[irp posts="21363" name="تاثیر معدل در کنکور 1402 | طبق اخبار جدید"]

تصحیح الکترونیکی امتحانات نهایی

طبق اخبار منتشر شده قرار است که از امسال به بعد، تصحیح اوراق امتحانات نهایی الکترونیکی باشد و دیگر به صورت دستی انجام نمی شود. برگه امتحان بدون نام و بدون مشخص بودن ناحیه، توسط مصححان حتی از استان‌های دیگر در سیستم، تصحیح و ثبت شده و برای تصحیح دوم به همکاری دیگر ارجاع می‌شود که از نمره قبلی اطلاع ندارد.

در این فرآیند، اگر نمره ۲ تصحیح تا ۲۵ صدم نزدیک بود، ثبت نهایی می‌شود اما اگر اختلاف بیش از یک نمره باشد تصحیح سوم صورت خواهد گرفت و برگه امتحانی به مصحح سوم ارجاع داده می‌شود که در این راستا نکته قابل توجه این است که جمع برگه هر صفحه امتحانی را سامانه انجام می‌دهد و نمره نهایی را جمع بندی و اعلام می‌کند.
در واقع با توجه به اینکه این نمرات در پذیرش دانش‌آموزان در مراکز آموزش عالی تاثیر مستقیم دارد، تصحیح الکترونیکی امتحانات نهایی، زمینه‌ساز توسعه عدالت آموزشی محسوب می‌شود.

با توجه به این شیوه دانش‌آموزان دلهره دریافت سلیقه‌ای نمره‌ خود را ندارند چراکه دبیران تخصصی پس از ایجاد کد کاربری که توسط رئیس حوزه تصحیح انجام می شود، با مشاهده تصویر پاسخ‌برگ‌ها اقدام به تصحیح اوراق امتحانی می‌کنند و همچنین فرآیند اسکن، بارگذاری و تصحیح پاسخ‌برگ ها توسط نرم افزارهای تحت مدیریت وزارت آموزش و پرورش در حال انجام است.

اکثریت دانش آموزان در امتحانات نهایی امسال نسبت به نمرات خود و تصحیح الکترونیکی رضایت داشتند.

هرچند که برخی از دانش‌آموزان و حتی معلمان طراحی سئوالات امتحانات نهایی را بسیار مفهومی و پیچیده‌تر از تدریس در کلاس‌های درس دانستند اما اکثریت نسبت به نمرات خود و تصحیح الکترونیکی رضایت داشتند.

اکثریت معلمان و دانش‌آموزان تصحیح الکترونیکی امتحانات را راهی برای حفظ سلامت و امنیت امتحانات نهایی دانستند و این اطمینان را داشتند که نمرات را عادلانه دریافت کرده‌اند.

یکی از دانش‌آموزان رشته علوم انسانی درباره تصحیح الکترونیکی امتحانات به خبرنگار ایرنا گفت: هرچند که سئوالات دشوار بود اما خوبی امتحانات نهایی این است که برگه‌های امتحان را به صورت الکترونیکی تصحیح می‌کنند.

وی افزود: اکنون این اطمینان وجود دارد که هیچ‌کس نمی‌تواند در برگه امتحانی من مطلبی را کم یا زیاد کند و همچنین اینکه به صورت ناشناس توسط مصححان در استان‌های دیگر تصحیح می‌شود. این موضوع به من اطمینان می‌دهد که نمره‌ام عادلانه است.

 

همچنین محسن زارعی رئیس مرکز ارزشیابی و تضمین کیفیت نظام آموزش و پرورش روز ۲۴ مرداد درباره نحوه تصحیح سؤالات توسط مصححان گفت: در امتحانات امنیت در طراحی، طراحی آزمون با استفاده از بانک سوال، ارسال سوالات به صورت امن، با دقت، صحت و در زمان مشخص، شیوه مناسب و یکسان برگزاری آزمون، امکانات و تجهیزات مناسب، نمره‌دهی مناسب و عادلانه و شیوه مناسب ساخت نمرات مقیاس مورد توجه قرار گرفت.

وی افزود: نمره‌دهی باید عادلانه باشد، در بحث تصحیح باید فرآیند طوری طراحی شود که روزنه‌ و خطای انسانی قابل تصور نباشد، در سال‌های قبل کارهایی انجام شده که ۲ بار تصحیح کامل توسط ۲ مصحح مختلف در سایر استان‌ها صورت گیرد که اگر اختلاف نظر و مغایرت در تصحیح وجود داشت، مصحح سوم برگه را تصحیح و نظر نهایی را اعلام می‌کرد.

اگر داوطلب کنکور هستید و هنوز برای کنکور 1403 شروع نکردید مقاله زیر برای شروع به شما کمک میکند!

مقاله مهم !
از کی برای کنکور 1403 شروع کنیم؟

 

لینک کوتاه مقاله:
جدیدترین اخبار
مهندس مسعود کریمی
درباره من

اگر خودت شخصاً با جستجو و پشتکار محدودیت‌ها رو نادیده بگیری و در سخت‌ترین شرایط موفق بشی، انگیزه زیادی برای کمک به دیگران پیدا می‌کنی! من مسعود کریمی رتبه برتر کنکور و بنیانگذار دورخیز به همراه تیمم آماده کمک به تو هستیم 🧡

نظرات و سوالات شما درباره محتوای این مطلب
لطفا فقط نظرات و سوالات مربوط به این موضوع را این جا درج کنید.
مشاوران دورخیز به تمامی سوالات شما پاسخ میدهند.
با توجه به تعداد زیاد سوالات لطفا بعدا برای مشاهده جواب خود به سایت مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .
دنبال مشاوره و برنامه ریزی برای کنکور هستی ؟
برای اطلاع از هزینه‌ها و شرایط مشاوره و برنامه ریزی خصوصی این فرم را تکمیل کنید.
خیلی زود و کمتر از 24 ساعت با شما تماس میگیریم.
دنبال مشاوره و برنامه ریزی برای کنکور هستی ؟
خیلی زود و کمتر از 24 ساعت با شما تماس میگیریم.
برای اطلاع از هزینه‌ها و شرایط مشاوره و برنامه ریزی خصوصی این فرم را تکمیل کنید.
  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .