نحوه برگزاری کنکور 1401

نحوه برگزاری کنکور 1401 (کنکور نظام قدیم، حذف کنکور، سهمیه ها و…)

در رابطه با نحوه برگزاری کنکور 1401 صحبت های بسیاری مطرح شده و هنوز نتیجه ای قطعی اعلام نشده است. در این مقاله به بررسی آخرین اخبار پیرامون نحوه برگزاری کنکور 1401 می پردازیم. همچنین به سوالاتی در مورد نحوه برگزاری کنکور نظام قدیم و نظام جدید ، حذف کنکور سراسری ، طرح ساماندهی کنکور و … پاسخ می دهیم. این مقاله با اخبار جدید به روز خواهد شد.

 

کنکور نظام قدیم در سال 1401 برگزار می شود یا خیر؟

کنکور 98 و 99 با دو نوع سوال برگزار شد ؛ یک سری سوال بر اساس منابع نظام جدید و یک سری سوال هم بر اساس منابع نظام قدیم. دلیل آن هم دادن فرصت بیشتر به داوطلبان نظام قدیمی بود که می خواستند دوباره در کنکور شرکت کنند.

طبق گزارش خبرگزاری تسنیم ، ابراهیم خدایی رئیس سازمان سنجش درباره تکرار کنکور نظام قدیم گفته بود: پس از بررسی های مختلف ، شورای سنجش و پذیرش دانشجو تصمیم گرفت آزمون نظام قدیم فقط تا سال 99 تمدید شود و این موضوع دیگر قابل تمدید نیست ؛ زیرا دو سال برای برگزاری کنکور نظام قدیم کافی است.

مقاله پیشنهادی:
برای کنکور 1401 کی و از کجا شروع کنم؟ (8 اقدام مهم برای شروع طوفانی)

آیا در کنکور 1401 از منابع نظام قدیم سوال طرح می شود؟

 

در کنکور 1401 تنها یک سری سوال طرح می شود

در کنکور 1401 نیز همانند کنکور 1400 با وجود درخواست های زیاد داوطلبان نظام قدیم مبنی بر طرح سوالات جداگانه برای آنها ، تنها یک سری سوال آن هم بر اساس کتاب های نظام جدید طراحی می شود. بنابراین می توان گفت در سال 1401 قطعا کنکور نظام قدیم برگزار نمی شود و داوطلبان نظام قدیم باید بر اساس کتاب های نظام آزمون دهند.

متن اطلاعیه دبیرخانه شورای سنجش و پذیرش دانشجو در رابطه با کنکور 1400 و بعد از آن که در سایت سازمان سنجش منتشر شده است به صورت زیر است.

بدین وسیله به اطلاع کلیه داوطلبان آزمون سراسری سال 1400 مي رساند ، بنا به درخواست تعدادی از اعضای کمیسیون آموزش ، تحقیقات و فناوری مجلس محترم شورای اسلامی مبنی بر بررسی امکان تمدید کنکور نظام قدیم و انجام سنجش با دو آزمون جداگانه (دو مجموعه سوال بر اساس دروس نظام قدیم و نظام جدید) در سال 1400 ، موضوع در جلسه فوق العاده شورای سنجش و پذیرش دانشجو (جلسه 25) مورخ 20/8/99 مورد بحث و بررسی کارشناسی دقیق قرار گرفت و مصوبه جلسه 24 شورای مذکور مورخ 22/7/99 مجددا مورد تائید و مقرر گردید ، آزمون سراسری سال 1400 و بعد از آن ، صرفا بر مبنای دروس نظام آموزشی جدید 3-3-6 برگزار ‌شود.

 

آیا داوطلبان کنکور نظام قدیم می توانند در کنکور 1401 شرکت کنند؟

بله. هیچ ممنوعیتی برای شرکت داوطلبان نظام قدیم در کنکور 1401 وجود ندارد ؛ اما این داوطلبان برای کنکور 1401 باید منابع درسی کنکور نظام جدید را تهیه و مطالعه کنند. منابع کنکور 1401 شامل کتاب های پایه دهم چاپ سال 98 و پایه یازدهم چاپ 99 و پایه دوازدهم چاپ 1400 خواهد بود. با توجه به تغییراتی که هر ساله در کتاب های نظام جدید اعمال می شود ؛ توصیه می شود داوطلبان شرکت کننده در کنکور 1401 به سال چاپ کتاب های خود دقت کنند.

  • افراد دارای مدرک نظام قدیم با همان مدرک خود می توانند در کنکور 1401 شرکت کنند و نیازی به گرفتن دیپلم نظام جدید ندارند.

نحوه برگزاری کنکور 1401

 

کنکور 1401 برای چه رشته هایی برگزار می شود؟

در حال حاضر پذیرش در تقریبا ۸۵ درصد ظرفیت دانشگاه ها بدون کنکور انجام می شود. رشته هایی که رقابت بر سر قبولی آنها زیاد است در این گروه جای نمی گیرند. برای مثال در گروه تجربی رقابت برای قبولی در رشته های در رشته‌های پزشکی ، دندانپزشکی و داروسازی زیاد است. بدون برگزاری کنکور ، امکان پذیرش در این رشته ها وجود ندارد. در مقالات زیر لیست رشته های بدون کنکور ارائه شده است.

مقاله پیشنهادی:
رشته های بدون کنکور انسانی
مقاله پیشنهادی:
رشته های بدون کنکور تجربی
مقاله پیشنهادی:
رشته های بدون کنکور ریاضی

 

 

سرانجام حذف کنکور 1401 چه شد؟

زمزمه های حذف کنکور سراسری همیشه شنیده می شده است ؛ اما تا الان هیچ اقدام قطعی و مهمی صورت نگرفته است. در سال 1386 مجلس شورای اسلامی مصوبه حذف کنکور سراسری را ارائه کرد و قرار شد تا سال 1390 روند حذف کنکور سراسری طی شود. تاکنون که این حذف صورت نگرفته است ولی صحبت های حذف کنکور 1401 بیش از گذشته مطرح است.

یکی از دلایلی که موضوع حذف کنکور سراسری را دوباره داغ کرده است ، تغییر نظام آموزشی است. هدف از این تغییر این بود که با اجرای طرح آموزشی نظام جدید به مرور زمان کنکور حذف شود و دانش آموزان و داوطلبان کنکور بر اساس سوابق تحصیلی در دانشگاه و رشته های مختلف پذیرش شوند.

آنچه مشخص است این است که حذف کنکور 1401 منتفی است و حتماً در سال 1401 کنکور برگزار می‌شود.

 

چرا با وجود تغییر نظام آموزشی ، کنکور حذف نشده است؟

در حال حاضر حدود 85 درصد ظرفیت دانشگاه ها به صورت بدون آزمون و بر اساس سوابق تحصیلی پذیرش می شود. اما برای رشته های پر متقاضی اینگونه نیست و سوابق تحصیلی به تنهایی جوابگوی پذیرش این همه داوطلب نیست. پس باید معیارها و روش های دیگری نیز برای پذیرش دانشجو وجود داشته باشد.

متاسفانه در این چند سال اخیر به دلیل پیدا نکردن روش های جایگزین مناسب برای کنکور سراسری ، نتوانسته اند آن را حذف کنند. تا به امروز هم سازمان سنجش هیچ اطلاعیه ای درباره چگونگی حذف کنکور سراسری و روش های جایگزین آن منتشر نکرده است. اما در حال حاضر شورای عالی انقلاب فرهنگی ، وزرای علوم و بهداشت ، نمایندگان مجلس و سایر کارشناسان در حال بررسی و ارائه پیشنهاداتی برای حذف کنکور 1401 هستند.

مجلس شورای اسلامی و شورای عالی انقلاب فرهنگی با ارائه طرح ساماندهی کنکور 1401 قصد دارند تغییراتی را در نحوه برگزاری کنکور 1401 و بعد از آن  اعمال کنند. اگر چگونگی دقیق پیاده کردن این طرح مشخص شود از کنکور 1401 اعمال می شود ؛ در غیر اینصورت اجرای آن بعد از کنکور 1401 خواهد بود.

طرح ساماندهی کنکور 5 هدف دارد که در ادامه هر کدام را به طور کامل بررسی می کنیم. در هیچ کجای این طرح به حذف کنکور سراسری برای سال 1401 یا بعد از آن اشاره نشده است ؛ بلکه به دنبال اصلاح و تغییر نحوه برگزاری کنکور هستند.

طرح حذف کنکور 1401

 

1- جدا شدن سازمان سنجش از پذیرش دانشجو و برگزار شدن کنکور بیش از یکبار در سال

منصور کبکانیان قائم مقام و دبیر ستاد علم و فناوری شورای عالی انقلاب فرهنگی در این خصوص اعلام کرد که کنکور سراسری حداقل ۲ بار در سال برگزاری می شود و ملاک آن رتبه علمی و سنجش میزان یادگیری افراد می باشد. این را هم اضافه کرد که رتبه کسب شده تا ۲ سال معتبر خواهد بود تا داوطلب بتواند با آزادی عمل بیشتری به انتخاب رشته خود و تحصیلات دانشگاهی بپردازد.

 

2- تاثیر ۶۰ درصد معدل در کنکور سراسری

حجت الاسلام و المسلمین محمد محمدیان عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی اعلام کرد با هدف بالا بردن تاثیر سوابق تحصیلی در پذیرش دانشجو و جدا کردن سنجش از پذیرش ، در طرح جدید تاثیر سوابق تحصیلی 60 درصد و به صورت قطعی خواهد بود. 40 درصد دیگر با آزمون و ارزیابی توسط سازمان سنجش خواهد بود.

تاثیر ۶۰ درصدی سوابق تحصیلی به صورت قطعی خواهد بود. هدف آن ارزیابی میزان یادگیری دانش آموزان در طی دوران تحصیل است. همچنین با کاهش وابستگی آینده دانش آموزان به یک آزمون 4 ساعته ، از استرس و فشاری که بر دانش آموزان وارد می شود بکاهند.

البته به همان اندازه که تاثیر سوابق تحصیلی در پذیرش دانشگاه ها بیشتر می شود باید دقت در برگزاری و تصحیح امتحانات هم بیشتر شود. انجام این کار به عهده وزارت آموزش و پرورش است و  باید سازوکار مناسبی فراهم شود تا همه امتحانات با هماهنگی و استاندارد بالایی برگزار شوند و شاهد مشکلاتی از قبیل لو رفتن سوالات ، تقلب و تصحیح سلیقه ای و … نباشیم.

  • دقت کنید که فعلا هیچ ساز و کار استانداردی برای برگزاری امتحانات نهایی سراسری به عنوان ملاک ورود دانش آموزان به دانشگاه لحاظ نشده است. همچنین مساله کرونا هم این موضوع را بیشتر از قبل پیچیده کرده‌است. لذا ممکن است که تاثیر 60 درصدی سوابق تحصیلی در کنکور 1401 لحاظ شود اما قطعی بودن این تاثیر جای سوال و بحث دارد. پیشبینی ما این است که این تاثیر صرفاً تاثیر مثبت خواهد بود و نه قطعی.

 

3- پذیرش دانشجویان دوره کاردانی بر اساس سوابق تحصیلی

سالانه متقاضیان مقطع کاردانی برای پذیرش در دانشگاه ها با مشکلاتی همچون کنکور علاوه بر تحصیل مواجه بودند. با اجرای این طرح ، دیگر پذیرش متقاضیان کاردانی پیوسته صرفا بر اساس سوابق تحصیلی خواهد بود.

 

4- جلوگیری از تبلیغات بی حد و حصر موسسات کنکوری

طبق صحبت های آقای کبگانیان یکی از اهداف این طرح ایجاد شرایط و محیط مناسب تحصیلی و جلوگیری از فعالیت افراد سودجو در حوزه کنکور است.

 

5- پذیرش پزشکی از لیسانس در رشته های پزشکی

قبولی در رشته های علوم پزشکی نیازمند هوش و توانایی و استعداد داوطلبان می باشد. یکی از اهداف این طرح این است که درصدی از پذیرش پزشکی ، از دانشجویان دانشگاه های برتر انجام شود.

دکتر عاملی در جلسه ۸۳۹ شورای عالی انقلاب فرهنگی مطرح کرد که ۳۰ درصد پذیرش پزشکی از لیسانس باشد. در حال حاضر در آمریکا ، ۸۰ درصد پذیرش در رشته ی پزشکی از لیسانس صورت می گیرد.

مقاله پیشنهادی:
برنامه ریزی برای کنکور 1401 با 5 اصل🎯 +دانلود برنامه حرفه‌ای

طرح حذف سهمیه های کنکور 1401

 

طرح حذف سهمیه های کنکور چیست؟

در سال ۹۷ وزارت علوم طرح ساماندهی سهمیه های را به صورت لایحه به مجلس شورای اسلامی ارائه داد که رای نیاورد. پس از آن وزارت علوم تصمیم گرفت موضوع ساماندهی سهمیه ها را از طریق شورای عالی انقلاب فرهنگی دنبال کند. اما از آنجایی که در مورد سهمیه ایثارگران قانون مصوب مجلس وجود دارد ، ترجیح داده شد که مجلس به این موضوع را رسیدگی کند.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی اعلام کرد : در حال حاضر سهمیه های موجود در کنکور خیلی متنوع و زیاد هستند. قرار است این سهمیه ها ساماندهی شوند ؛ اما به کلی حذف نمی‌شوند ؛ زیرا وجود سهمیه‌های حداقلی در کنکور لازم است. برخی قوانین مربوط به سهمیه ها ، در مجلس تصویب شده است و شورای عالی انقلاب فرهنگی نمی تواند قوانین مجلس را نقض کند.

  • دکتر خدایی رئیس سازمان سنجش و آموزش کشور اعلام کرد : طبق لایحه پیشنهادی فقط 4 گروه از سهمیه های کنکور شامل مناطق ، ایثارگران ، استعدادهای درخشان و مناطق کم برخوردار باقی می مانند و بقیه سهمیه ها حذف می شوند.

 

آیا حذف سهمیه های کنکور برای سال 1401 اعمال می شود؟

اگر چه طرح ساماندهی و حذف سهمیه های کنکور طرح بسیار خوبی است اما پاس کاری این موضوع بین مجلس و شورای عالی انقلاب فرهنگی برای ورود جدی در این زمینه ، امیدواری برای تعیین تکلیف همیشگی این موضوع را بسیار کم رنگ کرده است. تاکنون این طرح اعمال نشده و احتمال دارد برای کنکور 1401 اجرایی شود. در این زمینه باید منتظر اخبار بعدی باشیم.

 

حذف کنکور برای سال 1401 عملی نیست زیرا مقدمات آن به طور کامل فراهم نشده است.

این طرح هنوز نهایی نشده است و احتمال دارد برای کنکور 1401 اجرا شود. برای اطمینان باید منتظر اخبار بعدی باشیم.

بله. اما منابع همه داوطلبان کتاب‌های نظام جدید است.

برچسب ها :
لینک کوتاه مقاله:

خدمات ویژه آکادمی دورخیز
مشاوره کنکور

مشاوره کنکور خصوصی و برنامه ریزی کنکور با رتبه‌های برتر. برای ثبت‌نام کلیک کنید.

خرید کتاب کنکور

خرید کتاب کنکور با تخفیف و ارسال رایگان از کتابسرای دورخیز. برای خرید کلیک کنید.

خرید کتاب تست
خرید کتاب تست با تخفیف

مطالب مشابه با آنچه هم اکنون مطالعه کردید

مشاوره-هوشمند-کنکور
مشاوره-هوشمند-کنکور

7 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

به سبک جدید مشاوره بگیر!

مشاوره آنلاین هوشمند

برای اولین بار در ایران

راز رتبه زیر ۱۰۰ کنکور !

فنون موفقیت در کنکور

تهیه شده توسط رتبه های برتر کنکور

موفقیت در کنکور

بهترین محصولات دورخیز

خرید کتاب کنکور
فهرست