بهترین کتاب فارسی امتحان نهایی 1402

بهترین کتاب فارسی دوازدهم برای امتحان نهایی 1402

معرفی بهترین کتاب فارسی دوازدهم برای امتحان نهایی 1402

بهترین کتاب فارسی امتحان نهایی 1402 کدام است؟ بهترین منابع تشریحی برای رسیدن به بالاترین نمره در درس فارسی چیست؟ اول باید بدانید بر اساس تغییرات کنکور 1402 درس فارسی با ضریب 12، بیشترین ضریب را در بین درس های تاثیرگذار در معدل در همه رشته ها دارد. علاوه بر آن پیشبینی می‌کنیم امسال سوال های سخت تری از این درس در امتحانات نهایی نسبت به سال‌های قبل مطرح می شود. پس برای این که به نمره مورد نظر خود در امتحان نهایی سال دوازدهم برسید باید این درس را به خوبی مطالعه کنیدو برای امتحان آن به‌خوبی آماده شوید. در این مقاله بهترین منابع درس فارسی امتحان نهایی 1402 را معرفی میکنیم.

 • اگر علاقه مند باشید برای خرید با بالاترین تخفیفات و دریافت کتاب‌ها درب منزل از طریق همین مقاله میتوانید به راحتی خرید کنید. پس تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

بهترین کتاب فارسی امتحان نهایی می تواند این مسیر سخت را برای شما آسان کند. نکته مهمی که در سوال های فارسی امتحان هست، تنوع موضوعی است. هر مجموعه سوال فارسی در آزمون ها شامل 5 مبحث اصلی است:

 1. قرابت معنایی و معنی شعر و نثر
 2. آرایه های ادبی
 3. دستور زبان فارسی
 4. لغت و املا
 5. تاریخ ادبیات

همانطور که می بینید تنوع مباحث در فارسی زیاد است. پس برای امتحان نهایی باید منبعی تهیه کنید که بتوانید در هر یک از این مباحث قوی شوید. به این ترتیب مطالعه کتاب درسی فارسی نمی تواند به تنهایی شما را به نمره خوبی برساند.

بهترین کتاب فارسی امتحان نهایی کتابی است که برای هرکدام از این مباحث آموزش کافی و نمونه سوال فراوان داشته باشد. در این مقاله به معرفی بهترین منابع فارسی امتحان نهایی می پردازیم. پس مطالب هر بخش را با دقت مطالعه کنید. سپس با توجه به سطح درسی خود بهترین کتاب فارسی فارسی دوازدهم برای امتحان نهایی 1402 را برای خود انتخاب کنید.

 

مقاله مهم  روش مطالعه ادبیات فارسی

 

نکات مهم در انتخاب بهترین کتاب فارسی برای امتحان نهایی

برای این که بتوانید بهترین کتاب فارسی امتحان نهایی را انتخاب کنید این نکات را به دقت بخوانید. کتاب شما باید تمام 5 مبحث فارسی که در قسمت قبل گفتیم را شامل شود.

تمامی مبحث های فارسی از قرابت معنایی تا تاریخ ادبیات مهم هستند. البته تعداد و بارم سوالات در هر کدام از این بخش‌ها متفاوت هستند و نحوه تسلط روی هر مبحث آن متفاوت است. برای این که بتوانید سوال های قرابت معنایی و آرایه های ادبی را به خوبی پاسخ دهید نیاز دارید که درسنامه خوبی را مطالعه کرده باشید که هریک از معنی شعر و نثرها و آرایه‌های دروس کتاب را به وبی توضیح داده باشند.

همچنین برای تسلط بر مطالب دستور زبان فارسی باید درسنامه آموزشی کاملی داشته باشید. قسمت لغت و املا و تاریخ ادبیات هم مباحثی هستند که نیاز به جمع بندی دارند. یعنی مثلا معنی هایی که برای یک کلمه در درس های مختف هست همه‌اش یک جا جمع آوری شده باشد.

با رعایت نکات بالا می توانید با خیال راحت فارسی بخوانید، بدون این‌که نگران باشید که قسمتی از مطالب جا انداخته شود. درضمن با هر سطح درسی که هستید می توانید بهترین منبع فارسی امتحان نهایی که مناسب شما باشد را انتخاب کنید. پس تا آخر این مقاله با ما همراه باشید.

در این قسمت نکات لازم را قبل از انتخاب بهترین منابع ادبیات امتحان نهایی می‌نویسیم تا با آن‌ها آشنا شوید و بهتر کتاب مورد نیاز خود را انتخاب کنید:

 1. سطحی از کتاب را انتخاب کنید که متناسب با سطح آموزشی شما باشد. (قوی، متوسط، ضعیف)
 2. درسنامه های کتاب باید مباحث مهم را به طور کامل توضیح داده باشند.
 3. سوالات کافی برای تسلط روی هر مبحث فارسی وجود داشته باشد.
 4. پاسخ و نکات سوالات به طور کامل در پاسخنامه تشریحی بررسی شده باشند.

حالا که این نکات را مطالعه کردید در ادامه بهترین منبع فارسی امتحان نهایی برای سطح های مختلف را معرفی می کنیم. پس ادامه مقاله را با دقت بیشتری بخوانید تا بتوانید کتاب مناسب را پیدا کنید.

 

بهترین منبع و کتاب فارسی امتحان نهایی برای سطح قوی

بهترین کتاب فارسی امتحان نهایی برای سطح قوی کتاب پرسمان گاج هستند. این کتاب به طور ویژه برای آمادگی در امتحان نهایی طرای شده است و  در هنگام خرید کتاب به اسم دقیق هرکدام از جلدها توجه کنید:

 • پرسمان فارسی دوازدهم گاج

در ادامه در مورد درسنامه این کتاب ها بیشتر توضیح می دهیم. برای خرید کتاب تست نشرالگو به صورت موضوعی حتما به سطح درسی خود توجه کنید.

بهترین کتاب فارسی کنکور برای سطح قوی

 

کتاب های فارسی موضوعی نشرالگو تالیف آقای عبدالمحمدی پرفروش ترین کتاب های فارسی کنکور و جزو بهترین منابع ادبیات کنکور هستند.

 

تحلیل درسنامه کتاب های فارسی موضوعی نشرالگو

 • اول از قرابت معنایی شروع می کنیم. کتاب قرابت معنایی نشرالگو درسنامه خیلی کوتاهی دارد. در این درسنامه برای بیت های مهم کتاب درسی، بیت های مشابه و هم معنی آورده شده است که موضوع مهمی است.به این ترتیب با مطالعه آن ها می توانید با نحوه برقراری قرابت معنایی بین آن ها آشنا شوید.
 • کتاب آرایه های ادبی نشرالگو در قسمت درسنامه در مورد آرایه های مختلف توضیح می دهد. گرچه این توضیحات مختصر هستند اما برای افزایش تسلط دانش آموزان متوسط و قوی بسیار مناسب هستند. البته بیشتر آموزش آرایه های ادبی وابسته به تیپ بندی آرایه ها و حل تست های زیاد و متنوع است.
 • کتاب دستور زبان فارسی نشرالگو با درسنامه مختصری هرکدام از مباحث مهم دستور زبان فارسی را توضیح می دهد. در این کتاب در ادامه تست های آموزشی طرح شده اند که به یادگیری این مبحث بسیار کمک می کنند. در ادامه بیشتر درمورد تست های این کتاب صحبت می کنیم.
 • کتاب لغت و املا نشرالگو معنی و املا لغت های کتاب درسی فارسی را به خوبی آموزش می دهد. تمام معانی لازم برای هر لغت در رو به روی آن نوشته شده است. به این ترتیب با چندبار مطالعه و مرور می توانید به معنی تعداد زیادی از کلمات کتاب درسی مسلط شوید.

 

 

تحلیل تست های کتاب های فارسی موضوعی نشرالگو

کتاب های موضوعی نشرالگو با تست های زیاد و آموزشی به کمک شما می آیند. در هرکدام تست ها به صورت سطح بندی شده از آسان به سخت چیده شده اند. در کتاب قرابت معنایی هم دسته بندی موضوعی تست ها به یادگیری و انسجام ذهنی شما کمک زیادی می کند.

به این ترتیب همزمان با مطالعه می توانید قدم به قدم با تست ها پیش بروید. علاوه بر آن تست ها برای بعضی از درس ها تیپ بندی شده اند. تیپ بندی تست ها مثلا برای درس آرایه های ادبی از اهمیت زیادی برخوردار است. به این ترتیب می توانید با تمام انواع سوال های آرایه کنکور آشنا شوید. حل کردن تست های این کتاب به صورت برنامه ریزی شده باعث می شود به خوبی در این مباحث مسلط شوید.

در کتاب دستور زبان فارسی الگو هم تست ها به تعداد زیاد و کافی و با سطح متوسط و قوی طرح شده اند تا شما را برای دسته و پنجه نرم کردن با سوالات کنکور آماده کنند.

 

برای خرید این کتاب ها با تخفیف و ارسال پستی از قسمت زیر می توانید اقدام کنید.

محصول با این آیدی وجود ندارد محصول با این آیدی وجود ندارد محصول با این آیدی وجود ندارد محصول با این آیدی وجود ندارد

 

 

بهترین منبع و کتاب فارسی کنکور برای سطح ضعیف

بهترین کتاب فارسی کنکور برای سطح ضعیف کتاب های موضوعی هفت خان خیلی سبز هستند. هرکتاب درسنامه مفصلی دارد که مباحث مهم را توضیح می دهد. مطالعه درسنامه می تواند به خوبی برای افزایش درصد فارسی به شما کمک کند. این کتاب ها برای سطح ضعیف و حتی متوسط توصیه می شوند.

بهترین کتاب فارسی کنکور برای سطح ضعیف

کتاب های هفت خان خیلی سبز در 4 جلد تهیه شده اند. برای خرید کتاب تست کنکور ادبیات فارسی حتما به اسم دقیق کتاب ها توجه کنید:

 1. قرابت معنایی هفت خان خیلی سبز
 2. آرایه های ادبی هفت خان خیلی سبز
 3. دستور زبان فارسی هفت خان خیلی سبز
 4. لغت و املا و تاریخ ادبیات هفت خان خیلی سبز

به این ترتیب می توانید قدم به قدم به سمت بهتر شدن درصد فارسی خود پیش بروید. در ادامه درمورد درسنامه ها و تست های این کتاب های خیلی سبز بیشتر صحبت می کنیم.

 

تحلیل درسنامه کتاب های فارسی موضوعی هفت خان خیلی سبز

کتاب قرابت معنایی هفت خان خیلی سبز درسنامه آموزشی ندارد. این کتاب با تست های آموزشی زیاد به یادگیری شما کمک می کند. هر شب تعدادی از تست های قرابت را حل کنید. علاوه بر آن حتما نکات هر تست را با پاسخ نامه تشریحی بررسی کنید. کتاب آرایه های ادبی، دستور زبان فارسی، لغت و املا و تاریخ ادبیات از سری کتاب های هفت خان خیلی سبز درسنامه دارند.

این درسنامه ها به خوبی هر مبحث را به شما آموزش می دهند. البته فراموش نکنید برای تسلط روی هر مبحث لازم است که حتما تست های زیادی حل کنید.

 

تحلیل تست های کتاب های فارسی موضوعی هفت خان خیلی سبز

یکی از مهمترین نکات برای افزایش درصد فارسی در کنکور مهارت تست زنی است. کتاب های هفت خان خیلی سبز برای هر مبحث تست های کافی دارند. به این ترتیب می توانید با برنامه ریزی کنکور به صورت اصولی از این تست ها استفاده کنید. سطح تست های این کتاب ها ساده و متوسط هستند و برای دانش آموزان قوی مناسب نیستند.

برای خرید این کتاب ها با تخفیف و ارسال پستی از قسمت زیر می توانید اقدام کنید.

محصول با این آیدی وجود ندارد محصول با این آیدی وجود ندارد محصول با این آیدی وجود ندارد محصول با این آیدی وجود ندارد

 

بهترین کتاب تست فارسی کنکور به صورت درس به درس

کتاب فارسی جامع خیلی سبز بهترین کتاب فارسی کنکور درس به درس است. اگر سطح قوی در فارسی ندارید می توانید از این کتاب استفاده کنید. این کتاب به صورت درس به درس و جامع است. درسنامه ها به طور کامل مباحث هر درس از کتاب درسی فارسی را توضیح می دهند.بهترین متاب فارسی کنکور درس به درس

علاوه بر آن این کتاب ها تست های زیادی دارد که با استفاده از آن ها می توانید سطح علمی خود را افزایش دهید. با حل کردن تست ها قدم به قدم می توانید به درصد خوبی در فارسی کنکور برسید. این کتاب دو جلد دارد:

 1. فارسی جامع تست خیلی سبز (جلد اول)
 2. پاسخنامه فارسی جامع تست خیلی سبز (جلد دوم)

جلد اول کتاب تست شماست. در جلد دوم در قسمت اول پاسخنامه تشریحی قرار دارد و قسمت دوم مربوط به درسنامه آموزشی است. پس برای استفاده از این کتاب ابتدا بخش درسنامه را بخوانید. بعد به سراغ تست ها بروید. در ادامه جزئیات تست ها و درسنامه این کتاب را بیشتر توضیح می دهیم.

 

تحلیل درسنامه کتاب فارسی جامع خیلی سبز

درسنامه این کتاب در جلد دوم قرار دارد. برای شروع استفاده از این کتاب حتما از درسنامه بخوانید و سپس به سراغ تست ها بروید. در ابتدای درسنامه واژگان و معنی آورده شده اند. واژه های مهم متن درس و هر واژه  مهم دیگری که لازم است از آن درس بلد باشید را آن جا پیدا می کنید.

علاوه بر آن جدول روابط معنایی روابط تضاد و کلمات هم آوا را بررسی کرده اند. در ادامه لغات هم آوا و کلمات مهم املایی بررسی شده اند. بعد از آن به مهمترین بخش درسنامه می رسیم. مفهوم، دستور زبان و آرایه ها در این قسمت بررسی شده اند.

درپایان درسنامه هر درس به بخش تاریخ ادبیات می رسید. همینطور که گفته شد درسنامه ها نکات هر درس را به طور کامل بررسی کرده اند. با مطالعه دقیق هر بخش می توانید به راحتی نکات لازم برای تست های کنکور را یاد بگیرید.

کتاب فارسی جامع خیلی سبز برای پیشروی گام به گام با آزمون آزمایشی انتخاب خوبی است.

 

تحلیل تست های کتاب فارسی جامع خیلی سبز

تست ها این کتاب به صورت درس به درس مطرح شده اند. اما برای هر درس 5 بخش تستی وجود دارد. بخش اول مربوط به تست های لغت و املا است. در بخش های بعدی به ترتیب قرابت معنایی و آرایه های ادبی قرار گرفته اند. در ادامه هم بخش دستور زبان و تاریخ ادبیات هستند.

علاوه بر تست های گفته شده، این کتاب تست های دوره ای هم دارد که برای مرور و جمع بندی آماده شده اند. این کتاب برای هر درس حدود 80 تا تست طراحی کرده است. با برنامه ریزی مناسب می توانید این تست ها را بزنید تا قدم به قدم پیشرفت کنید.در آخر هم دقت کنید که تست ها زمانی می توانند به آموزش شما کمک کنند که آن ها را تحلیل کنید.

پاسخنامه تشریحی این کتاب جواب تست ها به خوبی بررسی کرده است. حتما نکات مهم را در پاسخنامه مشخص کنید و برای دوره از آن ها استفاده کنید.

 

برای خرید این کتاب ها با تخفیف و ارسال پستی از قسمت زیر می توانید اقدام کنید.

محصول با این آیدی وجود ندارد محصول با این آیدی وجود ندارد

 

 بهترین کتاب فارسی کنکور در قرابت معنایی

اگر در قرابت معنایی سطح خوبی ندارید و دنبال بهترین منابع ادبیات کنکور قرابت معنایی هستید، کتاب قرابت معنایی نشر دریافت نوشته هامون سبطی بهترین است. این کتاب بهترین کتاب قرابت معنایی کنکور است و با درسنامه های قوی نکات لازم را توضیح می دهد. اگر می خواهد قرابت معنایی را از پایه یاد بگیرید قدم به قدم با این کتاب پیش بروید.

بهترین کتاب قرابت معنایی کنکور

 

کتاب قرابت معنایی دکتر هامون سبطی تنها کتابی است که درسنامه مفصل و توضیحات جامع دارد و قرابت معنایی را آموزش می دهد.

 

برای خرید کتاب کنکور تناسب مفهومی و قرابت نشر دریافت با تخفیف و ارسال پستی از قسمت زیر می توانید اقدام کنید.

محصول با این آیدی وجود ندارد

 

نتیجه گیری

با مطالعه این مقاله با همه نکات لازم برای خرید بهترین کتاب فارسی کنکور آشنا شدید. در بخش نکات مهم اشاره کردیم که این کتاب باید برای هرکدام از بخش های فارسی آموزش و تست داشته باشد.

قبل از خرید کتاب کنکور و کتاب تست برای فارسی باید به این نکات توجه کنید. بخش های مختلف لغت و املا و قرابت معنایی و … هرکدام باید با اصول درستی آموزش داده شوند. در قدم بعد باید کتابی را انتخاب کنید که مطابق با سطح آموزشی شماست. در این مقاله برای هر سطحی کتاب موضوعی و درس به درس معرفی شده است.

اگر در خرید کتاب کنکور دچار مشکل شدید یا سوالی داشتید حتما از مشاورین دورخیز کمک بگیرید. برای خرید کتاب تست با تخفیف و ارسال رایگان می توانید به کتابسرای دورخیز مراجعه کنید. کتابسرای آنلاین دورخیز امکان خرید کتاب با ارزان ترین قیمت و ارسال پستی رایگان را به شما هدیه می دهد.

برای راهنمایی بیشتر برای خرید کتاب کمک درسی با شماره 09105001060 (تماس یا واتساپ) یا 02128421071 تماس بگیرید تا با مشاوره رایگان برای خرید کتاب کنکور درس فارسی به شما کمک کنیم.

سایر کتاب های این درس

سوالات شما در مورد بهترین کتاب فارسی کنکور

معمولاً کتاب های موضوعی در اولویت هستند. اما برای برخی از داوطلبین کتاب درس به درس انتخاب بهتری است. در مقاله بهترین کتاب فارسی درس به درس را معرفی کرده ایم.

مسلماً خیر. هر فردی به تناسب نیاز و سطح خود باید کتاب تست انتخاب کند. در مقاله ویژگی های کتاب های مختلف شرح داده شده است.

خیر اینطور نیست! هدف از این مقاله معرفی بهترین ها و پر مخاطب ترین هاست، نه لیست کردن همه کتاب ها! هدف این است که شما سریعتر بتوانید انتخاب کنید. کتاب های خوب دیگری در بازار کنکور و در کتابسرای دورخیز وجود دارند که طبیعتاً نقاط ضعف و قوت خود را دارند.

لینک کوتاه مقاله:
مهندس مسعود کریمی
درباره من

اگر خودت شخصاً با جستجو و پشتکار محدودیت‌ها رو نادیده بگیری و در سخت‌ترین شرایط موفق بشی، انگیزه زیادی برای کمک به دیگران پیدا می‌کنی! من مسعود کریمی رتبه برتر کنکور و بنیانگذار دورخیز به همراه تیمم آماده کمک به تو هستیم 🧡

از ما کمک بگیر!

اگر بخوای رانندگی یاد بگیری کمک یه مربی خوب میتونه خیلی کارساز باشه! چون سریع‌ و اصولی و بدون خطر میتونی رانندگی رو ازش یاد بگیری. اگر بخوای رتبه برتر بشی هم حضور یه مشاور در کنارت میتونه همین اتفاقات رو رقم بزنه! سریع، اصولی و بدون خطر!

ما در آکادمی دورخیز راه پر پیچ و خم کنکور رو برات روشن و ساده میکنیم تا تلاش‌هات بی نتیجه نمونه! ما کارمون رو خوب بلدیم، چون 12 سال سابقه داریم و خودمون رتبه برتر کنکور بودیم! پس همین الان دکمه درخواست مشاوره رو بزن تا شروع کنیم.

درخواست مشاوره

 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

مطالب پیشنهادی
پکیج‌های فنون موفقیت در کنکور

هر آنچه که باید درباره فنون موفقیت کنکور، تند خوانی، تقویت حافظه، تست زنی و … بدانید.

نظرات و سوالات شما درباره محتوای این مطلب
لطفا فقط نظرات و سوالات مربوط به این موضوع را این جا درج کنید.
مشاوران دورخیز به تمامی سوالات شما پاسخ میدهند.
با توجه به تعداد زیاد سوالات لطفا بعدا برای مشاهده جواب خود به سایت مراجعه کنید.
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
آرش
آرش
2 سال قبل

سلام من قرابت معنایی رو ضعیف هستم چی بخرم که بهتر بشم ممنون میشم کمکم کنین

مهندس مسعود کریمی
مهندس مسعود کریمی
پاسخ به  آرش
2 سال قبل
 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .
دنبال مشاوره و برنامه ریزی برای کنکور هستی ؟
برای اطلاع از هزینه‌ها و شرایط مشاوره و برنامه ریزی خصوصی این فرم را تکمیل کنید.
خیلی زود و کمتر از 24 ساعت با شما تماس میگیریم.
دنبال مشاوره و برنامه ریزی برای کنکور هستی ؟
خیلی زود و کمتر از 24 ساعت با شما تماس میگیریم.
برای اطلاع از هزینه‌ها و شرایط مشاوره و برنامه ریزی خصوصی این فرم را تکمیل کنید.
 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .