چگونه در سال کنکور از شر خستگی خلاص شوم ؟

خستگی هنگام مطالعه ممکن است شما را هم آزار بدهد. در ۴۵ دقیقه اول مطالعه معمولاً بیشتر افراد انرژی خوبی دارند، سطح یادگیری هم در این مدت زمان بالاست. بعد از ۴۵ دقیقه این سطح یادگیری شروع به کاهش میکند. ولی این روند در افراد مختلف میتواند متفاوت باشد.

مدت زمان مطالعه مفید خود را پیدا کنید

در وهله اول ما باید ببینیم که این سطح یادگیری در ما چگونه است. یعنی ما با چند ساعت (یا چند دقیقه) مطالعه می توانیم یک مطلب را خیلی خوب درک کنیم و از آن به بعد خسته می شویم. این زمان از حدود ۴۵ دقیقه تا حدود ۹۰ دقیقه می تواند متغیر باشد. از لحاظ علمی این عدد حدود همان ۴۵ دقیقه است. پس سعی کنید مدت مطالعاتی بهینه خودتان را بیابید.

برای مقابله با خستگی به موقع استراحت کنید!

عده زیادی از دانش آموزان بدون توقف و پشت سر هم درس می خوانند و  مطالب را زود فراموش میکنند. علت این است که پروسه یادگیری به تدریج و به آرامی نبوده است. پس برای اینکه خسته نشویم باید بدانیم که مدت مطالعاتی بهینه ما تا چه ساعتی است. سپس باید بین این زمان ها و زمان استراحت در نظر بگیریم.

سعی کنید استراحت شما طولانی مدت نباشد؛ زیرا شما را از درس جدا میکند. توصیه ما این است که مثلاً یک واحد مطالعاتی ۱٫۴۵ ساعتی را به دو قسمت تبدیل کنید. قسمت اول ۱ ساعت باشد. سپس ۵ دقیقه استراحت کنید و در ادامه ۴۵ دقیقه مطالعه کنید. پس از اتمام واحد مطالعاتی ۱۵ دقیقه استراحت می تواند مفید باشد. سپس سراغ واحد مطالعاتی بعدی بروید. با این کار خستگی هنگام مطالعه بسیار کمتر می شود و عملکرد ذهن هم بهبود می یابد.

مطلب مشابه
چگونه تمرکز خود را افزایش دهیم؟

مطالعه کسالت بار را کنار بگذارید!

خستگی هنگام مطالعه می تواند به علت مطالعه سرد و بی روح باشد. باید سعی کنیم مطالعه منفعلانه را به فعالانه تبدیل کنیم. یعنی سعی کنیم تمرین ما بیشتر باشد و خود را موقع درس خواندن به چالش بکشیم. حل تست و درگیری با سوالات می تواند ما را از کسالت و خستگی خارج کند. قبل از مطالعه از خود بپرسید که هدفتان از خواندن آن مطلب چیست؟ اگر سعی کنید که بصورت هدفمند درس را مطالعه کنید دیگر برایتان خسته کننده و کسالت بار نیست. به نوعی می توان گفت روش مطالعه صحیح هم می تواند خستگی را کاهش دهد.

بیماری های جسمی و تغذیه عامل دیگری برای خستگی

گاهی خستگی هنگام مطالعه به علت بیماری های زمینه ای مثل کم خونی باشد. باید سطح تغذیه و مصرف آب روزانه ما درست باشد. میتوانید مقداری قدم بزنید یا چشم های خود را ماساژ دهید. این کارها موجب میشود که خستگی در حین مطالعه کاهش یابد.

مطلب مشابه
تغذیه کنکوری های موفق

شرایط محیط مطالعه

هنگام مطالعه باید فضا و محیط مناسبی داشته باشیم. یعنی فضایی که تهویه هوای مناسب داشته باشد نه خیلی گرم باشد نه خیلی سرد. نور مناسب داشته باشد. آلودگی صوتی آن در کمترین حد باشد. شرایط ایده آل محیطی می تواند از خسته شدن سریع جلوگیری کند.

صدف سپهری

مشاوره صوتی رایگان

برای غلبه بر خستگی هنگام مطالعه صوت زیر را که توسط خانم صدف سپهری رتبه 980 کنکور و دانشجوی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی لرستان ضبط شده است، دانلود و گوش کنید.

مدت فایل : 3.38

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

راز رتبه زیر 100 کنکور !

فنون موفقیت در کنکور

تهیه شده توسط رتبه های برتر کنکور

موفقیت در کنکور

دانلود رایگان

دفتر برنامه ریزی دورخیز

تهیه شده توسط رتبه های برتر کنکور

فهرست
یه عیدی شگفت انگیز برای شما

63000 تومـان تخـفیف
پکیج فنون موفقیت در کنکور

در 7 ساعت رازهای کسب رتبه دو رقمی و سه رقمی کنکور را یاد بگیر 
عیدی منو بده! 😊
close-link

مشاوره رایگان تلگرام

مشاوره تلفنی