تاثیر معدل در کنکور 1401 ؛ 60% یا 30%؟ مثبت یا مستقیم؟

تاثیر معدل در کنکور یکی از مسائلی است که ذهن داوطلبان را در چند سال اخیر به خود مشغول کرده است. تغییرات متعدد در قطعی (مستقیم) یا مثبت بودن و همچنین درصد آن ، همیشه سوالات زیادی را برای داوطلبان ایجاد می کند. در این مقاله به بررسی تاثیر معدل در کنکور 1401 و افرادی که شامل می شود ، می پردازیم. این مقاله با آخرین اخبار به روز رسانی خواهد شد.

 

روند تغییرات تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور سالهای اخیر

در سال 1386 قانون حذف کنکور تصویب شد. اجرایی شدن آن به طور کامل ، تا الان صورت نگرفته است. در حال حاضر 85 درصد ظرفیت دانشگاه ها صرفا بر اساس سوابق تحصیلی پر می شود. برای رشته های پر تقاضا این امکان وجود ندارد. با این حال در سال های اخیر ،  پذیرش در این رشته ها نیز با در نظر گرفتن معدل همراه بوده است.

در سال 1394 تاثیر معدل در کنکور به صورت قطعی بود یعنی برای دانش آموزانی که معدل بالایی داشتند ، تاثیر مثبت و برای آنهایی که معدل پایینی داشتند تاثیر منفی داشت. اما از سال بعد آن فقط تاثیر مثبت معدل را در نظر گرفتند. یعنی داوطلبی با معدل بالاتر در مقایسه با دیگر داوطلبانی که نتیجه آزمون کنکورشان در یک سطح بود ، رتبه بهتری کسب می‌کرد.

تاثیر معدل در کنکور 1401 چگونه است؟

 

 تاثیر معدل در کنکور 1400

طبق اطلاعیه که از سمت سازمان سنجش درباره تاثیر معدل در کنکور 1400 در تاریخ 29 مهر 1399 منتشر شد ، میزان و نحوه تاثیر سوابق تحصیلی در آزمون سراسری سال 1400 همانند سال های گذشته حداکثر 30 درصد با تاثیر مثبت بود. همچنین در این اطلاعیه می توانید مواد و ضرایب دروس امتحانی و دروس موثر در سوابق تحصیلی کنکور را مشاهده کنید.

 

داوطلبان مشمول 30 درصد تاثیر مثبت

آن دسته از داوطلبانی که دیپلم خود را طی سال های 1398 تا 1400 در گروه های ریاضی و فیزیک ، علوم تجربی ،‌ علوم ­انسانی ، علوم و معارف اسلامی و هنر و در نظام آموزشی جدید (3-3-6)‌ گرفته اند و امتحانات دروس پایه دوازدهم آنها به صورت نهایی ، سراسری و کشوری برگزار شده است ، مشمول تاثیر معدل در کنکور 1401 می باشند. سوابق تحصیلی آنها (پایه دوازدهم سال سوم آموزش متوسطه نظام جدید 3-3-6) به میزان حداکثر 30 درصد به نسبت سوابق تحصیلی موجود داوطلب و به­ صورت تاثیر مثبت در نمره کل نهایی آنان لحاظ می شود.

 

داوطلبان مشمول 25 درصد تاثیر مثبت

آن دسته از داوطلبانی که دیپلم خود را طی سال های 1384 تا 1397 در گروه های ریاضی و فیزیک ، علوم ­تجربی ،‌ علوم ­انسانی ، علوم و معارف اسلامی و هنر و در نظام آموزشی قبلی گرفته اند و امتحانات یک یا چند درس آنها به­ صورت نهايی ، سراسری و کشوری برگزار شده است ، مشمول تاثیر معدل در کنکور 1401 می باشند. سوابق تحصیلی آنها (پایه یازدهم ـ سال سوم آموزش متوسطه نظام قدیم)‌ به میزان حداکثر 25 درصد به نسبت سوابق تحصیلی موجود داوطلب و با تاثیر مثبت اعمال می شود.

 

داوطلبان مشمول 5 درصد تاثیر مثبت

داوطلبان دارای مدرک پیش دانشگاهی ریاضی و فیزیک ، علوم ­تجربی ،‌ علوم ­انسانی ، علوم و معارف اسلامی و هنر که مدرک دوره پیش دانشگاهی خود را از سال تحصیلی 91-1390 به بعد گرفته اند و امتحانات یک یا چند درس آنها به صورت نهايی ، سراسری و کشوری برگزار شده است ، مشمول تاثیر معدل در کنکور 1401 می باشند. سوابق تحصیلی دوره پیش ­دانشگاهی (پایه دوازدهم ـ سال آخر آموزش متوسطه نظام قدیم) به میزان حداکثر 5 درصد به نسبت سوابق تحصیلی موجود داوطلب و با تاثیر مثبت اعمال می شود.

 

داوطلبان غیر مشمول قانون تاثیر معدل

  1. افرادی که دیپلم خود را قبل از سال 1384 دریافت کرده اند.
  2. افرادی که مدرک پیش دانشگاهی خود را قبل از سال 1391 دریافت کرده اند.
  3. افرادی که با مدرک دیپلم فنی حرفه ای قصد شرکت در کنکور سراسری را دارند.  این داوطلبان اگر می خواهند مشمول تاثیر معدل در کنکور 1401 شوند ، باید در امتحانات نهایی رشته ای که می خواهند کنکور دهند ، شرکت کنند.

تاثیر معدل در کنکور 1401 برای داوطلبانی که دیپلم متفاوت دارند نیز اعمال خواهد شد ؛ اما فقط معدل امتحانات نهایی دروس عمومی و اختصاصی مشترک آنها مورد محاسبه قرار می گیرد.

تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور 1401

 

تاثیر معدل در کنکور 1401

به تازگی صحبت های زیادی درباره حذف تدریجی کنکور از طریق افزایش میزان تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور سراسری مطرح شده است. شورای عالی انقلاب فرهنگی مسئول رسیدگی به این موضوع می باشد.

یکی از طرح هایی که برای ساماندهی کنکور در نظر گرفته اند ، طرح تاثیر 60 درصدی معدل سال آخر در کنکور است. البته جزئیات و چگونگی اجرای این طرح هنوز مشخص نشده است اما در مرحله اول باید تصمیماتی مبنی بر استاندار سازی سوالات امتحانات نهایی گرفته شود.

اگر قرار است پذیرش داوطلبان در دانشگاه و تعیین سرنوشت آنها توسط این امتحانات تعیین شود ، قطعا باید سوالات امتحانات نهایی از فیلترهایی عبور کنند و استاندارد بودن آنها تایید شود.

از طرفی ، دانش آموزان در سراسر کشور دارای سطح آموزشی یکسانی نیستند. برای مثال دانش آموزانی که در مناطق محروم هستند نسبت به دانش آموزان مدارس منطقه یک کشور سطح آموزشی بسیار پایین تری دارند. بنابراین گرفتن یک امتحان با شرایط یکسان از همه دانش آموزان کشور امکان پذیر نیست.

تا زمانی که چگونگی دقیق اجرای این طرح مشخص نشود و زیرساخت های لازم آن فراهم نشود ، عملی شدن این طرح ممکن نیست. بنابراین می توان گفت برای کنکور 1401 این طرح اجرایی نمی شود و تاثیر معدل در کنکور 1401 همانند سال های قبل حداکثر 30 درصد مثبت خواهد بود.

 

تاثیر مثبت فقط در صورتی که به نفع دانش آموز باشد اعمال می‌شود اما تاثیر مستقیم اینطور نیست. اطلاعات بیشتر را در مقاله بخوانید.

تاثیر معدل فعلا در کنکور 1401 مثبت اعلام شده است. بنابراین جای نگرانی برای داوطلبان ندارد.

تاثیر 60% معدل یکی از اهداف طرح ساماندهی کنکور است. این طرح فعلا قرار نیست اجرا شود و موانع زیادی دارد. علت آن را در مقاله مفصل توضیح داده‌ایم.

3 گروه از تاثیر معدل کلا معاف هستند که در مقاله توضیحات کافی داده شده‌است.

برچسب ها :
لینک کوتاه مقاله:

خدمات ویژه آکادمی دورخیز
مشاوره کنکور

مشاوره کنکور خصوصی و برنامه ریزی کنکور با رتبه‌های برتر. برای ثبت‌نام کلیک کنید.

خرید کتاب کنکور

خرید کتاب کنکور با تخفیف و ارسال رایگان از کتابسرای دورخیز. برای خرید کلیک کنید.

خرید کتاب تست
خرید کتاب تست با تخفیف

مطالب مشابه با آنچه هم اکنون مطالعه کردید

مشاوره-هوشمند-کنکور
مشاوره-هوشمند-کنکور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فوری از ربات مشاوره بگیر !

مشاوره آنلاین هوشمند

برای اولین بار در ایران

راز رتبه زیر ۱۰۰ کنکور !

فنون موفقیت در کنکور

تهیه شده توسط رتبه های برتر کنکور

موفقیت در کنکور
خرید کتاب کنکور
فهرست