زیر گروه های تجربی

معرفی زیر گروه های تجربی در کنکور

اگر علاقه مند به رشته پزشکی هستید لازم است بدانید برای قبولی در رشته پزشکی کدام درس ها مهم تر است. برای سایر رشته ها هم همینطور است. برای اینکه به این سوال جواب بدهیم باید ابتدا شما را با زیر گروه های تجربی آشنا کنیم. همچنین باید با ضرایب دروس رشته تجربی در کنکور در همه زیر گروه ها آشنا شوید. خلاصه موضوع این است که رشته تجربی دارای 5 زیر گروه است. هر زیر گروه شامل رشته های مختلفی است و در هر زیر گروه ضرایب دروس رشته تجربی در کنکور  متفاوت است. بنابراین با توجه به رشته ای که به عنوان هدف انتخاب می کنید باید روی یک سری از درس ها بیشتر سرمایه گذاری کنید. با ما همراه باشید تا با همه این موضوعات آشنا شوید.

ویدئوی مشاوره: 5 زیر گروه رشته تجربی را بهتر بشناسید!

 

معرفی زیر گروه های رشته تجربی در کنکور

رشته تجربی از 5 زیر گروه تشکیل شده است. دانستن ضرایب هر درس رشته تجربی در کنکور به انتخاب رشته شما هم کمک می کند. وقتی ضریب هر درس اختصاصی تجربی در کنکور را بدانید بهتر برنامه ریزی می کنید. برنامه ریزی هدفمند به شما انگیزه بیشتری برای درس خواندن می دهد. در ابتدا باید بدانید هر رشته دانشگاهی در کدام یک از زیر گروه های تجربی دسته بندی می شود.

دسته بندی رشته ها بر اساس زیر گروه های تجربی

تنوع رشته های دانشگاهی تجربی زیاد است. اهمیت هر درس اختصاصی (شامل: زیست شناسی، شیمی ، فیزیک، ریاضی و زمین شناسی) برای هر رشته دانشگاهی متفاوت است. برای مثال دانش آموزی که میخواهد دبیری زمین شناسی قبول شود، باید درصد بالایی در درس زمین شناسی داشته باشد. اما دانش آموزی که میخواهد پزشکی بخواند، درصد زمین شناسی هیچ تاثیری برای قبولی اش ندارد. در اینجا آشنایی با ضرایب دروس تجربی در کنکور در زیر گروه های تجربی اهمیت ویژه ای پیدا می کند.

برای اینکه بدانید کدام درس اختصاصی را بیشتر مطالعه کنید باید اهمیت هر کدام را بدانید. پس قبل از برنامه ریزی برای مطالعه کنکور حتما رشته هدف خود را مشخص کنید. ضرایب رشته تجربی در کنکور به برنامه درسی شما کمک میکند. اگر به پزشکی، دندان پزشکی و دام پزشکی علاقه مند هستید باید بیشتر از همه به زیست شناسی و شیمی توجه کنید. اگر به داروسازی علاقه مند هستید باید زیست و شیمی را جدی تر بگیرید. اگر میخواهید هوانوردی بخوانید باید خیلی بیشتر به فیزیک و ریاضی بپردازید.

طبقه بندی رشته های دانشگاهی

داوطلبانی که به مهندسی کشاورزی علاقه مند هستند باید به ریاضی بیشتر از سایر دروس توجه کنند.

رشته تجربی به 5 زیر گروه تقسیم می شود. ضرایب هر درس در این زیر گروه ها متفاوت است. در ادامه در مورد ضرایب رشته تجربی در کنکور بیشتر می خوانید.

اگر می خواهید هوشمندانه درس بخوانید، رشته مورد علاقه خود را انتخاب کنید. سپس زیر گروه آن رشته را پیدا کنید. ضرایب هر درس رشته تجربی برای کنکور را در زیر گروه مورد نظر جست و جو کنید. بر مبنای اهمیت هر درس برنامه ریزی کنید. مثلا اگر بدانید که درس زمین شناسی برای قبولی پزشکی بی تاثیر است، تایم مطالعاتی زمین را به سایر درس ها اختصاص می دهید.

دانش آموزانی که به داروسازی علاقه مند هستند باید ضرایب زیر گروه 2 را بررسی کنند. در زیر گروه 2 ضریب ریاضی 3 و ضریب فیزیک 2 است. در نتیجه داوطلبانی که می خواهند برای داروسازی انتخاب رشته کنند باید ریاضی را جدی تر بگیرند. در واقع میزان مطالعه ریاضی در برنامه باید از فیزیک بیشتر باشد. رشته های شاخص هریک از زیر گروه های تجربی در ادامه بررسی می شوند.

رشته های زیر گروه 1 رشته تجربی

در بین زیر گروه های تجربی رشته های زیر گروه 1 پر طرفدار تر هستند. این رشته ها در سه مقطع ارائه می شوند.

مقطع دکتری پیوسته:

پزشکی، دندانپزشکی، دامپزشکی، بیوتکنولوژی

ضرایب تجربی - زیر گروه 1

مقطع کارشناسی:

اکثر رشته های پیراپزشکی در مقطع کارشناسی ارائه می شوند. شامل: پرستاری، اتاق عمل، بهداشت ، اعضای مصنوعی، بینایی سنجی، شنوایی سنجی، علوم آزمایشگاهی، صنایع غذایی، تغذیه، فیزیوتراپی، کاردرمانی، رادیولوژی، مامایی، هوشبری و … .

رشته های مروبط به زیست شناسی هم در مقطع کارشناسی در زیر گروه 1 تجربی ارائه می شوند. شامل: دبیری زیست شناسی، زیست شناسی

رشته های روانشناسی، علوم تربیتی هم از زیر گروه 1 تجربی انتخاب می شوند که در مقطع کارشناسی پذیرش دارند.

مقطع کاردانی:

بعضی از رشته های پیراپزشکی در مقطع کاردانی هم دانشجو می پذیرند. از جمله:

اتاق عمل، تکنولوژی پرتو درمانی، تکنیسین سلامت دهان، ساخت پروتز های دندانی، علوم آزمایشگاهی،فوریت های پزشکی،مامایی، هوشبری و … .

رشته دامپزشکی در مقطع کاردانی هم پذیرش دارد.

رشته های زیر گروه 2 رشته تجربی

در بین زیر گروه های تجربی زیر گروه 2 بخاطر رشته داروسازی بیشتر شناخته می شود. سایر رشته های با گرایش شیمی هم در این زیر گروه  گزینش می شوند. از جمله: دبیری شیمی، شیمی کاربردی،  شیمی محض، کاردانی شیمی ناوبری، فرماندهی کشتی و … .

رشته های زیر گروه 3 رشته تجربی

رشته شاخص زیر گروه 3 زمین شناسی است. همچنین دبیری شیمی هم با توجه به زیر گروه 3 رشته تجربی انتخاب می شود.

رشته های زیر گروه 4 رشته تجربی

رشته های شاخص این زیر گروه شامل حسابداری و هوانوردی است. سایر رشته هایی که می توانید از زیر گروه 4 انتخاب کنید شامل:

مدیریت، خلبانی، اقتصاد، معارف، علوم سیاسی، الهیات، فلسفه، علوم قرآنی ، فقه، کتابداری ،ادبیات، زبان عربی، ریاضی، فیزیک، بیمه، خدمات مسافری و جهانگردی و … .

زیرگروه های تجربی - زیر گروه 4

رشته های زیر گروه 5 رشته تجربی

در بین زیر گروه های تجربی زیر گروه 5 با مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی بیشتر شناخته شده است.  رشته های شاخص این زیر گروه شامل مهندسی کشاورزی، مهندسی فضای سبز، تکنولوژی محیط زیست، تکولوژی تولید دامی هستند.

سایر رشته هایی که با توجه به رتبه زیر گروه 5 دانشجو می گیرند شامل:

تکنولوژی تولیدات گیاهی، جنگل داری، شیلات، تکنولوژی چوب، مرتع و آبخیز داری و … .

رشته های تربیت بدنی، علوم ورزشی، کارشناسی خبر نگاری هم در زیر گروه 5 رشته تجربی قرار دارند.

ضرایب دروس رشته تجربی در کنکور در 5 زیر گروه

ضرایب رشته تجربی کنکور هم به انتخاب رشته شما کمک می کند هم برای برنامه ریزی درسی استفاده می شود.

در هر یک از زیر گروه های رشته ی تجربی ضرایب دروس عمومی یکسان است. اختلاف زیر گروه ها در ضرایب دروس اختصاصی است.

باتوجه به نقش بالای دروس اختصاصی تمامی ضرایب آنها در تمامی زیر گروه های رشته ی تجربی در عدد۳ ضرب میشود. برای مثال زیست شناسی در زیر گروه 1، ضریب 4 دارد. برای محاسبه تراز شما در زیر گروه 1 ، درصد زیست شناسی در عدد 12 (3*4) ضرب می شود.

ضرایب رشته تجربی در زیر گروه یک کنکور:

 1. زیست شناسی: 4
 2. شیمی: 3
 3. ریاضی: 2
 4. فیزیک: 2
 5. زمین شناسی: صفر

در زیر گروه یک درس زیست شناسی بیشترین اهمیت را دارد. شیمی دومین درس مهم در برای قبولی پزشکی است.

با توجه به سه برابر شدن ضرایب هر درس اختصاصی، زیست شناسی ضریب 12 دارد. شیمی ضریب 9 و فیزیک و ریاضی ضریب 6 دارند. یعنی هر تست زیست شناسی دو برابر هر تست فیزیک یا ریاضی ارزش دارد. پس در مطالعات روزانه به تناسب درس ها توجه کنید.

ضرایب رشته تجربی در زیر گروه دو کنکور:

 1. زیست شناسی: 4
 2. شیمی: 4
 3. ریاضی: 3
 4. فیزیک: 2
 5. زمین شناسی: 1

در زیر گروه 2، زیست شناسی و شیمی هردو ضریب 4 دارند و باید توجه ویژه ای به آن ها شود. همچنین اهمیت ریاضی بیشتر از فیزیک است. زمین شناسی در این زیر گروه ضریب 1 دارد.

ضرایب رشته تجربی در زیر گروه سه کنکور:

 1. زمین شناسی: 4
 2. ریاضی: 3
 3. زیست شناسی: 2
 4. فیزیک: 2
 5. شیمی: 2

مهمترین درس این زیر گروه زمین شناسی است. دومین درس مهم زیر گروه 3 ریاضی است. پس داوطلبانی که به تحصیل در رشته های دانشگاهی زمین شناسی علاقه مند هستند باید زمین شناسی و ریاضی را بیشتر مطالعه کنند.

ضرایب زیرگروه های تجربی

ضرایب رشته تجربی در زیر گروه چهار کنکور:

 1. ریاضی: 4
 2. فیزیک: 3
 3. زیست شناسی: 2
 4. شیمی: 2
 5. زمین شناسی: 1

داوطلبانی که به حسابداری یا هوانوردی علاقه مند هستند باید به ریاضی و فیزیک توجه ویژه داشته باشند. مهمترین درس این زیر گروه ریاضی و سپس فیزیک هستند.

ضرایب رشته تجربی در زیر گروه پنج کنکور:

 1. ریاضی: 3
 2. زیست: 2
 3. فیزیک: 2
 4. شیمی: 2
 5. زمین: 1
جدول زیر گروه های تجربی و ضرایب دروس تجربی در کنکور
جدول معرفی زیر گروه های تجربی و ضرایب دروس تجربی در کنکور

زیر گروه رشته پزشکی چیست و ضرایب آن کدام است؟

برای انتخاب رشته پزشکی باید به زیر گروه 1 تجربی توجه کنید. رتبه شما در زیر گروه یک برای قبولی پزشکی مهم است. مثلا اگر رتبه کل شما در کنکور سراسری 400 و رتبه زیر گروه یک 300  باشد. با رتبه 300 برای انتخاب رشته پزشکی سنجیده می شوید.

مهمترین درس برای قبول شدن در رشته پزشکی، زیست شناسی است. ضریب زیست در زیر گروه یک 4 است. دومین درس مهم زیر گروه یک، شیمی است. ضریب شیمی در این زیر گروه 3 است. فیزیک و ریاضی هردو ضریب 2 دارند. پس درس های مهم رشته پزشکی به ترتیب شامل: زیست، شیمی، فیزیک  و ریاضی هستند. درس زمین شناسی در زیر گروه 1 ضریب صفر دارد. یعنی هر درصدی از زمین شناسی که در کنکور می زنید در صفر ضرب می شود. مثلا اگر زمین شناسی را 100% بزنید برای محاسبه رتبه زیر گروه یک بی تاثیر است. (0 = 0 * 100%)

حال که زمین شناسی برای رشته پزشکی بی تاثیر است می توان از وقت آزمونش برای سایر دروس استفاده کرد. 20 دقیقه ارزشمند زمین شناسی را به درس های مهم تر اختصاص دهید.

در هنگام انتخاب رشته حتما باید به زیر گروه هدف خود دقت کنید. اگر برای پزشکی درس میخوانید حتما ضرایب زیر گروه 1 تجربی را بشناسید. بر اساس ضرایب رشته تجربی در زیر گروه 1 کنکور بیشترین تاثیر را زیست شناسی و شیمی دارند. در قدم بعدی فیزیک و ریاضی با اهمیت یکسان هستند. اما زمین شناسی هیچ تاثیری در رتبه پزشکی شما نخواهد داشت حتی اگر 100% زده باشید.

در برنامه ریزی باید به ضرایب رشته دانشگاهی هدف توجه کرد

برنامه ریزی پربازده برای کنکور باید برمبنای ضرایب رشته تجربی در هر زیر گروه نوشته شود. هر درسی که ضریب بیشتری داشته باشد باید بیشتر مطالعه شود.

برای مثال در زیر گروه 1 و 2 ضریب زیست شناسی 4 است. یعنی مهمترین درس این دو زیر گروه زیست است.

داوطلبانی که به پزشکی و دندان پزشکی علاقه مند هستند باید هر روز زیست بخوانند. درس مهم بعدی برای زیر گروه پزشکی، شیمی است.

باتوجه به ضرایب بالای زیست و شیمی در زیر گروه 1 و 2 ، باید هرروز مطالعه شوند.

ضرایب دروس اختصاصی در نهایت در 3 ضرب می شوند. پس ضرایب حقیقی درس ها در زیر گروه 1 به این صورت است: زیست 12 ، شیمی 9، فیزیک و ریاضی 6 .

برنامه ریزی با ضرایب دروس

اگر به پزشکی علاقه دارید قبل از چیزی در روز زیست را مطالعه کنید. سپس به سراغ شیمی بروید. ریاضی و فیزیک می توانند یک روز در میان یا هر روز در برنامه شما قرار بگیرند.

زمین شناسی در زیر گروه 1 ضریب صفر دارد. یعنی هیچ تاثیری در محاسبه تراز زیر گروه 1 ندارد.

برای مثال اگر درصد زمین شناسی کنکور شما 100%  باشد. برای تعیین رتبه زیر گروه 1 شما در صفر ضرب می شود. یعنی هیچ تاثیری نخواهد داشت!

پس نیازی به مطالعه زمین شناسی در برنامه نیست.

اما زمین شناسی برای زیر گروه 2، ضریب یک دارد. یعنی دانش آموزانی که به داروسازی علاقه مند هستند باید زمین شناسی را مطالعه کنند.

گرچه اهمیت زمین شناسی در زیر گروه 2 از ریاضی و فیزیک هم کمتر است. اما به دلیل اینکه دروس اختصاصی در 3 ضرب می شوند، ضریب زمین شناسی در زیر گروه دو در نهایت به 3 می رسد.

در زیر گروه 2 ضرایب نهایی ریاضی 9 است. یعنی تاثیر درس ریاضی از فیزیک برای قبولی داروسازی بیشتر است. پس برای قبولی در رشته داروسازی توجه بیشتری به ریاضی داشته باشید.

آیا برای کنکور تجربی زمین شناسی را می توان حذف کرد؟

رشته های دانشگاهی که از طریق کنکور تجربی انتخاب می کنید شامل 5 زیر گروه می شوند. اهمیت زمین شناسی در هرکدام از زیر گروه ها متفاوت است. بهترین راه این است که ابتدا زیر گروه رشته مورد علاقه خود را پیدا کنید و سپس درمورد مطالعه درس زمین شناسی تصمیم بگیرید. اگر برای پزشکی و دندان پزشکی هدف گذاری کرده اید به نکات زیر توجه کنید.

همانطور که گفته شد ضریب زمین شناسی در زیر گروه 1 صفر است. پس درصد زمین شناسی برای قبولی پزشکی یا دندان پزشکی بی تاثیر است.

اما سوالات زمین شناسی در کنکور 20 دقیقه زمان حل دارند. این 20 دقیقه خیلی ارزشمند است. تایم زمین شناسی آزمون ها و کنکور را به زیست و شیمی اختصاص دهید. به این ترتیب با زمان بیشتری که به زیست اختصاص می دهید با هر تست درست به اندازه 12 تست تراز به دست می آورید. پس اگر به داروسازی علاقه ندارید مطالعه زمین را کنار بگذارید. اما فراموش نکنید که 20 دقیقه زمین شناسی را به دروس ارزشمندتری مانند زیست و شیمی اختصاص دهید.

دانش آموزانی که قاطعانه با داروسازی علاقه مند هستند حتما زمین شناسی را در برنامه خود داشته باشید. گرچه ضریب زمین شناسی در زیر گروه 2 باز هم از سایر دروس کمتر است اما مهم است. اهمیت زمین شناسی در زیر گروه 2 بیشتر بخاطر سادگی تست های مطرح شده است. سوالات زمین شناسی کنکور را می توانید به راحتی در 5 دقیقه پاسخ دهید. 15 دقیقه باقی مانده از تایم زمین شناسی را هم به زیست و شیمی اختصاص دهید. یک تیر و چند نشون! یعنی با حداقل زمان به درصد بالایی در زمین شناسی می رسید. این درصد بالا با ضریب 3 در زیر گروه 2 می تواند سختی سوالات سایر دروس را برایتان جبران کند.

زمین شناسی برای قبولی پزشکی

پس داروساز های آینده حواستون به زمین شناسی باشه!

در زیر گروه 3 درس اصلی زمین شناسی است که ضریب 12 دارد پس اولویت مطالعاتی با زمین شناسی است. اگر به رشته های زیر گروه 3 علاقه مند هستید زمین شناسی را خیلی خیلی جدی بگیرید.

ضریب زمین شناسی در زیر گروه 4 و 5 هردو یک است. یعنی مثل زیر گروه 2. و اگر به رشته های زیر گروه 4 و 5 علاقه مند هستید، زمین شناسی می تواند برگ برنده شما باشد. دقیقا همان تاثیری که برای زیر گروه 2 گفته شد. به چند خط بالاتر برگردید و دوباره درمورد معجزه زمین شناسی برای زیر گروه 2 بخونید!

تنها رتبه در زیر گروه در انتخاب رشته تجربی موثر است

دانستن رتبه کل کنکور به تنهایی برای تخمین احتمال قبولی در رشته های مختلف کافی نیست. اگر میخواهید بدانید که در چه رشته ای احتمال قبولی بیشتری دارید باید رتبه های زیر گروه های تجربی تان را با هم مقایسه کنید. البته برای سایر رشته ها هم این موضوع صحیح است.

برای مثال دانش آموزی را در نظر بگیرید که رتبه کلش در منطقه یک، هزار است. میخواهد احتمال قبولی اش در پزشکی و داروسازی را مقایسه کند. این دانش آموز در زیر گروه 1 رتبه 900 و در زیر گروه 2 رتبه 1050 را آورده است. پس اگر بخواهد برای پزشکی انتخاب رشته کند با رتبه 900 سنجیده می شود. این دانش آموز برای قبولی داروسازی با رتبه 1050 باید انتخاب رشته کند.

پس رتبه کل کنکور برای انتخاب رشته هیچ تاثیری ندارد. ملاک گزینش شما در رشته های مختلف، رتبه شما در هر زیر گروه است.

سجاد کیانیسجاد کیانی

مشاوره صوتی رایگان

سجاد کیانی رتبه 108 کنکور تجربی 91 و دانشجوی پزشکی دانشگاه تهران در این فایل صوتی از زیرگروه های رشته تجربی صحبت می کند.
لینک کوتاه مقاله:
مهندس مسعود کریمی
درباره من

اگر خودت شخصاً با جستجو و پشتکار محدودیت‌ها رو نادیده بگیری و در سخت‌ترین شرایط موفق بشی، انگیزه زیادی برای کمک به دیگران پیدا می‌کنی! من مسعود کریمی رتبه برتر کنکور و بنیانگذار دورخیز به همراه تیمم آماده کمک به تو هستیم 🧡

چرا مشاوره کنکور مفیده؟!

اگر بخوای رانندگی یاد بگیری کمک یه مربی خوب میتونه خیلی کارساز باشه! چون سریع‌ و اصولی و بدون خطر میتونی رانندگی رو ازش یاد بگیری. اگر بخوای رتبه برتر بشی هم حضور یه مشاور در کنارت میتونه همین اتفاقات رو رقم بزنه! سریع، اصولی و بدون خطر!

ما در آکادمی دورخیز راه پر پیچ و خم کنکور رو برات روشن و ساده میکنیم تا تلاش‌هات بی نتیجه نمونه! ما کارمون رو خوب بلدیم، چون 11 سال سابقه داریم و خودمون رتبه برتر کنکور بودیم! پس همین الان دکمه درخواست مشاوره رو بزن تا شروع کنیم.

درخواست مشاوره

 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

پکیج‌های فنون موفقیت در کنکور

هر آنچه که باید درباره فنون موفقیت کنکور، تند خوانی، تقویت حافظه، تست زنی و … بدانید.

نظرات و سوالات شما درباره محتوای این مطلب
لطفا فقط نظرات و سوالات مربوط به این موضوع را این جا درج کنید.
مشاوران دورخیز به تمامی سوالات شما پاسخ میدهند.
با توجه به تعداد زیاد سوالات لطفا بعدا برای مشاهده جواب خود به سایت مراجعه کنید.
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
افشین.نو...
افشین.نو...
3 سال قبل

راسه ک میگن برا هر کاری باید راهنما داشته باشی👍👍
در انتخاب رشته دورخیز واقن کمکم کرد
سپاس فراوان

مشاور ارشد دورخیز
مشاور ارشد دورخیز
پاسخ به  افشین.نو...
3 سال قبل

خواهش میکنیم…خوشحالیم که از اعتماد به دورخیز راضی بودید:)

 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .
دنبال مشاوره و برنامه ریزی برای کنکور هستی ؟
برای اطلاع از هزینه‌ها و شرایط مشاوره و برنامه ریزی خصوصی این فرم را تکمیل کنید.
خیلی زود و کمتر از 24 ساعت با شما تماس میگیریم.
دنبال مشاوره و برنامه ریزی برای کنکور هستی ؟
خیلی زود و کمتر از 24 ساعت با شما تماس میگیریم.
برای اطلاع از هزینه‌ها و شرایط مشاوره و برنامه ریزی خصوصی این فرم را تکمیل کنید.
 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .