایه دوازدهم است. همه داوطلبین کنکور مثل سال دوازدهمی‌ها، پشت کنکوری‌ها، تغییر رشته‌ای ها و داوطلبان نظام قدیم طبق اعلام سازمان سنجش می‌توانند در ترمیم معدل برای کنکور 1402 شرکت کنند.

 

آیا در امتحانات ترمیم معدل برای کنکور 1402 شرکت کنیم؟ (طبق اخبار 26 تیر 1401)

با اعلام سازمان سنجش و قطعی شدن اعمال تغییرات جدید در کنکور 1402 و بعد از آن، ترمیم معدل برای دواطلبان کنکور ضروری به نظر می‌رسد. این موضوع برای فارغ‌التحصیلان نظام قدیمی که سال‌های زیادی از دوران مدرسه آن‌ها می‌گذرد، اهمیت بیشتری دارد؛ زیرا در آن زمان صحبتی از تاثیر معدل در کنکور نبود. بنابراین ممکن است بعضی ها به نمرات امتحانات و معدل خود اهمیتی نداده باشند.

در قوانین قبلی آمده بود که فارغ التحصیلان دوره متوسطه (از سال 84 به بعد) و دارندگان مدرک پیش دانشگاهی ( از سال 91 به بعد) می‌توانند در طرح ترمیم معدل شرکت کنند. اما چون عدالت آموزشی باید برای همه اجرا شود، نیاز به تصویب قوانین جدیدی است تا فارغ‌التحصیلان قبل از این سال‌ها هم بتوانند، در امتحانات ترمیم معدل برای کنکور 1402 شرکت کنند.

طبق اطلاعیه سازمان سنجش جزییات فنی و اجرایی برگزاری کنکور 1402 پس از تصویب در شورای سنجش و پذیرش دانشجو اطلاع رسانی خواهد شد.

 

آیا در امتحانات ترمیم معدل برای کنکور 1402 شرکت کنیم؟ (طبق اخبار 22 شهریور 1401)

رئیس مرکز سنجش و پایش کیفیت آموزشی وزارت آموزش‌ و پرورش در گفت وگو با خبرنگار ایرنا توضیحاتی درباره فارغ‌التحصیلانی که دیپلم خود را قبل از سال 1384 دریافت کرده‌اند، داد.

وی در مورد افرادی که پیش از سال ۱۳۸۴ دیپلم خود را دریافت کرده و قصد ترمیم نمره دارند و ترمیم نمره دروس پیش‌دانشگاهی گفت که به دلیل نیاز به تطبیق دروس با دروس فعلی، آزمون برای این دروس به مصوبه شورای عالی آموزش و پرورش نیاز است. رایزنی‌ها در این مورد انجام شده و بعد از تشکیل جلسه شورای عالی در مورد آن اطلاع‌رسانی می‌شود. این دسته از داوطلبان که اصلا سابقه تحصیلی ندارند، باید در قالب آزمون ترمیم کل دروس متوسطه را امتحان بدهند.

 

آیا در امتحانات ترمیم معدل برای کنکور 1402 شرکت کنیم؟ (طبق اخبار 23 آبان 1401)

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم نحوه ایجاد سابقه تحصیلی، محاسبه نمره کل و ترمیم نمرات دروس نهایی دوره دوم متوسطه اعلام شد.

در اجرای سیاست‌ها و ضوابط ساماندهی سنجش و پذیرش متقاضیان ورود به دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی و به منظور ایجاد سابقه تحصیلی و ترمیم نمرات دروس نهایی، شورای عالی آموزش و پرورش مقرر کرد:

1. به متقاضیان ایجاد سابقه تحصیلی و ترمیم نمرات دروس نهایی اعم از دارندگان مدرک پایان تحصیلات دوره متوسطه، دانش آموزان شاخه‌های فنی و حرفه‌ای و کاردانش و دانش آموزان شاخه نظری داوطلب شرکت در گروه آزمایشی غیر متناظر با رشته تحصیلی خود، اجازه داده می‌شود مطابق جدول دروس امتحان نهایی دوره دوم متوسطه صرفاً یک بار برای ایجاد سابقه و یک بار برای ترمیم نمره با پرداخت هزینه در دروس مورد نظر خود ثبت نام و در امتحان مربوط شرکت کنند.

تبصره 1. به متقاضیانی که قبل از ابلاغ این مصوبه از فرصت ترمیم استفاده کرده‌اند، اجازه داده می‌شود یک بار دیگر نمرات امتحانات نهایی دروس مورد نظر خود را ترمیم کنند.

تبصره2. نمرات ایجاد سابقه و ترمیم صرفاً به عنوان سابقه تحصیلی اعتبار خواهد داشت و در کارنامه تحصیلی داوطلبان منظور نمی‌شود.

2. نمره کل سابقه تحصیلی توسط وزارت آموزش و پرورش محاسبه و ضمن اطلاع رسانی به ذینفعان برای پذیرش متقاضیان ورود به آموزش عالی در اختیار مراجع مربوطه قرار می‌گیرد.

3. با ابلاغ این مصوبه ضوابط و مقررات مغایر با آن لغو می‌شود.

4. شیوه نامه اجرای مصوبه حداکثر ظرف مدت یک ماه توسط وزارت آموزش و پرورش تهیه و با امضای وزیر ابلاغ خواهد شد.

 

آیا در امتحانات ترمیم معدل برای کنکور 1402 شرکت کنیم؟ (طبق اخبار 30 آبان 1401)

محسن زارعی رئیس مرکز سنجش و پایش کیفیت آموزشی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه آزمون ترمیم همزمان در دی ماه همزمان با آزمون امتحانات پایه دوازدهم دانش آموزان پایه دوازدهم برگزار می‌شود؛ گفت: بخشنامه این امتحانات هم در حال آماده سازی است تا همه دانش آموزان و داوطلبانی که درخواست ترمیم معدل دارند و هم می‌خواهند سابقه‌ای برای خود ایجاد کرده یا سابقه خود را بهبود ببخشند در این امتحانات شرکت کنند.

زارعی در پاسخ به این سوال که هزینه برگزاری این آزمون‌ها چقدر است؛ گفت: هزینه‌های برگزاری این آزمون‌ها به صورت استانی تعیین می‌شود و به صورت متمرکز در پایتخت هیچ هزینه‌ای برای سراسر کشور به عنوان هزینه ثابت و واحد در نظر گرفته نمی‌شود. در شورای آموزش و پرورش هر استان هزینه برگزاری آزمون ترمیم تعیین می‌شود و هزینه شرکت در این آزمون‌ها در هر استان با توجه به شرایط با استان دیگر متفاوت خواهد بود.

رئیس مرکز سنجش و پایش کیفیت آموزشی افزود: آزمون ترمیم برای هر درس به صورت جداگانه برگزار خواهد شد و این فرصت ایجاد شده است که افرادی هم که پیش از این برای ترمیم معدل اقدام کرده بودند باز هم فرصت داشته باشند به جهت اینکه تأثیر سوابق تحصیلی قطعی شده است یک بار دیگر فرصت دارند در آزمون ترمیم شرکت کنند.

زارعی با اشاره به اینکه داوطلبان فرصت دارند یک بار برای هر درس در آزمون ترمیم آن شرکت کنند؛ گفت: آن‌ها در دو نوبت دی ماه سال جاری و خرداد ماه سال آینده و در دو نوبت فرصت ترمیم معدل دارد؛ می‌توانند برنامه ریزی کنند اگر درسی را نمی‌توانند در دی ماه در آزمون ترمیم معدل آن شرکت کنند در خرداد در آزمون شرکت کنند؛ برگزاری آزمون ترمیم معدل در دو نوبت دی و خرداد قطعی است اما برای هر درس تنها یک بار می‌توانند در آزمون ترمیم شرکت کنند. آنها می‌توانند به دلخواه در هر نوبت شرکت کنند.

وی با اشاره به اینکه کنکور از سال جاری تحصیلی در دو نوبت برگزار خواهد شد گفت: داوطلبان می‌تواند برنامه ریزی کرده و آزمون ترمیم بخشی از دروس شأن را در دی ماه انجام دهند و بخشی از آن را در زمان نزدیک کنکورشرکت کنند.

معاون وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه دروس پیش دانشگاهی در نظام جدید آموزشی وجود ندارد؛ گفت: دانش آموزان طبق دروس نظام جدید امتحان خواهند داد و به زودی جدولی را ارائه می‌دهیم که بر اساس آن نمرات جدید آنها جایگزین نمرات پیشین آنها خواهد شد. این بخشنامه طی دو روز آینده پس از تصمیم گیری قطعی در شورای سنجش و پذیرش مصوب خواهد شد و پس از آن اعلام می‌شود.

زارعی خاطر نشان کرد: جدول چرخه‌ها نشان خواهد داد که نمرات ترمیم چه دروسی در نظام قدیم آموزشی جایگزین کدام یک از دروس آموزشی در نظام جدید خواهد شد.

به نظر می‌رسد برگزاری آزمون ترمیم در دو نوبت موجب برنامه ریزی بهتر داوطلبان نظام قدیم کنکور خواهد شد؛ با این حال برخی از این داوطلبان خواستار برگزاری چند باره آزمون ترمیم بودند که به نظر می‌رسد مسئولان نظام آموزشی با این امر به دلیل عدم رعایت عدالت آموزشی و ایجاد فرصت برابر برای همه داوطلبان موافق نیستند.

از سوی دیگر برگزاری آزمون ترمیم بر اساس دروس نظام جدید آموزشی چالش دیگر داوطلبان کنکور نظام قدیم است؛ چالشی که حل آن نیازمند برنامه ریزی بیشتر داوطلبان کنکور نظام قدیم خواهد بود.

 

مقاله مهم زیر را هم حتما بخوانید:

مقاله مهم  تاثیر معدل در کنکور 1402 | طبق خبر 17 خرداد 1401

 

این مقاله با انتشار اخبار جدید بروز می‌شود.

لینک کوتاه مقاله:
مهندس مسعود کریمی
درباره من

اگر خودت شخصاً با جستجو و پشتکار محدودیت‌ها رو نادیده بگیری و در سخت‌ترین شرایط موفق بشی، انگیزه زیادی برای کمک به دیگران پیدا می‌کنی! من مسعود کریمی رتبه برتر کنکور و بنیانگذار دورخیز به همراه تیمم آماده کمک به تو هستیم 🧡

از ما کمک بگیر!

اگر بخوای رانندگی یاد بگیری کمک یه مربی خوب میتونه خیلی کارساز باشه! چون سریع‌ و اصولی و بدون خطر میتونی رانندگی رو ازش یاد بگیری. اگر بخوای رتبه برتر بشی هم حضور یه مشاور در کنارت میتونه همین اتفاقات رو رقم بزنه! سریع، اصولی و بدون خطر!

ما در آکادمی دورخیز راه پر پیچ و خم کنکور رو برات روشن و ساده میکنیم تا تلاش‌هات بی نتیجه نمونه! ما کارمون رو خوب بلدیم، چون 12 سال سابقه داریم و خودمون رتبه برتر کنکور بودیم! پس همین الان دکمه درخواست مشاوره رو بزن تا شروع کنیم.

درخواست مشاوره

  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

مطالب پیشنهادی
پکیج‌های فنون موفقیت در کنکور

هر آنچه که باید درباره فنون موفقیت کنکور، تند خوانی، تقویت حافظه، تست زنی و … بدانید.

نظرات و سوالات شما درباره محتوای این مطلب
لطفا فقط نظرات و سوالات مربوط به این موضوع را این جا درج کنید.
مشاوران دورخیز به تمامی سوالات شما پاسخ میدهند.
با توجه به تعداد زیاد سوالات لطفا بعدا برای مشاهده جواب خود به سایت مراجعه کنید.
اشتراک در
اطلاع از
guest
636 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
یسنا
یسنا
6 ماه قبل

سلام وقتتون بخیر
بنظرتون دی یا خرداد بهتره واسه تراز؟
بعضیا میگن خرداد تراز بالاتری میده بهتره
ولی با توجه به همترازی که با فارغ تحصیلان سال خودمون سنجیده میشیم یعنی فرق نداره که کجا ۲۰ بشیم درسته؟
لطفا دراین مورد نظرتون رو بگین ممنون

پشتیبانی سایت
پشتیبانی سایت
پاسخ به  یسنا
5 ماه قبل

سلام وقت بخیر
با توجه به همترازی ، تفاوتی ندارد.

mori
mori
1 سال قبل

سلام / مهلت ثبت نام برای ترمیم معدل دی ماه تا چ تاریخی هستش؟
ممنونم

پشتیبانی دورخیز
پشتیبانی دورخیز
پاسخ به  mori
1 سال قبل

سلام.ی ک ماه قبل از شروع امتحانات به مدارس بزرگسالان مراجعه و جهت ثبت نام در طرح ترمیم معدل اقدام نمایید. برای ترمیم معدل دی ماه بهتر است هرچه زودتر به آموزش و پرورش شهر خود مراجعه کنید.

Hadi
Hadi
1 سال قبل

سلام ترمیم معدل (علوم و فنون، جامعه شناسی، سلامت، فارسی، جغرافیا) چقدر میتونه به تراز کلی کنکور کمک کنه با 40 درصد قطعی سوابق تحصیلی بر فرض که همه درس ها 19 يا 20 شود؟؟

پشتیبانی دورخیز
پشتیبانی دورخیز
پاسخ به  Hadi
1 سال قبل

سلام، با توجه به تغییرات ضرایبف هرکدام از این دروس از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هستند، نحوه محاسبه تاثیرگذاریشان در تراز کلی هنوز مشخص نیست ولی به این ترتیب از بیشترین تا کمترین ضریب را در سوابق تحصیلی دارند: فارسی، فنون، جامعه، جغرافی، سلامت

یاسین
یاسین
1 سال قبل

سلام . من دیپلمم رو یه شهرستانی گرفتم که منطقه 3 هستش. اگه بتونم ترمیم معدلم رو تهران انجام بدم، سهمیه مناطقم برا کنکور تغییر میکنه؟

پشتیبانی دورخیز
پشتیبانی دورخیز
پاسخ به  یاسین
1 سال قبل

سلام، خیر

سحر
سحر
1 سال قبل

سلام وقتتون بخیر
برای ترمیم معدل گواهی دیپلمی که نیاز هست همون گواهی پیش دانشگاهی لحاظه یا سوم دبیرستان یا هردو؟

پشتیبانی دورخیز
پشتیبانی دورخیز
پاسخ به  سحر
1 سال قبل

سلام. با توجه به این که دوره پیش دانشگاهی هم دارای امتحانات نهایی بوده است، می توانید ترمیم معدل پیش دانشگاهی در کنکور ۱۴۰۲ را هم انجام دهید. بنابراین برای بهبود معدل دیپلم یا پیش دانشگاهی باید به صورت جداگانه اقدام و ثبت نام را انجام دهید.

میثم
میثم
1 سال قبل

با سلام من دیبلم فنی حرفه ای دارم برای شرکت در کنکور ریاضی فیزیک باید چه دروسی رو ترمیم کنم؟
جواب قاطعانه تا به حال نگرفتم لطفا کمک کنید از این سر در گمی بیام بیرون

پشتیبانی دورخیز
پشتیبانی دورخیز
پاسخ به  میثم
1 سال قبل

سلام. شرایط ترمیم معدل برای کنکور 1402 اینه که داوطلبانی که مدرک دیپلم خود را در یکی از رشته های نظری ریاضی، تجربی، انسانی پس از سال 1384 دریافت کردن می تونن ترمیم معدل کنند. شما که دیپلمتون فنی بوده امکان ترمیم معدل ندارید.

احمد
احمد
1 سال قبل

سلام،من الان سربازم آیا میتونم توی امتحانات دی ماه برای ترمیم شرکت کنم؟؟

پشتیبانی دورخیز
پشتیبانی دورخیز
پاسخ به  احمد
1 سال قبل

سلام. منافاتی نداره و بله می تونید.

Molaii
Molaii
1 سال قبل

سلام خسته نباشید
درسته که اگر در امتحانات ترمیم معدل شرکت کنیم و در درسی 20 هم بگیریم فقط 75 صدم به نمره قبلمان اضافه می‌شود؟!!!
این را از آموزش و پرورش پرسیدم گفتن ☝️☝️☝️☝️
یا هر نمره ایی بگیریم بالا تر از آن نمره قبلی مثلا نمره قبلی 11 باشه و من مثلا در ترمیم معدل 17 بگیرم همان 17 در نظر گرفته می‌شود؟

پشتیبانی دورخیز
پشتیبانی دورخیز
پاسخ به  Molaii
1 سال قبل

سلام. نمره بالاتر لحاظ میشود. مثلا همان 17 بجای 11 برای سنجش ارسال می شود

Aaaaaaaa
Aaaaaaaa
1 سال قبل

سلام وقتتون بخیر ببخشید میشه تخصصی هارو دی ماه بدیم و عمومی هارو خرداد؟

پشتیبانی دورخیز
پشتیبانی دورخیز
پاسخ به  Aaaaaaaa
1 سال قبل

سلام. بله مشکلی نیست

dbfhfj
dbfhfj
1 سال قبل

سلام ببخشید میشه نصف درسارو دی ترمیم کرد و نصفشون رو خرداد؟

پشتیبانی دورخیز
پشتیبانی دورخیز
پاسخ به  dbfhfj
1 سال قبل

سلام. نه متاسفانه، هر فردی فقط یکبار امکانشو داره در ترمیم معدل شرکت کنه.

  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .
دنبال مشاوره و برنامه ریزی برای کنکور هستی ؟
برای اطلاع از هزینه‌ها و شرایط مشاوره و برنامه ریزی خصوصی این فرم را تکمیل کنید.
خیلی زود و کمتر از 24 ساعت با شما تماس میگیریم.
دنبال مشاوره و برنامه ریزی برای کنکور هستی ؟
خیلی زود و کمتر از 24 ساعت با شما تماس میگیریم.
برای اطلاع از هزینه‌ها و شرایط مشاوره و برنامه ریزی خصوصی این فرم را تکمیل کنید.
  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .