تاثیر معدل در کنکور

تاثیر معدل در کنکور ۱۴۰۰ ؛ مثبت، قطعی یا بی تاثیر؟!

تاثیر معدل در کنکور یکی از مسائلی است که ذهن داوطلبان را در چند سال اخیر به خود مشغول کرده است. تغییرات متعدد در قطعی (مستقیم) یا مثبت بودن و همچنین درصد آن ، همیشه سوالات زیادی را برای داوطلبان ایجاد می کند. در این مقاله به بررسی تاثیر معدل در کنکور ۱۴۰۰ و افرادی که شامل میشود ، می پردازیم. این مقاله با آخرین اخبار به روز رسانی خواهد شد.

روند تغییرات تاثیر معدل در کنکور سالهای اخیر

در سال ۱۳۸۶ قانون حذف کنکور تصویب شد. اجرایی شدن آن به طور کامل ، تا الان صورت نگرفته است. در حال حاضر ۸۵ درصد ظرفیت دانشگاه ها صرفا بر اساس سوابق تحصیلی پر میشود. برای رشته های پر تقاضا این امکان وجود ندارد. با این حال در سال های اخیر ،  پذیرش در این رشته ها نیز با در نظر گرفتن معدل همراه بوده است.

در سال ۱۳۹۴ شاهد تاثیر مثبت و منفی معدل در نتایج کنکور داوطلبان بودیم. این اقدام به ضرر داوطلبان با معدل پایین بود. از سال بعد آن فقط تاثیر مثبت مطرح بود. یعنی داوطلبی با معدل بالاتر در مقایسه با دیگر داوطلبانی که نتیجه آزمون کنکورشان در یک سطح بود ، رتبه بهتری کسب می‌کرد.

تاثیر مثبت و منفی معدل

تاثیر معدل در کنکور ۹۹

در اطلاعیه سازمان سنجش در تاریخ ۹۸/۰۸/۰۶ میزان و نحوه تاثیر معدل در کنکور ۹۹ به این صورت اعلام شد :

در آزمون سراسری سال ۱۳۹۹، میزان تأثیر سوابق تحصیلی ، حداکثر ۳۰ درصد و با تأثیر مثبت اعمال می شود.

داوطلبان مشمول ۳۰ درصد تاثیر مثبت

آن دسته از دیپلمه­ های ریاضی و فیزیک، علوم­ تجربی،‌ علوم ­انسانی و علوم و معارف اسلامی که دیپلم خود را سال ۱۳۹۸ یا ۱۳۹۹ و در نظام آموزشی جدید (۳-۳-۶)‌ اخذ نموده و امتحانات دروس پایه دوازدهم آن­ها به صورت نهایی، سراسری و کشوری برگزارشده­ است، مشمول اعمال سوابق تحصیلی بوده و سوابق تحصیلی موجود دیپلم (پایه دوازدهم سال سوم آموزش متوسطه نظام جدید ۳-۳-۶) به میزان حداکثر ۳۰ درصد به نسبت سوابق تحصیلی موجود داوطلب و به­ صورت تأثیر مثبت در نمره کل نهایی آنان لحاظ می شود.

داوطلبان مشمول ۲۵ درصد تاثیر مثبت

آن دسته از دیپلمه ­های ریاضی و فیزیک، علوم ­تجربی،‌ علوم ­انسانی و علوم و معارف اسلامی که دیپلم خود را از سال ۱۳۸۴ الی ۱۳۹۷ در نظام آموزشی قبلی اخذ نموده اند و امتحانات یک یا چند درس آنها به­ صورت نهایی، سراسری و کشوری برگزار شده­ است، مشمول اعمال سوابق تحصیلی بوده و سوابق تحصیلی موجود دیپلم (پایه یازدهم ـ سال سوم آموزش متوسطه نظام قدیم)‌ به­ میزان حداکثر ۲۵ درصد به نسبت سوابق تحصیلی موجود داوطلب و با تأثیر مثبت اعمال میشود.

داوطلبان مشمول ۵ درصد تاثیر مثبت

داوطلبان دارای مدرک پیش دانشگاهی ریاضی و فیزیک، علوم ­تجربی،‌ علوم ­انسانی و علوم و معارف اسلامی و هنر که مدرک دوره پیش­ دانشگاهی خود را از سال تحصیلی ۹۱-۱۳۹۰ اخذ نموده ­اند و امتحانات یک یا چند درس آنها به­ صورت نهایی، سراسری و کشوری برگزارشده­ است، مشمول اعمال سوابق تحصیلی بوده و سوابق تحصیلی موجود دوره پیش ­دانشگاهی (پایه دوازدهم ـ سال آخر آموزش متوسطه نظام قدیم) به­ میزان حداکثر ۵ درصد به نسبت سوابق تحصیلی موجود داوطلب و با تأثیر مثبت اعمال می­شود.

داوطلبان غیر مشمول

 1. افرادی که دیپلم خود را قبل از سال ۱۳۸۴ دریافت کرده اند.
 2. افرادی که مدرک پیش دانشگاهی خود را قبل از سال ۱۳۹۱ دریافت کرده اند.
 3. افرادی که با مدرک دیپلم فنی حرفه ای قصد شرکت در کنکور سراسری را دارند.

 تاثیر معدل در کنکور ۱۴۰۰

به بخش قبل برگردید و با دقت آن را بخوانید. تاثیر معدل در کنکور ۱۴۰۰ و تا هر زمان که کنکور همچنان به این شکل برگزار شود ، بدون تغییر باقی می ماند. باید منتظر ماند و دید که سازمان سنجش برای کنکور ۱۴۰۰ چه تصمیمی درمورد میزان و نحوه تاثیر معدل خواهد گرفت. با توجه به روند سال های اخیر و اقداماتی در جهت حذف کنکور ، پیش بینی میشود این تاثیر ، حداقل ۳۰ درصد و به صورت مثبت باشد. احتمال تغییر کردن این درصد و نوع تاثیر هم کم است.

 • این صفحه با اخبار جدید به روز خواهد شد.

در خصوص کنکور ۱۴۰۰ دو مقاله مهم زیر پیشنهاد ما به شماست:

مقاله پیشنهادی:
نحوه برگزاری کنکور 1400 (کنکور نظام قدیم، حذف کنکور، سهمیه ها و...)
مقاله پیشنهادی:
برای کنکور 1400 کی و از کجا شروع کنم؟ (8 اقدام مهم برای شروع طوفانی)
برچسب ها :

مطالب مشابه

جزوات پیشنهادی

۱۸ دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • رقیه مهدوی
  آوریل 18, 2020 11:07

  مرسی ک این بحث رو مطرح کردین👌

  ولی هر سال یه تصمیم جدید میگیرن معلوم نی چی ب چیه 🤷‍♂️

  دانش آموزان دچار استرس میشن اخه

  پاسخ
  • سلام .
   من معدلم خیلیم خوب نی ولی برا کنکورطبق برنامه و مشاوره شما می خونم
   ترازم در آزمون قلمچی بالا ۷۰۰۰ره
   ممنون از شما😊

   پاسخ
   • منیر علیزاده
    جولای 14, 2020 17:26

    سلام:)
    خداروشکر میکنیم که تونستیم کنارتون باشیم.قطعا پشتکار شما در کنار راهنمایی های مشاورین رتبه برتر دورخیز باعث این پیشرفت شده:)

    پاسخ
 • مهدیه بابایی
  آوریل 20, 2020 10:05

  سلام
  اول از خدمات شما تشکر میکنم 🙏

  تاثیر مثبت تو کنکور خیلی کمکم کرد
  دانش آموزان علاوه بر کنکور چ بهتر ک تشریحی رو هم خوب بلد باشن😊

  پاسخ
 • با سلام با توجه به شرایط موجود وحسب تجربیات شما تاثیر معدل به چه سمتی هستش ؟واگر قطعی باشه من نظام قدیم هستم ومعدل سومم۱۸/۸۰وپیش ۱۹/۳۳شده باید واسه قبولی دردندانپزشکی ترمیم معدل شرکت کنم ؟یا اینکه نمرات ۱۸و۱۹ رومیتونم با درصد های بالاتر جبران کنم وتمرکزم رو بزارم روی تست زنی واینکه معدل زیر ۱۹درصورت قطعی شدن معدل نمیتونه پزشکی قبول بشه واقعیت داره؟ از راهنمایی تون ممنونم

  پاسخ
  • منیر علیزاده
   جولای 14, 2020 17:21

   سلام وقت شما بخیر..از نظر من بهتره برای تست و مطالعه کنکوری وقت بذارین و به ترمیم معدل فکر نکنین!نمرات شما قابل قبوله و الان باید سعی کنید برای کنکور درجه یک درس بخونید:)

   پاسخ
 • اگ تاثیر مثبت نبود برا امتحان نهایی خیلی نمیخوندم.
  ۳۰درصد تاثیر بسزاییه بنابرین جدی بگیریم.

  پاسخ
 • با سلام تاثیر معدل واسه ۱۴۰۰مثبته؟اگر قطعی بشه با معدل ۱۸/۸۰البته با درصد های بالا میشه دندونپزشکی قبول شد؟یا حتما ترمیم معدل باید شرکت کرد؟بابت راهنمایی تون ممنونم

  پاسخ
  • سردبیر دورخیز
   می 3, 2020 23:34

   سلام! احتمالا مثبته. اگر قطعی بشه ۱۸.۸۰ معدل بالایی محسوب نمیشه. اما با درصدهای بالا میشه دندانپزشکی قبول شد.

   پاسخ
 • باسلام بابت راهنمایی تون خیلی ممنونم الان که برنامه ی امتحانات نظام قدیم رو دادند ولی تاثیر معدل رو مشخص نکردند به نظرتون به فکر ترمیم معدل باشم یا تمرکزم روبزارم روی پایه کنکور؟البته شهریور ماه هم ترمیم معدل نظام قدیم هست الان باتوجه به شرایط موجود واینکه واسه دوازدهمی ها ۲۰%مطالب حذف شده واینکه خود مسئولان از موج دوم وسوم کرونا درپاییز وزمستان صحبت میکنند واینکه آموزش های مجازی ایراداتی داشت وباعث نارضایتی بچه ها شد این اوضاع پیش اومده تاثیر معدل رومیبره به سمت مثبت؟اگر تاثیر معدل مثبت باشه اصلا به ترمیم معدل فکرهم نمیکنم وتمرکزم رومیزارم روکنکور ولی الان خیلی سردرگم شدم الان چکار کنم؟ خواهشا زود جواب بدید

  پاسخ
 • سلام ببخشید معدل در بین دانش آموزانی دو رقمی و تک رقمی چه تاثیری میزاره؟
  مثلا ممکنه باعث جابه جایی رتبه بشه مثلا فردی که رتبه یک شده باشه با توجه به درصداش اما به خاطر معدل بشه سوم؟یعنی معدلش کم باشه؟

  پاسخ
  • منیر علیزاده
   جولای 14, 2020 10:43

   سلام وقت شما بخیر..نه ممکن نیست چون تاثیر مثبت معدل در قبولی رو داریم.

   پاسخ
 • باسلام واسه کنکور ۱۴۰۰امکانش هست واسه کنکور تجربی محدودیت سنی در نظر بگیرند؟یعنی اینکه شورای انقلاب فرهنگی که گفته بود با ساماندهی جدید اجرا میشه برای کنکور تجربی رده سنی خاصی رو در نظر بگیرن ؟

  پاسخ
 • تاثیر قطعی اعلام شد نه مثبت یکم آپدیت باشید

  پاسخ
  • منیر علیزاده
   جولای 26, 2020 18:39

   سلام دوست عزیز
   تا همین لحظه خبری در این باره از سایت سازمان سنجش منتشر نشده و منبع ما سایت سازمان سنجشه:)

   پاسخ
 • سلام ببخشید اگه قرار باشه کنکور رو حذف کنن زود تر اعلام کنن که کسی وقتش رو برای تست زدن نزاره بعد کنکور حذف شه هم از معدلش ضربه بخوره هم از کنکور

  پاسخ
  • منیر علیزاده
   جولای 31, 2020 17:45

   سلام آقا امین
   کنکور که حذف نمیشه شما اصلاً به این احتمال فکر نکنین:)

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

راز رتبه زیر ۱۰۰ کنکور !

فنون موفقیت در کنکور

تهیه شده توسط رتبه های برتر کنکور

موفقیت در کنکور
فهرست

مشاوره در تلگرام

مشاوره تلفنی