چگونه مفهومی درس بخوانیم؟

چگونه مفهومی درس بخوانیم؟ (آموزش 5 تکنیک طلائی)

درس خواندن مفهومی جزو باید های مطالعه یک کنکوری است. ولی متاسفانه خیلی از بچه ها در سال کنکور به دلیل نداشتن تجربه کافی در درس خواندن یا دلیل های دیگر، دائما می پرسند چگونه مفهومی درس بخوانیم ؟ مفهومی درس خواندن بیشتر یک هنر است که باید در سال کنکور آن را داشت تا هم از وقت استفاده مفید تری داشت و هم با روحیه بهتری مطالعه کرد. مفهومی درس خواندن یعنی درک کردن درس، این موضوع کمک می کند تا در کنکور هم بهتر و موفق تر عمل کنیم.

ما در این مقاله مفهومی درس خواندن را بطور کامل برای شما توضیح می دهیم. هم چنین تکنیک های مفیدی که در این خصوص باید داشت را یکی یکی نوشته ایم. پس با خواندن مقاله ما و تمرین تکنیک هایش دیگر ابهام و سوالی در مفهومی درس خواندن برایتان نمی ماند. با ما همراه باشید. 😜

ویدئوی آموزش 5 تکنیک طلایی برای درس خواندن مفهومی

 

مفهومی درس خواندن یعنی چه ؟

اول از همه اصلا درس خواندن مفهومی چیست؟ درس خواندن مفهومی یا عمیق خواندن همان طور که از اسمش پیداست در عمق ذهن شما جا می گیرد و مفهوم درس در ذهن تان تثبیت می شود. در کل دانش آموز به دو شکل درس می خواند. حفظی یا مفهومی. بیایید ابتدا این دو روش را بیشتر بشناسیم.

درس خواندن حفظی چیست؟

در حفظی درس خواندن شما عینا جملات و  خود عبارت هایی که در کتاب تان آمده است را به شکل طوطی وار حفظ می کنید. حفظی خواندن در 80 درصد موارد برای امتحانات مدرسه که تشریحی باشند خوب جواب می دهد. در چه سوالاتی جواب ها را باید حفظ بود؟

 1.  جای خالی را با عبارت های مناسب پر کنید (تشریحی)
 2. نقطه چین را با گزینه مناسبی تکمیل کنید (سوالات تستی معمولا دروس دینی یا زیست)

اما در سایر انواع سوال شما اگر مفهوم را درک کرده باشید می توانید جواب سوال را بنویسید. پس حتی در دروس حفظی مثل دین و زندگی یا برخی از دروس زیست شناسی هم با مفهومی درس خواندن می توانید بر مطالب حفظی تسلط پیدا کنید!

در ادامه مقایسه دو مدل حفظی و مفهومی درس خواندن باید اضافه کنیم که ویژگی خاص درس خواندن مفهومی فعال بودن بخش آنالیزگر و تحلیلی ذهن در حین مطالعه است. یعنی دانش آموز صورت سوال را تغییر می دهد و گزینه ها را متفاوت تر در نظر می گیرد و در کل همه جوره جوانب آن مطلب را می سنجد و در ذهنش پیاده میکند. در حالیکه فردی که حفظی بخواند صرفا آن مطلب را “خوانده” ولی ضمانتی در فهمیدن آن نیست!

درس خواندن مفهومی چیست؟

در مفهومی درس خواندن، این که فلان عبارت در کدام قسمت جمله باید بیاید چندان مهم نیست؛ بلکه شما باید مفهوم درس را کاملا درک کنید. اگر چنین درکی اتفاق بیفتد هر زمان از شما درباره آن موضوع درسی سوال شود می توانید یک توضیح حتی چند کلمه ای به خاطر بیاورید. در صورتی که اگر صرفا حفظ کرده باشید محال است بعد حداکثر دو هفته چیزی از مطلب به ذهن تان بیاید.

وقتی مفهومی درس بخوانید با عوض شدن شکل سوال و نحوه پرسش ذهن تان گیج و سردرگم نشده و موضوع و مساله را گم نمی کند. در واقع توانایی تشخیص یک مساله علمی در بین سایر مسائل نشان دهنده مفهومی درس خواندن و درک کردن موضوع درس است. چنین ذهنی از پس حل هر سوالی برمی آید.

از نشانه های دیگر مفهومی درس خواندن به دست آوردن قدرت تحلیل و طرح سوال از موضوع درسی است. در حالی که با حفظ کردن درس قدرت تحلیل و طرح سوال به دست نمی آید. سعی کنید از منابع مناسب خودتان هم استفاده کنید.

(مقاله مهم)  معرفی بهترین منابع کنکور تجربی 1402
(مقاله مهم)  بهترین منابع کنکور ریاضی 1402
(مقاله مهم)  معرفی بهترین منابع کنکور انسانی 1402

 

چگونه مفهومی درس بخوانیم؟

5 تکنیک برای مفهومی درس خواندن

حالا می رسیم به اصل این سوال که چگونه مفهومی درس بخوانیم؟ برای مفهومی درس خواندن بایستی یک سری تکنیک ها را بکار برد تا موفق شد. بخصوص افرادی که تا به حال فقط حفظی خوانده اند باید بیشتر به این تکنیک ها توجه کنند. در این جا 5 تکنیک طلایی برای درس خواندن مفهومی آورده شده. با دقت آن ها را بخوانید، ییادداشت برداری کنید و در حین مطالعه آن ها را بکار ببندید.

1. کلی  بخوانید !

در قدم اول برای داشتن یک مطالعه مفهومی باید بدانید اگر در کلمه به کلمه کتاب بمانید کاری از پیش نمی برید. گرچه دقیق بودن ویژگی بسیار مثبتی در سال کنکور است ولی جزء به جزء خواندن بیش از حد باعث می شود شما از اصل مطلب غافل بمانید پس در ابتدای مطالعه نگاه کلی به مطالب کتاب بیندازید و در حین مطالعه هم نگاه کلی را فراموش نکنید.

2. تست و تمرین زیاد و متنوع حل کنید

زمانی که شما تعداد تست بیشتر و بیشتری از مبحث مدنظرتان کار کنید قطعا فهمتان از آن بیشتر خواهد شد. تمرین در جایگاه خودش بطور کلی موثر و مفید است چه تشریحی باشد چه تستی. اما از آن جاییکه در مورد کنکور صحبت می کنیم پس هرقدر دانش آموز کنکوری تست زیادتری بزند به نفع خود اوست. این افزایش تعداد تست را باید ذره ذره به تست هایی که هرروز می زنید اضافه کنید.حل تست و تمرین فراوان قدرت تحلیل و تشخیص را سریعا بالا می برد. در مقاله ای که تکنیک های تست زنی حرفه ای را در آن بیان کردیم به این موضوع هم بطور مفصل تر پرداخته شده است. آن را از دست ندهید.

(مقاله مهم)  تکنیک های تست زنی حرفه ای کنکور (۳۵ تکنیک نایاب مهارت تست زنی)

3.  سوالاتی که حل می کنید را با هم مقایسه کنید

این مقایسه کردن باعث می شود قدرت تحلیل خودتان بالا برود و علاوه بر آن به تمام سبک سوالات ممکن برای طرح شدن مسلط می شوید. معمولا در کتاب های تست سوالاتی که بطور متوالی می آیند و زمینه مشابهی دارند. از آن ها شروع کنید و ببینید تفاوت نکات و شباهت هایشان در چه چیزی است. بعد از آن سوالات را کلی تر مقایسه کنید. مثلا در ابتدا شما تست های گفتار 1 فصل 3 زیست را با هم مقایسه کردید و تفاوت ها و شباهت هایشان را درآوردید. بعد از آن به مقایسه همه سوالات آن فصل از کتابتان بپردازید.

برخی از دانش آموزان هم به حفظ کردن سوالات و گزینه های صحیح شان اقدام می کنند که متاسفانه هیچ فایده ای ندارد و تنها وقت شان را تلف می کنند. شما باید به تمام جزئیات سوال مسلط شوید و شکل های متنوعی که می تواند از آن بیاید را بفهمید نه اینکه به حفظ کردن تنها چند سوال اکتفا کنید.

چگونه مفهومی درس بخوانیم؟

4. نظم و طبقه بندی قبل از مطالعه فراموش نشود

این نظم شامل چند دسته است که باید در مطالعه خود رعایت کنید.

نظم ذهنی

که کاملا مرتبط با آرامش ذهنی است. در اصل مطالبی که می خوانید نبایستی به شکل آشفته و نامنظم در ذهن تان جا بگیرند. هر درس و هر مبحثی را در ذهن تان دسته بندی کنید تا هنگام مرور درس ها هم وقت زیادی را صرف دوباره خوانی نکنید.

نظم مطالعه

اگر برنامه ریزی منظم و حساب شده ای نداشته باشید نه ذهن تان منظم می شود نه مفاهیم را بطور عمیق یاد می گیرید. پس داشتن یک برنامه قوی که به شکل منظمی تمام بودجه بندی ها و مرورها را در خود بگنجاند دارای اهمیت بسیار زیادی است.

نظم بصری در خواندن دروس

این نظم به معنی دسته بندی های مرتب و تمیز در کتاب و دفترتان می باشد. سعی کنید موقع مطالعه همه مطلب ها را برای خودتان دسته بندی کنید و تا می توانید از جدول ها و آکولادها و نمودارهای متنوع در یادداشت های درسی استفاده کنید. به این ترتیب عمق یادگیری شما بسیار بالاتر از قبل می رود.

در ادامه همین موضوع باید اشاره کنیم که تصاویر و جداول و نمودار ها به دلیل داشتن محتوای بصری، قابلیت بیشتری برای ماندن در حافظه تان دارند پس تا جایی که امکان دارد از آن ها استفاده کنید و آن ها را خوب بخوانید و یاد بگیرید.

(مقاله مهم)  ۹ ویژگی مهم یک برنامه ریزی استاندارد

5. در ذهن تان مطالب را مرتبط کنید

مرتبط کنید یعنی اگر فلان فصل را می خوانید به نکاتی که خواندید و تمام شد بسنده نکنید بلکه مشابه این نکات که در فصل های قبل یا حتی سال گذشته وجود داشته است را هم برای خود بیاورید تا مطالب را جابجا به ذهن نسپارید! این جابجا شدن مفاهیم در سال کنکور بسیار زیاد اتفاق می افتد. کلمات و عبارات مشابه، تصاویر مشابه، مبحث های مشابه در یک درس و… همه و همه از چیزهایی هستند که خیلی زیاد با هم اشتباه می شوند.

پس موقع خواندن یک مطلب تمام مطالب مرتبط با آن را پیدا کنید و تفاوت ها و تشابهات را یادداشت کنید. این کار گام بسیار مهمی در اینکه چگونه مفهومی درس بخوانیم؟ به شمار می آید.

برای مفهومی درس خواندن در ذهن خود ارتباط برقرار کنید

این نکته ها از اصولی ترین نکات برای این سوال بود که چگونه مفهومی درس بخوانیم؟! پس رعایت آن ها برای دانش آموزان بخصوص عزیزان کنکوری الزامی است. یادتان نرود که تمرکز زیاد موقع مطالعه از مهم ترین راه های مفهومی درس خواندن است که در بالا راه های حفظ تمرکز هم بیان شد. بنابراین به مرور سعی کنید تمامی آن ها را در حین مطالعه رعایت کنید تا به درک عمیق دروس برسید. 😉

پکیج فنون موفقیت در کنکور را در قسمت زیر معرفی کرده ایم. آن را حتماً تهیه کنید.

Rate this post
پکیج فنون موفقیت در کنکور

بسته فنون موفقیت در کنکور

برای یادگیری نکات بیشتر در خصوص روش های مطالعه و تست زنی ویژه موفقیت در کنکور سراسری یک توصیه به شما داریم! همه مطالب مفید را به صورت صوتی در یک پکیج و به صورت یکجا با توضیحات کامل و مفصل تهیه کنید. این پکیج فوق العاده در 7 ساعت بهترین روش های مطالعه برای کنکور را به شما یاد می دهد.
لینک کوتاه مقاله:

خدمات ویژه آکادمی دورخیز
مشاوره کنکور

مشاوره کنکور و برنامه ریزی کنکور با رتبه‌های برتر. برای ثبت‌نام روی مشاوره کنکور کلیک کنید.

خرید کتاب کنکور

خرید کتاب کنکور با تخفیف و ارسال رایگان از کتابسرای دورخیز.

خرید کتاب تست
خرید کتاب تست با تخفیف

مطالب مشابه

مشاوره-هوشمند-کنکور
مشاوره-هوشمند-کنکور

17 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • سلام
  قبل هر چیزی باید برنامه مناسب داشته باشیم .
  من شخصا بدون برنامه گیج میشدم اصلا نمیتونستم تمرکز کنم .
  الان در سایه برنامه مناسب به این موارد بالا هم دست یافتم. متشکرم

  پاسخ
  • مشاور ارشد دورخیز
   24 تیر 1399 17:11

   سلام بر شما:)
   کاملا درسته! با برنامه است که شما آرامش ذهنی دارید و میتونید کاملاً درست و خوب درس بخونین

   پاسخ
  • سلام ودرود برشما، ممنونم از برنامه ومطالب خوبتان
   میخواستم خدمتتان یک سوالی عرض کنم اینکه من بی اینکه مطالب کتاب ودرس نامه ها را هم میخونم ولی نمیدونم چرا توی جواب تست هام غلط هام بیشتره میتونید راهنماییم کنید تا رفع اشکال بشه ممنون میشم 🙏 🌹

   پاسخ
 • سلام😍
  من تازه این مطالب رو خوندم و بد نیس ک امتهان کنم مرسی بابت مطالب مفیدتون

  پاسخ
  • سردبیر دورخیز
   12 تیر 1399 16:45

   سلام. حتماً نتیجه خوبی میگیری، خبرش رو به ما هم بده 🙂

   پاسخ
   • امیررضا_بدل خانی
    25 تیر 1399 14:42

    سلام خدمت شما
    ببخشید من به شدت وسواس فکری دارم و اصلا نمیتونم موقع درس خوندن تمرکز داشته باشم برای مثال اگر از شنبه شروع نکنم انگیزه کافی برای ادامه برنامه رو نخواهم داشت و مطالبی که یاد خواهم گرفت،فورا از یادم میره
    لطفا بگید که چطوری وسواس ذهنیمو بزارم کنار
    این وسواس از نظم زیاد نشات گرفته و الان به شدت رنج میبرم
    لطفا کمکم کنید🙏

    پاسخ
    • مشاور ارشد دورخیز
     29 تیر 1399 15:29

     سلام آقا امیر رضا
     تنها کسی که میتونه به شما کمک کنه، خود شما هستین!
     ازتون میخوام برای کم شدن این وسواس فکری، به خودتون بگین: درسته شنبه صبح رو از دست دادم، ولی اگر بقیه هفته رو هم از دست بدم از بقیه رقیب هام خیلی عقب میفتم.پس بهتره از همین الان شروع کنم.
     این که میگین مطالب فورا یادتون میره به خاطر ذهنیتیه که برای خودتون ساختین. مطمئناً اگر شما با کیفیت درس بخونین و مرورهای به موقع هم داشته باشین،هرگز درس هارو فراموش نمیکنین. پس ذهن خودتونو منظم کنین و باور کنین که میتونین. سعی کنین روش مطالعه درست هر درس رو هم یاد بگیرید
     نداشتن تمرکز هم یه موضوع جداگانه است.اگر نیاز به توضیح بیشتر بود به ما اطلاع بدین قطعا کنارتون هستیم:)

     پاسخ
   • سلام.
    من نمیدونم چجوری باید برای عیدم برنامه بریزم.
    قبول شدن توی تیزهوشان برای من مثل کنکورم مهمه.
    چون اگه قبول شم راحت تر میتونم درس بخونم و خیلی مهمه برام
    باید از ۲۰ اسفند تا ۱۵ اردیبهشت نطالب عقب مونده رو بخونم و بقیه رو جمع بندی کنم…
    از برنامه ای که اول مهر برای خودم ریختم خیلی عقبم … دارم دیوونه میشم

    پاسخ
 • فاطمه فاضلی
  2 آذر 1399 15:54

  😢کاش با من تماس بگیرید. خیلی سر درگمم. نیاز ب مشاور دارم

  پاسخ
 • سلام ببخشید من وقتی درس می خوانم بعد از یک هفته فراموش می کنم .مطالبتون را خواندم ولی به نتیجه ای نرسیدم

  پاسخ
 • ناشناس
  2 آبان 1400 09:23

  سلام خوب هستین

  برای کسایی که توان پراخت هزینه برنامه مشاوره ندارن هم کمکی میکنیدممنون میشم

  پاسخ
 • سلام خوب هستین

  برای کسایی که توان پراخت هزینه برنامه مشاوره ندارن هم کمکی میکنیدممنون میشم

  پاسخ
  • مدیر سایت
   7 آبان 1400 16:18

   سلام. از مقالات سایت استفاده کنید. مقاله مشاوره رایگان کنکور به شما کمک میکنه

   پاسخ
 • با سلام . بسيار عالي از مطالب مفيدتان
  اما بنده مدتی بسیار است، که از وسواس مطالعه و درگیری رنج می برم. که بعد از خواندن هر مطلبی به عقب بر می گردم، دوباره بخوانم، که حس می کنم نکنه مطالب یاد نگرفتم. و صرفا فقط روندم در این کار یاد گیری مطلب هست نه حفظ.

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

به سبک جدید مشاوره بگیر!

مشاوره آنلاین هوشمند

برای اولین بار در ایران

راز رتبه زیر ۱۰۰ کنکور !

فنون موفقیت در کنکور

تهیه شده توسط رتبه های برتر کنکور

موفقیت در کنکور

بهترین محصولات دورخیز

خرید کتاب کنکور
فهرست