نحوه برگزاری کنکور
مشاوره و برنامه ریزیقوانین کنکور

نحوه برگزاری کنکور 1400 (کنکور نظام قدیم، حذف کنکور، سهمیه ها و…)

در رابطه با نحوه برگزاری کنکور 1400 صحبت های بسیاری مطرح شده است. در این مقاله به بررسی آخرین اخبار پیرامون نحوه برگزاری کنکور 1400 می پردازیم. همچنین به سوالاتی در مورد نحوه برگزاری کنکور نظام قدیم و نظام جدید ، حذف کنکور ، طرح ساماندهی کنکور و … پاسخ می‌ دهیم. این مقاله با اخبار جدید به روز خواهد شد.

در کنکور 1400 تنها یک سری سوال طرح می شود

کنکور سال 1400 تنها برای یک نظام آموزشی برگزار خواهد شد که این، باعث نگرانی داوطلبان کنکور نظام قدیم شده است، چرا که نمی توانند با منابع آموزشی خود یعنی نظام قدیم آزمون بدهند.

علی امرایی عضو کمیسیون آموزش دیدبان شفافیت و عدالت کشور در گفت‌‌ و گو با خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس بر لزوم برگزاری کنکور نظام قدیم در سال 1400 تاکید کرد و گفت: مسؤولین مربوطه قصد دارند، برگزاری کنکور با منابع نظام قدیم را درسال 1400 متوقف کنند. کنکور 1400 تنها برای یک نظام آموزشی برگزار خواهد شد که این، باعث نگرانی فراوان داوطلبان کنکور نظام قدیم شده است، این داوطلبان نمی‌توانند با منابع آموزشی خود یعنی نظام قدیم آزمون بدهند که در حال پیگیری این موضوع از طریق مسؤولین برای حل مشکل هستند.

نحوه برگزاری کنکور سراسری

آیا داوطلبان کنکور نظام قدیم میتوانند در کنکور 1400 شرکت کنند؟

بله. هیچ ممنوعیتی برای شرکت داوطلبان نظام قدیم در کنکور 1400 وجود ندارد ؛ اما این داوطلبان برای کنکور 1400 بايد منابع درسی کنکور نظام جديد را تهیه و مطالعه کنند. منابع کنکور 1400 شامل کتاب های پایه دهم چاپ سال 98 و پایه یازدهم چاپ 99 و پایه دوازدهم چاپ 1400 خواهد بود. با توجه به تغییراتی که هر ساله در کتاب های نظام جدید اعمال می شود ؛ توصیه میشود داوطلبان شرکت کننده در کنکور 1400 به سال چاپ کتاب های خود دقت کنند.

افراد داراي مدرک نظام قديم با همان مدرک خود مي توانند در کنکور 1400 شرکت کنند و نیازی به گرفتن دیپلم نظام جدید ندارند.

کنکور نظام قدیم در سال 1400 برگزار میشود یا خیر؟

سال 98 کنکور با دو نوع سوال برگزار شد و سال 99 نیز طبق گفته مسئولین چنین خواهد شد. اما مسئولین مربوطه اعلام رسمی در رابطه با نحوه برگزاری کنکور 1400 نداشتند و از صحبت‌های مطرح شده چنین بر می‌ آید که قصد دارند برگزاری کنکور با منابع نظام قدیم را در سال 99 متوقف کنند.

طبق گزارش خبرگزاری تسنیم ، پیش از این ابراهیم خدایی رئیس سازمان سنجش درباره تکرار آزمون نظام قدیم در سال 1400 گفته بود: پس از بررسی‌های مختلف شورای سنجش و پذیرش دانشجو تصمیم گرفت آزمون نظام قدیم در سال 99 تمدید شود و این موضوع دیگر قابل تمدید نیست چرا که دو سال برای برگزاری کنکور نظام قدیم کفایت می کند و به داوطلبان هم از یک سال پیش اطلاع‌رسانی شده بود و می‌توانند بر این مبنا برنامه‌ ریزی کنند.

آیا کنکور سراسری حذف میشود؟

در مورد بحث حذف کنکور باید توجه داشته باشیم هر نظام آموزشی از سه مرحله سنجش ، گزینش و پذیرش برخوردار است.

به گزارش ایسنا ، دکتر ابراهیم سوزنچی ضمن بیان این مطلب افزود: این به آن معناست که دانش‌ آموزی که می‌خواهد وارد دانشگاه شود باید این سه مرحله را طی کند. وی با اشاره به اخبار منتشر شده برای حذف کنکور در شش ماه آینده تاکید کرد: نظر دبیر محترم شورای عالی انقلاب فرهنگی این نیست که ظرف شش ماه کنکور حذف شود، بلکه ایشان فرمودند ظرف شش ماه آینده سیاست‌ های کلان برای اصلاح وضعیت موجود تدوین خواهد شد.

حذف کنکور 1400

سال 1386 قانون حذف کنکور به تصویب رسید و زمان اجرای آن به اولین سال برنامه پنجم توسعه موکول شد. طبق اعلام مسئولان سازمان سنجش، این قانون شامل رشته های پر طرفدار کنکور نخواهد شد. در واقع تا زمانی که سیستم کارامدتری برای گزینش بهترین ها وجود نداشته باشد، عملا نمی توان کنکور را حذف کرد.

کنکور 1400 برای چه رشته هایی برگزار میشود؟

در حال حاضر حدود ۸۵ درصد ظرفیت دانشگاه‌ ها خارج از کنکور پذیرش می‌شود. رشته هایی که رقابت بر سر آنها زیاد است در این گروه جای نمی گیرند. برای مثال در گروه تجربی رقابت برای قبولی در رشته های در رشته‌های پزشکی ، دندانپزشکی و داروسازی زیاد است. بدون برگزاری کنکور ، امکان پذیرش در این رشته ها وجود ندارد.

دکتر سوزنچی خاطرنشان کرد: تقاضاهای زیادی برای دانشگاه‌های دولتی وجود دارد که این شرایط برای رشته‌ های پزشکی بدتر است و سال 98 بیش از 600 هزار متقاضی کنکور پزشکی داشتیم اما شانس تصاحب صندلی‌ های پزشکی در بعضی رشته‌ های پر متقاضی 1 به 60 است و قانون سنجش و پذیرش این مشکل را حل نکرده است.

طرح حذف سهمیه های کنکور چیست؟

به گزارش برترین ها انتقادات به اعمال سهمیه‌های فراوان در آزمون‌های سراسری تا جایی پیش رفت که سال گذشته مسئولان ، مجدد مصمم به اصلاح این قانون شدند بطوریکه اتفاق نظر در اصلاح سهمیه ورود به دانشگاه‌ها بعد از تبدیل شدن آن به عنوان مطالبه جدی جامعه ، موجب شد مسئولان آموزش عالی کشور با مشورت گرفتن از روسای دانشگاه‌ها و لحاظ کردن دیدگاه‌های مختلف، لایحه “ساماندهی سهمیه های ورود به مقاطع مختلف آموزش عالی” را بعد از امضای رئیس سازمان سنجش آموزش کشور و وزرای علوم و بهداشت به منظور تصویب تقدیم دولت کنند.

بر اساس مفاد لایحه حذف سهمیه های کنکور ، سهمیه‌های مندرج در قانون خدمات‌رسانی به ایثارگران و اصلاحات بعدی آن، قانون ورود رزمندگان به دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی، سهمیه مربوط به کارگر نمونه، قهرمانان ورزشی، حافظان قرآن، دانشجوی نمونه کشوری، بهیار و… لغو خواهد شد.

آیا حذف سهیمه های کنکور برای سال 1400 اعمال می شود؟

اگر چه طرح ساماندهی و حذف سهمیه های کنکور طرح بسیار خوبی است اما پاسکاری‌ این موضوع بین مجلس و شورای عالی انقلاب فرهنگی برای ورود جدی در این زمینه، امیدواری برای وجود انگیزه مسئولان برای تعیین تکلیف همیشگی این پرونده ناتمام را بسیار کم رنگ کرده است. مجموعاً در کنکور 1399 این طرح اعمال نشده و احتمال دارد برای کنکور 1400 اجرایی شود. در این زمینه باید منتظر اخبار بعدی باشیم.

آخرین وضعیت برگزاری کنکور نظام قدیم در سال 1400

طبق آخرین اخبار ، کنکور 1400 تنها با یک سری سوال و آن هم بر اساس منابع نظام جدید برگزار می شود. متن اطلاعیه دبیرخانه شورای سنجش و پذیرش دانشجو در رابطه با کنکور 1400 که در سایت سازمان سنجش منتشر شده است به صورت زیر است.

بدين ‌وسيله به اطلاع کلیه داوطلبان آزمون سراسری سال 1400 مي رساند، بنا به درخواست تعدادی از اعضای کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس محترم شورای اسلامی مبنی بر بررسی امکان تمدید کنکور نظام قدیم و انجام سنجش با دو آزمون جداگانه (دو مجموعه سوال براساس دروس نظام قدیم و نظام جدید) در سال 1400، موضوع در جلسه فوق العاده شورای سنجش و پذیرش دانشجو (جلسه 25) مورخ 20/8/99 مورد بحث و بررسی کارشناسی دقیق قرار گرفت و مصوبه جلسه 24 شورای مذکور مورخ 22/7/99 مجددا مورد تائید و مقرر گردید، آزمون سراسری سال 1400 و بعد از آن، صرفا بر مبنای دروس نظام آموزشی جدید 3-3-6 برگزار ‌شود

 

این صفحه با اخبار جدید به روز خواهد شد.

مقاله مهم !از کی برای کنکور 1403 شروع کنیم؟ برای کنکور 1403 از کجا شروع کنیم؟ 🏃
برچسب ها :
لینک کوتاه مقاله:
مهندس مسعود کریمی
درباره من

اگر خودت شخصاً با جستجو و پشتکار محدودیت‌ها رو نادیده بگیری و در سخت‌ترین شرایط موفق بشی، انگیزه زیادی برای کمک به دیگران پیدا می‌کنی! من مسعود کریمی رتبه برتر کنکور و بنیانگذار دورخیز به همراه تیمم آماده کمک به تو هستیم 🧡

چرا مشاوره کنکور مفیده؟!

اگر بخوای رانندگی یاد بگیری کمک یه مربی خوب میتونه خیلی کارساز باشه! چون سریع‌ و اصولی و بدون خطر میتونی رانندگی رو ازش یاد بگیری. اگر بخوای رتبه برتر بشی هم حضور یه مشاور در کنارت میتونه همین اتفاقات رو رقم بزنه! سریع، اصولی و بدون خطر!

ما در آکادمی دورخیز راه پر پیچ و خم کنکور رو برات روشن و ساده میکنیم تا تلاش‌هات بی نتیجه نمونه! ما کارمون رو خوب بلدیم، چون 11 سال سابقه داریم و خودمون رتبه برتر کنکور بودیم! پس همین الان دکمه درخواست مشاوره رو بزن تا شروع کنیم.

درخواست مشاوره

  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

پکیج‌های فنون موفقیت در کنکور

هر آنچه که باید درباره فنون موفقیت کنکور، تند خوانی، تقویت حافظه، تست زنی و … بدانید.

مطالب پیشنهادی
نظرات و سوالات شما درباره محتوای این مطلب
لطفا فقط نظرات و سوالات مربوط به این موضوع را این جا درج کنید.
مشاوران دورخیز به تمامی سوالات شما پاسخ میدهند.
با توجه به تعداد زیاد سوالات لطفا بعدا برای مشاهده جواب خود به سایت مراجعه کنید.
اشتراک در
اطلاع از
guest
31 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دوستار
دوستار
2 سال قبل

سلام بر شما تلاشگران لطف بفرمایید صدای پشت کنکوریهای نظام قدیمو به گوش مسوولین برسونید توان خرید کتاب رو ندارن تمدید کنکور ی سال دیگه ممنون

خورشید
خورشید
2 سال قبل

سلام.تو را خدا به فکر ما نظام قدیم ها باشید تا کنکور 1400 دو مجموعه سوال طراحی بشه چون اگه نظام جدید بشه ما هزینه فراهم کردن کتاب تست های جدید را نداریم

مشاور ارشد دورخیز
مشاور ارشد دورخیز
پاسخ به  خورشید
2 سال قبل

سلام:)
این تصمیمات طبق نظر ما گرفته نمیشه و از طرف سازمان سنجش این تصمیمات گرفته و اعمال میشه.امیدواریم که بهترین تصمیم گرفته بشه تا شما هم اذیت نشین:)

مریم
مریم
2 سال قبل

سلام من دوماه درگیرکرونا بودم نتونستم خوب درس بخونم ازتون خواهش میکنم کنکورنظام قدیم روبرای۱۴۰۰تمدیدکنیدمن چه گناهی دارم که درگیری‌های بودم

مشاور ارشد دورخیز
مشاور ارشد دورخیز
پاسخ به  مریم
2 سال قبل

سلام مريم خانم:)
باعث افتخاره كه درگيري ذهنيتون رو با ما درميون گذاشتين ولى كارى از دست ما ساخته نيست و فقط ميتونيم صداى شما رو به مراجع بالاتر برسونيم.اميدواريم فكرى براى اين شرايط بشه و كنكور نظام قديم تمديد بشه.

سارا
سارا
2 سال قبل

سلام به نظر شما این سهمیه ایثارگران تو کنکور ۱۴۰۰ حذف یا اصلاح میشه؟ کاهش از ۳۰ درصد به ۵ درصد خیلی ضربه بزرگی به سهمیه ای های من ۵ درصدی ام خواهشا بگین برا ۱۴۰۰ احتمالش هس کاهش پیدا کنه؟

مشاور ارشد دورخیز
مشاور ارشد دورخیز
پاسخ به  سارا
2 سال قبل

سلام سارا خانم:)
هنوز مشخص نيست و ممكنه اين سهميه ها تغيير كنند ولى در كل بدونيد كه سهميه ٥ درصدى تقريباً هيچ تاثيري در قبولي نهايي شما نداره!از شما ميخوام اين فكرارو از ذهنتون بيرون كنين و فقط درس بخونين.موفق باشين:)

سرباز وطن
سرباز وطن
2 سال قبل

با سلام
نوشته ای منطبق با عقل کامل از سرباز وطن به محضر مبارک جنابعالی می رسانم :
سال 1397 آخرین سال نظام آموزشی قدیم بود و بنده با شرایطی که داشتم بعد از فارغ التحصیلی دیگر امکان ادامه تحصیل برایم محیا نبود و مجبور بودم بعد از فارغ التحصیلی عازم خدمت مقدس سربازی شوم ، صد درصد اطلاع دارید که طول مدت خدمت سربازی 2 سال می باشد ، نتیجتا بعد از برگشت دوباره برای شرکت در کنکور ، دیگر خبری از کنکور نظام قدیم نخواهد بود .
همانگونه که ما در مقابل دشمنان از جان و مال شما محافظت می کنیم انتظار داریم شما هم ما را در تصمیمات کشوری خود در نظر بگیرید .
از شما خواهش میکنم با قدرتی که در اختیارتان هست کنکور نظام قدیم را برای سال 1400 تمدید کند تا ما سربازان هم حقی در این امتحان سرنوشت ساز کنکور داشته باشیم .
سپاس فراوان

مشاور ارشد دورخیز
مشاور ارشد دورخیز
پاسخ به  سرباز وطن
2 سال قبل

سلام وقت شما به خیر:)
از اینکه به دورخیز اعتماد کردید ممنونیم
قطعا میدونید که چنین اختیاراتی در دست ما نیست ولی ما همیشه سعی کردیم زبان داوطلبین باشیم و حرف ها و خواسته های بچه ها رو انتقال بدیم. ولی میدونید که در نهایت همون اتفاقی میفته که از جانب مسئولین تصویب میشه:(

شهاب
شهاب
2 سال قبل

سلام
با توجه ب این تعویق ها و مسائل برگزاری کنکور و کرونا ، بنظرتون ۱۴۰۰ سهمیه ها حذف میشه ؟

مشاور ارشد دورخیز
مشاور ارشد دورخیز
پاسخ به  شهاب
2 سال قبل

سلام آقا شهاب
چیزی قطعی نیست ولی از نظر ما سهمیه های کنکور قابل حذف نیستند. حتی به نظر ما امکان اعمال سهمیه برای بیماران کرونایی هست. البته باید صبر کنیم و ببینیم سازمان سنجش چه تصمیمی میگیره:)

fatemeh
fatemeh
2 سال قبل

سلام بالاخره کی معلوم میشه 1400 نظام قدیم داریم یا نه

مشاور ارشد دورخیز
مشاور ارشد دورخیز
پاسخ به  fatemeh
2 سال قبل

سلام فاطمه خانم
هروقت سازمان سنجش اعلام کنه البته سازمان سنجش قبلاً اعلام کرده که 1400 نظام قدیم نداره ولی ما منتظر یک تجدید نظر هستیم.

سهیلا شیرازی موگویی
سهیلا شیرازی موگویی
2 سال قبل

باسلام ،اگرکنکور 1400قدیم برگزار نشود،باید تمام ارزوها واهدافم را دور بریزم،چون هزینه ی تهیه ی منابع ندارم،ایا ذکر یونسیه برای رفع این غم هم کارساز است

مشاور ارشد دورخیز
مشاور ارشد دورخیز
پاسخ به  سهیلا شیرازی موگویی
2 سال قبل

سلام دوست عزیز
در رابطه با مشاوره کنکور اگر سوالی دارین ما در خدمتتون هستیم..

سعید
سعید
2 سال قبل

سلام خواهش میکنیم کنکوری های نظام قدیم را دریابید و کنکور نظام قدیم را تا 1400 تمدید کنید .

مشاور ارشد دورخیز
مشاور ارشد دورخیز
پاسخ به  سعید
2 سال قبل

سلام آقا سعید. قطعاً سازمان سنجش در رابطه با این موضوع تصمیم گیرنده است

فاطمه
فاطمه
2 سال قبل

سلام کنکور نظام قدیم ۱۴۰۰ تمدید کنید

مشاور ارشد دورخیز
مشاور ارشد دورخیز
پاسخ به  فاطمه
2 سال قبل

سلام فاطمه خانم. قطعا سازمان سنجش در رابطه با این موضوع تصمیم گیرنده است. پیشنهاد می کنم الان از وقتتون نهایت استفاده رو ببرید و تمام تلاشتونو بکنین تا در همین کنکور 99 نتیجه دلخواهتونو بگیرین

بنیامین
بنیامین
2 سال قبل

این ب تعویق افتادن کنکور ۱۴۰۰ روی پذیرش دانشگاه ها تاثیر میزاره ینی؟ شایع شده نیم سال اول پذیرش نمیکنن!!

مهندس مسعود کریمی
مهندس مسعود کریمی
پاسخ به  بنیامین
2 سال قبل

بله. احتمالا ترم دانشگاه ها از بهمن شروع میشه

rozbeh
rozbeh
2 سال قبل

ب نظرم کنکور اصن حذف نخواهد شد
اگ حذف بشه با چ روشی میخوان دانشجو بپذیرن!!!

fr2380
fr2380
2 سال قبل

خوندن ب روش نظام جدید برا ما نظام قدیمیا سخته
راهکار بهتر چیه ؟؟

مهندس مسعود کریمی
مهندس مسعود کریمی
پاسخ به  fr2380
2 سال قبل

سلام. روشش که فرقی نداره. منابع یکم تغییر کردن. فنون مطالعه و تست زنی رو بلد باشی و منابع خوب تهیه کنی + اینکه دیدگاهت ررو هم درست کنی تا% همه چیز حله! بقیه اش هم برمیگرده به تلاش و پشتکار که در کنار یه مشاوره خوب اتفاق میفته حدس میزنم هنوز کار خاصی انجام ندادی، توصیه میکنم از مشاوره دورخیز استفاده کنی تا راهنماییت کنیم عبارت “مشاوره 1400” رو به شماره 100003940 پیامک کن تا راهنماییت کنیم.

مهندس مسعود کریمی
مهندس مسعود کریمی
پاسخ به  fr2380
2 سال قبل

سلام. روشش که فرقی نداره. منابع یکم تغییر کردن. فنون مطالعه و تست زنی رو بلد باشی و منابع خوب تهیه کنی + اینکه دیدگاهت ررو هم درست کنی تا 60% همه چیز حله! بقیه اش هم برمیگرده به تلاش و پشتکار که در کنار یه مشاوره خوب اتفاق میفته حدس میزنم هنوز کار خاصی انجام ندادی، توصیه میکنم از مشاوره دورخیز استفاده کنی تا راهنماییت کنیم عبارت “مشاوره 1400” رو به شماره 100003940 پیامک کن تا راهنماییت کنیم.

سپیده
سپیده
پاسخ به  fr2380
2 سال قبل

یک درصد فک کنین ک نظام قدیمیا باید دیپلم نظام جدید داشتن😐 خدا رو شکر این قانونو نذاشتن!!

مهندس مسعود کریمی
مهندس مسعود کریمی
پاسخ به  سپیده
2 سال قبل

😀

y
y
پاسخ به  fr2380
2 سال قبل

سلام ببخشید با توجه به اینکه مجلس اصولگرایان روی کار اومده چه قدر احتمال داره سهمیه ایثارگران برا کنکور1400 حذف یا اصلاح بشه؟

مهندس مسعود کریمی
مهندس مسعود کریمی
پاسخ به  y
2 سال قبل

سلام . به احتمال زیاد قانون حذف و اصلاح سهمیه ها برای کنکور 1400 اجرا خواهد د

شیوا مختاری
شیوا مختاری
2 سال قبل

بابت اطلاع رسانی ممنونم ⚘

مریم
مریم
پاسخ به  شیوا مختاری
2 سال قبل

سلام من دوماه درگیرکرونا بودم نتونستم خوب درس بخونم ازتون خواهش میکنم کنکورنظام قدیم روبرای۱۴۰۰تمدیدکنیدمن چه گناهی دارم که درگیری‌های بودم