تاثیر معدل در کنکور

تاثیر معدل در کنکور 1400 ؛ مثبت، قطعی یا بی تاثیر؟!

تاثیر معدل در کنکور یکی از مسائلی است که ذهن داوطلبان را در چند سال اخیر به خود مشغول کرده است. تغییرات متعدد در قطعی (مستقیم) یا مثبت بودن و همچنین درصد آن ، همیشه سوالات زیادی را برای داوطلبان ایجاد می کند. در این مقاله به بررسی تاثیر معدل در کنکور 1400 و افرادی که شامل میشود ، می پردازیم. این مقاله با آخرین اخبار به روز رسانی خواهد شد.

روند تغییرات تاثیر معدل در کنکور سالهای اخیر

در سال 1386 قانون حذف کنکور تصویب شد. اجرایی شدن آن به طور کامل ، تا الان صورت نگرفته است. در حال حاضر 85 درصد ظرفیت دانشگاه ها صرفا بر اساس سوابق تحصیلی پر میشود. برای رشته های پر تقاضا این امکان وجود ندارد. با این حال در سال های اخیر ،  پذیرش در این رشته ها نیز با در نظر گرفتن معدل همراه بوده است.

در سال 1394 شاهد تاثیر مثبت و منفی معدل در نتایج کنکور داوطلبان بودیم. این اقدام به ضرر داوطلبان با معدل پایین بود. از سال بعد آن فقط تاثیر مثبت مطرح بود. یعنی داوطلبی با معدل بالاتر در مقایسه با دیگر داوطلبانی که نتیجه آزمون کنکورشان در یک سطح بود ، رتبه بهتری کسب می‌کرد.

تاثیر مثبت و منفی معدل

تاثیر معدل در کنکور 99

در اطلاعیه سازمان سنجش در تاریخ 98/08/06 میزان و نحوه تاثیر معدل در کنکور 99 به این صورت اعلام شد :

در آزمون سراسري سال 1399، ميزان تأثير سوابق تحصيلي ، حداكثر 30 درصد و با تأثير مثبت اعمال می شود.

داوطلبان مشمول 30 درصد تاثیر مثبت

آن دسته از ديپلمه­ هاي رياضي و فيزيك، علوم­ تجربي،‌ علوم ­انساني و علوم و معارف اسلامي كه ديپلم خود را سال 1398 يا 1399 و در نظام آموزشي جديد (3-3-6)‌ اخذ نموده و امتحانات دروس پايه دوازدهم آن­ها به صورت نهايي، سراسري و كشوري برگزارشده­ است، مشمول اعمال سوابق تحصيلي بوده و سوابق تحصيلي موجود ديپلم (پايه دوازدهم سال سوم آموزش متوسطه نظام جديد 3-3-6) به ميزان حداكثر 30 درصد به نسبت سوابق تحصيلي موجود داوطلب و به­ صورت تأثير مثبت در نمره كل نهايي آنان لحاظ مي شود.

داوطلبان مشمول 25 درصد تاثیر مثبت

آن دسته از ديپلمه ­هاي رياضي و فيزيك، علوم ­تجربي،‌ علوم ­انساني و علوم و معارف اسلامي كه ديپلم خود را از سال 1384 الي 1397 در نظام آموزشي قبلي اخذ نموده اند و امتحانات يك يا چند درس آنها به­ صورت نهايي، سراسري و كشوري برگزار شده­ است، مشمول اعمال سوابق تحصيلي بوده و سوابق تحصيلي موجود ديپلم (پايه يازدهم ـ سال سوم آموزش متوسطه نظام قديم)‌ به­ ميزان حداكثر 25 درصد به نسبت سوابق تحصيلي موجود داوطلب و با تأثير مثبت اعمال میشود.

داوطلبان مشمول 5 درصد تاثیر مثبت

داوطلبان داراي مدرك پيش دانشگاهي رياضي و فيزيك، علوم ­تجربي،‌ علوم ­انساني و علوم و معارف اسلامي و هنر كه مدرك دوره پيش­ دانشگاهي خود را از سال تحصيلي 91-1390 اخذ نموده ­اند و امتحانات يك يا چند درس آنها به­ صورت نهايي، سراسري و كشوري برگزارشده­ است، مشمول اعمال سوابق تحصيلي بوده و سوابق تحصيلي موجود دوره پيش ­دانشگاهي (پايه دوازدهم ـ سال آخر آموزش متوسطه نظام قديم) به­ ميزان حداكثر 5 درصد به نسبت سوابق تحصيلي موجود داوطلب و با تأثير مثبت اعمال مي­شود.

داوطلبان غیر مشمول

 1. افرادی که دیپلم خود را قبل از سال 1384 دریافت کرده اند.
 2. افرادی که مدرک پیش دانشگاهی خود را قبل از سال 1391 دریافت کرده اند.
 3. افرادی که با مدرک دیپلم فنی حرفه ای قصد شرکت در کنکور سراسری را دارند.

 تاثیر معدل در کنکور 1400

طبق آخرین اطلاعیه که از سمت سازمان سنجش درباره تاثیر معدل در کنکور 1400 در تاریخ 29 مهر 1399 منتشر شده است، میزان و نحوه تاثیر سوابق تحصیلی در آزمون سراسری سال ۱۴۰۰ همانند سال ۱۳۹۹ حداکثر ۳۰ درصد با تاثیر مثبت است. همچنین مواد و ضرایب دروس امتحانی و دروس موثر در سوابق تحصیلی کنکور ۱۴۰۰ همانند سال ۱۳۹۹ است. می توانید این موارد را در اطلاعیه سازمان سنجش که تصویر آن را در ادامه این مطلب قرار داده ایم، مشاهده کنید:

تاثیر سوابق تحصیلی

 

در خصوص کنکور 1400 دو مقاله مهم زیر پیشنهاد ما به شماست:

(مقاله مهم)  نحوه برگزاری کنکور 1400 (کنکور نظام قدیم، حذف کنکور، سهمیه ها و...)
(مقاله مهم)  برای کنکور 1400 کی و از کجا شروع کنم؟ (8 اقدام مهم برای شروع طوفانی)

 

تاثیر معدل در کنکور 1401 (آپدیت سه‌شنبه 4 آذر)

به گزارش خبرگزاری آنا، قائم مقام ستاد علم و فناوری شورای عالی انقلاب فرهنگی از تصویب تفکیک سنجش از پذیرش خبر داد و گفت: از سال 1401 سابقه تحصیلی ۶۰ درصد و کنکور ۴۰ درصد در پذیرش داوطلبان کنکور سراسری نقش دارد.

قائم مقام ستاد علم و فناوری شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: شورای عالی انقلاب فرهنگی از ابتدا به دنبال اجرایی کردن ساماندهی سنجش و پذیرش بود ولی به دلیل اطمینان پذیری از برخی از زیرساخت‌های کشور و مطالعات عمیق کارشناسی در این خصوص به تأخیر افتاده بود.

وی افزود: سیاست شماره یک که امروز تصویب شد مربوط به تفکیک سنجش از پذیرش بود که با کمی اصلاحات تفکیک آن تصویب شد. کبگانیان افزود: سیاست دوم در مورد پذیرش و جدا شدن آن از سنجش بود که دراین خصوص نیز بحث شد، استفاده از سابقه تحصیلی به مقدار کافی تاکید شد و عددی که برای سابقه تحصیلی پیشنهاد شد ۶۰ درصد بود.

وی اضافه کرد: درمجموع سیاست دوم به این صورت جمع بندی شد که، ملاک پذیرش داوطلبان مشتمل بر نتایج سابقه تحصیلی یادگیری، مطالب دروس و عمق یادگیری، آزمون سنجش تکمیلی تخصصی (کنکور سابق) و آزمون هوش و استعداد خواهد بود.

وی ادامه داد: برای کنکور 1401 سوابق تحصیلی سال آخر دانش آموزان به میزان حداقل ۶۰ درصد از معیار پذیرش و آزمون تخصصی تکمیلی به میزان حداکثر ۴۰ درصد معیار پذیرش خواهد بود.

قائم مقام ستاد علم و فناوری شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: برای دروس عمومی نیز حد نصاب و کفی مشخص شد که در هر کد رشته متفاوت خواهد بود. دانشگاه‌ها برای هر کدرشته می‌توانند حد نصابی را قبل از شروع مراحل کنکور اعلام کنند که باید در شورای سنجش و پذیرش تصویب شود. وزارتخانه‌های آموزش و پرورش، علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی موظف هستند که به تدریج زیرساخت‌های لازم را برای پیاده کردن سیاست‌های مذکور فراهم کنند.

 

Rate this post
لینک کوتاه مقاله:

خدمات ویژه آکادمی دورخیز
مشاوره کنکور

مشاوره کنکور و برنامه ریزی کنکور با رتبه‌های برتر. برای ثبت‌نام روی مشاوره کنکور کلیک کنید.

خرید کتاب کنکور

خرید کتاب کنکور با تخفیف و ارسال رایگان از کتابسرای دورخیز.

خرید کتاب تست
خرید کتاب تست با تخفیف

مطالب مشابه

مشاوره-هوشمند-کنکور
مشاوره-هوشمند-کنکور

39 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • رقیه مهدوی
  30 فروردین 1399 11:07

  مرسی ک این بحث رو مطرح کردین👌

  ولی هر سال یه تصمیم جدید میگیرن معلوم نی چی ب چیه 🤷‍♂️

  دانش آموزان دچار استرس میشن اخه

  پاسخ
  • سلام .
   من معدلم خیلیم خوب نی ولی برا کنکورطبق برنامه و مشاوره شما می خونم
   ترازم در آزمون قلمچی بالا ۷۰۰۰ره
   ممنون از شما😊

   پاسخ
   • مشاور ارشد دورخیز
    24 تیر 1399 17:26

    سلام:)
    خداروشکر میکنیم که تونستیم کنارتون باشیم.قطعا پشتکار شما در کنار راهنمایی های مشاورین رتبه برتر دورخیز باعث این پیشرفت شده:)

    پاسخ
 • مهدیه بابایی
  1 اردیبهشت 1399 10:05

  سلام
  اول از خدمات شما تشکر میکنم 🙏

  تاثیر مثبت تو کنکور خیلی کمکم کرد
  دانش آموزان علاوه بر کنکور چ بهتر ک تشریحی رو هم خوب بلد باشن😊

  پاسخ
 • با سلام با توجه به شرایط موجود وحسب تجربیات شما تاثیر معدل به چه سمتی هستش ؟واگر قطعی باشه من نظام قدیم هستم ومعدل سومم۱۸/۸۰وپیش ۱۹/۳۳شده باید واسه قبولی دردندانپزشکی ترمیم معدل شرکت کنم ؟یا اینکه نمرات ۱۸و۱۹ رومیتونم با درصد های بالاتر جبران کنم وتمرکزم رو بزارم روی تست زنی واینکه معدل زیر ۱۹درصورت قطعی شدن معدل نمیتونه پزشکی قبول بشه واقعیت داره؟ از راهنمایی تون ممنونم

  پاسخ
  • مشاور ارشد دورخیز
   24 تیر 1399 17:21

   سلام وقت شما بخیر..از نظر من بهتره برای تست و مطالعه کنکوری وقت بذارین و به ترمیم معدل فکر نکنین!نمرات شما قابل قبوله و الان باید سعی کنید برای کنکور درجه یک درس بخونید:)

   پاسخ
 • اگ تاثیر مثبت نبود برا امتحان نهایی خیلی نمیخوندم.
  ۳۰درصد تاثیر بسزاییه بنابرین جدی بگیریم.

  پاسخ
 • با سلام تاثیر معدل واسه ۱۴۰۰مثبته؟اگر قطعی بشه با معدل ۱۸/۸۰البته با درصد های بالا میشه دندونپزشکی قبول شد؟یا حتما ترمیم معدل باید شرکت کرد؟بابت راهنمایی تون ممنونم

  پاسخ
  • سردبیر دورخیز
   14 اردیبهشت 1399 23:34

   سلام! احتمالا مثبته. اگر قطعی بشه 18.80 معدل بالایی محسوب نمیشه. اما با درصدهای بالا میشه دندانپزشکی قبول شد.

   پاسخ
  • امیر حسن صادقیه
   22 شهریور 1399 18:47

   سلام خسته نباشید.
   مقاله مفیدی بود،ولی یک سوال داشتم از شما آیا این ۳۰درصد مثبت بودن معدل،فقط معدل امتحان نهای سال دوازدهم(دیپلم)است؟ یا معدل های سال دهم و یازدهم باهمراه معدل سال دوازدهم است؟یعنی معدل های سال دهم و یازدهم هم به همراه معدل دیپلم تو کنکور تعصیر دارد؟؟

   پاسخ
   • مشاور ارشد دورخیز
    27 شهریور 1399 23:53

    سلام وقت بخیر
    تاثیر سه سال تنها برای رشته های دانشگاه فرهنگیانه و برای سایر رشته ها تنها معدل سال دوازدهم تاثیر گذاره

    پاسخ
 • باسلام بابت راهنمایی تون خیلی ممنونم الان که برنامه ی امتحانات نظام قدیم رو دادند ولی تاثیر معدل رو مشخص نکردند به نظرتون به فکر ترمیم معدل باشم یا تمرکزم روبزارم روی پایه کنکور؟البته شهریور ماه هم ترمیم معدل نظام قدیم هست الان باتوجه به شرایط موجود واینکه واسه دوازدهمی ها ۲۰%مطالب حذف شده واینکه خود مسئولان از موج دوم وسوم کرونا درپاییز وزمستان صحبت میکنند واینکه آموزش های مجازی ایراداتی داشت وباعث نارضایتی بچه ها شد این اوضاع پیش اومده تاثیر معدل رومیبره به سمت مثبت؟اگر تاثیر معدل مثبت باشه اصلا به ترمیم معدل فکرهم نمیکنم وتمرکزم رومیزارم روکنکور ولی الان خیلی سردرگم شدم الان چکار کنم؟ خواهشا زود جواب بدید

  پاسخ
 • سلام ببخشید معدل در بین دانش آموزانی دو رقمی و تک رقمی چه تاثیری میزاره؟
  مثلا ممکنه باعث جابه جایی رتبه بشه مثلا فردی که رتبه یک شده باشه با توجه به درصداش اما به خاطر معدل بشه سوم؟یعنی معدلش کم باشه؟

  پاسخ
  • مشاور ارشد دورخیز
   24 تیر 1399 10:43

   سلام وقت شما بخیر..نه ممکن نیست چون تاثیر مثبت معدل در قبولی رو داریم.

   پاسخ
 • باسلام واسه کنکور ۱۴۰۰امکانش هست واسه کنکور تجربی محدودیت سنی در نظر بگیرند؟یعنی اینکه شورای انقلاب فرهنگی که گفته بود با ساماندهی جدید اجرا میشه برای کنکور تجربی رده سنی خاصی رو در نظر بگیرن ؟

  پاسخ
 • تاثیر قطعی اعلام شد نه مثبت یکم آپدیت باشید

  پاسخ
  • مشاور ارشد دورخیز
   5 مرداد 1399 18:39

   سلام دوست عزیز
   تا همین لحظه خبری در این باره از سایت سازمان سنجش منتشر نشده و منبع ما سایت سازمان سنجشه:)

   پاسخ
 • سلام ببخشید اگه قرار باشه کنکور رو حذف کنن زود تر اعلام کنن که کسی وقتش رو برای تست زدن نزاره بعد کنکور حذف شه هم از معدلش ضربه بخوره هم از کنکور

  پاسخ
  • مشاور ارشد دورخیز
   10 مرداد 1399 17:45

   سلام آقا امین
   کنکور که حذف نمیشه شما اصلاً به این احتمال فکر نکنین:)

   پاسخ
 • سلام خسته نباشید من امسال داوطلب کنکور 99 هستم ولی احتمال خیلی زیاد امسال پشت کنکور میمونم یعنی برای کنکور 1400 باید بخونم دوباره اگر تاثیر قطعی بشه من معدلم 17 شده باید چیکار کنم ؟؟؟؟؟ فکر نکنم سال بعد هم رتبه ی خیلی خوبی بتونم بیارم با این اوصاف یعنی باید چیکار کنم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  پاسخ
 • سلام معدل ۱۹ دقیقا ۱۹ بیشتر تاثیر مثبت میزاره یا منفی؟

  پاسخ
  • مشاور ارشد دورخیز
   26 مرداد 1399 01:13

   سلام شراره خانم:)
   تاثیر مثبت

   پاسخ
  • سلام با معدل ۱۷‌.‌..۱۶ میشه تربیت معلم در کنکور ۱۴۰۰ قبول شد؟؟؟
   ممنون میشم از راهنماییتون
   بعد اینک امسال چقد نیرو میخوان برای تربیت معلم رتبه باید تا چند باشه تا قبول بشم؟؟؟۹

   پاسخ
   • مدیر سایت
    6 بهمن 1399 21:34

    سلام. بله 100% میشه.
    رتبه بستگی به رشته شما داره. ریاضی و تجربی تا حدود 7-8 هزار منطقه و انسانی تا حدود 30 هزار منطقه قبولی فرهنگیان داشتیم

    پاسخ
 • امیر حسن صادقیه
  22 شهریور 1399 19:19

  ممنون از مقاله مفیده تون

  پاسخ
 • اقا اگه نوبت اول و مستمر تک بیاریم
  تاثیری داخل کنکور نداره؟
  یعنی مدرسه نریم

  پاسخ
 • سلام. ببخشید برای کنکور ۱۴۰۲ که سوابق تحصیلی ۶۰ درصد شده، به نظرتون معدل دهم و یازدهم تاثیر خواهد داشت یا فقط معدل امتحانات نهایی دوازدهم تاثیر داره؟ از مقاله تون هم تشکر میکنم

  پاسخ
 • سلام آیا این درصد برای سال دواردهم یا هر سه پایه چون من معدل پایه یازدهم یک پایینه

  پاسخ
 • سلام
  برای کنکور ۱۴۰۲ که تاثیر معدل ۶۰ درصد شده
  معدل ۱۹/۵ تاثیر مثبت داره یا منفی؟

  پاسخ
  • مدیر سایت
   30 اردیبهشت 1400 14:45

   سلام. اگر قانون تاثیر مثبت باشه ، احتماً بی تاثیر یا تاثیر مثبت است. چون رقابت روی معادل بسیار بالاست. اگر قانون تاثیر مستقیم یا قطعی باشه احتمالا تاثیر مثبت یا حتی منفی خواهد بود. این کاملا به رقابت معدل در اون سال بستگی داره

   پاسخ
 • یعنی اگر معدل از ۱۹/۵ بالاتر باشه احتمال تاثیر منفی داره؟؟
  بابت پاسخگویی سریع شما متشکرم

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

به سبک جدید مشاوره بگیر!

مشاوره آنلاین هوشمند

برای اولین بار در ایران

راز رتبه زیر ۱۰۰ کنکور !

فنون موفقیت در کنکور

تهیه شده توسط رتبه های برتر کنکور

موفقیت در کنکور

بهترین محصولات دورخیز

خرید کتاب کنکور
فهرست