نحوه برگزاری کنکور

نحوه برگزاری کنکور ۱۴۰۰ (کنکور نظام قدیم، حذف کنکور، سهمیه ها و…)

در رابطه با نحوه برگزاری کنکور ۱۴۰۰ صحبت های بسیاری مطرح شده است. در این مقاله به بررسی آخرین اخبار پیرامون نحوه برگزاری کنکور ۱۴۰۰ می پردازیم. همچنین به سوالاتی در مورد نحوه برگزاری کنکور نظام قدیم و نظام جدید ، حذف کنکور ، طرح ساماندهی کنکور و … پاسخ می‌ دهیم. این مقاله با اخبار جدید به روز خواهد شد.

در کنکور ۱۴۰۰ تنها یک سری سوال طرح می شود

کنکور سال ۱۴۰۰ تنها برای یک نظام آموزشی برگزار خواهد شد که این، باعث نگرانی داوطلبان کنکور نظام قدیم شده است، چرا که نمی توانند با منابع آموزشی خود یعنی نظام قدیم آزمون بدهند.

علی امرایی عضو کمیسیون آموزش دیدبان شفافیت و عدالت کشور در گفت‌‌ و گو با خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس بر لزوم برگزاری کنکور نظام قدیم در سال ۱۴۰۰ تاکید کرد و گفت: مسؤولین مربوطه قصد دارند، برگزاری کنکور با منابع نظام قدیم را درسال ۱۴۰۰ متوقف کنند. کنکور ۱۴۰۰ تنها برای یک نظام آموزشی برگزار خواهد شد که این، باعث نگرانی فراوان داوطلبان کنکور نظام قدیم شده است، این داوطلبان نمی‌توانند با منابع آموزشی خود یعنی نظام قدیم آزمون بدهند که در حال پیگیری این موضوع از طریق مسؤولین برای حل مشکل هستند.

نحوه برگزاری کنکور سراسری

آیا داوطلبان کنکور نظام قدیم میتوانند در کنکور ۱۴۰۰ شرکت کنند؟

بله. هیچ ممنوعیتی برای شرکت داوطلبان نظام قدیم در کنکور ۱۴۰۰ وجود ندارد ؛ اما این داوطلبان برای کنکور ۱۴۰۰ باید منابع درسی کنکور نظام جدید را تهیه و مطالعه کنند. منابع کنکور ۱۴۰۰ شامل کتاب های پایه دهم چاپ سال ۹۸ و پایه یازدهم چاپ ۹۹ و پایه دوازدهم چاپ ۱۴۰۰ خواهد بود. با توجه به تغییراتی که هر ساله در کتاب های نظام جدید اعمال می شود ؛ توصیه میشود داوطلبان شرکت کننده در کنکور ۱۴۰۰ به سال چاپ کتاب های خود دقت کنند.

افراد دارای مدرک نظام قدیم با همان مدرک خود می توانند در کنکور ۱۴۰۰ شرکت کنند و نیازی به گرفتن دیپلم نظام جدید ندارند.

کنکور نظام قدیم در سال ۱۴۰۰ برگزار میشود یا خیر؟

سال ۹۸ کنکور با دو نوع سوال برگزار شد و سال ۹۹ نیز طبق گفته مسئولین چنین خواهد شد. اما مسئولین مربوطه اعلام رسمی در رابطه با نحوه برگزاری کنکور ۱۴۰۰ نداشتند و از صحبت‌های مطرح شده چنین بر می‌ آید که قصد دارند برگزاری کنکور با منابع نظام قدیم را در سال ۹۹ متوقف کنند.

طبق گزارش خبرگزاری تسنیم ، پیش از این ابراهیم خدایی رئیس سازمان سنجش درباره تکرار آزمون نظام قدیم در سال ۱۴۰۰ گفته بود: پس از بررسی‌های مختلف شورای سنجش و پذیرش دانشجو تصمیم گرفت آزمون نظام قدیم در سال ۹۹ تمدید شود و این موضوع دیگر قابل تمدید نیست چرا که دو سال برای برگزاری کنکور نظام قدیم کفایت می کند و به داوطلبان هم از یک سال پیش اطلاع‌رسانی شده بود و می‌توانند بر این مبنا برنامه‌ ریزی کنند.

آیا کنکور سراسری حذف میشود؟

در مورد بحث حذف کنکور باید توجه داشته باشیم هر نظام آموزشی از سه مرحله سنجش ، گزینش و پذیرش برخوردار است.

به گزارش ایسنا ، دکتر ابراهیم سوزنچی ضمن بیان این مطلب افزود: این به آن معناست که دانش‌ آموزی که می‌خواهد وارد دانشگاه شود باید این سه مرحله را طی کند. وی با اشاره به اخبار منتشر شده برای حذف کنکور در شش ماه آینده تاکید کرد: نظر دبیر محترم شورای عالی انقلاب فرهنگی این نیست که ظرف شش ماه کنکور حذف شود، بلکه ایشان فرمودند ظرف شش ماه آینده سیاست‌ های کلان برای اصلاح وضعیت موجود تدوین خواهد شد.

حذف کنکور 1400

سال ۱۳۸۶ قانون حذف کنکور به تصویب رسید و زمان اجرای آن به اولین سال برنامه پنجم توسعه موکول شد. طبق اعلام مسئولان سازمان سنجش، این قانون شامل رشته های پر طرفدار کنکور نخواهد شد. در واقع تا زمانی که سیستم کارامدتری برای گزینش بهترین ها وجود نداشته باشد، عملا نمی توان کنکور را حذف کرد.

کنکور ۱۴۰۰ برای چه رشته هایی برگزار میشود؟

در حال حاضر حدود ۸۵ درصد ظرفیت دانشگاه‌ ها خارج از کنکور پذیرش می‌شود. رشته هایی که رقابت بر سر آنها زیاد است در این گروه جای نمی گیرند. برای مثال در گروه تجربی رقابت برای قبولی در رشته های در رشته‌های پزشکی ، دندانپزشکی و داروسازی زیاد است. بدون برگزاری کنکور ، امکان پذیرش در این رشته ها وجود ندارد.

دکتر سوزنچی خاطرنشان کرد: تقاضاهای زیادی برای دانشگاه‌های دولتی وجود دارد که این شرایط برای رشته‌ های پزشکی بدتر است و سال ۹۸ بیش از ۶۰۰ هزار متقاضی کنکور پزشکی داشتیم اما شانس تصاحب صندلی‌ های پزشکی در بعضی رشته‌ های پر متقاضی ۱ به ۶۰ است و قانون سنجش و پذیرش این مشکل را حل نکرده است.

طرح حذف سهمیه های کنکور چیست؟

به گزارش برترین ها انتقادات به اعمال سهمیه‌های فراوان در آزمون‌های سراسری تا جایی پیش رفت که سال گذشته مسئولان ، مجدد مصمم به اصلاح این قانون شدند بطوریکه اتفاق نظر در اصلاح سهمیه ورود به دانشگاه‌ها بعد از تبدیل شدن آن به عنوان مطالبه جدی جامعه ، موجب شد مسئولان آموزش عالی کشور با مشورت گرفتن از روسای دانشگاه‌ها و لحاظ کردن دیدگاه‌های مختلف، لایحه “ساماندهی سهمیه های ورود به مقاطع مختلف آموزش عالی” را بعد از امضای رئیس سازمان سنجش آموزش کشور و وزرای علوم و بهداشت به منظور تصویب تقدیم دولت کنند.

بر اساس مفاد لایحه حذف سهمیه های کنکور ، سهمیه‌های مندرج در قانون خدمات‌رسانی به ایثارگران و اصلاحات بعدی آن، قانون ورود رزمندگان به دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی، سهمیه مربوط به کارگر نمونه، قهرمانان ورزشی، حافظان قرآن، دانشجوی نمونه کشوری، بهیار و… لغو خواهد شد.

آیا حذف سهیمه های کنکور برای سال ۱۴۰۰ اعمال می شود؟

اگر چه طرح ساماندهی و حذف سهمیه های کنکور طرح بسیار خوبی است اما پاسکاری‌ این موضوع بین مجلس و شورای عالی انقلاب فرهنگی برای ورود جدی در این زمینه، امیدواری برای وجود انگیزه مسئولان برای تعیین تکلیف همیشگی این پرونده ناتمام را بسیار کم رنگ کرده است. مجموعاً در کنکور ۱۳۹۹ این طرح اعمال نشده و احتمال دارد برای کنکور ۱۴۰۰ اجرایی شود. در این زمینه باید منتظر اخبار بعدی باشیم.

لزوم برگزاری کنکور نظام قدیم در سال ۱۴۰۰

به گزارش ایلنا، علی امرائی، عضو کمیسیون آموزش دیدبان شفافیت و عدالت کشور، طی بیانیه‌ای بر لزوم برگزاری کنکور نظام قدیم در سال آتی ۱۴۰۰ تاکید کرد و گفت: مسئولین مربوطه در رابطه با کنکور سال ۱۴۰۰ قصد دارند، برگزاری کنکور با منابع نظام قدیم را درسال ۹۹ متوقف کنند. براین اساس کنکور سال ۹۹ تنها برای یک نظام آموزشی برگزار خواهد شد که این، سبب نگرانی داوطلبان کنکور نظام قدیم است، زیرا که دیگر نمی‌توانند با منابع آموزشی خودشان یعنی نظام قدیم آزمون بدهند.

آقای علی امرایی در هفته های گذشته پیگیری های زیادی برای برگزاری کنکور ۱۴۰۰ نظام قدیم داشته اند که با توجه به اظهارات مسئولین ممکن است نتایج مثبتی برای داوطلبان نظام قدیم داشته باشد.

 

این صفحه با اخبار جدید به روز خواهد شد.

مقاله پیشنهادی:
برای کنکور 1400 کی و از کجا شروع کنم؟ (8 اقدام مهم برای شروع طوفانی)
برچسب ها :

مطالب مشابه

جزوات پیشنهادی

۲۱ دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • شیوا مختاری
  آوریل 17, 2020 20:59

  بابت اطلاع رسانی ممنونم ⚘

  پاسخ
 • خوندن ب روش نظام جدید برا ما نظام قدیمیا سخته
  راهکار بهتر چیه ؟؟

  پاسخ
  • سردبیر دورخیز
   آوریل 20, 2020 10:37

   سلام. روشش که فرقی نداره. منابع یکم تغییر کردن. فنون مطالعه و تست زنی رو بلد باشی و منابع خوب تهیه کنی + اینکه دیدگاهت ررو هم درست کنی تا% همه چیز حله! بقیه اش هم برمیگرده به تلاش و پشتکار که در کنار یه مشاوره خوب اتفاق میفته حدس میزنم هنوز کار خاصی انجام ندادی، توصیه میکنم از مشاوره دورخیز استفاده کنی تا راهنماییت کنیم عبارت “مشاوره ۱۴۰۰” رو به شماره ۱۰۰۰۰۳۹۴۰ پیامک کن تا راهنماییت کنیم.

   پاسخ
  • سردبیر دورخیز
   آوریل 20, 2020 10:37

   سلام. روشش که فرقی نداره. منابع یکم تغییر کردن. فنون مطالعه و تست زنی رو بلد باشی و منابع خوب تهیه کنی + اینکه دیدگاهت ررو هم درست کنی تا ۶۰% همه چیز حله! بقیه اش هم برمیگرده به تلاش و پشتکار که در کنار یه مشاوره خوب اتفاق میفته حدس میزنم هنوز کار خاصی انجام ندادی، توصیه میکنم از مشاوره دورخیز استفاده کنی تا راهنماییت کنیم عبارت “مشاوره ۱۴۰۰” رو به شماره ۱۰۰۰۰۳۹۴۰ پیامک کن تا راهنماییت کنیم.

   پاسخ
  • یک درصد فک کنین ک نظام قدیمیا باید دیپلم نظام جدید داشتن😐 خدا رو شکر این قانونو نذاشتن!!

   پاسخ
  • سلام ببخشید با توجه به اینکه مجلس اصولگرایان روی کار اومده چه قدر احتمال داره سهمیه ایثارگران برا کنکور۱۴۰۰ حذف یا اصلاح بشه؟

   پاسخ
   • سردبیر دورخیز
    جولای 10, 2020 10:06

    سلام . به احتمال زیاد قانون حذف و اصلاح سهمیه ها برای کنکور ۱۴۰۰ اجرا خواهد د

    پاسخ
 • ب نظرم کنکور اصن حذف نخواهد شد
  اگ حذف بشه با چ روشی میخوان دانشجو بپذیرن!!!

  پاسخ
 • بنیامین
  می 15, 2020 12:25

  این ب تعویق افتادن کنکور ۱۴۰۰ روی پذیرش دانشگاه ها تاثیر میزاره ینی؟ شایع شده نیم سال اول پذیرش نمیکنن!!

  پاسخ
  • سردبیر دورخیز
   می 16, 2020 21:18

   بله. احتمالا ترم دانشگاه ها از بهمن شروع میشه

   پاسخ
 • سلام کنکور نظام قدیم ۱۴۰۰ تمدید کنید

  پاسخ
  • منیر علیزاده
   ژوئن 19, 2020 01:55

   سلام فاطمه خانم. قطعا سازمان سنجش در رابطه با این موضوع تصمیم گیرنده است. پیشنهاد می کنم الان از وقتتون نهایت استفاده رو ببرید و تمام تلاشتونو بکنین تا در همین کنکور ۹۹ نتیجه دلخواهتونو بگیرین

   پاسخ
 • سلام خواهش میکنیم کنکوری های نظام قدیم را دریابید و کنکور نظام قدیم را تا ۱۴۰۰ تمدید کنید .

  پاسخ
  • منیر علیزاده
   ژوئن 19, 2020 01:54

   سلام آقا سعید. قطعاً سازمان سنجش در رابطه با این موضوع تصمیم گیرنده است

   پاسخ
 • سهیلا شیرازی موگویی
  جولای 21, 2020 00:36

  باسلام ،اگرکنکور ۱۴۰۰قدیم برگزار نشود،باید تمام ارزوها واهدافم را دور بریزم،چون هزینه ی تهیه ی منابع ندارم،ایا ذکر یونسیه برای رفع این غم هم کارساز است

  پاسخ
  • منیر علیزاده
   جولای 22, 2020 00:54

   سلام دوست عزیز
   در رابطه با مشاوره کنکور اگر سوالی دارین ما در خدمتتون هستیم..

   پاسخ
 • سلام بالاخره کی معلوم میشه ۱۴۰۰ نظام قدیم داریم یا نه

  پاسخ
  • منیر علیزاده
   جولای 31, 2020 17:52

   سلام فاطمه خانم
   هروقت سازمان سنجش اعلام کنه البته سازمان سنجش قبلاً اعلام کرده که ۱۴۰۰ نظام قدیم نداره ولی ما منتظر یک تجدید نظر هستیم.

   پاسخ
 • سلام
  با توجه ب این تعویق ها و مسائل برگزاری کنکور و کرونا ، بنظرتون ۱۴۰۰ سهمیه ها حذف میشه ؟

  پاسخ
  • منیر علیزاده
   آگوست 9, 2020 23:34

   سلام آقا شهاب
   چیزی قطعی نیست ولی از نظر ما سهمیه های کنکور قابل حذف نیستند. حتی به نظر ما امکان اعمال سهمیه برای بیماران کرونایی هست. البته باید صبر کنیم و ببینیم سازمان سنجش چه تصمیمی میگیره:)

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

راز رتبه زیر ۱۰۰ کنکور !

فنون موفقیت در کنکور

تهیه شده توسط رتبه های برتر کنکور

موفقیت در کنکور
فهرست

مشاوره در تلگرام

مشاوره تلفنی