نحوه برگزاری کنکور 1402

نحوه برگزاری کنکور 1402 | برگزاری 2 کنکور در سال و تاثیر 60% سوابق تحصیلی عمومی

درباره نحوه برگزاری کنکور 1402 صحبت های بسیاری می شود و همچنین طرح های مختلفی ارايه شده است که عملی شدن یا نشدن آن ها هنوز به طور قطعی مشخص نشده است . ما در این مقاله به نحوه ی برگزاری کنکور 1402 ، سوالات و ابهامات برگزاری آن پرداخته و این ها را تا حدودی برای شما روشن می کنیم . در این مقاله با توجه به آخرین خبر به تایخ 1 تیرماه 1400 به نحوه برگزاری کنکور 1402 می پردازیم.

 

5 مصوبه جدید شورای عالی انقلاب فرهنگی مورخ یکم تیرماه 1400

به گزارش ایرنا دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره دستور جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: دستور این جلسه ساماندهی نظام سنجش و پذیرش کنکور در مقطع کارشناسی بود و تصمیمات مهمی در این جلسه اتخاذ شد.

عاملی با اشاره به اینکه از سال ۱۳۴۸ کنکور در ایران شروع شده خاطر نشان کرد: تصمیمات این جلسه مهمترین تصمیمات 52 سال گذشته در زمینه کنکور به حساب می‌آید.

 

مصوبه 1: تاثیر 60 درصدی سوابق تحصیلی و 40 درصدی کنکور

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: مصوبه اول مبنی بر این بود که در آزمون سراسری سهم آموزش و پرورش به لحاظ سابقه تحصیلی ۶۰ درصد و سهم کنکور سراسری ۴۰ درصد خواهد بود.

 

مصوبه 2: کنکور فقط برای دروس تخصصی برگزار می شود

تصمیم دوم این بود که کنکور سراسری مختص دروس تخصصی باشد و دروس عمومی به بخش سوابق تحصیلی منتقل می‌شود و سوابق تحصیلی مبنای ارزیابی نهایی خواهد بود.

 

مصوبه 3: برگزاری 2 کنکور در هر سال

مصوبه سوم برگزار آزمون سنجش (کنکور) دو بار در سال برگزار شود که فشار و اضطراب از روی دانش‌آموزان ما برداشته شود و دانش آموزان ما وقتی در این آزمون شرکت می‌کنند، نگران نباشند که تا سال دیگر فرصت دیگری نخواهند داشت. استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران توضیح داد: به این ترتیب کنکور دو بار برگزار خواهد شد.

 

مصوبه 4: اعتبار برگزاری کنکور 2 سال است

مصوبه چهارم این است که نتایج آزمونی که دانش آموزان در آن شرکت می‌کنند تا دو سال اعتبار خواهد داشت و دانش آموزان می‌توانند از نتایج آن تا دو سال استفاده کنند.

مصوبه 5: دانشگاه‌ها برای پذیرش دانشجو حدود و شرایط تعیین کنند

عاملی اظهار کرد: مصوبه پنجم درباره پذیرش بود که دانشگاه‌های کشور می توانند یک حد نصاب برای معدل بگذارند و بر اساس آن مشخص کنند که تا چه معدلی را پذیرش می‌کنند و اگر معدل داوطلب از میزان مشخص پایین‌تر باشد این اختیار به دانشگاه‌ها داده می‌شود که داوطلب را پذیرش نکنند.

برگزاری کنکور 1402

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: با این رویکرد که اضطراب زدایی از جامعه داوطلبان کنکور مخصوصا در رشته‌های پر متقاضی انجام شود و هم اینکه سنجش با عمق بیشتری صورت بگیرد و فرد با سوالات کیفی که در طی دوره تحصیل در آموزش و پرورش با آنها رو به رو می‌شود و مورد سنجش قرار می‌گیرد.

عاملی تأکید کرد: واقعیت این است که دانش آموز ۱۲ سال تحصیل می‌کند و این ۱۲ سال تحصیل باید در موفقیت او در دانشگاه بروز داشته باشد. با طرح تاثیر ۶۰ درصد سوابق تحصیلی و ۴۰ درصد آزمون این امکان فراهم می شود تا عمق یادگیری دانش آموز سنجش شود.

وی گفت: مرکز سنجش آموزش و پرورش این امکان را فراهم کرده که سوالات استاندارد شده در سراسر کشور مورد آزمون قرار بگیرد و امیدواریم که این روش شرایطی را فراهم کند که داوطلبان به صورت عادلانه‌تر به دانشگاه وارد شوند و رشته‌هایی که پر داوطلب نیست بدون کنکور برای دانشگاه‌های مقصد خود اقدام کنند.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: در حال حاضر حدود 87 درصد صندلی‌های دانشگاه ها بدون کنکور پر می شود و حدود ۱۳ درصد ظرفیت دانشگاه ها نیازمند شرکت داوطلبان در کنکور دو مرحله ای است. این مصوبه از سال ۱۴۰۲ اعمال می شود و در کنکور ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ این مصوبه اعمال نخواهد شد.

لازم بذکر است بررسی سایر بخش‌های سیاست‌ها و ضوابط ساماندهی سنجش و پذیرش متقاضیان ورود به آموزش عالی در جلسه بعد ادامه خواهد یافت. ایشان در پایان تاکید کرد که تصمیم اتخاذ شده محصول کار کارشناسی گسترده در دو سال گذشته است و تجربه موفق جهان و چالش‌های بزرگ ملی در حوزه سنجش و پذیرش داوطلبان ورود به دانشگاه مورد توجه قرار گرفته است.

طرح ساماندهی سنجش و پذیرش داوطلبان ورود به دانشگاه محصول توافق وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و وزارت آموزش و پرورش و حضور موثر کارشناسان و رئیس سازمان سنجش و آموزش کشور است.

 

آیا کنکور 1402 حذف می شود؟

بحث حذف کنکور سراسری چند سالی است که به دلیل کاهش استرس داوطلبان و برقرار کردن عدالت آموزشی مطرح شده است اما هنوز هیچ اقدام قطعی برای آن انجام نشده است . از آن جایی که حذف کنکور سراسری فرایندی یک شبه نیست و نیازمند زمان طولانی تری است ، احتمالا کنکور 1402 هم مانند کنکور 1401 برگزار شود . این آخرین تصور بود تا زمانی که تصمیمات یکم تیرماه 1400 مشخص کرد که کنکور حداقل برای دروس اختصاصی پابرجا خواهد ماند.

 

نحوه برگزاری کنکور 1402

 

کنکور 1402 برای چه رشته هایی برگزار می شود؟

در حال حاضر حدود 85 درصد رشته ها پذیرش بدون کنکور دارند وبا استفاده از سوابق تحصیلی پذیرش می کنند اما این طرح پاسخگوی رشته هایی که رقابت برای قبولی آن ها بسیار بالاست و خواهان بسیاری دارد ، نیست و بدون برگزاری کنکور سراسری ، امکان ورود به این رشته ها وجود ندارد .

پس برای ورود به رشته هایی مانند پزشکی ، دندانپزشکی و تعداد  دیگری از رشته های پرطرفدار نیازمند برگزاری کنکور هستیم .

مقاله پیشنهادی:
رشته های بدون کنکور انسانی
مقاله پیشنهادی:
رشته های بدون کنکور تجربی
مقاله پیشنهادی:
رشته های بدون کنکور ریاضی

 

چرا کنکور سراسری حذف نمی شود؟

چند سالی است که با پذیرش 87 درصد رشته ها بدون کنکور و تاثیر معدل در کنکور سراسری سعی در حذف کنکور سراسری است . اما در ارتباط با حذف کنکور سراسری یکسری مشکلات هم وجود دارد که مانع حذف آن می شود مانند :

  • نبودن برنامه ریزی و همچنین زیرساخت های مناسب و لازم برای حذف کنکور سراسری
  • نبودن آزمون جایگزین برای کنکور سراسری
  • مخالفت برخی از نمایندگان مجلس با این طرح
  • مخالفت اعضای سازمان سنجش (سازمان سنجش در واقع یکی از بزرگترین حامیان کنکور سراسریمی باشد)
  • وجود مافیای کنکور: مافیای کنکور هر سال درآمد های میلیاردی از این آزمون به دست می آورند
  • یکسان نبودن آموزش در مدارس مختلف
  • کم بودن تعداد دانشگاه ها و رشته های برتر

پس تا زمانی که این موانع برداشته نشده و برطرف نشوند ، امکان حذف کنکور وجود ندارد و این فرآیندی چند ساله است. با توجه به تصمیمات یکم تیرماه 1400 فعلا حذف کلی کنکور منتفی است و تنها دروس عمومی از کنکور حذف می‌شوند.

 

تا مشخص شدن ساز و کار اجرایی مصوبات منتظر بمانید

به داوطلبان کنکور 1402 توصیه می شود تا زمانی که ساز و کار اجرایی پذیرش در دانشگاه به طور قطعی مشخص نشده است در روند مطالعه  خود تغییری ایجاد نکنند و با جدید بر مطالعه عمیق و مفهومی خود تمرکز نمایند. چرا که به نظر میرسد طرح تصویب شده از لحاظ فنی، کارشناسی و عملی جای بازنگری و اصلاح داشته باشد.

 

لایحه اصلاح و حذف سهمیه ها

در پی اعتراض های چند ساله داوطلبان برای سهمیه های تعلق گرفته در کنکور سراسری لایحه ای از طرف وزارت علوم و وزارت بهداشت به مجلس ارایه شده است . در این لایحه ارایه شده سهمیه های مهمی مانند بومی گزینی ، بومی منطقه ای ، بومی قطبی و بومی ناحیه ای حذف شده است .

و همچنین امتیاز تسهیلات فرزندان هیئت علمی ، سهمیه های قهرمانان ، حافظان قرآن ، کشاورزی و بهیاری نیز حذف شده است . سهمیه منطق 1 ، 2 و 3  هم به صورت 50 درصد به نسبت شرکت کنندگان اعمال می شود .

ظرفیت پذیرش ایثارگران که به صورت 25 درصد برای ایثارگران 25 درصد و 5 درصد برای ایثارگران 5 درصد بود ، به 5 درصد به صورت مازاد تغییر کرد . سهمیه حوادث غیر نترقبه همچنان باقی است و حدنصاب ایثارگران از 70 درصد نمره آخرین نفر به 85 درصد نمره آخرین نفر رسیده است .

لینک کوتاه مقاله:

خدمات ویژه آکادمی دورخیز
مشاوره کنکور

مشاوره کنکور خصوصی و برنامه ریزی کنکور با رتبه‌های برتر. برای ثبت‌نام کلیک کنید.

خرید کتاب کنکور

خرید کتاب کنکور با تخفیف و ارسال رایگان از کتابسرای دورخیز.

خرید کتاب تست
خرید کتاب تست با تخفیف

مطالب مشابه با آنچه هم اکنون مطالعه کردید

مشاوره-هوشمند-کنکور
مشاوره-هوشمند-کنکور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

به سبک جدید مشاوره بگیر!

مشاوره آنلاین هوشمند

برای اولین بار در ایران

راز رتبه زیر ۱۰۰ کنکور !

فنون موفقیت در کنکور

تهیه شده توسط رتبه های برتر کنکور

موفقیت در کنکور

بهترین محصولات دورخیز

خرید کتاب کنکور
فهرست