ترمیم معدل کنکور 1401

ترمیم معدل برای کنکور 1401 (زمان، شرایط و هزینه)

در این مقاله به بررسی موضوع ترمیم معدل کنکور 1401 ، شرایط و مهلت ثبت نام آن می پردازیم. افرادی که مشمول تاثیر معدل در کنکور هستند بهتر است با دقت این مقاله را دنبال کنند. این یک فرصت برای جبران نمرات پایین امتحانات نهایی است. این مقاله با آخرین اخبار به روز رسانی خواهد شد.

 

ترمیم معدل امتحانات نهایی چیست؟

قانون ترمیم معدل امتحانات نهایی در سال 94 تصویب شد. هدف از تصویب این قانون چنین است: یک فرصت مجدد برای شرکت در امتحانات نهایی برای بهبود نمرات داوطلبان مشمول تاثیر معدل در کنکور سراسری.

تاثیر معدل در سال های اخیر به صورت مثبت بوده است. در کنکور 1401 نیز حداکثر 40 درصد مثبت خواهد بود. این بدان معناست که داشتن معدل بالا در پذیرش داوطلبان در کنکور سراسری تاثیر مثبت دارد ؛ ولی کسانی که معدل پایینی دارند ، سوابق تحصیلی آن‌ها در پذیرششان تاثیری ندارد و نباید نگران باشند.

ترمیم معدل فقط برای کنکور سراسری کاربرد دارد. نمراتی را که در امتحانات جدید جبران می‌کنید در کارنامه کتبی دیپلم شما اصلاح نمی شوند. نمرات جدید از طرف آموزش و پرورش به طور مستقیم برای سازمان سنجش ارسال می شود.

ترمیم معدل امتحانات نهایی

 

شرایط شرکت در امتحانات ترمیم معدل

فارغ التحصیلان دوره متوسطه (از سال 84 به بعد) و دارندگان مدرک پیش دانشگاهی (از سال 91 به بعد) می توانند با شرکت مجدد در امتحانات نهایی ، نمره های خود را ارتقا دهند. با ترمیم معدل امتحانات نهایی هیچ ضرری نخواهید کرد. در صورتی که در این امتحانات ، نمره بالاتری را کسب نکنید (یعنی اگر نمره شما از بار اول هم کمتر بشود) همان نمره قبلی را که بالاتر هست ، برای شما در نظر می گیرند.

مقاله مهم !
نحوه برگزاری کنکور 1401

 

چه کسانی از ترمیم معدل محروم هستند؟

فارغ التحصیلان دوره متوسطه قبل از سال 84 ، فارغ التحصیلان پیش دانشگاهی قبل از 91 ، فارغ التحصیلان شاخه فنی حرفه ای و کاردانش ، فارغ التحصیلان رشته‌های غیر نظری (دانش سرا های تربیت معلم) ، فارغ التحصیلان نظام ترمی واحدی نظام قدیم آموزش متوسطه و دیپلمه های تطبیقی مدارس غیر ایرانی خارج از کشور مشمول طرح تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور نیستند. بنابراین نیازی هم ترمیم معدل امتحانات نهایی ندارند.

برای شرکت در ترمیم معدل امتحانات نهایی باید فارغ التحصیل شده باشید. بنابراین در صورتی که در چند درس هنوز قبول نشده و کاملا فارغ التحصیل نشده باشید ، نمی توانید در امتحانات جدید شرکت کنید.

تمام داوطلبان با نمره کمتر از 20 می توانند در ترمیم معدل امتحانات نهایی شرکت کنند ؛ خواه نمره آن‌ها 19.75 باشد یا 10. بنابراین فرصت بهبود نمرات امتحانات نهایی به همه افراد داده می شود.

زمان برگزاری امتحانات ترمیم معدل

ثبت نام ترمیم معدل امتحانات نهایی معمولا یک ماه قبل از شروع امتحانات نهایی آغاز می شود. این امتحانات نیز در هر سه نوبت خرداد ، شهریور و دی برگزار می شود.

هر داوطلب فقط یک بار می تواند در ترمیم معدل امتحانات نهایی شرکت کند. یعنی باید در یک دوره مثلا دی یا خرداد یا شهریور تمام دروسی که می خواهد را امتحان دهد و نمی تواند چند تا درس را در خرداد ماه و چند تا درس دیگر را در شهریور ماه امتحان دهد.

محدودیتی در انتخاب تعداد دروس در نوبتی که شرکت می کند وجود ندارد و شما می توانید حتی تمام دروسی را که امتحان نهایی داشته اند ، مجدد امتحان دهید.

مقاله مهم !
از کی برای کنکور 1403 شروع کنیم؟

 

هزینه و محل ثبت نام امتحانات ترمیم معدل

هزینه ثبت نام ترمیم معدل شامل یک هزینه ثابت 50 هزار تومانی و 20 هزار تومان برای هر درس است. محل ثبت نام آن ، مدارس دولتی بزرگسالان است. در مناطقی که واحد آموزشی بزرگسالان دولتی وجود ندارد ، ثبت نام داوطلبان ترمیم معدل کنکور 1401 در یکی از واحدهای آموزشی روزانه که اداره آموزش و پرورش محل تعیین می کند ، انجام خواهد شد.

داوطلبان باید ثبت نام خود را در منطقه ای انجام دهند که امتحانات نهایی آنها در آن منطقه برگزار شده است. برای مثال اگر در منطقه یک فارغ التحصیل شده اید و امتحانات نهایی را گذرانده اید برای ترمیم معدل نیز باید مجددا در یک از شهرهایی که منطقه یک است امتحان دهید.

ترمیم معدل کنکور 1401

 

ترمیم معدل کنکور 1401

با تغییر نظام آموزشی تحصیلی ، قرار بر این شد که در کنکورهای سال های 98 و 99 برای داوطلبان نظام قدیم و جدید جداگانه و بر اساس دروس خودشان سوال طرح شود. امتحانات ترمیم معدل نیز به همین شکل و به صورت جداگانه برگزار شد. برای ترمیم معدل کنکور 1401 همانند 1400 تنها یک سری سوال و بر اساس دروس نظام جدید طرح خواهد شد. بنابراین ترمیم معدل امتحانات نهایی تنها بر اساس کتاب های نظام جدید خواهد بود ؛ یعنی دیگر امتحانات نظام قدیم به صورت جداگانه برگزار نخواهد شد.

مقاله مهم !
برنامه ریزی برای کنکور 1403

 

آیا در امتحانات ترمیم معدل شرکت کنیم؟

یکی از طرح هایی که برای ساماندهی کنکور در نظر گرفته اند ، طرح تاثیر 60 درصدی معدل سال آخر در کنکور است که هنوز اجرایی شدن آن مشخص نیست و صرفا در حد یک خبر است و برای کنکور 1401 اجرا نمی شود.

 

آخرین تصمیم در مورد تاثیر معدل در کنکور 1401، 40 درصد تاثیر مثبت است. بنابراین همچنان نتیجه کنکور در پذیرش دانشگاه تعیین کننده است و معدل بالا فقط نقش کمکی دارد. درست است که منعی برای شرکت در امتحانات ترمیم معدل وجود ندارد ولی در صورتی که نمراتتان بالاست احتیاجی به آن ندارید. بهتر است همان وقت را صرف مطالعه و تست زنی برای کنکور کنید و طبق برنامه پیش برید. چون برای کنکور 1401 هنوز تاثیر مستقیم معدل در کنکور وجود ندارد. پس جای نگرانیی و استرس برای شما با وجود معدل پایین نیست.

 

در حال حاضر 85 درصد ظرفیت دانشگاه ها صرفا بر اساس معدل پذیرش می شود ؛ پس برای قبولی در این رشته ها معدل حرف اول را میزند. اگر می خواهید در این رشته ها قبول شوید ، بهتر است در امتحانات ترمیم معدل شرکت کنید و تا حد ممکن نمرات خود را بالا ببرید.

مقاله مهم !
تاثیر معدل کنکور 1401
لینک کوتاه مقاله:
مهندس مسعود کریمی
درباره من

اگر خودت شخصاً با جستجو و پشتکار محدودیت‌ها رو نادیده بگیری و در سخت‌ترین شرایط موفق بشی، انگیزه زیادی برای کمک به دیگران پیدا می‌کنی! من مسعود کریمی رتبه برتر کنکور و بنیانگذار دورخیز به همراه تیمم آماده کمک به تو هستیم 🧡

چرا مشاوره کنکور مفیده؟!

اگر بخوای رانندگی یاد بگیری کمک یه مربی خوب میتونه خیلی کارساز باشه! چون سریع‌ و اصولی و بدون خطر میتونی رانندگی رو ازش یاد بگیری. اگر بخوای رتبه برتر بشی هم حضور یه مشاور در کنارت میتونه همین اتفاقات رو رقم بزنه! سریع، اصولی و بدون خطر!

ما در آکادمی دورخیز راه پر پیچ و خم کنکور رو برات روشن و ساده میکنیم تا تلاش‌هات بی نتیجه نمونه! ما کارمون رو خوب بلدیم، چون 11 سال سابقه داریم و خودمون رتبه برتر کنکور بودیم! پس همین الان دکمه درخواست مشاوره رو بزن تا شروع کنیم.

درخواست مشاوره

  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

پکیج‌های فنون موفقیت در کنکور

هر آنچه که باید درباره فنون موفقیت کنکور، تند خوانی، تقویت حافظه، تست زنی و … بدانید.

نظرات و سوالات شما درباره محتوای این مطلب
لطفا فقط نظرات و سوالات مربوط به این موضوع را این جا درج کنید.
مشاوران دورخیز به تمامی سوالات شما پاسخ میدهند.
با توجه به تعداد زیاد سوالات لطفا بعدا برای مشاهده جواب خود به سایت مراجعه کنید.
اشتراک در
اطلاع از
guest
79 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
بیتا
بیتا
5 ماه قبل

سلام وقتتون بخیر
معدل کتبی نهایی من 18.62 هست با این معدل میتونم پزشکی بیارم فرصت ترمیم ندارم ممنون میشم اگه راهنمایی کنید

آراد
آراد
9 ماه قبل

سلام من برای ترمیم معدل دی ثبت نام کردم و دو تا رو شرکت کردم اما بقیه امتحانا رو نتونستم برم شرکت کنم چون یه مشکلی برام پیش اومد ایا میشه بقیه رو خرداد ماه شرکت کنم؟؟ یا دیگه فرصتم تموم شده؟ چون گفتن فقط میشه یباز ترمیم معدل شرکت کرد

پشتیبانی سایت
پشتیبانی سایت
پاسخ به  آراد
9 ماه قبل

سلام
به نقل از خبرگزاری صدا و سیما؛ محسن زارعی رئیس مرکز سنجش آموزش و پرورش در گفتگوی تلویزیونی برنامه فرامتن شبکه افق : داوطلبان فقط یک بار می‌توانند برای ترمیم معدل خود اقدام کنند مثلا دو درس را در خرداد، سه درس در شهریور، و بقیه را در دی امتحان دهند یا اینکه در یک نوبت تمام دروس را امتحان دهد تا نمرات در سوابق تحصیلی داوطلب اعمال و به سازمان سنجش آموزش کشور ارسال شود.

نگار
نگار
9 ماه قبل

سلام ایا میشه دی ۱۴۰۱ کنکور داد و خرداد ۱۴۰۲ ترمیم شرکت کرد ؟؟ این ترمیم معدل رو کنکور دی تاثیر میزاره؟

پشتیبانی سایت
پشتیبانی سایت
پاسخ به  نگار
9 ماه قبل

سلام
برای ترمیم معدل می‌توانید خرداد، شهریور و دی شرکت کنید. اگر می‌خواهید برای سال ۱۴۰۲ کنکور دهید، باید شهریور ۱۴۰۱ یا دی‌ماه ۱۴۰۱ یا خرداد ۱۴۰۲ ترمیم معدل کنید.

آرزو حسنی
آرزو حسنی
1 سال قبل

سلام
امتحان ترمیم معدل رشته تجربی دی ماه رو ثبت نام کردم.سوالات کشوری هستن؟
و اینکه سوالاتی که واسه ترمیم معدل به من میدن با سوالات اونایی که امتحان درس تجدیدی دی ماهشون رو میدن فرق داره یا یکیه؟

پشتیبانی دورخیز
پشتیبانی دورخیز
پاسخ به  آرزو حسنی
11 ماه قبل

سلام. بله سوالات کشوری هستند. و سوالات یکسان هستش.

رها
رها
1 سال قبل

سلام یه سوال من برای ترمیم معدل دی ماه ثبت نام کردم ایا سوالات هر استان با هم فرق داره؟؟ یا نه؟

پشتیبانی دورخیز
پشتیبانی دورخیز
پاسخ به  رها
1 سال قبل

سلام وقت بخیر، نه سوالات امتحانات نهایی به صورت هماهنگ در سطح کشور برگزار میشه.

amir
amir
1 سال قبل

سلام من الان كارمند اداره و فارغ التحصيل دوره روزانه رشته بهداشت حرفه اي هستم و دانش آموز سالي واحدي سال 83 بودم قصد دارم دوباره كنكور بدم ايا اولا امكان شركت در كنكور هست يا نه ثانيا ايا نمرات كتبي نهاييبراي دروس عمومي چجوري تاثير گذار خاهد بود
آيا من هم در ترميم معدل شركت كنم يا لازم نيست

پشتیبانی دورخیز
پشتیبانی دورخیز
پاسخ به  amir
1 سال قبل

سلام. فارغ التحصیلان نظام ترمی واحدی مشمول طرح تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور نیستند. بنابراین نیازی هم ترمیم معدل امتحانات نهایی ندارید. و بله امکان شرکت در کنکور برای شما وجود داره.

زهرا موسوی
زهرا موسوی
1 سال قبل

سلام من دیپلمم از کرج ناحیه دو گرفتم اما الان کرمانشاه زندگی میکنم هر دو شهر جز منطقه دو حساب میشن ایا میتونم در کرمانشاه امتحان بدم؟

حسین
حسین
1 سال قبل

سلام و خسته نباشید من میخوام برای رشته انسانی ترمیم معدل کنم،دی ماه، چاپ کدوم سالو باید مطالعه کنم؟

شادی
شادی
1 سال قبل

سلام من پیام ها رو خوندم بچه ها پرسیدن تا چند بار میشه ترمیم معدل انجام داد ، به یسریا گفتین تا 10 بار به یسریا هم گفتید یک بار، اخر من نفهمیدم اخرش تا چند بار میشه اخه تو توضیحات خود سازمان سنجش هم نوشته فقط یک بار میشه

فاطمه
فاطمه
1 سال قبل

سلام خسته نباشید.ببخشید الان طبق آخرین خبرها چند بار میتونیم برای هر درس امتحان بدیم؟واینکه کسایی که میخوان کنکور دی رو شرکت کنن،اگه در امتحانات ماه دی ترمیم معدل کنن تا کنکور دی نمره های جدید به سازمان سنجش داده میشود؟؟؟و میشه مثلا دوتا درس رو شهریور ترمیم کرد بقیه رو دی؟ ممنون میشم پاسخ بدین

  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .
دنبال مشاوره و برنامه ریزی برای کنکور هستی ؟
برای اطلاع از هزینه‌ها و شرایط مشاوره و برنامه ریزی خصوصی این فرم را تکمیل کنید.
خیلی زود و کمتر از 24 ساعت با شما تماس میگیریم.
دنبال مشاوره و برنامه ریزی برای کنکور هستی ؟
خیلی زود و کمتر از 24 ساعت با شما تماس میگیریم.
برای اطلاع از هزینه‌ها و شرایط مشاوره و برنامه ریزی خصوصی این فرم را تکمیل کنید.
  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .