ترمیم معدل کنکور 1402
قوانین کنکورمشاوره و برنامه ریزی

ترمیم معدل برای کنکور 1402: شرایط، هزینه و قوانین

قانون ترمیم معدل امتحانات نهایی یکی از موضوعاتی است که برای داوطلبان اهمیت بسیاری دارد و فرصت جبران بسیار خوبی برای آن ها محسوب می‌شود. بنابراین می‌خواهند از تمام شرایط و نحوه برگزاری آن مطلع شوند. در این مقاله به بررسی کامل و دقیق ترمیم معدل برای کنکور 1402 می‌پردازیم. پس تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

 

ترمیم معدل امتحانات نهایی چیست؟

قانون ترمیم معدل امتحانات نهایی در سال 1394 تصویب شد و هدف آن، دادن فرصت جبران به داوطلبان برای شرکت مجدد در امتحان و دریافت نمره بالاتر است .

در چند سال اخیر معدل امتحانات نهایی، تاثیر مثبتی در کنکور سراسری داشته است؛ یعنی داشتن معدل بالا به نفع داوطلبان بوده است. بنابراین خیلی از داوطلبان کنکور خواهان جبران نمرات خود و کسب نمرات بالاتر بودند. همچنین طرح تاثیر قطعی معدل در کنکور 1402 به بعد، که به تازگی (17 خرداد 1401) بیان شده است، اهمیت ترمیم معدل برای کنکور 1402 را بیشتر کرده است.

پس ترمیم معدل فرصتی مناسب برای داوطلبانی است که به هر دلیلی نمرات دلخواه خود را در امتحانات نهایی کسب نکرده اند و خواهان کسب نمرات بالاتری هستند.

ترمیم معدل در کنکور 1402

 

شرایط شرکت در امتحانات ترمیم معدل

فارغ التحصیلان دوره متوسطه (از سال 84 به بعد) و دارندگان مدرک پیش دانشگاهی ( از سال 91 به بعد) می‌توانند در طرح ترمیم معدل شرکت کنند. داوطلبانی که از نمره خود رضایت نداشته و قصد ترمیم آن را دارند، می‌توانند در این امتحانات شرکت کنند. اما لازم به ذکر است که هر داوطلب تنها یک بار می تواند در امتحان ترمیم معدل هر درس شرکت کند.

نمرات کسب شده در کارنامه افراد ثبت نمی‌شود و صرفا جهت اعمال در سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه‌های داخل کشور است. بنابراین افرادی که قصد مهاجرت تحصیلی دارند و باید ریزنمرات خود را به دانشگاه مقصد ارائه کنند، نمی‌توانند از ترمیم معدل استفاده کنند.

اگر نمرات کسب شده پایین تر از نمرات قبلی باشد، همان نمرات قبلی به عنوان سوابق تحصیلی اعمال می شود و جای نگرانی نیست.

معمولا حدود دو ماه قبل از امتحانات، زمان ثبت نام است و این امتحانات در سه نوبت دی، خرداد و شهریور برگزار می‌شوند. برای ثبت‌نام ترمیم معدل باید به مدارس بزرگسالان منطقه خود مراجعه کنید. علاوه بر آن باید در نظر داشته باشید که شما باید در همان منطقه‌ای که قبلا فارغ‌التحصیل شده اید، امتحانات ترمیم معدل خود را بدهید.

طبق صحبت‌های رییس سازمان سنجش هزینه‌های برگزاری امتحانات ترمیم معدل برا کنکور 1402 به صورت استانی تعیین می‌شود. به صورت متمرکز در پایتخت هیچ هزینه‌ای برای سراسر کشور به عنوان هزینه ثابت و واحد در نظر گرفته نمی‌شود.

محدودیتی برای انتخاب تعداد دروس در امتحانات ترمیم معدل برای کنکور 1402 وجود ندارد و داوطلبان هر تعداد که بخواهند می‌توانند دروس برای ارتقا نمره انتخاب کنند.

 

ترمیم معدل

 

ترمیم معدل برای کنکور 1402

آزمون ترمیم معدل برای کنکور 1402 همانند سال‌های قبل و با همان شرایط برگزار خواهد شد و داوطلبانی که خواهان جبران نمرات خود هستند، می‌توانند در این طرح شرکت کنند. در امتحانات ترمیم معدل برای کنکور 1402 همانند سال‌های 1400 و 1401 تنها یک سری سوال و براساس دروس نظام جدید طرح خواهد شد. پس همه داوطلبان می‌توانند براساس دروس نظام جدید در این امتحانات شرکت کرده و نمرات خود را ویرایش کنند.

 

آیا در امتحانات ترمیم معدل برای کنکور 1402 شرکت کنیم؟ (طبق اخبار 5 و 9 بهمن 1400)

مطابق آخرین اخبار در مورد کنکور 1402 ، طرح تاثیر 60% امتحانات (دروس عمومی) در کنکور 1402 که در 1 تیرماه 1400 به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسیده بود، لغو شده است. و طبق آخرین خبر (تاریخ 5 بهمن 1400)، این شورا تأثیر 60% معدل دوره دوم دبیرستان را در کنکور مصوب کرد و بر این اساس تأثیر قطعی معدل پایه دوازدهم در کنکور 1402، تأثیر قطعی معدل پایه یازدهم در کنکور 1403 و تأثیر قطعی معدل پایه دهم در کنکور 1404 اجرایی خواهد شد.

تاثیر معدل به صورت مثبت به ضرر دانش آموزانی که معدل پایین دارند نمی‌شود و در واقع برای این داوطلبین تاثیری اعمال نخواهد شد. اما اگر واقعا تاثیر قطعی برای کنکور 1402 اعمال شود، در این صورت شرکت در امتحانات ترمیم معدل برای دانش آموزانی که معدل پایینی دارند، ضروری به نظر می رسد.

 

آیا در امتحانات ترمیم معدل برای کنکور 1402 شرکت کنیم؟ (طبق اخبار 17 خرداد 1401)

طبق قانون جدید شورای عالی انقلاب فرهنگی تاثیر معدل در کنکور 1402 به صورت 40% قطعی است. پس معدل دیگر بسیار مهم خواهد بود. اگر معدل پایینی دارید حتما باید با ترمیم معدل جبران کنید. دقت کنید در کنکور 1402 و 1403 تاثیر معدل 40% قطعی و فقط از پایه دوازدهم است. همه داوطلبین کنکور مثل سال دوازدهمی‌ها، پشت کنکوری‌ها، تغییر رشته‌ای ها و داوطلبان نظام قدیم طبق اعلام سازمان سنجش می‌توانند در ترمیم معدل برای کنکور 1402 شرکت کنند.

 

آیا در امتحانات ترمیم معدل برای کنکور 1402 شرکت کنیم؟ (طبق اخبار 26 تیر 1401)

با اعلام سازمان سنجش و قطعی شدن اعمال تغییرات جدید در کنکور 1402 و بعد از آن، ترمیم معدل برای دواطلبان کنکور ضروری به نظر می‌رسد. این موضوع برای فارغ‌التحصیلان نظام قدیمی که سال‌های زیادی از دوران مدرسه آن‌ها می‌گذرد، اهمیت بیشتری دارد؛ زیرا در آن زمان صحبتی از تاثیر معدل در کنکور نبود. بنابراین ممکن است بعضی ها به نمرات امتحانات و معدل خود اهمیتی نداده باشند.

در قوانین قبلی آمده بود که فارغ التحصیلان دوره متوسطه (از سال 84 به بعد) و دارندگان مدرک پیش دانشگاهی ( از سال 91 به بعد) می‌توانند در طرح ترمیم معدل شرکت کنند. اما چون عدالت آموزشی باید برای همه اجرا شود، نیاز به تصویب قوانین جدیدی است تا فارغ‌التحصیلان قبل از این سال‌ها هم بتوانند، در امتحانات ترمیم معدل برای کنکور 1402 شرکت کنند.

طبق اطلاعیه سازمان سنجش جزییات فنی و اجرایی برگزاری کنکور 1402 پس از تصویب در شورای سنجش و پذیرش دانشجو اطلاع رسانی خواهد شد.

 

آیا در امتحانات ترمیم معدل برای کنکور 1402 شرکت کنیم؟ (طبق اخبار 22 شهریور 1401)

رئیس مرکز سنجش و پایش کیفیت آموزشی وزارت آموزش‌ و پرورش در گفت وگو با خبرنگار ایرنا توضیحاتی درباره فارغ‌التحصیلانی که دیپلم خود را قبل از سال 1384 دریافت کرده‌اند، داد.

وی در مورد افرادی که پیش از سال ۱۳۸۴ دیپلم خود را دریافت کرده و قصد ترمیم نمره دارند و ترمیم نمره دروس پیش‌دانشگاهی گفت که به دلیل نیاز به تطبیق دروس با دروس فعلی، آزمون برای این دروس به مصوبه شورای عالی آموزش و پرورش نیاز است. رایزنی‌ها در این مورد انجام شده و بعد از تشکیل جلسه شورای عالی در مورد آن اطلاع‌رسانی می‌شود. این دسته از داوطلبان که اصلا سابقه تحصیلی ندارند، باید در قالب آزمون ترمیم کل دروس متوسطه را امتحان بدهند.

 

آیا در امتحانات ترمیم معدل برای کنکور 1402 شرکت کنیم؟ (طبق اخبار 23 آبان 1401)

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم نحوه ایجاد سابقه تحصیلی، محاسبه نمره کل و ترمیم نمرات دروس نهایی دوره دوم متوسطه اعلام شد.

در اجرای سیاست‌ها و ضوابط ساماندهی سنجش و پذیرش متقاضیان ورود به دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی و به منظور ایجاد سابقه تحصیلی و ترمیم نمرات دروس نهایی، شورای عالی آموزش و پرورش مقرر کرد:

1. به متقاضیان ایجاد سابقه تحصیلی و ترمیم نمرات دروس نهایی اعم از دارندگان مدرک پایان تحصیلات دوره متوسطه، دانش آموزان شاخه‌های فنی و حرفه‌ای و کاردانش و دانش آموزان شاخه نظری داوطلب شرکت در گروه آزمایشی غیر متناظر با رشته تحصیلی خود، اجازه داده می‌شود مطابق جدول دروس امتحان نهایی دوره دوم متوسطه صرفاً یک بار برای ایجاد سابقه و یک بار برای ترمیم نمره با پرداخت هزینه در دروس مورد نظر خود ثبت نام و در امتحان مربوط شرکت کنند.

تبصره 1. به متقاضیانی که قبل از ابلاغ این مصوبه از فرصت ترمیم استفاده کرده‌اند، اجازه داده می‌شود یک بار دیگر نمرات امتحانات نهایی دروس مورد نظر خود را ترمیم کنند.

تبصره2. نمرات ایجاد سابقه و ترمیم صرفاً به عنوان سابقه تحصیلی اعتبار خواهد داشت و در کارنامه تحصیلی داوطلبان منظور نمی‌شود.

2. نمره کل سابقه تحصیلی توسط وزارت آموزش و پرورش محاسبه و ضمن اطلاع رسانی به ذینفعان برای پذیرش متقاضیان ورود به آموزش عالی در اختیار مراجع مربوطه قرار می‌گیرد.

3. با ابلاغ این مصوبه ضوابط و مقررات مغایر با آن لغو می‌شود.

4. شیوه نامه اجرای مصوبه حداکثر ظرف مدت یک ماه توسط وزارت آموزش و پرورش تهیه و با امضای وزیر ابلاغ خواهد شد.

 

آیا در امتحانات ترمیم معدل برای کنکور 1402 شرکت کنیم؟ (طبق اخبار 30 آبان 1401)

محسن زارعی رئیس مرکز سنجش و پایش کیفیت آموزشی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه آزمون ترمیم همزمان در دی ماه همزمان با آزمون امتحانات پایه دوازدهم دانش آموزان پایه دوازدهم برگزار می‌شود؛ گفت: بخشنامه این امتحانات هم در حال آماده سازی است تا همه دانش آموزان و داوطلبانی که درخواست ترمیم معدل دارند و هم می‌خواهند سابقه‌ای برای خود ایجاد کرده یا سابقه خود را بهبود ببخشند در این امتحانات شرکت کنند.

زارعی در پاسخ به این سوال که هزینه برگزاری این آزمون‌ها چقدر است؛ گفت: هزینه‌های برگزاری این آزمون‌ها به صورت استانی تعیین می‌شود و به صورت متمرکز در پایتخت هیچ هزینه‌ای برای سراسر کشور به عنوان هزینه ثابت و واحد در نظر گرفته نمی‌شود. در شورای آموزش و پرورش هر استان هزینه برگزاری آزمون ترمیم تعیین می‌شود و هزینه شرکت در این آزمون‌ها در هر استان با توجه به شرایط با استان دیگر متفاوت خواهد بود.

رئیس مرکز سنجش و پایش کیفیت آموزشی افزود: آزمون ترمیم برای هر درس به صورت جداگانه برگزار خواهد شد و این فرصت ایجاد شده است که افرادی هم که پیش از این برای ترمیم معدل اقدام کرده بودند باز هم فرصت داشته باشند به جهت اینکه تأثیر سوابق تحصیلی قطعی شده است یک بار دیگر فرصت دارند در آزمون ترمیم شرکت کنند.

زارعی با اشاره به اینکه داوطلبان فرصت دارند یک بار برای هر درس در آزمون ترمیم آن شرکت کنند؛ گفت: آن‌ها در دو نوبت دی ماه سال جاری و خرداد ماه سال آینده و در دو نوبت فرصت ترمیم معدل دارد؛ می‌توانند برنامه ریزی کنند اگر درسی را نمی‌توانند در دی ماه در آزمون ترمیم معدل آن شرکت کنند در خرداد در آزمون شرکت کنند؛ برگزاری آزمون ترمیم معدل در دو نوبت دی و خرداد قطعی است اما برای هر درس تنها یک بار می‌توانند در آزمون ترمیم شرکت کنند. آنها می‌توانند به دلخواه در هر نوبت شرکت کنند.

وی با اشاره به اینکه کنکور از سال جاری تحصیلی در دو نوبت برگزار خواهد شد گفت: داوطلبان می‌تواند برنامه ریزی کرده و آزمون ترمیم بخشی از دروس شأن را در دی ماه انجام دهند و بخشی از آن را در زمان نزدیک کنکورشرکت کنند.

معاون وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه دروس پیش دانشگاهی در نظام جدید آموزشی وجود ندارد؛ گفت: دانش آموزان طبق دروس نظام جدید امتحان خواهند داد و به زودی جدولی را ارائه می‌دهیم که بر اساس آن نمرات جدید آنها جایگزین نمرات پیشین آنها خواهد شد. این بخشنامه طی دو روز آینده پس از تصمیم گیری قطعی در شورای سنجش و پذیرش مصوب خواهد شد و پس از آن اعلام می‌شود.

زارعی خاطر نشان کرد: جدول چرخه‌ها نشان خواهد داد که نمرات ترمیم چه دروسی در نظام قدیم آموزشی جایگزین کدام یک از دروس آموزشی در نظام جدید خواهد شد.

به نظر می‌رسد برگزاری آزمون ترمیم در دو نوبت موجب برنامه ریزی بهتر داوطلبان نظام قدیم کنکور خواهد شد؛ با این حال برخی از این داوطلبان خواستار برگزاری چند باره آزمون ترمیم بودند که به نظر می‌رسد مسئولان نظام آموزشی با این امر به دلیل عدم رعایت عدالت آموزشی و ایجاد فرصت برابر برای همه داوطلبان موافق نیستند.

از سوی دیگر برگزاری آزمون ترمیم بر اساس دروس نظام جدید آموزشی چالش دیگر داوطلبان کنکور نظام قدیم است؛ چالشی که حل آن نیازمند برنامه ریزی بیشتر داوطلبان کنکور نظام قدیم خواهد بود.

 

مقاله مهم زیر را هم حتما بخوانید:

مقاله مهم !تاثیر معدل در کنکور 1402 | طبق خبر 17 خرداد 1401

 

این مقاله با انتشار اخبار جدید بروز می‌شود.

برچسب ها :
لینک کوتاه مقاله:
مهندس مسعود کریمی
درباره من

اگر خودت شخصاً با جستجو و پشتکار محدودیت‌ها رو نادیده بگیری و در سخت‌ترین شرایط موفق بشی، انگیزه زیادی برای کمک به دیگران پیدا می‌کنی! من مسعود کریمی رتبه برتر کنکور و بنیانگذار دورخیز به همراه تیمم آماده کمک به تو هستیم 🧡

چرا مشاوره کنکور مفیده؟!

اگر بخوای رانندگی یاد بگیری کمک یه مربی خوب میتونه خیلی کارساز باشه! چون سریع‌ و اصولی و بدون خطر میتونی رانندگی رو ازش یاد بگیری. اگر بخوای رتبه برتر بشی هم حضور یه مشاور در کنارت میتونه همین اتفاقات رو رقم بزنه! سریع، اصولی و بدون خطر!

ما در آکادمی دورخیز راه پر پیچ و خم کنکور رو برات روشن و ساده میکنیم تا تلاش‌هات بی نتیجه نمونه! ما کارمون رو خوب بلدیم، چون 11 سال سابقه داریم و خودمون رتبه برتر کنکور بودیم! پس همین الان دکمه درخواست مشاوره رو بزن تا شروع کنیم.

درخواست مشاوره

  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

پکیج‌های فنون موفقیت در کنکور

هر آنچه که باید درباره فنون موفقیت کنکور، تند خوانی، تقویت حافظه، تست زنی و … بدانید.

نظرات و سوالات شما درباره محتوای این مطلب
لطفا فقط نظرات و سوالات مربوط به این موضوع را این جا درج کنید.
مشاوران دورخیز به تمامی سوالات شما پاسخ میدهند.
با توجه به تعداد زیاد سوالات لطفا بعدا برای مشاهده جواب خود به سایت مراجعه کنید.
اشتراک در
اطلاع از
guest
630 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
mori
mori
5 ماه قبل

سلام / مهلت ثبت نام برای ترمیم معدل دی ماه تا چ تاریخی هستش؟
ممنونم

پشتیبانی دورخیز
پشتیبانی دورخیز
پاسخ به  mori
5 ماه قبل

سلام.ی ک ماه قبل از شروع امتحانات به مدارس بزرگسالان مراجعه و جهت ثبت نام در طرح ترمیم معدل اقدام نمایید. برای ترمیم معدل دی ماه بهتر است هرچه زودتر به آموزش و پرورش شهر خود مراجعه کنید.

Hadi
Hadi
6 ماه قبل

سلام ترمیم معدل (علوم و فنون، جامعه شناسی، سلامت، فارسی، جغرافیا) چقدر میتونه به تراز کلی کنکور کمک کنه با 40 درصد قطعی سوابق تحصیلی بر فرض که همه درس ها 19 يا 20 شود؟؟

پشتیبانی دورخیز
پشتیبانی دورخیز
پاسخ به  Hadi
6 ماه قبل

سلام، با توجه به تغییرات ضرایبف هرکدام از این دروس از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هستند، نحوه محاسبه تاثیرگذاریشان در تراز کلی هنوز مشخص نیست ولی به این ترتیب از بیشترین تا کمترین ضریب را در سوابق تحصیلی دارند: فارسی، فنون، جامعه، جغرافی، سلامت

یاسین
یاسین
7 ماه قبل

سلام . من دیپلمم رو یه شهرستانی گرفتم که منطقه 3 هستش. اگه بتونم ترمیم معدلم رو تهران انجام بدم، سهمیه مناطقم برا کنکور تغییر میکنه؟

پشتیبانی دورخیز
پشتیبانی دورخیز
پاسخ به  یاسین
6 ماه قبل

سلام، خیر

سحر
سحر
7 ماه قبل

سلام وقتتون بخیر
برای ترمیم معدل گواهی دیپلمی که نیاز هست همون گواهی پیش دانشگاهی لحاظه یا سوم دبیرستان یا هردو؟

پشتیبانی دورخیز
پشتیبانی دورخیز
پاسخ به  سحر
7 ماه قبل

سلام. با توجه به این که دوره پیش دانشگاهی هم دارای امتحانات نهایی بوده است، می توانید ترمیم معدل پیش دانشگاهی در کنکور ۱۴۰۲ را هم انجام دهید. بنابراین برای بهبود معدل دیپلم یا پیش دانشگاهی باید به صورت جداگانه اقدام و ثبت نام را انجام دهید.

میثم
میثم
7 ماه قبل

با سلام من دیبلم فنی حرفه ای دارم برای شرکت در کنکور ریاضی فیزیک باید چه دروسی رو ترمیم کنم؟
جواب قاطعانه تا به حال نگرفتم لطفا کمک کنید از این سر در گمی بیام بیرون

پشتیبانی دورخیز
پشتیبانی دورخیز
پاسخ به  میثم
7 ماه قبل

سلام. شرایط ترمیم معدل برای کنکور 1402 اینه که داوطلبانی که مدرک دیپلم خود را در یکی از رشته های نظری ریاضی، تجربی، انسانی پس از سال 1384 دریافت کردن می تونن ترمیم معدل کنند. شما که دیپلمتون فنی بوده امکان ترمیم معدل ندارید.

احمد
احمد
7 ماه قبل

سلام،من الان سربازم آیا میتونم توی امتحانات دی ماه برای ترمیم شرکت کنم؟؟

پشتیبانی دورخیز
پشتیبانی دورخیز
پاسخ به  احمد
7 ماه قبل

سلام. منافاتی نداره و بله می تونید.

Molaii
Molaii
7 ماه قبل

سلام خسته نباشید
درسته که اگر در امتحانات ترمیم معدل شرکت کنیم و در درسی 20 هم بگیریم فقط 75 صدم به نمره قبلمان اضافه می‌شود؟!!!
این را از آموزش و پرورش پرسیدم گفتن ☝️☝️☝️☝️
یا هر نمره ایی بگیریم بالا تر از آن نمره قبلی مثلا نمره قبلی 11 باشه و من مثلا در ترمیم معدل 17 بگیرم همان 17 در نظر گرفته می‌شود؟

پشتیبانی دورخیز
پشتیبانی دورخیز
پاسخ به  Molaii
7 ماه قبل

سلام. نمره بالاتر لحاظ میشود. مثلا همان 17 بجای 11 برای سنجش ارسال می شود

Aaaaaaaa
Aaaaaaaa
7 ماه قبل

سلام وقتتون بخیر ببخشید میشه تخصصی هارو دی ماه بدیم و عمومی هارو خرداد؟

پشتیبانی دورخیز
پشتیبانی دورخیز
پاسخ به  Aaaaaaaa
7 ماه قبل

سلام. بله مشکلی نیست

dbfhfj
dbfhfj
8 ماه قبل

سلام ببخشید میشه نصف درسارو دی ترمیم کرد و نصفشون رو خرداد؟

پشتیبانی دورخیز
پشتیبانی دورخیز
پاسخ به  dbfhfj
7 ماه قبل

سلام. نه متاسفانه، هر فردی فقط یکبار امکانشو داره در ترمیم معدل شرکت کنه.

محمدی
محمدی
8 ماه قبل

سلام وقت بخیر
من می خوام دی ماه امسال کنکور بدم ولی معدلم خوب نیست برای کنکور دی هم سوابق تحصیلی قطعی هستش؟
و اینکه اگه دی ماه کنکور بدم خرداد ۱۴۰۲ می تونم برای ترمیم معدل اقدام کنم؟

پشتیبانی دورخیز
پشتیبانی دورخیز
پاسخ به  محمدی
7 ماه قبل

سلام، بله برای کنکور دی ماه هم تاثیر سوابق تحصیلی قطعی هستش. و بله امکانش هست دی ماه کنکور بدید و خرداد ماه برای ترمیم اقدام کنید.

زهرا
زهرا
9 ماه قبل

سلام. خرداد ۱۴۰۲ امکان ترمیم معدل برای کنکور ۱۴۰۲ هست؟

مشاور دورخیز
مشاور دورخیز
پاسخ به  زهرا
8 ماه قبل

سلام. بله

محمد
محمد
9 ماه قبل

سلام، اگر دی ماه ۱۴۰۱ دیپلم بگیریم میتونیم در خرداد ۱۴۰۲ ترمیم معدل بزنیم؟

مهندس مسعود کریمی
مهندس مسعود کریمی
پاسخ به  محمد
9 ماه قبل

سلام. بله مشکلی نیست

سبحان
سبحان
9 ماه قبل

سلام من ترمیم معدل ثبت نام کردم ولی شرکت نکردم آیا اتفاقی میافته برا معدلم ؟
و اینکه دیگه نمیتونم اون امتحان رو شرکت کنم؟!
ممنون میشم راهنمایی کنین

مشاور دورخیز
مشاور دورخیز
پاسخ به  سبحان
9 ماه قبل

سلام. اگر غیبت غیر موجه داشته اید، نمره صفر برای شما رد می‌شود.
در این مورد شفاف توضیح داده نشده و باید منتظر بخشنامه‌های جدید باشیم. طبق آخرین اخبار فقط یک مرتبه می‌توان نمرات را ترمیم کرد ولی اینکه این یک مرتبه از الان در نظر گرفته می‌شود یا نه، مشخص نیست.

حسین
حسین
9 ماه قبل

سلام.فارغ التحصیل دیپلم انسانی ۸۸ و پیش دانشگاهی ۸۹ هستم.امسال قصد شرکت در کنکور ۱۴۰۲ تجربی را دارم.دروس عمومی دینی و عربی و فارسی در انسانی عمومی نبوده و تخصصی هستند.در ترمیم معدل دروس عمومی چکار کنم.در ضمن چه درسهای تخصصی های تجربی را شرکت کنم؟اگر دوازدهم معیار است پس زمین شناسی که یازدهم است چه می شود؟سپاس از راهنمایی تان.

امیرحسین
امیرحسین
9 ماه قبل

سلام فارق التحصیل ۹۵ هستم میخام ترمیم معدل بزنم…ولی رفتم آموزش و پرورش بهم گفتن نمیشه شامل نظام قدیمی ها نمیشه…مگ طرحش تصویب نشده؟؟؟

مشاور دورخیز
مشاور دورخیز
پاسخ به  امیرحسین
9 ماه قبل

سلام. طبق قوانین قبلی، شما میتوانستین در امتحانات ترمیم معدل شرکت کنید. فوانین جدید هنوز اعلام نشده اما حتما شرایط نظام قدیمی ها را هم در نظر می‌گیرند؛ چون تاثیر معدل قطعی است.

زهرا موسوی
زهرا موسوی
9 ماه قبل

سلام من دانشجوی دانشگاه آزادم میتونم برای امتحان ترمیم معدل شرکت کنم چون اصل دیپلمم دست دانشگاهه ؟

مشاور دورخیز
مشاور دورخیز
پاسخ به  زهرا موسوی
9 ماه قبل

سلام. ارایه مدرک دیپلم برای ثبت‌نام امتحانات ترمیم نعدل لازم است. بنابراین باید کپی برابر با اصل آن را به آموزش و پرورش ارایه کنید.

رامین
رامین
9 ماه قبل

من سال ۹۵ مدرک پیش دانشگاهیم رو گرفتم و داوطلب نظام قدیم هستم . برای ترمیم معدل همون چهار درس نهایی زمان خودم رو باید ترمیم کنم یا همه دروس نهایی دوازدهم رو باید امتحان بدم؟ بعد زمان من عربی و زبان انگلیسی تو امتحان نهایی نبوده. تاثیر این درسا تو کنکور برام چجوریه؟

مشاور دورخیز
مشاور دورخیز
پاسخ به  رامین
9 ماه قبل

سلام. امتحانات با شرایط جدید برگزار می‌شود. بنابراین باید در همه دروسی که امتحان نهایی دارند شرکت کنید و نمره همه آن‌‌ها هم تاثیر دارد.

مهدی
مهدی
9 ماه قبل

سلام اگ بخوایم تو ی شهر دیگ ترمیم معدل کنیم امکانش هست؟

مشاور دورخیز
مشاور دورخیز
پاسخ به  مهدی
9 ماه قبل

سلام. بله طبق آخرین اخبار امکانش هست؛ فقط با این شرط که آن شهر باید با شهری که در آن دیپلم گرفته اید، هم منطقه باشد.

زهرا
زهرا
9 ماه قبل

سلام بعد ثبت نام میشه بعضی درسارو از امتحان لغو کرد؟ و بعدا امتحان داد

مشاور دورخیز
مشاور دورخیز
پاسخ به  زهرا
9 ماه قبل

سلام. خیر
اما محدودیتی در درس‌های انتخابی نیست و شما می‌توانید تعدادی از دروس را مثلا در دی ماه و تعدادی دیگر را در خرداد ماه امتحان دهید.

فاطمه
فاطمه
9 ماه قبل

سلام وقت بخیر
من فارغ‌التحصیل امسال هستم و دی کنکور بدهم و میخواهم در ترمیم معدل شرکت کنم، بهتر است شهریور شرکت کنم یا دی ؟
هزینه ثبت نام چنده؟
و ازچه نمره به پایین برای ترمیم معدل ثبت نام کنم با توجه به تاثیر قطعی معدل امسال؟

مشاور دورخیز
مشاور دورخیز
پاسخ به  فاطمه
9 ماه قبل

سلام. هنوز وضعیت برگزاری امتحانات در شهریور ماه مشخص نیست.
هزینه ثبت‌نام امسال هنوز اعلام نشده؛ اما هزینه سال‌های گذشته را در مقاله می‌توانید ببینید.
شما با هر نمره‌ای می‌توانید در امتحان شرکت کنید و آن را افزایش دهید؛ حتی 19.75.

ابوالفضل
ابوالفضل
9 ماه قبل

سلام . می خواستم بدونم اگه تو کنکور دی ماه ۱۴۰۱ درصد های خوبی داشته باشیم اما سوابق تحصیلی خوب نباشه می تونیم در خرداد ترمیم معدل بزنیم و با همین نتیجه کنکور دی ماه دانشگاه ثبت نام کنیم. چون گفتن نتایج تا ۲ سال اعتبار داره

مشاور دورخیز
مشاور دورخیز
پاسخ به  ابوالفضل
9 ماه قبل

سلام. بله می‌توانید

تهمینه
تهمینه
9 ماه قبل

سلام . من ۴ساله که فارغ‌التحصیل شدم. امسال که تاثیر قطعی شده می‌خوام ترمیم معدل شرکت کنم. از اونجایی که دروس عمومی حذف شده . نیازی هست که تو این امتحانات دروس عمومی رو هم ترمیم کنم ؟ چون شنیدم که هر درس با درس خودش جمع میشه . و اینکه الان ماه مرداد هستیم . کنکور تو دی ماه برگزار میشه . کی باید تو طرح ترمیم شرکت کنیم که تو کنکور دی ماه تاثیر بزاره؟

مشاور دورخیز
مشاور دورخیز
پاسخ به  تهمینه
9 ماه قبل

سلام. دروس عمومی از دفترچه آزمون کنکور حذف شده اند ولی تاثیر آن‌ها همچنان از طریق نمره امتحانات نهایی پابرجاست. بنابراین اگر در این دروس نمره پایینی دارید، می‌توانید شرکت کنید.
وضعیت برگزاری امتحانات در شهریور هنوز اعلام نشده است. می‌توانید در دی شرکت کنید.

نازیلا
نازیلا
9 ماه قبل

سلام من دیپلم رشته ی تجربی نظام جدید دارم و امسال می خوام کنکور ریاضی شرکت کنم برای ترمیم معدل آیا باید دروس مربوط به تجربی مثل زیست رو هم ترمیم کنم یا دروس ریاضی رو باید امتحان بدم مثل هندسه و حسابان؟میشه در این مورد توضیح کلی بدید

مشاور دورخیز
مشاور دورخیز
پاسخ به  نازیلا
9 ماه قبل

سلام. دروسی که در کنکور نیستند نیاز نیست. بنابراین نیازی به ترمیم نمره زیست ندارید. ولی باید در امتحانات هندسه و حسابان شرکت کنید.

امیرحسین قاسمعلی
امیرحسین قاسمعلی
9 ماه قبل

سلام . ببخشید من میتونم مثلا برای دو درس فارسی و شیمی در شهریور امسال و زیست ریاضی دی و زبان و فیزیک رو خرداد ۱۴۰۲ امتحان بدم؟؟و اینکه در صورت نتیجه نگرفتن از شهریور میتونم دوباره فارسی و شیمی رو دی یا خرداد امتحان بدم؟؟ممنونم از همراهیتون

مشاور دورخیز
مشاور دورخیز
پاسخ به  امیرحسین قاسمعلی
9 ماه قبل

سلام. بله می‌توانید. نیازی نیست همه درس ها با هم باشند.
تا به الان اعلام کرده‌اند که فقط یک مرتبه می‌شود در امتحان ترمیم معدل یک درس شرکت کرد. امکان تغییر این قانون در آینده وجود دارد!

Moradi
Moradi
9 ماه قبل

سلام وقت بخیر
من پشت کنکوری هستم امسال کنکور دادم ولی قبول نشدم (( مدرک دیپلم من برای 1401 هست)) میخواهم انشالله دیماه در کنکور 402 شرکت کنم و ( بعد از اعلام نتایج کنکور 402 در دیماه) میتونم برای ترمیم معدل کتبی (16.29) در امتحانات خرداد 1402 شرکت کنم ؟و اینکه چطور جواب آزمون های ترمیم معدل در در نتایج کنکور تاثیر می‌گذارند؟

آخرین ویرایش 9 ماه قبل توسط Moradi
مشاور دورخیز
مشاور دورخیز
پاسخ به  Moradi
9 ماه قبل

سلام. بله می‌توانید.
کارنامه جدیدی برای شما صادر نمی‌شود. فقط نمرات جدید در صورت بهبود، در پذیرش دانشگاه در نظر گرفته می‌شوند.

Msg
Msg
9 ماه قبل

سلام . اگر بخام کنکور دی 1401 رو شرکت کنم میتونم برای ترمیم معدل خرداد 1402 اقدام کنم ؟

مشاور دورخیز
مشاور دورخیز
پاسخ به  Msg
9 ماه قبل

سلام. بله می‌توانید

Hani
Hani
9 ماه قبل

سلام من اگه بخوام در کنکور دی 1401شرکت کنم آیا میتونم ترمیم نمره ام را در خرداد ماه 1402یا دی 1401انجام دهم ؟

مشاور دورخیز
مشاور دورخیز
پاسخ به  Hani
9 ماه قبل

سلام. بله می‌توانید.

محمد حسن
محمد حسن
9 ماه قبل

سلام روز بخیر و خسته نباشید بنده که پشت کنکوری هستم میخواهم برای کنکور 1402 که در دی و تیر برگزار میشود ترمیم معدل کنم متاسفانه زمان ثبت نام ترمیم معدل شهریور گذشته حالا من اگر دی ماه ترمیم معدل کنم نمرات جدیدم به عنوان سوابق تحصیلی در کنکور دی ثبت میشود یا همان نمرات قدیم؟؟ برای کنکور تیر که قاعدتا حتی خرداد هم شرکت کنم نمرات جدید لحاظ میشود اما کنکور دی را نمیدانم لطفا کامل توضیح بدید از سردرگمی در بیاییم

مشاور دورخیز
مشاور دورخیز
پاسخ به  محمد حسن
9 ماه قبل

سلام. بله نمرات جدید ثبت می‌شود.

مهرنوش
مهرنوش
9 ماه قبل

سلام.برای فارغ التحصیلان پیش دانشگاهی ترمیم درس زمین شناسی که قبلا نهایی بوده والان در پایه یازده تدریس می شه لازم هست؟اخه در حال حاضر چنین ازمونی برای این درس وجود نداره

مشاور دورخیز
مشاور دورخیز
پاسخ به  مهرنوش
9 ماه قبل

سلام. برای کنکور 1402 و 1403 که فقط معدل دروس دوازدهم تاثیر دارد، خیر؛ نیاز نیست.

زهرا
زهرا
9 ماه قبل

سلام
ببخشید برای ترمیم معدلِ کنکور ۱۴۰۲ ، میتونم خردادِ ۱۴۰۲ امتحان بدم؟؟

مشاور دورخیز
مشاور دورخیز
پاسخ به  زهرا
9 ماه قبل

سلام. بله می‌توانید تا قبل ورود به دانشگاه ترمیم کنید.

آرین
آرین
9 ماه قبل

سلام من فارغ التحصیل سال ۱۴۰۰ ام، و متولد شهریور ماه. من رفتم مدرسه بزرگسال و در مدارک لازمه معافیت تحصیلی بود که برای شرکت در امتحان شهریور نیاز بهش نیست. حالا سوال من اینه اگر بخوام دی امتحان بدم نیاز به معافیت تحصیلی هست یا ن؟

مشاور دورخیز
مشاور دورخیز
پاسخ به  آرین
9 ماه قبل

سلام. طبق قوانین نظام وظیفه، معافیت تحصیلی تا یک سال بعد فارغ‌التحصیلی (تا شهریور) اعتبار دارد. بنابراین برای شما تا شهریور امسال اعتبار دارد و برای دی ماه نیاز به معافیت تحصیلی جدید دارید.

مبینا
مبینا
9 ماه قبل

سلام برای کنکور ۱۴۰۲ شهریور ۱۴۰۲ هم میشه ترمیم کرد ؟ یعنی شهریور سال بعد

مشاور دورخیز
مشاور دورخیز
پاسخ به  مبینا
9 ماه قبل

سلام. خیر.
تا خرداد 1402 امکانش هست. چون باید نمرات برای بررسی قبولی در دانشگاه و قبل اعلام نتایج، مشخص شود. در شهریور 1402 دیگر فرصتی برای این کار نیست.

علی اکبر احمدی
علی اکبر احمدی
9 ماه قبل

سلام لطفاً سوال من رو جواب بدید من انصرافی پیام نور هستم تا بهمن امسال معافیت دارم سوالم اینه برای ترمیم معدل دی ماه میتونم اقدام کنم؟ و اینکه من بهمن تا اعلام نتایج مرداد میرم سربازی آیا خرداد با وجود اینکه سرباز هستم میتونم ترمیم معدل کنم ؟

مشاور دورخیز
مشاور دورخیز
پاسخ به  علی اکبر احمدی
9 ماه قبل

سلام. بله می‌توانید.
برای شرکت در امتحانات باید وضعیت سربازی شما مشخص باشد؛ یا باید معافیت تحصیلی داشته باشید و یا دفترچه اعزام به خدمت را ارایه کنید.

مهدی
مهدی
9 ماه قبل

زمان برگزاری همین امسال است یا سال دیگر؟

مشاور دورخیز
مشاور دورخیز
پاسخ به  مهدی
9 ماه قبل

سلام. هر سال در چند نوبت برگزار می‌شود.

حمیدرضا
حمیدرضا
9 ماه قبل

سلام من معدل پیش دانشگاهیم 15/5 شده
و رامسر درس خوندم
میتونم الان که تهران زندگی میکنم
ترمیم معدل انجام بدم؟

مشاور دورخیز
مشاور دورخیز
پاسخ به  حمیدرضا
9 ماه قبل

سلام. طبق قوانین قبلی باید حتما در شهری امتحان دهید که منطقه اش با شهر قبلی یکسان باشد. ولی امکان دارد در قوانین جدید این محدودیت برداشته شود و بتوانید.

رضا
رضا
9 ماه قبل

سلام
ببخشید من الان نمرات بعضی درس هام پایین
هنوز وقت هست برای ثبت نام ترمیم معدل شهریور ؟ چون گفتن دی ماه کنکور برگزار میشه بعد واسه همین اون موقع نمی‌رسم که ترمیم معدل رو بخونم چون دروس عمومی هم از کنکور حذف شدن…
میشه مثلا دروس عمومی رو تو شهریور ترمیم معدل کنم
بعد تخصصی ها رو بزارم دی ماه قبل کنکور؟
یا همش باید باهم باشه؟
🙏❤️

مشاور دورخیز
مشاور دورخیز
پاسخ به  رضا
9 ماه قبل

سلام. متاسفانه تا الان شرایط و زمان امتحانات شهریور ماه اعلام نشده است.
بله امکانش هست که همه درس ها را در یک نوبت امتحان ندهید.

محدثه
محدثه
9 ماه قبل

سلام برای کنکور ۱۴۰۲ با توجه به اینکه دروس عمومی حذف شده و فقط امکان تاثیر نمره نهایی پایه دوازدهم وجود داره تکلیف پایه های دهم و یازدهم دروس عمومی چی میشه؟

مشاور دورخیز
مشاور دورخیز
پاسخ به  محدثه
9 ماه قبل

سلام. نمرات آن‌ها در کنکور 1402 و 1403 تاثیر ندارد.

سحر
سحر
9 ماه قبل

سلام آیا ممکنه برای کنکور ۱۴۰۲ که فقط معدل نهایی دوازدهم دروس عمومی لحاظ میشه یکبار امتحان ترمیم نمره بدیم و اگه سال بعدش توی کنکور ۱۴۰۳ شرکت کنیم یکبار دیگه هم برای نمره ی یازدهم دروس عمومی امتحان ترمیم نمره بدیم؟

مشاور دورخیز
مشاور دورخیز
پاسخ به  سحر
9 ماه قبل

سلام. بله

نگین جهانگیری
نگین جهانگیری
9 ماه قبل

سلام خسته نباشید. اگر دی ماه ترمیم کنیم نمرات جدید تو کنکور دی ماه لحاظ میشن یا نه؟

مشاور دورخیز
مشاور دورخیز
پاسخ به  نگین جهانگیری
9 ماه قبل

سلام. بله
البته تا به الان جزییات و زمان برگزاری امتحانات اعلان نشده متاسفانه.

اشکان
اشکان
9 ماه قبل

سلام و عرض خسته نباشید ببخشید اگر من تو خرداد ماه ترمیم معدل کنم باتوجه به اینکه کنکور دی ماه برگزار شده و فرودین ماه ثبت نام کنکور تیر ماه بسته شده کی میتونم معدل ترمیم شده رو به جای معدل قبلی وارد کنم؟

مشاور دورخیز
مشاور دورخیز
پاسخ به  اشکان
9 ماه قبل

سلام. سوابق تحصیلی جدید شما براس سازمان سنجش ارسال می‌شود و نیازی نیست شما کاری کنید.

Safari
Safari
9 ماه قبل

سلام وقت بخیر
بجز شهریور کی میشه ترمیم معدل کرد برای کنکور ۱۴۰۲؟؟

مشاور دورخیز
مشاور دورخیز
پاسخ به  Safari
9 ماه قبل

سلام. دی 1401 و خرداد 1402

فاطمه
فاطمه
9 ماه قبل

سلام وقت بخیر.من دیپلم رو سال ۹۶ گرفتم.می خوام ترمیم معدل انجام بدم .همچنین دی ۱۴۰۱ هم می خواهم کنکور بدم.ترمیم معدل رو هم می توانم در دی ماه انجام بدم؟و اینکه می تونم درس های عمومی رو شهریور ماه امتحان بدم و درس های اختصاصی رو دی ماه؟

مشاور دورخیز
مشاور دورخیز
پاسخ به  فاطمه
9 ماه قبل

سلام. بله در دی ماه هم می‌توانید. تا به الان شرایط و زمان امتحانات شهریور ماه اعلان نشده است.
بله می‌توانید همه را در یک نوبت امتحان ندهید.

آیدا
آیدا
9 ماه قبل

سلام من معدلم ۱۸.۵ هست . برای سه رشته ی تاپ لازمه ترمیم معدل انجام بدم؟ چه درسایی رو باید ترمیم کنیم یعنی تو کنکور ۴۰۲ صرفا معدل مهمه یا اینکه نمره ی دروس خاص مثل فیزیک و شیمی و اینا در نظر گرفته میشه ؟ لازمه مثلا بهداشت رو ترمیم کنیم؟

مشاور دورخیز
مشاور دورخیز
پاسخ به  آیدا
9 ماه قبل

سلام. با توجه به قطعی شدن تاثیر معدل هرچه نمرات بالاتری داشته باشید، بهتر است.
فقط نمرات دروسی که امتحان نهایی دارند، مهم است.

میترا
میترا
9 ماه قبل

سلام، وقتتون بخیر . من دیپلمم رو سال 81 و مدرک پیش دانشگاهی هم سال 82 گرفتم . برای امثال من که قصد شرکت مجدد توی کنکور 1402 رو دارن ولی چون دیپلم رو قبل از سال ۸۴ گرفتن و عملا سوابق تحصیلی ندارن کنکور به چه شکل خواهد بود؟

مشاور دورخیز
مشاور دورخیز
پاسخ به  میترا
9 ماه قبل

سلام. طبق آخرین قوانین شما مشمول سوابق تحصیلی نمی‌شوید و فقط نتیجه کنکورتان مهم است. ولی هنوز باید منتظر اصلاحات و قوانین جدید بمانیم!

اسمر
اسمر
9 ماه قبل

سلام
ببخشید من معدلم ۱۸.۷ هست و میخوام کنکور ۱۴۰۲ شرکت کنم چه ترازی بای بیارم که بتونم پزشکی قبول شم؟
ممنون از سایت خوبتون

مشاور دورخیز
مشاور دورخیز
پاسخ به  اسمر
9 ماه قبل

سلام. با توجه به قطعی شدن تاثیر معدل برای اولین بار و آن هم به اندازه 40 درصد، تمی‌توان با قطعیت نظر داد.
آخرین رتبه قبولی پزشکی سال های قبل را می‌توانید در اینجا ببینید.

محمدرضا هاشم زاده
محمدرضا هاشم زاده
9 ماه قبل

سلام من امسال کنکور ریاضی دادم میخوام سال بعد کنکور تجربی بدم چه کار هایی لازمه هست بکنم باید تو امتحان نهایی زیست شرکت کنم

مشاور دورخیز
مشاور دورخیز
پاسخ به  محمدرضا هاشم زاده
9 ماه قبل

سلام. با توجه به ابنکه فارغ‌التحصیل شدید و دیگر دانش آموز نیستید، خیر.
فقط تاثیر نمرات دروس مشترک را در نظر می‌گیرند.

فرشید
فرشید
9 ماه قبل

سلام.خسته نباشیدمن داوطلب نظام قدیم هستم ودیپلمم راسال ۹۵ گرفتم ولی معدل کتبیم خیلی پایینه و۱۲هست من میخواستم درکنکور۱۴۰۲شرکت کنم ولی معدلم پایینه تازه عمومی حذف شده وتاثیرمعدل هم اعلام کردن که ۴۰ورصدقطعی شده من میخواستم بدونم میتونم معدلم راترمیم کنم واگرنمرات بالاکسب کنم برای تاثیرمثبت داره درکنکورسال آینده.

مشاور دورخیز
مشاور دورخیز
پاسخ به  فرشید
9 ماه قبل

سلام. بله می‌توانید. برای کنکور سال های بعد هم تاثیر دارد.

امیر
امیر
9 ماه قبل

سلام خسته نباشید من سال 1400 و 1401 کنکور دادم برای سال 1402 میخوام پیام نور ثبت نام کنم و 2ترم مرخصی بگیرم برای معافیت تحصیلی
اینجوری دانشجوی پیام نور حساب میشم با این شرایط منم میتونم توی ترمیم معدل شرکت کنم یا خیر؟؟

مشاور دورخیز
مشاور دورخیز
پاسخ به  امیر
9 ماه قبل

سلام. برای شرکت در امتحانات ترمیم معدل باید وضعبت سربازی شما مشخص باشد. با توجه به اینکه معافیت تحصیلی دارید، بله می‌توانید.

محمد
محمد
9 ماه قبل

سلام
دانشجویان می‌توانند ترمیم نمره کنند برای کنکور ؟

مشاور دورخیز
مشاور دورخیز
پاسخ به  محمد
9 ماه قبل

سلام. بله می‌توانند.

محدثه
محدثه
9 ماه قبل

برای کنکور مثلا زبان
ترمیم نمرات دروس عمومی کافیه یا باید کل پایه رو ترمیم کنیم؟
معدل بیشتر ملاکه یا نمرات دروس
مثلا زیست و شیمی رو برای کنکور زبان نیازه که ترمیم کنیم؟

مشاور دورخیز
مشاور دورخیز
پاسخ به  محدثه
9 ماه قبل

سلام. نمره هر درس ملاک هست.
خیر دروس زیست و شیمی نیاز نیست. فقط عمومی‌ها که مشترک هستند نیاز به ترمیم دارند.