نحوه برگزاری کنکور

نحوه برگزاری کنکور 1400 (کنکور نظام قدیم، حذف کنکور، سهمیه ها و…)

در رابطه با نحوه برگزاری کنکور 1400 صحبت های بسیاری مطرح شده است. در این مقاله به بررسی آخرین اخبار پیرامون نحوه برگزاری کنکور 1400 می پردازیم. همچنین به سوالاتی در مورد نحوه برگزاری کنکور نظام قدیم و نظام جدید ، حذف کنکور ، طرح ساماندهی کنکور و … پاسخ می‌ دهیم. این مقاله با اخبار جدید به روز خواهد شد.

در کنکور 1400 تنها یک سری سوال طرح می شود

کنکور سال 1400 تنها برای یک نظام آموزشی برگزار خواهد شد که این، باعث نگرانی داوطلبان کنکور نظام قدیم شده است، چرا که نمی توانند با منابع آموزشی خود یعنی نظام قدیم آزمون بدهند.

علی امرایی عضو کمیسیون آموزش دیدبان شفافیت و عدالت کشور در گفت‌‌ و گو با خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس بر لزوم برگزاری کنکور نظام قدیم در سال 1400 تاکید کرد و گفت: مسؤولین مربوطه قصد دارند، برگزاری کنکور با منابع نظام قدیم را درسال 1400 متوقف کنند. کنکور 1400 تنها برای یک نظام آموزشی برگزار خواهد شد که این، باعث نگرانی فراوان داوطلبان کنکور نظام قدیم شده است، این داوطلبان نمی‌توانند با منابع آموزشی خود یعنی نظام قدیم آزمون بدهند که در حال پیگیری این موضوع از طریق مسؤولین برای حل مشکل هستند.

نحوه برگزاری کنکور سراسری

آیا داوطلبان کنکور نظام قدیم میتوانند در کنکور 1400 شرکت کنند؟

بله. هیچ ممنوعیتی برای شرکت داوطلبان نظام قدیم در کنکور 1400 وجود ندارد ؛ اما این داوطلبان برای کنکور 1400 باید منابع درسی کنکور نظام جدید را تهیه و مطالعه کنند. منابع کنکور 1400 شامل کتاب های پایه دهم چاپ سال 98 و پایه یازدهم چاپ 99 و پایه دوازدهم چاپ 1400 خواهد بود. با توجه به تغییراتی که هر ساله در کتاب های نظام جدید اعمال می شود ؛ توصیه میشود داوطلبان شرکت کننده در کنکور 1400 به سال چاپ کتاب های خود دقت کنند.

افراد دارای مدرک نظام قدیم با همان مدرک خود می توانند در کنکور 1400 شرکت کنند و نیازی به گرفتن دیپلم نظام جدید ندارند.

کنکور نظام قدیم در سال 1400 برگزار میشود یا خیر؟

سال 98 کنکور با دو نوع سوال برگزار شد و سال 99 نیز طبق گفته مسئولین چنین خواهد شد. اما مسئولین مربوطه اعلام رسمی در رابطه با نحوه برگزاری کنکور 1400 نداشتند و از صحبت‌های مطرح شده چنین بر می‌ آید که قصد دارند برگزاری کنکور با منابع نظام قدیم را در سال 99 متوقف کنند.

طبق گزارش خبرگزاری تسنیم ، پیش از این ابراهیم خدایی رئیس سازمان سنجش درباره تکرار آزمون نظام قدیم در سال 1400 گفته بود: پس از بررسی‌های مختلف شورای سنجش و پذیرش دانشجو تصمیم گرفت آزمون نظام قدیم در سال 99 تمدید شود و این موضوع دیگر قابل تمدید نیست چرا که دو سال برای برگزاری کنکور نظام قدیم کفایت می کند و به داوطلبان هم از یک سال پیش اطلاع‌رسانی شده بود و می‌توانند بر این مبنا برنامه‌ ریزی کنند.

آیا کنکور سراسری حذف میشود؟

در مورد بحث حذف کنکور باید توجه داشته باشیم هر نظام آموزشی از سه مرحله سنجش ، گزینش و پذیرش برخوردار است.

به گزارش ایسنا ، دکتر ابراهیم سوزنچی ضمن بیان این مطلب افزود: این به آن معناست که دانش‌ آموزی که می‌خواهد وارد دانشگاه شود باید این سه مرحله را طی کند. وی با اشاره به اخبار منتشر شده برای حذف کنکور در شش ماه آینده تاکید کرد: نظر دبیر محترم شورای عالی انقلاب فرهنگی این نیست که ظرف شش ماه کنکور حذف شود، بلکه ایشان فرمودند ظرف شش ماه آینده سیاست‌ های کلان برای اصلاح وضعیت موجود تدوین خواهد شد.

حذف کنکور 1400

سال 1386 قانون حذف کنکور به تصویب رسید و زمان اجرای آن به اولین سال برنامه پنجم توسعه موکول شد. طبق اعلام مسئولان سازمان سنجش، این قانون شامل رشته های پر طرفدار کنکور نخواهد شد. در واقع تا زمانی که سیستم کارامدتری برای گزینش بهترین ها وجود نداشته باشد، عملا نمی توان کنکور را حذف کرد.

کنکور 1400 برای چه رشته هایی برگزار میشود؟

در حال حاضر حدود ۸۵ درصد ظرفیت دانشگاه‌ ها خارج از کنکور پذیرش می‌شود. رشته هایی که رقابت بر سر آنها زیاد است در این گروه جای نمی گیرند. برای مثال در گروه تجربی رقابت برای قبولی در رشته های در رشته‌های پزشکی ، دندانپزشکی و داروسازی زیاد است. بدون برگزاری کنکور ، امکان پذیرش در این رشته ها وجود ندارد.

دکتر سوزنچی خاطرنشان کرد: تقاضاهای زیادی برای دانشگاه‌های دولتی وجود دارد که این شرایط برای رشته‌ های پزشکی بدتر است و سال 98 بیش از 600 هزار متقاضی کنکور پزشکی داشتیم اما شانس تصاحب صندلی‌ های پزشکی در بعضی رشته‌ های پر متقاضی 1 به 60 است و قانون سنجش و پذیرش این مشکل را حل نکرده است.

طرح حذف سهمیه های کنکور چیست؟

به گزارش برترین ها انتقادات به اعمال سهمیه‌های فراوان در آزمون‌های سراسری تا جایی پیش رفت که سال گذشته مسئولان ، مجدد مصمم به اصلاح این قانون شدند بطوریکه اتفاق نظر در اصلاح سهمیه ورود به دانشگاه‌ها بعد از تبدیل شدن آن به عنوان مطالبه جدی جامعه ، موجب شد مسئولان آموزش عالی کشور با مشورت گرفتن از روسای دانشگاه‌ها و لحاظ کردن دیدگاه‌های مختلف، لایحه “ساماندهی سهمیه های ورود به مقاطع مختلف آموزش عالی” را بعد از امضای رئیس سازمان سنجش آموزش کشور و وزرای علوم و بهداشت به منظور تصویب تقدیم دولت کنند.

بر اساس مفاد لایحه حذف سهمیه های کنکور ، سهمیه‌های مندرج در قانون خدمات‌رسانی به ایثارگران و اصلاحات بعدی آن، قانون ورود رزمندگان به دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی، سهمیه مربوط به کارگر نمونه، قهرمانان ورزشی، حافظان قرآن، دانشجوی نمونه کشوری، بهیار و… لغو خواهد شد.

آیا حذف سهیمه های کنکور برای سال 1400 اعمال می شود؟

اگر چه طرح ساماندهی و حذف سهمیه های کنکور طرح بسیار خوبی است اما پاسکاری‌ این موضوع بین مجلس و شورای عالی انقلاب فرهنگی برای ورود جدی در این زمینه، امیدواری برای وجود انگیزه مسئولان برای تعیین تکلیف همیشگی این پرونده ناتمام را بسیار کم رنگ کرده است. مجموعاً در کنکور 1399 این طرح اعمال نشده و احتمال دارد برای کنکور 1400 اجرایی شود. در این زمینه باید منتظر اخبار بعدی باشیم.

این صفحه با اخبار جدید به روز خواهد شد.

مقاله پیشنهادی:
برای کنکور 1400 کی و از کجا شروع کنم؟ (8 اقدام مهم برای شروع طوفانی)

مطالب مشابه

جزوات پیشنهادی

7 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • شیوا مختاری
  فروردین 29, 1399 20:59

  بابت اطلاع رسانی ممنونم ⚘

  پاسخ
 • خوندن ب روش نظام جدید برا ما نظام قدیمیا سخته
  راهکار بهتر چیه ؟؟

  پاسخ
  • سردبیر دورخیز
   اردیبهشت 1, 1399 10:37

   سلام. روشش که فرقی نداره. منابع یکم تغییر کردن. فنون مطالعه و تست زنی رو بلد باشی و منابع خوب تهیه کنی + اینکه دیدگاهت ررو هم درست کنی تا% همه چیز حله! بقیه اش هم برمیگرده به تلاش و پشتکار که در کنار یه مشاوره خوب اتفاق میفته حدس میزنم هنوز کار خاصی انجام ندادی، توصیه میکنم از مشاوره دورخیز استفاده کنی تا راهنماییت کنیم عبارت “مشاوره 1400” رو به شماره 100003940 پیامک کن تا راهنماییت کنیم.

   پاسخ
  • سردبیر دورخیز
   اردیبهشت 1, 1399 10:37

   سلام. روشش که فرقی نداره. منابع یکم تغییر کردن. فنون مطالعه و تست زنی رو بلد باشی و منابع خوب تهیه کنی + اینکه دیدگاهت ررو هم درست کنی تا 60% همه چیز حله! بقیه اش هم برمیگرده به تلاش و پشتکار که در کنار یه مشاوره خوب اتفاق میفته حدس میزنم هنوز کار خاصی انجام ندادی، توصیه میکنم از مشاوره دورخیز استفاده کنی تا راهنماییت کنیم عبارت “مشاوره 1400” رو به شماره 100003940 پیامک کن تا راهنماییت کنیم.

   پاسخ
 • این ب تعویق افتادن کنکور ۱۴۰۰ روی پذیرش دانشگاه ها تاثیر میزاره ینی؟ شایع شده نیم سال اول پذیرش نمیکنن!!

  پاسخ
 • سلام کنکور نظام قدیم ۱۴۰۰ تمدید کنید

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

راز رتبه زیر ۱۰۰ کنکور !

فنون موفقیت در کنکور

تهیه شده توسط رتبه های برتر کنکور

موفقیت در کنکور
فهرست

مشاوره در تلگرام

مشاوره تلفنی