تاثیر معدل در کنکور 1402

تاثیر معدل در کنکور 1402 | تاثیر 60% امتحانات دروس عمومی

تاثیر معدل در کنکور 1402 از مسائل مهمی است که توجه داوطلبان کنکور را به خود اختصاص داده است  و داوطلبان در پی آن هستند که بدانند این تاثیر معدل در کنکور 1402 به صورت قطعی یا مثبت اعمال می شود. ما در این مقاله به بررسی تاثیر معدل در کنکور 1402 می پردازیم . این مقاله بر اساس مصوبات یکم تیرماه 1400 شورای عالی انقلاب فرهنگی آپدیت شده‌است.

 

تغییرات تاثیر سوابق تحصیلی در سال های اخیر

در سال 1386 قانون حذف کنکور سراسری تصویب شد اما تاکنون این قانون اجرایی نشده است . طرح دیگری که برای روند حذف کنکور اجرا شده است ، پذیرش براساس سوابق تحصیلی است که شامل 85 درصد رشته ها می باشد اما مسئله پیش رو این است که در رشته های پرمتقاضی با رقابت بالا نمی توان براساس سوابق تحصیلی پذیرش کرد و نیازمند آزمونی مانند کنکور است .

در سال 94 تاثیر معدل را به صورت قطعی اعلام کردند یعینی تاثیر مثبت برای معدل بالا ها و تاثیر منفی برای معدل پایین ها اما از سال بعد این تاثیر معدل به صورت مثبت درآمد و در کنکور 1401هم تاثیر معدل بر کنکور همچنان مثبت است .

تاثیر معدل در کنکور 1402

 

طرح 60 درصد تاثیر قطعی سوابق تحصیلی

یکی دیگر از طرح ها و تغییراتی که برای کنکور 1402 درباره آن صحبت می شود ، طرح 60 درصد تاثیر قطعی معدل در کنکور است .  طرح تاثیر 60 درصدی اخیرا بسیار مورد توجه قرار گرفته است . این طرح به این صورت است که برای پذیرش در دانشگاه ضریب کنکور 40 درصد و ضریب امتحانات پایه 11 و 12 به 60 درصد برسد.

تاثیر معدل

و همچنین  درس های عمومی از کنکور  حذف شوند که در صورت اجرایی شدن باید درس های عمومی کاملا کیفی و تشریحی در پایه 11 و 12 مورد سنجش قرار گیرند . طرح تاثیر 60 درصدی معدل بر کنکور به صورت تاثیر مثبت برای معدل بالا ها و تاثیر منفی برای معدل پایین ها محسوب می شودس با توجه به این طرح اهمیت امتحانات نهایی چندین برابر می شود. در ادامه به آخرین اخبار مورخ یکم تیرماه 1400 می‌پردازیم.

مقاله پیشنهادی:
چطور در امتحانات نهایی و تشریحی نمره 20 بگیریم؟

 

تاثیر معدل در کنکور 1402 طبق اخبار یکم تیرماه 1400

به گزارش ایرنا دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره دستور جلسه یکم تیرماه 1400 شورای عالی انقلاب فرهنگی در گفت: دستور این جلسه ساماندهی نظام سنجش و پذیرش کنکور در مقطع کارشناسی بود و تصمیمات مهمی در این جلسه اتخاذ شد.

عاملی با اشاره به اینکه از سال ۱۳۴۸ کنکور در ایران شروع شده خاطر نشان کرد: تصمیمات این جلسه مهمترین تصمیمات 52 سال گذشته در زمینه کنکور به حساب می‌آید. این جلسه 5 مصوبه داشته است که 3 مورد از آن به تاثیر معدل در کنکور 1402 اشاره دارد.

 

مصوبه 1: تاثیر 60 درصدی سوابق تحصیلی و 40 درصدی کنکور

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: مصوبه اول مبنی بر این بود که در آزمون سراسری سهم آموزش و پرورش به لحاظ سابقه تحصیلی ۶۰ درصد و سهم کنکور سراسری ۴۰ درصد خواهد بود.

 

مصوبه 2: کنکور فقط برای دروس تخصصی برگزار می شود

تصمیم دوم این بود که کنکور سراسری مختص دروس تخصصی باشد و دروس عمومی به بخش سوابق تحصیلی منتقل می‌شود و سوابق تحصیلی مبنای ارزیابی نهایی خواهد بود. در اصل از این به بعد امتحان دروس عمومی به صورت نهایی برگزار می‌شود و تاثیر معدل در کنکور فقط منحصر به همین درس‌ها می‌شود.

مورد درس‌ها تاثیر در پذیرش دانشگاه
امتحانات نهایی دروس عمومی 60%
کنکور سراسری دروس تخصصی 40%

 

مصوبه 5: دانشگاه‌ها برای پذیرش دانشجو حدود و شرایط تعیین کنند

عاملی اظهار کرد: مصوبه پنجم درباره پذیرش بود که دانشگاه‌های کشور می توانند یک حد نصاب برای معدل بگذارند و بر اساس آن مشخص کنند که تا چه معدلی را پذیرش می‌کنند و اگر معدل داوطلب از میزان مشخص پایین‌تر باشد این اختیار به دانشگاه‌ها داده می‌شود که داوطلب را پذیرش نکنند.

برای اطلاع از بقیه مصوبات کنکور 1402 (مورد 3 و 4) مثل برگزاری 2 کنکور در سال مقاله زیر را بخوانید.

مقاله پیشنهادی:
نحوه برگزاری کنکور 1402

 

موانع اجرایی اعمال تاثیر معدل بالا در کنکور

تاثیر معدل در کنکور به صورت مثبت می تواند افزایش یافته و هیچ مشکلی هم برای داوطلبان به وجود نمی آورد و نقش کمک کننده برای معدل بالا ها محسوب می شود. اما چیزی که می تواندبرای داوطلبان چالش برانگیز باشد ، اعمال تاثیر معدل در کنکور به صورت قطعی یا مستقیم است .

این تاثیر قطعی با هر درصدی که صورت گیرد ، نیازمند برگزاری امتحانات نهایی استاندارد و امن و قابل اعتماد است . بدون در نظر گرفتن کیفیت آزمون های نهایی و سطح آموزش در مناطق مختلف کشور ، اجرای این طرح امکان پذیر نیست . منظور از استاندارد بودن امتحانات نهایی بالا بودن درجه تفکیک کنندگی امتحان است و همچنین سطح دشواری سوالات امتحان باید بیشتر شود .

 

 اجرایی شدن تاثیر معدل در کنکور 1402

به طور کلی در پی صحبت هایی که در مورد تغییرات در تاثیر معدل در کنکور مطرح است طرح تاثیر 60 درصدی معدل در کنکور باید بگوییم که اگر زیرساخت های لازم برای آن فراهم شود و امتحانات نهایی به کیفیت و استاندارد لازم دست یابند ، این طرح اجرا می شود . در صورت تصویب و ابلاغ شیوه نامه اجرایی و تامین زیرساخت‌ها ، این طرح برای کنکور 1402 عملی  می شود. در صورت عملی شدن این طرح ، تاثیر معدل بر کنکور سراسری نسبت به قبل چندین برابر شده و اهمیت چند برابری هم پیدا می کند .

 

لینک کوتاه مقاله:

خدمات ویژه آکادمی دورخیز
مشاوره کنکور

مشاوره کنکور خصوصی و برنامه ریزی کنکور با رتبه‌های برتر. برای ثبت‌نام کلیک کنید.

خرید کتاب کنکور

خرید کتاب کنکور با تخفیف و ارسال رایگان از کتابسرای دورخیز.

خرید کتاب تست
خرید کتاب تست با تخفیف

مطالب مشابه با آنچه هم اکنون مطالعه کردید

مشاوره-هوشمند-کنکور
مشاوره-هوشمند-کنکور

5 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • البته این طرح دانش آموزانی که وضعیت مالی خوبی ندارن خونواده های بدی دارن یا شرایطی داشتن که نتونستن چند سال خوب درس بخونن رو درنظر نگرفته اون که پولدار هست و مدارس غیرانتفاعی میره و معلمهای خصوصی داره و هرچی میخواد والدینش براش مهیا کردن و معدل بیست گرفته با اون که وضعیت بدی توی زندگی داره یکی نیست اینجوری حقش خورده میشه این طرح در واقع پولدارها رو نورچشمی قرار دادن و فرصتهای پیشرفت رو از قشر ضعیف جامعه گرفتنه یعنی چون شما پولدار هستید معدلتون توی مدرسه های ویژه بالا بوده حق دارید دکتر و مهندس بشید ولی تو که فقری حق نداری دکتر و مهندس بشی و باید رشته های درپیت بری ، حق ضعفا رو عملا دارید میخورید

  پاسخ
 • من دهم از الان معدلم رو کامل میگیریم تا به مشکلی برنخورم

  پاسخ
 • ای لعنت خداوند بر افراد بی خبر از خدا…
  آخه یعنی چی دانشگاه شرط معدل تعیین کنه اینو دیگه از کجا درآوردن؟ آخه برای چی تاصیر مثبت میزارین؟ اینمه تقلب میشه تو امتحانات نهایی خصوصا شهرهای کوچک و دهستان ها …. از خدا بترسید ای مسئولان…آخه کیفیت آموزشی برابره که سوالات هاهنگ برای همه کشور در نظر گرفته میشه؟ این کجاش عدالته؟ حالا این امتحان بود میدان اصلی کنکور بود که اونم دارین حق ما دانش آموزان مناطق محروم رو تضضع میکنید با این کارهای ناپخته! تاکید قوانین مجلس بر این بود تا همه پایه های دوم متوسطهه نهایی برگزار نشدند این قانون تاثیر مستقیم اعمال نشه حالا باز خبر میاد فلان شورا گفته نه همون نهایی دوازدهم سر جاشه و تاصیر قطعی میشه اونم چقدر؟ 60 درصد!! خدا وکیلی این دیگه خیلی ظلم بزرگیه! دست اندکاران اینطرح ناپخته و ناثواب کیا هستن ما خبر نداریم ولی واقعا دارن در حق اکثریت دانش آموزان به معنای واقعی کلمه ظلم میکنند! یک سری داوطلبان فلا سال به قبل اصلا چیزی به نام سابقه تحصیلی ندارند یه عده دو اسل سابقه دارن هم سوم نظام قدیم هم پیش دانشگاهی یک عده هم که فقط همون پایه دوازدهمشون سابقه تحصیلی محسوب میشه! این چه وضعیه؟ خنده دار نیس واقعا؟ من فقط میتونم بگم متاسفم به چنین سیستم سیاست گذاری و تصمیم گیری…شرم باد…از رئیس جمهور محترم آقای رئیسی تقاضا داریم شخصا به این موضوع مهم ورود کنند گرچه برخی خبرها حاکی از دستور شخص رئیس جمهور برای بازنگری در مفاد این مصوبات خصوصا تاثیر قطعی و حذف دروس عمومی است..ولی بنظر با برخی کارشکنی ها هنوز این نامه به نتیجه ای نرسیده.. امیدوارم در نهایت این مصوبه لفو بشه و روال همون تاصیر مثبت کنکور با دروس عمومی و تخصصی باشه تا این که بعد چند سال آموزش پروش بتونه سابقه تحصیلی همه داوطلبان رو سر و سامان بده بعدش حرف از قطعی شدن به میدان بیاد.. انشالله که تاثیر قطعی برای 1402 لغو بشه.
  ممنونم از وبسایت دورخیز.

  پاسخ
 • دانش آموز مظلوم
  2 بهمن 1400 19:26

  سلام- وقتی قرار است چنین تغییرات بزرگی در ماراتن کنکور رخ دهد بایستی اقلا 3-4 سال قبل ببرای دانش آموزان و والدین اطلاع رسانی کامل انجام بگیره نه اینکه وقتی ما در میانه مطالعه برای کنکور 1402 هستیم با شنیدن این چنین اخبار شگرفی افسرده و ناراحت شیم…کلا حس میکنم هیچ انرژی برای اامه مطالعه ندارم خانواده ها همگی نگران این مسئله هستند…امیدوارم اقلا بمونه برای جند سال دیگه تا هم امتحانات نهایی استاندارسازی بشه هم سوابق به سامان برسه هم همه تغییرات به بهترین نحو اعمال شه اونوقت میشه اینطور کنکوری رو اجرایی کرد ولی نه الان و سال دیگه و 1402 واقعا نمیشه خیلی در حق دانش آموزا خصوصا پشت کنکوری ها ظلم میشه..

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

به سبک جدید مشاوره بگیر!

مشاوره آنلاین هوشمند

برای اولین بار در ایران

راز رتبه زیر ۱۰۰ کنکور !

فنون موفقیت در کنکور

تهیه شده توسط رتبه های برتر کنکور

موفقیت در کنکور

بهترین محصولات دورخیز

خرید کتاب کنکور
فهرست