ترمیم معدل کنکور 1401

ترمیم معدل برای کنکور 1401 (زمان، شرایط و هزینه)

در این مقاله به بررسی موضوع ترمیم معدل کنکور 1401 ، شرایط و مهلت ثبت نام آن می پردازیم. افرادی که مشمول تاثیر معدل در کنکور هستند بهتر است با دقت این مقاله را دنبال کنند. این یک فرصت برای جبران نمرات پایین امتحانات نهایی است. این مقاله با آخرین اخبار به روز رسانی خواهد شد.

 

ترمیم معدل امتحانات نهایی چیست؟

قانون ترمیم معدل امتحانات نهایی در سال 94 تصویب شد. هدف از تصویب این قانون چنین است: یک فرصت مجدد برای شرکت در امتحانات نهایی برای بهبود نمرات داوطلبان مشمول تاثیر معدل در کنکور سراسری.

تاثیر معدل در سال های اخیر به صورت مثبت بوده است. در کنکور 1401 نیز حداکثر 40 درصد مثبت خواهد بود. این بدان معناست که داشتن معدل بالا در پذیرش داوطلبان در کنکور سراسری تاثیر مثبت دارد ؛ ولی کسانی که معدل پایینی دارند ، سوابق تحصیلی آن‌ها در پذیرششان تاثیری ندارد و نباید نگران باشند.

ترمیم معدل فقط برای کنکور سراسری کاربرد دارد. نمراتی را که در امتحانات جدید جبران می‌کنید در کارنامه کتبی دیپلم شما اصلاح نمی شوند. نمرات جدید از طرف آموزش و پرورش به طور مستقیم برای سازمان سنجش ارسال می شود.

ترمیم معدل امتحانات نهایی

 

شرایط شرکت در امتحانات ترمیم معدل

فارغ التحصیلان دوره متوسطه (از سال 84 به بعد) و دارندگان مدرک پیش دانشگاهی (از سال 91 به بعد) می توانند با شرکت مجدد در امتحانات نهایی ، نمره های خود را ارتقا دهند. با ترمیم معدل امتحانات نهایی هیچ ضرری نخواهید کرد. در صورتی که در این امتحانات ، نمره بالاتری را کسب نکنید (یعنی اگر نمره شما از بار اول هم کمتر بشود) همان نمره قبلی را که بالاتر هست ، برای شما در نظر می گیرند.

(مقاله مهم)  نحوه برگزاری کنکور 1401 (کنکور نظام قدیم، حذف کنکور، سهمیه ها و...)

 

چه کسانی از ترمیم معدل محروم هستند؟

فارغ التحصیلان دوره متوسطه قبل از سال 84 ، فارغ التحصیلان پیش دانشگاهی قبل از 91 ، فارغ التحصیلان شاخه فنی حرفه ای و کاردانش ، فارغ التحصیلان رشته‌های غیر نظری (دانش سرا های تربیت معلم) ، فارغ التحصیلان نظام ترمی واحدی نظام قدیم آموزش متوسطه و دیپلمه های تطبیقی مدارس غیر ایرانی خارج از کشور مشمول طرح تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور نیستند. بنابراین نیازی هم ترمیم معدل امتحانات نهایی ندارند.

برای شرکت در ترمیم معدل امتحانات نهایی باید فارغ التحصیل شده باشید. بنابراین در صورتی که در چند درس هنوز قبول نشده و کاملا فارغ التحصیل نشده باشید ، نمی توانید در امتحانات جدید شرکت کنید.

تمام داوطلبان با نمره کمتر از 20 می توانند در ترمیم معدل امتحانات نهایی شرکت کنند ؛ خواه نمره آن‌ها 19.75 باشد یا 10. بنابراین فرصت بهبود نمرات امتحانات نهایی به همه افراد داده می شود.

زمان برگزاری امتحانات ترمیم معدل

ثبت نام ترمیم معدل امتحانات نهایی معمولا یک ماه قبل از شروع امتحانات نهایی آغاز می شود. این امتحانات نیز در هر سه نوبت خرداد ، شهریور و دی برگزار می شود.

هر داوطلب فقط یک بار می تواند در ترمیم معدل امتحانات نهایی شرکت کند. یعنی باید در یک دوره مثلا دی یا خرداد یا شهریور تمام دروسی که می خواهد را امتحان دهد و نمی تواند چند تا درس را در خرداد ماه و چند تا درس دیگر را در شهریور ماه امتحان دهد.

محدودیتی در انتخاب تعداد دروس در نوبتی که شرکت می کند وجود ندارد و شما می توانید حتی تمام دروسی را که امتحان نهایی داشته اند ، مجدد امتحان دهید.

(مقاله مهم)  برای کنکور 1401 کی و از کجا شروع کنم؟ (8 اقدام مهم برای شروع طوفانی)

 

هزینه و محل ثبت نام امتحانات ترمیم معدل

هزینه ثبت نام ترمیم معدل شامل یک هزینه ثابت 50 هزار تومانی و 20 هزار تومان برای هر درس است. محل ثبت نام آن ، مدارس دولتی بزرگسالان است. در مناطقی که واحد آموزشی بزرگسالان دولتی وجود ندارد ، ثبت نام داوطلبان ترمیم معدل کنکور 1401 در یکی از واحدهای آموزشی روزانه که اداره آموزش و پرورش محل تعیین می کند ، انجام خواهد شد.

داوطلبان باید ثبت نام خود را در منطقه ای انجام دهند که امتحانات نهایی آنها در آن منطقه برگزار شده است. برای مثال اگر در منطقه یک فارغ التحصیل شده اید و امتحانات نهایی را گذرانده اید برای ترمیم معدل نیز باید مجددا در یک از شهرهایی که منطقه یک است امتحان دهید.

ترمیم معدل کنکور 1401

 

ترمیم معدل کنکور 1401

با تغییر نظام آموزشی تحصیلی ، قرار بر این شد که در کنکورهای سال های 98 و 99 برای داوطلبان نظام قدیم و جدید جداگانه و بر اساس دروس خودشان سوال طرح شود. امتحانات ترمیم معدل نیز به همین شکل و به صورت جداگانه برگزار شد. برای ترمیم معدل کنکور 1401 همانند 1400 تنها یک سری سوال و بر اساس دروس نظام جدید طرح خواهد شد. بنابراین ترمیم معدل امتحانات نهایی تنها بر اساس کتاب های نظام جدید خواهد بود ؛ یعنی دیگر امتحانات نظام قدیم به صورت جداگانه برگزار نخواهد شد.

(مقاله مهم)  برنامه ریزی برای کنکور 1401 و 1400 با 5 اصل🎯 +دانلود برنامه حرفه‌ای

 

آیا در امتحانات ترمیم معدل شرکت کنیم؟

یکی از طرح هایی که برای ساماندهی کنکور در نظر گرفته اند ، طرح تاثیر 60 درصدی معدل سال آخر در کنکور است که هنوز اجرایی شدن آن مشخص نیست و صرفا در حد یک خبر است و برای کنکور 1401 اجرا نمی شود.

 

آخرین تصمیم در مورد تاثیر معدل در کنکور 1401، 40 درصد تاثیر مثبت است. بنابراین همچنان نتیجه کنکور در پذیرش دانشگاه تعیین کننده است و معدل بالا فقط نقش کمکی دارد. درست است که منعی برای شرکت در امتحانات ترمیم معدل وجود ندارد ولی در صورتی که نمراتتان بالاست احتیاجی به آن ندارید. بهتر است همان وقت را صرف مطالعه و تست زنی برای کنکور کنید و طبق برنامه پیش برید. چون برای کنکور 1401 هنوز تاثیر مستقیم معدل در کنکور وجود ندارد. پس جای نگرانیی و استرس برای شما با وجود معدل پایین نیست.

 

در حال حاضر 85 درصد ظرفیت دانشگاه ها صرفا بر اساس معدل پذیرش می شود ؛ پس برای قبولی در این رشته ها معدل حرف اول را میزند. اگر می خواهید در این رشته ها قبول شوید ، بهتر است در امتحانات ترمیم معدل شرکت کنید و تا حد ممکن نمرات خود را بالا ببرید.

(مقاله مهم)  تاثیر معدل در کنکور 1401 چگونه و چقدر است؟!
Rate this post
لینک کوتاه مقاله:

خدمات ویژه آکادمی دورخیز
مشاوره کنکور

مشاوره کنکور و برنامه ریزی کنکور با رتبه‌های برتر. برای ثبت‌نام روی مشاوره کنکور کلیک کنید.

خرید کتاب کنکور

خرید کتاب کنکور با تخفیف و ارسال رایگان از کتابسرای دورخیز.

خرید کتاب تست
خرید کتاب تست با تخفیف

مطالب مشابه

مشاوره-هوشمند-کنکور
مشاوره-هوشمند-کنکور

13 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

به سبک جدید مشاوره بگیر!

مشاوره آنلاین هوشمند

برای اولین بار در ایران

راز رتبه زیر ۱۰۰ کنکور !

فنون موفقیت در کنکور

تهیه شده توسط رتبه های برتر کنکور

موفقیت در کنکور

بهترین محصولات دورخیز

خرید کتاب کنکور
فهرست