چرایی اُفت محسوس نمرات امتحانات نهایی دانش‌آموزان

چرایی اُفت محسوس نمرات امتحانات نهایی دانش‌آموزان

به گزارش شهروند آنلاین، امتحانات نهایی خرداد 1402 نه تنها از حیث تأثیر 40 درصدی و قطعی نمرات در پذیرش دانشگاه‌ها بلکه حتی در نوع طراحی سؤالات و نمرات دانش‌آموزان نسبت به سال‌های گذشته بسیار متفاوت بود.

چند هفته‌ای از  اعلام نتایج امتحانات نهایی دانش‌آموزان می‌گذرد و در این مدت، نظرات متفاوت مسئولان وزارت آموزش و پرورش نشان می‌دهد که اوضاع نمرات دانش‌آموزان چندان رضایت‌بخش نیست.

در ابتدا، قاسم احمدی لاشکی؛ معاون حقوقی و امور مجلس وزارت آموزش و پرورش از اُفت محسوس نمرات دانش‌آموزان خبر داد و پس از آن معاون دیگر وزارت آموزش و پرورش تأیید کرد که در مجموع سه رشته ریاضی، انسانی و تجربی تنها یک دانش‌آموز در کشور توانسته است معدل 20 کسب کند!

این دانش‌آموز  پسر در رشته تجربی تحصیل می‌کند و ساکن شهر تهران است.

عبدالرسول عمادی؛ رئیس اسبق مرکز سنجش و پایش کیفیت وزارت آموزش و پرورش نظر خود در این باره را اینگونه توضیح می‌دهد: هر سال با تغییر سؤالات امتحانات نهایی، میانگین نمرات در حدود 0.5 نمره متفاوت بود اما اگر در امتحانات نهایی خرداد امسال تفاوت نمرات با سال‌های گذشته بیشتر باشد این می‌تواند ناشی از نوع تصحیح و کلید سؤالات باشد.

او افزود: در سال‌های گذشته، مصححان برای تصحیح سؤالات آزادی عمل بیشتری داشتند اما امسال به دلیل تصحیح الکترونیک آنها باید مطابق کلید ارائه شده برای تصحیح اقدام می‌کردند و همین موضوع می‌تواند به اُفت نمرات دانش‌آموزان منجر شود.

همچنین طیبه موسوی؛ دبیر زیست‌شناسی که در تصحیح الکترونیک اوراق امتحانات نهایی حضور داشت، عنوان کرد:

  • سال‌گذشته از کلاس 20 نفری دانش‌آموزان رشته علوم انسانی، 5 نمره 20 در امتحان نهایی درس سلامت و بهداشت داشتیم اما امسال بالاترین نمره درس سلامت و بهداشت 15 بود آن هم مربوط به یکی از دانش‌‍‌آموزانم که در رشته تجربی تحصیل می‌کند.
  • سؤالات امتحانات نهایی خرداد 1402 بسیار دشوار طراحی شده بود به عنوان مثال در برخی سؤالات، انتظار تفسیر تصویر را از دانش‌آموزان داشتند، در این موارد هر فردی تفسیر خود را دارد اما مصححان باید طبق کلید سؤالی که در اختیار داشتند، برای تصحیح برگه امتحان اقدام می‌کردند بنابراین نتوانستند به بسیاری از پاسخ‌ها نمره بدهند.
  • برخی سؤالات نیز از بخش‌هایی طراحی شد که در کتاب درسی اعلام شده بود از این بخش در امتحانات سؤال طرح نمی‌شود این روند باعث شد دانش‌آموزان در امتحانات نهایی امسال دشوارتر بتوانند معدل بالا کسب کنند.
  • کلید سؤالات نیز در تمام دروس حاوی اشتباهاتی بود و معلم باید الزاماً براساس کلید سؤالات برای تصحیح اقدام می‌کرد و همین موضوع نیز باعث کاهش نمرات شد.

چگونه در امتحانات نمره 20 بگیریم؟

لینک کوتاه مقاله:
جدیدترین اخبار
مهندس مسعود کریمی
درباره من

اگر خودت شخصاً با جستجو و پشتکار محدودیت‌ها رو نادیده بگیری و در سخت‌ترین شرایط موفق بشی، انگیزه زیادی برای کمک به دیگران پیدا می‌کنی! من مسعود کریمی رتبه برتر کنکور و بنیانگذار دورخیز به همراه تیمم آماده کمک به تو هستیم 🧡

نظرات و سوالات شما درباره محتوای این مطلب
لطفا فقط نظرات و سوالات مربوط به این موضوع را این جا درج کنید.
مشاوران دورخیز به تمامی سوالات شما پاسخ میدهند.
با توجه به تعداد زیاد سوالات لطفا بعدا برای مشاهده جواب خود به سایت مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .
دنبال مشاوره و برنامه ریزی برای کنکور هستی ؟
برای اطلاع از هزینه‌ها و شرایط مشاوره و برنامه ریزی خصوصی این فرم را تکمیل کنید.
خیلی زود و کمتر از 24 ساعت با شما تماس میگیریم.
دنبال مشاوره و برنامه ریزی برای کنکور هستی ؟
خیلی زود و کمتر از 24 ساعت با شما تماس میگیریم.
برای اطلاع از هزینه‌ها و شرایط مشاوره و برنامه ریزی خصوصی این فرم را تکمیل کنید.
  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .